Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Групова поръчка на плодни растения от Полша (разсадник "Rudniccy")

Recommended Posts

Славянски
преди 2 часа, Миленка написа:

Мдаа, все още предпочитам ти да избереш сортовете - сладки, хубави и най-вече руски. :)

Ако мислиш, че ще плододават и 4-те като са  различни, може и да не са два по два. 

Руските добре се опрашват едни други, трябва да плододават. Избрах ти следните: Сибирячка, Восторг, Югана и Дъщерята на великана, като така се подреждат и по време на зреене. Последният е най-късен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

В такъв случай остават тези. Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще кача файла да се вижда какво сме събрали. Аз съм си писал две боровинки за проба.

https://dox.abv.bg/download?id=9242c0f0a7

Нещата в жълто са за третата поръчка. Досега 27 литра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тъй като голяма част от кореспонденцията остана в лични и в чата, да кажа, че днес дойде първата поръчка. Снимки в албума ми.

Както ще видите от общата снимка, растенията в 0.5 л контейнер (в дясно) са на размер като тези в 1 л контейнер (до тях и в ляво). Като често и ги надминават, което се вижда от последната снимка с двете камчатки на Алис - едната еднолитрова е най-малката камчатка в цялата поръчка!

Като цяло камчатките им са супер, на фона на тези от Ведровски. Много по-високи, по-разклонени, с по-дебели стъбла. Тази малката на Алис е нещо такова като онези от Ведровски преди няколко години, само дето моите поне нямаха толкова клонки тогава. Бих си поръчал още 2.

Съветът ми е за следващата поръчка (Пловдив) всички да са в 0.5 литра, защото не виждам какво ще се спечели от 1 л саксия, освен по-висока цена и по-скъп транспорт.

Отделно предложих на Славянски да пробваме да сбием втората софийска в пловдивската по тая схема, особено ако някой пътуващ може да я достави в София. Или обратното, да дойде пак при мен, а от тук да я вземе някой към Пв. Защото в този кашон със 60 растения, доста от които по 1 л, имаше място и за още. Та ако всички са по 0.5, биха влезли доста повече.

А специално от иргата не съм впечатлен. В средата на снимката с видимия етикет и съседното в ляво. Гола пръчка 30 см в 1.5 литра саксия. На фона на камчатките в 0.5 просто бледнее. Ще видим какво ще дойде от Франция...

Бристъл малините се виждат отзад в средата, към метър високи единични много тънки клечки тип шишче. Бих ги посадил изцяло легнали, да пуснат корени и издънки навсякъде.

Това е то, ако имате въпроси, питайте.

пп: Добавям само, че от нашата селска група няма да има поръчка, отказват се за тоя сезон, може би догодина.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Боби, мерси първо за ангажимента, който пое, и за отзивите. Добре, че дойдоха нещата в срок, въпреки че получих тракинга чак в деня на доставката. Ще коментирам някои неща по-долу:

преди 38 минути, Боби Димитров написа:

Както ще видите от общата снимка, растенията в 0.5 л контейнер (в дясно) са на размер като тези в 1 л контейнер (до тях и в ляво). Като често и ги надминават, което се вижда от последната снимка с двете камчатки на Алис - едната еднолитрова е най-малката камчатка в цялата поръчка!

Аз я питах жената за размера на едните и другите. Тя каза, че камчатките в по-големи контейнери правят по-големи корени, докато в по-малки се издължават. Също имало значение и сорта. Някои сортове вървели по-мощно от други.

преди 38 минути, Боби Димитров написа:

Като цяло камчатките им са супер, на фона на тези от Ведровски. Много по-високи, по-разклонени, с по-дебели стъбла. Тази малката на Алис е нещо такова като онези от Ведровски преди няколко години, само дето моите поне нямаха толкова клонки тогава. Бих си поръчал още 2.

И аз съм доволен. В интерес на истината руските ми сортове са попреминали от доста време, но Аурора още има доста доста зелени листа при мене, както и семенаците. Алис е получила голяма като компенсация за малката, или обратно. Тези двете са ги добавили накрая.

преди 38 минути, Боби Димитров написа:

Съветът ми е за следващата поръчка (Пловдив) всички да са в 0.5 литра, защото не виждам какво ще се спечели от 1 л саксия, освен по-висока цена и по-скъп транспорт.

То хубаво, обаче много от сортовете - особено руските - нямат вариант в по-малък контейнер. Предполагам са се изчерпали. И самите поляци имат изгода да продават в малките саксии, защото така ще поберат повече растения. Ето, тази поръчка отиде към 230 лв. (без да броим транспорта), а пловдивската с по-големи саксии е с 50 и нещо лева надолу. А и нека видим как ще се развият растенията по-натам и дали тези в по-големите контейнери няма да имат някакво предимство.

преди 38 минути, Боби Димитров написа:

Отделно предложих на Славянски да пробваме да сбием втората софийска в пловдивската по тая схема, особено ако някой пътуващ може да я достави в София. Или обратното, да дойде пак при мен, а от тук да я вземе някой към Пв. Защото в този кашон със 60 растения, доста от които по 1 л, имаше място и за още. Та ако всички са по 0.5, биха влезли доста повече.

Ами не знаехме колко ще се побере. Аз поначало мислех, че и по-малко ще се побере в кашона. Но втората софийска - аз писах и на лични - трудно ще се сбере при пловдивската. Може би 5 растения, но повече едва ли. А и пловдивската утре я изпращат. Всичко са побрали. Мога да попитам нещо дали може да се добави в последния момент ако има възможност и място, но по това време...

Реално повечето канадски сортове камчатки имат вариант по половин литър контейнери, както и Войтек и Югана. Другите са по-големи.

преди 38 минути, Боби Димитров написа:

А специално от иргата не съм впечатлен. В средата на снимката с видимия етикет и съседното в ляво. Гола пръчка 30 см в 1.5 литра саксия. На фона на камчатките в 0.5 просто бледнее. Ще видим какво ще дойде от Франция...

Иргата е дребничка, но и тази дето си взех в България (Смоуки) беше същата горе-долу. И не растат особено бързо. Сърните също ги обичат! Дано корените да са хубави. Аз от Румъния си взех друга ирга, която беше много изгодна като цена и размер на растенията, но според мен е овалис и не е толкова сладка. Нека не забравяме, че тези сортове ирга са десертни, селекция от много години. Тези на французите не се водят сортови. Ламарки очаквам да е дребна в тия малки саксии. Дано канаденсис е по-едра и мощна.

преди 38 минути, Боби Димитров написа:

пп: Добавям само, че от нашата селска група няма да има поръчка, отказват се за тоя сезон, може би догодина.

Ами ние засега за третата поръчка имаме събрани към 30 литра. А очевидно се побират 50, че и горница. Чакаме още хора да се включат. Не че и аз не мога да добавя още едно-две растения. Миленка добави още две руски камчатки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Канаденсиса от Франция пролетта дойдоха много хубави растения на гол корен и нараснаха много. Някъде май бях качвала снимки. Ще ги изровя отново и ще кача в моята тема.

За контейнерните и аз нямам големи очаквания, все пак това са Ф8- Ф9 контейнери, дребосъци ще са.

С нетърпение си чакам тук поръчаните растения. Каквото са, такива. Ще ги засаждам, обгрижвам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Хубаво е да има файл кой какво е поръчал и какво дължи. Да е видим, не на лични. Вчера не знаех кои са моите растения. Чак днес видях къде са написани. Добре, че Боби се ориентира бързо. Чакам Славянски да кажа дали пак на Боби ще плащам и колко (чакам окончателен файл за следващата поръчка, сигурно го има, но се заплетох къде да чета). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами не исках да публикувам тая информация публично. Въпреки че във файла по-горе в синьо са нещата от първата поръчка, само цените са в евро (тук са всичките поръчки). Алис, твоите бяха за 10,65 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Е, какво лошо да се вижда? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Еми това не касае всички читатели на форума, а само поръчващите. Затова информацията за сумите я бях пратил на лични.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Щом в евро е видима, не знам защо в лева да е скрита. Добре, това е мое мнение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Давайте зор на познати да попълним втората шопска поръчка  и да се приключва, другото няма значка. Аз мога да бодна 2 камчатки, примерно Аурора / Бореалис по 0.5л, но е нужно 20-30, за да излезе грамотно сметката, ако правилно съм разбрал.

Ако някои от старата гвардия все още чете тук, като @Sid или @Ivaylo Bogomilov или @Оля или @Стефан Стоилов да се обозначи :) А защо не и @Бай Ли Шъсей, @Теди, @Антоанета, @Rossitza Tsonkova, @Репичка, @Абарис, @Нуша Калчева, @Ани Андреева

Гаранция изпускам някого, но така набързо за тези се сетих :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ако за втората поръчка за София има нужда да се допълва ще участвам и там с някоя Камчатка. Проблемът, е че не съм в Сф и не мога да избера, та ще помоля пак Славянски, ако му е удобно да подбере 2-3-4, колкото прецени от едрите и от вкусните, а най-добре комбинация от двата фактора и да ги мята в поръчката. Контейнерите 0.5 разбира се, ако има възможност и наличност. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За момента имаме място с тези на Лозан и на Боби (6 броя камчатки) още за към 14-15 литра контейнери. Което са 15 камчатки в еднолитрови, 28 в половинлитрови, или 10 боровинки или къпини или ирги, 5 дряна :)

Чакаме утре да изпратят нещата за Пловдив, понеже имам две грешки в поръчката (една моя и една на разсадника), та ще трябва да се вади нещо и да се добавят две растения. Ще се забавим с един ден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един ъпдейт: всичко в първата поръчка е точно, не липсват растения. Всеки без Лозан днес си ги е получил. Неговите го очакват. Чакаме тая вечер да ми пуснат проформата за пловдивчаните и утре да изпратят. Очаквам нещата да пристигнат идния вторник.

През това време ние имаме няколко дни или повече да допълним третата (и последна, засега) поръчка. Миленка вече е предплатила 6 растения. За интересуващите се, списъкът с растенията и цените е на първата страница от темата. Ще видя да не е изтекъл линкът.

ПП: Това не знам излезе ли извън личните съобщения, но транспортът дойде на 70 евроцента на еднолитров контейнер, съответно 35 евроцента за половинлитров. Камчатките в малки саксии бяха най-изгодни. За 1,5-литровите, транспортът от Полша дойде на 2,10 лв. на растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Да се включа и аз ако ще трябва да се допълва. (Набрах скорост с копаенето за 6-те камчатки, които чакаха засаждане от пролетта :) ). Мога  да взема още 6 камчатки, по една от вид в половинлитрови контейнери - Югана, Дочь Великана, Синий утес, Восторг, Войтек , Зойка. Компютърните ми умения хич ги няма, така че някой да попълва вместо мен и да ми изпрати после съобщение колко и къде пари да пращам. Мога да ги взема от София.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Евелина, мерси, че се отзова! Можеш да поръчаш тези камчатки, но имай предвид, че от тези май само Югана и Войтек ги има в половинлитрови контейнери. Канадските сортове ги има всички, но руските очевидно са се изчерпали по-малките. Какво мислиш? Да останат ли тези в по-големи саксии, ако няма вариант за по-малки? Ехе-е-е, по 3 кг на растения, вие ще карате само на камчатки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Може и в по-големи саксии, няма проблем. Не знам колко ще просперират в постния пясък тук, ще видим :) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами искат си влага камчатките. Ще трябва да поливаш и мулчираш. И да ги слагаш на полусянка и където се събира водата. Предните ти ако вървят, и тия ще тръгнат.

Добре, ще те добавя довечера и ще пусна актуалната таблица с последните неща. Засега май остават още десетина литра в контейнери за оптимална цена на транспорта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Така, ето я таблицата. Кажете всичко наред ли е. В жълто са маркирани нещата за третата поръчка. В зелено са за пловдивската:

https://dox.abv.bg/download?id=40b10614f8

За момента събираме 40,5 литра. Пловдивчаните побраха 50.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване