Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

almodovar

Нар - всичко за нара ( Punica Granatum )

Recommended Posts

almodovar
преди 30 минути, Димо 33 написа:

almodovar , можеш ли да препоръчаш сорт кайсии за район Пазарджик,  който има повече шанс. 

може да се препоръчат много сортове, но на практика доказали се, че не се разиват при затопляне толкова лесно е сорта Рубиста, инак има още добри вероятно, но когато практиката говори, аз нямам право да пренебрегвам, победи доста сериозни сортове, които останаха без плод, а рубистите се счупиха от плод, точно в пазарджишко, мога да цитирам и села и хора, ако ми позволят 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет  на @almodovar и Добре дошъл.:smile:

Нарат Ми е от любимите плодове и ако нещо ще се научава  явно ще е от Теб.

Имам вече двугодишно дръвче което цъфтя още първата година. Тази година имаше вече 7-8 цветчета но не можа да задържи плод.

IMG_20190623_093850.thumb.jpg.cad2fc52b874163b12cb3fc98ef6fc1a.jpg

В нашия район обаче (с.Голям Върбовник до Дупница) такива дървета няма. Много ме зарадва обаче това което казваше по горе:smile:

На 2.11.2019 г. at 21:16, almodovar написа:

Там където вирее смокиня и плододава вирее и нар,

То в нашия район няма и смокини но .....някак си Ние успяваме да се справим с едно смокиново дърво и то плододава изобилно. 

IMG_20190914_182336.thumb.jpg.04b41ca854c6ee5e4485283e199e31e8.jpg

Понеже Съм подходил към Нарчето по същият начин както Сме направили със смокинята се надявам резултата да е поне същия.:smile:

Задомили сме ги. Имат си покрив които да ги пази от студа. 

IMG_20190804_201115.thumb.jpg.1959e6d85c41824ededdd2cd65f1a5bd.jpg

Това се покрива от всякъде с найлон, а ето го и Нарчето преди няколко дена.

IMG_20191103_135826.thumb.jpg.52cddc91fa72aa6cf397d1446126ecce.jpg

Та с две  дума ......ще разчитам на съвети.:smile:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Здравей, може ли сорта на нара ??? И разбира се интересува ме как го храниш, преди цъфтежа ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Както и да е, ще отговоря на бързо, понеже нямам инфо повече от теб... на снимката ти виждам един женски цвят в ( опрашен )последен стадии, преди набъбване на плода, всъшност аз си ги наричам женски цветове , но на практика не са, по скоро са бисексуални :) , хермафродитни, все тая, при нара мъжкия цвят помага за опрашването , което обикновенно се случва рано сутрин при слънчево време ( над 70% от опрашването е тогава ), забелязано е , че пчелите посещават цветовете на нара именно по това време, но пак се отплеснахме . Забелязвам липса на някакви елементи при твоето дръвче, листата му не са тъмнозелени, има някакъв недостиг. Мога да ти направя примерна схема за торене на нар и ако я спазваш, ще се чупиш от плод. Сега обаче идва момента, когато винаги изскача някои и казва.... Аз не торя с нищо и какви нарове берааа...., както и да е. Първо нара ти е на 2 годининки, нормално е да не задържи цвят, за това и те попитах кой сорт е, има сортове които дават още на втора година и се чупят от плод, това не се препоръчва, по добре махай плода, спираш развитието на дървото, нали не е приятно примерно десетгодишно мимиченце да роди, нещо такова се получава при този вид, недоносени плодове, късен цъфтеж и късно узряване и невъзможност да разгърнат потенциала си. Както и да е, това е в общи линии

ПС, нара образува мъжки цветове, които окапват и хермафродитни, които плододават, много лесно може да се разпознаят, мъжкия е като фуния, а женския като камбанка, вероятно в нета можеш да намериш снимки и да ги разпознаваш, но пък за какво ти е :) 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 3.11.2019 г. at 20:09, almodovar написа:

Научих се много отдавна да прескачам и отсявам, успех


И да слагаш надценка отдавна си се научил :-D . Японската ми праскова от теб още се гърчи; лагерстремията умря след 2 седмици, а хинапът така и не се разлисти. Успех ;)

АААА! Забравих и за Аманогавата - еми умря и присадката още първата зима и сега изби отдолу нещо диво.

Пак успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 8 часа, Оризаки Кошияма написа:


И да слагаш надценка отдавна си се научил :-D . Японската ми праскова от теб още се гърчи; лагерстремията умря след 2 седмици, а хинапът така и не се разлисти. Успех ;)

АААА! Забравих и за Аманогавата - еми умря и присадката още първата зима и сега изби отдолу нещо диво.

Пак успех!

Оказва се че освен ,че си завършен злобар си и лъжец. 

Първо, аз Лагерстремии не продавам, единствения размер лагерстремия който продавам е 180/220 см , които ти няма да си купиш, все пак не са 2 лв. Малки лагерстремии продават колегите до нас Палм център, справка https://palmi.bg/category/80/sortove-indiyski-lyulyak-lagerstroemia.html

Второ, как от 4 хиляди хинапа, на всички тръгват, само твоя не, вероятно енергийното ти поле е кофти или пак си го взел от Палм центъра?

Трето, аз никога през живота си не съм продавал, нито виждал на живо Аманогава, аманогави продават колегите от Палм центъра, те продават бейби хинапчета с които сме на отстояние 600 метра един от друг, справка https://palmi.bg/product/565/izpravena-yaponska-vishna-amanogawa.html

Четвърто, вместо да се правиш на клоун и елеметарен шут, вземи се научи малко на градинарство и си пий редовно хапчетата, лъжец с лъжеца ти. Аре бегай у лево, не ми разваляй вечерта. То бива бива да си тъп, но да не осъзнаваш колко си зле, това вече е болест.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ако не напуснеш този форум до 24 часа ще намеря начин да го сваля от интернет пространството. Тук админите и модераторите отдавна са забравили принципите, които самите те са заложили в неговото начало и на тях по никакъв начин не може да се разчита.

Правото на участие във форума е временно преустановено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 3 часа, Оризаки Кошияма написа:

Ако не напуснеш този форум до 24 часа ще намеря начин да го сваля от интернет пространството. Тук админите и модераторите отдавна са забравили принципите, които самите те са заложили в неговото начало и на тях по никакъв начин не може да се разчита.

Какъв ти е проблема на теб, че си психопат ок, че си лъжец ок, ама да спамиш злобарски под постовете и темите които се разискват и не те касят, това е шизофрения, бегай у лево, стюпид мен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет..... almodovar. Благодаря! Много е ценно да чуеш нещо от първа ръка.:smile:

На 7.11.2019 г. at 22:59, almodovar написа:

на снимката ти виждам един женски цвят в ( опрашен )последен стадии, преди набъбване на плода, всъшност аз си ги наричам женски цветове , но на практика не са, по скоро са бисексуални :) , хермафродитни, все тая, при нара мъжкия цвят помага за опрашването , което обикновенно се случва рано сутрин при слънчево време ( над 70% от опрашването е тогава ), забелязано е , че пчелите посещават цветовете на нара именно по това време, но пак се отплеснахме .

Бих помолил по често да се отплесваш .........интересно е.:smile:

Не можах да намеря табелката със сорта на моят Нар. Той обаче тази година беляза сравнително буен растеж. В началото на сезона (за него под найлона това беше средата на март) имаше някакво завиване на листата вероятно от паразити. А това че според Теб листата не са достигнали оптималния за него зелен цвят................вероятно се дължи на същият проблем който имам и с кивитата, боровинките и магнолията............варовитата почва.  Разхвърлям  борова тор....... използвам  железен сулфит , стискани лимони , оцет по малко за подкиселяване па почвата. Определено има резултат но,.............. ще съм Благодарен за всеки съвет който ще помогне.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 4 минути, Nevil написа:

Привет..... almodovar. Благодаря! Много е ценно да чуеш нещо от първа ръка.:smile:

Бих помолил по често да се отплесваш .........интересно е.:smile:

Не можах да намеря табелката със сорта на моят Нар. Той обаче тази година беляза сравнително буен растеж. В началото на сезона (за него под найлона това беше средата на март) имаше някакво завиване на листата вероятно от паразити. А това че според Теб листата не са достигнали оптималния за него зелен цвят................вероятно се дължи на същият проблем който имам и с кивитата, боровинките и магнолията............варовитата почва.  Разхвърлям  борова тор....... използвам  железен сулфит , стискани лимони , оцет по малко за подкиселяване па почвата. Определено има резултат но,.............. ще съм Благодарен за всеки съвет който ще помогне.

 

Ползвай агромастер за вкисляване на почвата и хелатно желязо за бърз ефект и зелен камък за бавен 

AGROMASTER

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Пропуснах    

На 7.11.2019 г. at 22:40, almodovar написа:

И разбира се интересува ме как го храниш, преди цъфтежа ?

Ами ....не Съм:flushed:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кога се разлистват наровете? Че взех два сорта, в контейнери са засега, и няма грам развитие. Нормално ли е това? Дюлите вече напъпиха да цъфтят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

Наровете тръгнаха отдавна, какви са твоите сортове и как така никакво развитие. От къде си ги взел? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Единият е Wonderful, от български разсадник (беше в контейнер), другият е "сорт #3" от Палм Център Пловдив. Не са изсъхнали, просто се бавят. Те и смокините още не са покарали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Плодове не знам дали ще удържат тия тънички нарови клонки тая година, ама като са цъфнали са много прекрасни.

photo_2020-05-19_17-09-36.thumb.jpg.b5f78149fcda66256b5e7e0647cb1dee.jpgphoto_2020-05-19_17-09-39.thumb.jpg.68b3f62d77dd39bfca70c2a510505855.jpgphoto_2020-05-19_17-09-44.thumb.jpg.f32cce4aea4d36090f018e931e8314c5.jpgphoto_2020-05-19_17-09-47.thumb.jpg.7e44199ab2a95c0372d074a69e3943bb.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
marin50

 Около 1960г в Шумен от Пловдив баща ми донесъл нар. Един път е присаждан, четири пъти е замръзвал. След замръзване се възстановява за 2 год. По мои наблюдения издържа до -20 за 1-2дни, -15 15дни. Не е на специално място, не е завиван и др.под. Резитба дръвче.Плод около 8-10 см, добив 1-2 двойни касетки .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Deyn Kosev

Niakoi znae li po kakva shema se see nar 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Зависи какъв ти е замисъла, да ги оставяш да са като храсти или да ги вдигнеш във височина.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росен Шивачев

Здравейте! Имам на село нар, който е от много години и вече е голямо дърво. Ражда нарови, които са заленикаво-червени, сладки са, но още по време на узряването се пукат и цепят. Дали от дъждовете, или от нещо друго? Какъв сорт е този нари  може ли да се предотврати цепенето на плодовете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване