Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Пламен М

Вечната ВинароРакиджийска

Recommended Posts

Кр.Николов

Лозето,лоша захар отдавна НЯМА.Не робувай на кръчмарски истории.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 часа, Кр.Николов написа:

Kalam Mekhar тук на става въпрос за захарност ,а за киселинност.Кайсията няма достатъчно и за това се слага лимонена/винена киселина,за да се свали PH-то.Същото се прави и с всички плодове които нямат киселини, а джанките имат.Просто за да работят  добре и да се размножават освен кислород на дрождите им трябва по-ниско PH. Обичат си по-киселкото хайванчетата.Киселинността няма нищо общо с "нетръгването на една ферментация".

Добре узрели черници, колко киселинност имат? А, прасковите? Не съм ги измервал, но, като вкусово усещане те имат по- малко и от кайсиите. Правили сме и от двете. Никаква допълнителна киселина не им трябва, за да ферментират. За неща, които съм правил лично N-брой пъти, няма как някой да ме убеди, че е невъзможно или не става. Това, че сте слагали и са преврели, може да е въпреки шаманските истории, а не, заради тях. По същият начин, баща ми набутва всяка година във виното царевица с кочаните. Така си знае от малък. Миналата година му забраних да пипа моето вино и си стана перфектно вино без никаква царевица. 

П.П.: Не ползвам този плод за ракия и в нашето семейство не помня някога да е правена ракия от джанки. Нямам и нито една джанка, откакто изсъхна последната преди десетина години. Правим от сини сливи, каквито имам в изобилие, кайсии и праскови (когато имаше), грозде, джибри (да не ги изхвърляме, но не знам, кой я пие). Баща ми събира есенните плодове - круши, някоя дюла и мушмули и ги държи в бидони до пролетта. Експериментално, баща ми се е опитвал да прави от ябълки. Не помня, какъв е резултата, но, ябълки имаме в изобилие, а той не е повтарял. Летните круши измряха или ги отрязахме, така, че, вече не ги броя за алтернатива. Варили сме и от тях ракия, защото 90% падаха и основно събирахме под дървото. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Дето се вика, щом нещо върши работа, не се пипа. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Ракия от смокини някой варил ли е? Става ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Захар има ли и от картофи става (спестих ти, че и от л... има ли захар ще става). Варили сме от смокини много пъти. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

В чужбина ние сме варили ракия от лимони. Също от доматено пюре :) Става с доста добавена захар. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз пък като казах, че не става "само от кайсии" имах предвид само кайсии, т.е. и без захар! Щото много продавачи го твърдят за да не плашат неразбиращите.

Имало е години без джанки и тогава съм правил само от кайсии и захар, просто с повечко вода за да е рядко. Но водата алкохол не пуска, за разлика от джанките. Киселина никога не съм добавял.

Правил съм само от жълти джанки (и захар) и стана много хубава - нямаше никакви други плодове и си купих няколко бидона смлени от пункт за добиване на костилки за посяване.

А който иска да рискува с горепосочената захар - негово право си е. И аз не вярвах, че вече може да има фалшива докато не ми дойде до главата. Кайсиевият материал така и не "увря" до студовете, а нормално му трябват малко над 20 дни. Вкусът му стана кисело-сладък, захаромерът показва 10-на процента, долу-горе колкото захар бях добавил, т.е. ферментирали са само кайсиите и то до кисело. Това ми е първата несполучлива ракия през живота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 2 часа, Kalam Mekhar написа:

Добре узрели черници, колко киселинност имат? А, прасковите? Не съм ги измервал, но, като вкусово усещане те имат по- малко и от кайсиите. Правили сме и от двете. Никаква допълнителна киселина не им трябва, за да ферментират. За неща, които съм правил лично N-брой пъти, няма как някой да ме убеди, че е невъзможно или не става. Това, че сте слагали и са преврели, може да е въпреки шаманските истории, а не, заради тях. По същият начин, баща ми набутва всяка година във виното царевица с кочаните. Така си знае от малък. Миналата година му забраних да пипа моето вино и си стана перфектно вино без никаква царевица. 

П.П.: Не ползвам този плод за ракия и в нашето семейство не помня някога да е правена ракия от джанки. Нямам и нито една джанка, откакто изсъхна последната преди десетина години. Правим от сини сливи, каквито имам в изобилие, кайсии и праскови (когато имаше), грозде, джибри (да не ги изхвърляме, но не знам, кой я пие). Баща ми събира есенните плодове - круши, някоя дюла и мушмули и ги държи в бидони до пролетта. Експериментално, баща ми се е опитвал да прави от ябълки. Не помня, какъв е резултата, но, ябълки имаме в изобилие, а той не е повтарял. Летните круши измряха или ги отрязахме, така, че, вече не ги броя за алтернатива. Варили сме и от тях ракия, защото 90% падаха и основно събирахме под дървото. 

Kalam Mekhar не четеш какво съм писал.Не съм имал за цел да убеждавам някого ,че видиш ли не става ферментация без корекция на киселинност,а че е по-добре за дрождите които са един вид "работниците" при ферментацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

 

преди 1 минута, Лозето ме наби! написа:

Аз пък като казах, че не става "само от кайсии" имах предвид само кайсии, т.е. и без захар! Щото много продавачи го твърдят за да не плашат неразбиращите.

 

За това вече не знам. Аз си слагам захар дори в гроздето, защото слагаме за ракия това, което узрява късно от асмата. Приемам с подозрения всичко с надпис Еко/Био на него. Георги Гошев ми писа, че е варил от смокини и не слага захар, но, при него само отпадъчните плодове са повече, отколкото аз ще набера за 10 години. Тази година за пръв път правих вино без вода и захар, откакто го правя сам. Не знам, какво ще излезе. Просто, бялото грозде се оказа с обща захарност от 24 процента и не посмях да пипам нищо повече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Just now, Кр.Николов написа:

Kalam Mekhar не четеш какво съм писал.Не съм имал за цел да убеждавам някого ,че видиш ли не става ферментация без корекция на киселинност,а че е по-добре за дрождите които са един вид "работниците" при ферментацията.

Възможно е, но при мен, особено в топло време,  ферментира бързо и без джанки. Може и да им е по- добре с джанки. Не съм ги питал, но и не мисля да ходя да събирам по пътищата джанки. Още повече, че тази пролет заминава под резачката и последната кайсия. Праскови имам пет, но те ферментират бързо. Докато намеря джанки и ферментацията е почнала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Някои трикове: добре е да се приготвят сушилки от част от плодовете (кайсии, сини сливи, ябълки и т.н.). След сваряване ракията се поставя за 40 дни в ненапълнен съд за "облагородяване", вътре в тензух се поставят и няколко шепи от сушилките - дават допълнителна благост, аромат и цвят.

Един познат понарязва / смачква ябълките, заварява ги в захарен сироп в тавата за лютеница и така ги прави на ракия. Казва, че ставала страхотна и му вярвам - черпил е, макар с все-още прясна. Не съм питал как възбужда ферментацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

За по-горе: сефте пущам сушени ябълки в съда с ракията, а се оказаха много подходящи защото плуват отгоре.

Едно пичлеме ме повика за консултация: не му увирала дюлевата ракия, два бидона по сто литра. Опитах я - живо сладко. Оказа се, че сложил 50кг захар! Казах му да я разреди в трети бидон, за повече не посмях. Чудя се дали и как да му кажа за хлебна мая, аз с такива глупости не съм се занимавал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

Да я разрежда на пролет,в тоя студ няма смисъл. Не мая (тя е за хляб), а дрожди за плодов материал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Материалът е в нестудено помещение, в съседната стая гори печка, но ще му дам идея ако му се чака.  Аз за мая съм чувал, тия дрожди от къде се намират?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Дрожди продават на село в агроаптеката. 

И аз мисля, че по- добре на пролет. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 20 часа, Лозето ме наби! написа:

Материалът е в нестудено помещение, в съседната стая гори печка, но ще му дам идея ако му се чака.  Аз за мая съм чувал, тия дрожди от къде се намират?

Да...или в агроаптеките, или ако искаш повече избор и качество може от някой интернет магазин. Аз този ползвам от десетина години и съм доволен. За 1, макс 2 дена идват нещата.

https://vinarko.com/magazin/list-all-products

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Блондински въпрос: как да измеря алкохолния градус на виното, с поплавков спиртомер става ли?

Тази годишното винце съм го зарязал, дори не е в мазата. Преди малко гребнах една чашка: поне не е кисело, ама доста воднисто ми се видя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ама той е все поплавков, температурата ми е ясна, само дето този може да е по-градуиран за вино, но няма как да пристигне тези дни, пък и цената му е с порядъци по-висока - не ми се хранят мошенници.

Няма ли няк'ва известна корекция към градомера за ракия?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов
преди 19 часа, Лозето ме наби! написа:

Ама той е все поплавков, температурата ми е ясна, само дето този може да е по-градуиран за вино, но няма как да пристигне тези дни, пък и цената му е с порядъци по-висока - не ми се хранят мошенници.

Няма ли няк'ва известна корекция към градомера за ракия?

Най-простия отговор е :според началната захарност на гроздето/материала.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване