Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

almodovar

Нар - всичко за нара ( Punica Granatum )

Recommended Posts

Славянски

То нарът се напуква плодът. Ще роди сигурно. Но трябва да го дебнеш да узрее, но и да не се и съсипе. Разбира се, след години. И е добре да има повече от един сорт, което мисля е спомага за опрашването.

Кестените искат поливане, влаголюбиви са. Също и гинат, трябва да се търсят устойчиви хибриди. Отделно че стават огромни дървета и трябва поне две за опрашване. Това е за в полето или в гората.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Polina Koornneef
преди 10 минути, Славянски написа:

То нарът се напуква плодът. Ще роди сигурно. Но трябва да го дебнеш да узрее, но и да не се и съсипе. Разбира се, след години. И е добре да има повече от един сорт, което мисля е спомага за опрашването.

Кестените искат поливане, влаголюбиви са. Също и гинат, трябва да се търсят устойчиви хибриди. Отделно че стават огромни дървета и трябва поне две за опрашване. Това е за в полето или в гората.

Става въпрос за двор. В момента в този двор няма нищо, само храсти. Надявам се, че това лято мога да махна храстите и да засадя нещо.
Нарът кога се бере?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз лично още не бера, но предполагам септември-октомври.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Някой да е по-наясно с цвета на нара? Бях гледал едно видео на Гошев. Споменаваше мъжки женски и т.н? Гледам има топчести и продълговати.

 

IMG_20210610_105856_1.jpg

IMG_20210610_105925_1.jpg

IMG_20210610_105934_1.jpg

IMG_20210610_105958_1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Моите нарчета още не са цъфтяли, но чета, че имало и женски, и мъжки, и даже хермафродитни цветове. И е добре да има две дървета или два сорта за по-добро опрашване. За мъжките цветове пише, че имали по-тясна основа:

 "Flowers on a pomegranate may be perfect flowers that have both male and female parts and bear fruit, or non-fruiting male flowers. Male flowers have a narrow base, and hermaphrodite, or perfect, flowers have a bulge at the bottom that is the ovary."

https://homeguides.sfgate.com/pomegranate-plants-need-another-pollinator-64604.html

А тук има снимки на мъжки и женски надлъжен разрез:

https://www.researchgate.net/figure/Pomegranate-flowers-A-Fully-open-flower-showing-vivid-orange-red-petals-and-numerous_fig1_224850819

(D) е бисексуален цвят, от който трябва да се развие плод при успешно опрашване, а (Е) е функционално мъжки (женският орган е недоразвит).

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Да се порадвам малко на цъфнали нарове и плод. И аз гледам нар (един), но всяка година го гледам отначало. Миналата година успях да го опазя, ама тая година пак сме от нулата. Така че освен да се радвам на вашите снимки - радост за очите, друго не остана. Смокините успяват да преживеят, но напролет нещо им изяжда кората и пак почваме от нулата - ама това за смокините не е за тая тема.

Ееех радост за очите ...:love:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей, той Петър е в друга България. При него ако не става, къде ще стане? Там сняг почти не виждат. Та за нас снега и студа, за него наровете!

При мен засега са в контейнери и не са мръзнали, но за навън още се чудя да ги слагам ли сега, или да изчакам да мине още една зима. При баща ми в плевенско условно казано, млад нар изкара зимата без проблеми, а две райски ябълки бяха занулени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

От 100 цвята има само 4-5 от тези с развития плодник. Има и изхвърлени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
marin50

  Попадна ми нещо за нара       https://www.youtube.com/watch?v=EImEM6VUQh4   Има всичко-разсад, сеидба,тор, вредители, и др.  В  yotube има за

засяване на големи площи в САЩ Израел Гърция.

Приятно гледане!

IMG_20210627_172923.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Кажете знаещи, кога укривате нар , млади дръвчета, преди  зимата? Като се застуди или още преди застудяването? И кога го разопаковате през пролетта? Как се борите с издънките му, просто редовно ги  отрязавате ? Как запазвате да не падат цветовето му? Аз имах на младо дръвче три цвята, и тритте сизсъхнаха  и паднаха. хем поливах нар редовно..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване