Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

almodovar

Нар - всичко за нара ( Punica Granatum )

Recommended Posts

Славянски

Не съм специалист, но мисля, че може да се напуква от дъждовете в сезона, когато зрее. А за сорт може би ще трябва да пуснете някакви снимки на плодовете. Аз имам два сорта, които са още малки и не са давали плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Росен Шивачев

Ето снимк

IMG_20201108_094436.jpg

IMG_20201108_094407.jpg

IMG_20201108_094345.jpg

IMG_20201108_094317.jpg

IMG_20201108_094329.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Deyn Kosev

Na 4erno,em viree li nar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Deyn Kosev
На 1.11.2019 г. at 18:30, almodovar написа:

Забелязах, че няма тема за този овощен вид, за това реших да пусна. Отглеждам нар от много години и мога да се опитам да отговаря на конкретни въпроси, свързани с отглеждането му. На кратко, всичко което е свързано със сортовите особености, засаждането, поливането, подрязването, пръскането, почвообработката, цъфтежа, торенето , преработката на плодовете и каквото още се сетите, може да дискутираме в тази тема, ако разбира се има интерес :) 

0-02-05-f279f5f2befba7b519d01eab18d6bf45d017566a6c7da28f205d8a55fd9b0782_e42efb55.jpg

65793157_2526930750663110_5581114597319901184_n.jpg

Interesuvam se ot podriazvaneto na nar zasaden predi mesec dvugodi6en rasad kak da se oformi drav4eto blagodaria

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Най-добре пуснете снимка, ако имате възможност. На двора ли е посаден?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Марулка

Когато си търсех къща, в едно от селата над Съединение, в двора на една къща видях огромно дърво нар, беше с много плод, толкова красиво, че си казах и аз ще си посадя нар някога. Сега си поръчах дръвче нар, чакам го и ще трябва да му избера място. Има ли нещо, което да ми помогне в избора. Общо взето съм наясно от инфото в нета. Дворът ми в по-голямата си част е върху подпочвена вода, може би трябва да търся сухо място?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз самият ще трябва да избирам място за нарче, което гледах в саксия една година. Основно като чета, гледам, че иска слънце и добър дренаж. Според мен е добре и мястото да е максимално закътано и защитено от ветрове и течения от север, аз лично планирам да го увивам в първите години, даже всяка година, плюс някакво зариване, защото в контейнер ще е мъка.

Ако има високи подпочвени води, предполагам трябва да се търси по-високо място с по-добро оттичане. Или да се добави пясък за дренаж, или да се посади на хълмче, демек повдигнато дръвчето. Ето тук намерих много подробна информация за нара (на английски) от Университета на Джорджия:

https://extension.uga.edu/publications/detail.html?number=C997&title=Pomegranate Production

Има и идеи и снимки за оформяне на дръвчето.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristian Miladinov

Здравейте, аз съм млад човек много ентусиазиран и отворен към различно. Миналата година реших да насадя овощна градина с нар в района на град Сандански, посадих 360 дървета wonderful и 40 фиданки асо128. Имам много въпроси:

1.Има ли нужда първата и втората година след посаждане да се торят и ако да с какво?

2. Искам да експериментирам и да развия овошките като храст на 6 или 7 основни стебла, които да направлявам към наподобяваща телна-конструкция (лозя). Какво бихте казали за тази иновативна система за развитието на един храст?

3.Направил съм система за копково-напояване с дозатор за всяка фиданка (4литра на час), каква система бихте ми препоръчали (литри на поливка и през какви интервали от време).

4.С какво да пръскам фиданките и от какви насекоми да ги пазя?

5.Има желание да започна да расаждам фиданки от нар, на каква подложка бихте ми препоръчали да го правя.

6. Какво бихте казали можели да имам проблем ако не ора земята, решил съм да я зачимявам

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Здравейте @Kristian Miladinov Много хубаво начинание, приветствам всеки ентусиаст. Дано намериш отговор на въпросите си. Аз познавам човек с голяма градина и опит с наровете. Регистриран е тук, но не е писал отдавна и не знам какво се случва с него. Другите май сме само с по 1-2 нара за проба в градините и едва ли ще можем да ти отговорим на въпросите, но все пак изчакай и други да прочетат темата и въпросите ти.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 часа, Kristian Miladinov написа:

2. Искам да експериментирам и да развия овошките като храст на 6 или 7 основни стебла, които да направлявам към наподобяваща телна-конструкция (лозя).

 

Не съм виждал лоза с 6-7 основни стъбла. Не мога да си представя, какво имаш предвид. Ако смяташ да правиш нещо, подобно на кордон, стъблото трябва да е едно от което да илизат два клона в потивоположни посоки. Имам един ред смокини с такава конфигурация. Щом ще го прикрепваш към тел, при теб "V" образната корона трябва да е по- прибрана. Аз съм целял максимална близост до земята без директен контакт, да не се вкоренят клоните.

kadota-config2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз ще тагна @almodovar (Гошев), защото действително само той може да се изкаже компетентно по тези въпроси. За мен лично подобно монокултурно начинание не е интересно, но се радвам на всяка инвестиция в земеделие. Надали има общо с нара, но поне има общо с насоката поликултурна овощна градина, затова препоръчвам гледане на The Permaculture Orchard, a собственикът има и приятен YT канал.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби се сети за правилния човек. Аз забравих с какъв ник е регистриран тук. Явно слънчасах с тия 3 дена работа на слънце и мисловните дейности не ми се удават. Ако @almodovarне отговори мога да му звънна да помоля да погледне въпросите в тази тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Разбира ви чутурата от природа! :)

Смокините са дървета, но по нашенско предпочитат да са храсталак. С нар съм имал допир само с този на оградата с комшията, но в една далеч по-топла страна.

Пущам снимка на колче от ябълка от клон изрязан през април. Имало е години да цъфне и завърже, но после в жегите увяхва - колче е все пак. Значи е истина, че при подходящи условия и бастун да забиеш - ще поникне. IMG_20210525_184347_M.jpg.48e902aeb6d57777a9a8056d071ad487.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kristian Miladinov
На 25.05.2021 г. at 13:41, Venetka написа:

Боби се сети за правилния човек. Аз забравих с какъв ник е регистриран тук. Явно слънчасах с тия 3 дена работа на слънце и мисловните дейности не ми се удават. Ако @almodovarне отговори мога да му звънна да помоля да погледне въпросите в тази тема.

Да много бих бил благодарен, ако някой наистина компетентен човек ми отговори на въпросите.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 25.05.2021 г. at 0:53, Kristian Miladinov написа:

Здравейте, аз съм млад човек много ентусиазиран и отворен към различно. Миналата година реших да насадя овощна градина с нар в района на град Сандански, посадих 360 дървета wonderful и 40 фиданки асо128. Имам много въпроси:

1.Има ли нужда първата и втората година след посаждане да се торят и ако да с какво?

2. Искам да експериментирам и да развия овошките като храст на 6 или 7 основни стебла, които да направлявам към наподобяваща телна-конструкция (лозя). Какво бихте казали за тази иновативна система за развитието на един храст?

3.Направил съм система за копково-напояване с дозатор за всяка фиданка (4литра на час), каква система бихте ми препоръчали (литри на поливка и през какви интервали от време).

4.С какво да пръскам фиданките и от какви насекоми да ги пазя?

5.Има желание да започна да расаждам фиданки от нар, на каква подложка бихте ми препоръчали да го правя.

6. Какво бихте казали можели да имам проблем ако не ора земята, решил съм да я зачимявам

 

Чек да кажа нещо пък каквото и да е.....

1. Не

2. Оформи ги както ти е кеф. Само виж къде е плода, на кои клонки.

3. Вискяр де казваше, че поливката е усталъка в земеделието. Ще го нагласиш според почва, вегетация, дъждове и т.н.

4. Тук не знам. При мен има много въшки по нара. Как се справяте с въшките?

5. Те ги вкореняват май? Лесно е.

6. Срещал съм тревни смески за овощни градини.

 

Какво ще правим с тези въшки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

"Какво ще правим с тези въшки?" - чесън, отвара от люти чушки + сапун, и като видиш че не става - каквото ти дадат в агроаптеката: в занижена доза, но по-редовно :) Има достатъчно време до брането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз въшките ги боря със силна струя вода от маркуча и като не пръскам с нищо - т.е. оставям калинките и всякакви други насекоми, които обичат да ги похапват да си живеят и размножават на воля... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Polina Koornneef

Здравейте,

Имам двор (1 декар) в едно село до Пловдив. Иска ми се да направя нещо с този двор. Понеже не живея там, но мога да съм там лятото и си мисля да засадя дръвчета. Подходящо, ли ще е да го засадя с нар? Много грижи, ли изисква и през кои месеци? Колко нарови дравчета мога да засадя?
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте! А кога ще можете да го обслужвате и берете евентуално? Нарът при дъждовно време есента може да се напука и да почне да се съсипва. Мисля, че си иска наблюдение. Отделно, че си има риск и да мръзне като по-южна култура.

Аз лично не бих заложил на едно нещо, а по-скоро на такива, които могат да се берат наведнъж и не искат много грижи. Примерно, есенни круши, райски ябълки, ядки. Но какво да ви кажа - живите растения си искат наблюдение и намеса, когато трябва.

Иначе нар в контейнер може по всяко време да се разсажда. На гол корен в зимния сезон, докато е в покой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Polina Koornneef
преди 1 час, Славянски написа:

Здравейте! А кога ще можете да го обслужвате и берете евентуално? Нарът при дъждовно време есента може да се напука и да почне да се съсипва. Мисля, че си иска наблюдение. Отделно, че си има риск и да мръзне като по-южна култура.

Аз лично не бих заложил на едно нещо, а по-скоро на такива, които могат да се берат наведнъж и не искат много грижи. Примерно, есенни круши, райски ябълки, ядки. Но какво да ви кажа - живите растения си искат наблюдение и намеса, когато трябва.

Иначе нар в контейнер може по всяко време да се разсажда. На гол корен в зимния сезон, докато е в покой.

Да, май за всичко трябва постоянно наблюдение.  Аз ще мога да съм там юли и август и по една седмица пролетта и есента.

Ако нарът се напука една година следващата ще може, ли да се очаква да роди?
Знаете, ли дали кестените изискват много грижи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване