Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Виещи се в кръг корени (circling roots, root girdling): потенциален проблем или добра практика?

Recommended Posts

Гост

Не я вади снимай я, както си е. 

И за да бъдеш коректен, пусни снимките на личните ти опити по двата метода, на базата на които твърдеше, че засадени така, растенията умират, защото корените им се задръстват. 

Въпреки моето доказателство, че не умират и опита на хора с десетки хиляди засадени растения, явно имате нещо предвид, което не знаем.

Или искам твърде много? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не виждам смисъл да се снима растение, което е било в неполивни условия. Каквито и да са корените, то е имало нужда от вода. Дали щеше да му е по-добре с разплетени корени, е все тая, според мене. 

За да се сравнят, трябва две еднакви растения да са засадени почти едно до друго. Едното нека е с разплетени, другото с неразплетени корени. След години може да се правят изводи. 

Малините от Пландорекс съм ги засадила направо от саксийките в земята. Станаха доста дълги. Може да има значение видът растение, големината преди засаждане и други фактори, за които не се сещам в момента. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Алис ме превари. За да има смисъл трябва две растения еднакви да се засадят в еднакви условия, едното както си е от саксийката, другото добре разплетено. И да се види след години. Разликата ще е видима след две, три и повече години, все по-осезаемо. Колкото по-възрастно и голямо и с дебели корени е било растението, толкова по-критично е това според мен. Има значение и доколко е изпълнило саксията с корени. Аз имах елеагнуси със супер дебели, оплетени и трошливи корени. Въпреки това ги разделих максимално. Има значение предполагам и вида растение.

Това, което пиша, е информация повече от четено в нета. Не ми дава сърце да слагам директно, както е от саксията. Но може да пробвам с нещо специално с тази цел. Ще разсаждам камчатки евентуално зимата.

Също има значение дали успехът на растението е обусловен от начина на посаждане или е въпреки него. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, alys написа:

Не виждам смисъл да се снима растение, което е било в неполивни условия. Каквито и да са корените, то е имало нужда от вода. Дали щеше да му е по-добре с разплетени корени, е все тая, според мене. 

Ако беше с неразплетени корени с обем 9 на 9 на 9 см, най-вероятно щеше да е изсъхнало в тези условия. Разплетени, корените стават в пъти по-дълги и имат по-добър достъп до вещества и почвена влага. Едно е да черпи от девет сантиметра или дори по-малко, друго е от една педя. Някои камчатки имаха толкова дълги корени като ги сложих. И бяха зелени почти до есента с минимално поливане при два пъти по месец суша. Ако ги наливаш ежедневно или на няколко дни с капково, то няма нужда да "излиза от саксията" образно казано, за да оцелее.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 17 часа, Славянски написа:

 

Това, което пиша, е информация повече от четено в нета. 

Пределно ми е ясно, че с Боби нямате личен опит, но пък самочувствие в изобилие. На мен ми е все тая как ще го направя, защото ще ми се получи и по двата начина, понеже имам отношение към растенията. 

Ако е за домати, ще повярвам на Алис и няма да споря, защото има практичен опит. За киви с Бобсън няма да споря(в друг форум) и т.н. 

Все пак ще снимам като ида, да видим лошите резултати. ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 21 часа, alys написа:

Малините от Пландорекс съм ги засадила направо от саксийките в земята.

Малините не са добър пример, защото се размножават с издънки и старите коренища вдървяват и отмират сами с времето. Темата е за многогодишни дървета и храсти, при които кореновата система нараства през цялата продължителност на живота.

Ако някой е гледал клипа ми с ваденето на камчатките от преди месец, там се вижда идеална демонстрация. Вкоренените клонки има чудесно развити настрани и разперени корени, които отиват по-настрани от оригиналните корени от саксията, а са расли само няколко месеца. Тъй като явно не съм се постарал да разплета достатъчно саксийката, след една година формата още е ясно видима. Сега при преместването ги разплетох как си требе. Отделно и качих снимка на камчатка с разплетени корени при посаждането, за сравнение.

Тъй че за мен не става дума за това кой какво вярва и какво си представя. Аз съм видял в моите условия поведението на растенията и не само това, документирал съм го, за да могат и други да видят и да преценят. Съжалявам, но не мога да се съглася с Димо, макар че ми е пределно ясно, че каквото барне, в злато се превръща.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Пределно ми е ясно, че с Боби нямате личен опит, но пък самочувствие в изобилие. На мен ми е все тая как ще го направя, защото ще ми се получи и по двата начина, понеже имам отношение към растенията. 

Когато нямаш собствен, ползваш чуждия опит и се учиш от чуждите грешки и уроци. Имаше немалко снимки в темата. Включително и с камчатката на Ру. И моя пример с двете аронии. Едната сложена директно от плика, другата веднъж местена.

За мен твоето е упорстване, Димо, но както решиш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде малко нагледен материал и здрав разум. Това е дръвче, не едногодишна камчатка.

https://m.youtube.com/watch?v=H67wMNbUt9I&feature=emb_title

https://m.youtube.com/watch?v=nrDKoWg5Fjo

Принципно едно растение и с главата надолу да го насадиш, има шанс да оцелее. Но нали искаме да го улесним?

Из коментарите под втората част:

I will never buy a large potted tree again as I mentioned in my previous post. The roots are simply too thick and you can not untangle them or straighten them out. I worked on my tree for 4 hours and made very little progress. I ended up cutting alot of the roots, and based on my 1 year nursery guarantee, I'm actually hoping this tree dies quickly and I can demand a properly potted, or open root tree. Never again. I'm so upset with this tree, nursery, and my initial ignorance. Never again.

Подобен беше опитът ми с двата ми прораснали елеагнуса ебингеи. Направо ги разчекнах... Имам и два съвсем млади, които може и да ги преварят.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Славянски, ще те държа в течение как се развива градина. А, ти до тогава трупай собствен опит. 

Лично аз, първо гледам кой, какво е постигнал реално, после вярвам. ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз не предлагам нищо неестествено. Корените в естествено положение отиват във всички посоки радиално. Това обаче в контейнер не се случва и се деформират: обикалят в кръг, влизат навътре, сплитат се и прочие.. Та ние с Боби не пием кафе, а искаме да ги възстановим в що-годе естествено, нормално разположение. Това теб защо те гложди не знам?! Крива млада фиданка хващаш ли за кол да я изправиш или я чакаш сама да се оправи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Първите, които отворих. Доказва, че този метод работи, а защо упорстваш да ме убеждаваш, при положение че съм засадил 40 растения миналата година и са в отлично здраве, не знам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Димо, не вникваш в написаното. Не говорим "дали работи". Твоите условия са и по-различни, рохкава почва, поливане. Това е допълнително улеснение. Но върви я обяснявай тая работа на хората, чиито растения са загинали. А уличните дървета за сума пари, които съхнат още на първа година?

Пак не обърна внимание, че има значение какво е състоянието на корените и до каква степен са изпълнили контейнера. Някои млади растения наистина нямат нужда от разплитане, защото почти няма какво да се разплита. Те имат предимство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе въобще не сме свършили за тази година - имам дръвчета да садя, за щастие повечето на гол корен. Но нека не мислим, че щом нещо е на гол корен, то задължително е по-добре или обратно - че щом е в контейнер, значи е в привилегировано положение. Англосаксите говорят за растения, които са root-bound или pot-bound - такива с яко заплетени корени в саксията или плика. Не е задължително всяко растение в контейнер да е такова, но ако е расло твърде дълго, такъв е резултатът. И на тези аз твърдя, че трябва да се обърне специално внимание и формата да се коригира. Ето един пример:

Бая сериозно окастряне, но по-добре късно според мен... Ето и още един пример (отново здрав разум):

https://m.youtube.com/watch?v=hRKumwd-49Q

А този мъж го кара по-мързеливо, направо с ножицата:

https://m.youtube.com/watch?v=9MSS6l1PjQ4

Едно дърво на няколко години с такива оплетени корени няма как само да се оправи. Едногодишна къпина или домат няма да имат тоя проблем. Нека всеки преценява според случая и сезона. Не е добре лятото при пресаждане корените съвсем да се оголват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Муцка!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бях обещал на @Димо 33 да посадя растение без да бърникам корените и имах за целта две заделени камчатки семенаци - една от които да разплета хубаво, а другата да сложа директно, както си е била.

Условията ще бъдат на практика неполивни, на земеделска земя на повече от сто метра от мен, където е непрактично да се носи вода повече от веднъж за сезона. Тъй че основно растенията ще разчитат на снега и дъжда и водоулавянето в ямите, евентуално ще ги и мулчирам, ако остане време. Наблизо вече съм посадил още три камчатки, които са на същата възраст и растат там от година и нещо, ако не се лъжа.

Та ето ги двете растения:

Photo0236.thumb.jpg.92b60f3a37d95a5846fafae9c39f9893.jpg

Има разлика във височината, въпреки че са на една възраст. По-голямата дори цъфтя миналата пролет с два-три цвята. А това са в общи линии дупките (към 30-35 см дълбоки), като сложих по около лопата угнил говежди тор, и хубаво го смесих с пръстта:

Photo0235.thumb.jpg.b010673ed0ecc223877b25ee86470b20.jpg

Реших да посадя по-голямата, както си го правя, с добре разплетено коренище. За две години в пликовете корените им бая ги бяха изпълнили. Ето растението след разплитане:

Photo0237.thumb.jpg.f7ff2da257247b0e09f6158e76ab60f3.jpg

В разгънат вид корените са около педя дълги (25 см), докато в саксията (плика) дълбочината е към 12 см. При посаждане ги насочих във всички посоки. И зарових стеблата около десет сантиметра под нивото на грунда. Ето посаденото растение:

Photo0238.thumb.jpg.cb9386f13486f9078cd9fb39e9eddf6f.jpg

Второто сложих на около метър и половина, от другата страна на неголям глог. Редът е ориентиран грубо север-юг. Ето го второто растение:

Photo0239.thumb.jpg.ea40a3eb70fb9a14500ee590724d99b5.jpg

Изкушавах се да ги поизпъна, нямаше да отнеме много време, но се въздържах, като гледах да запазя буцата цяла. А тук вече е посадена, в идентична дупка, с лопата тор и заровени стебла като другата:

Photo0240.thumb.jpg.7510ab9236509d9e664f40ec43e5f566.jpg

Снимките не са с добро качество, но се подава около педя. А тук може да се видят в общ план двете растения:

Photo0241.thumb.jpg.bb0beeac8173bc03dcf146974e802975.jpg

След това им сипах по около пет литра вода като ще им добавя по още толкова по-късно.

Дължа да отбележа, че самата операция по разплитане на корените на първото растение не отне повече от 30-40 секунди и може би около минута-две повече при самото позициониране в дупката и насочването на корените. Някъде около две минути отгоре, което на фона на годините пред тях е пренебрежимо малко време.

Планирам идната зима или след две години да разкопая растението с неразплетени корени и да видя как се развиват. Дали е пуснало нови корени и какво става със старите. Мисля си, че ако садим, разчитайки на новите корени, като иргата на Димо, би трябвало да отписваме старите - т.е. те да са там за първоначално прихващане и после да не бъдат основни. Ще видим. Ще сравнявам и растежа като прираст. Растенията, макар и нееднакви, са достатъчно големи да тръгнат мощно тая пролет.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Проблемните пекани:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 7.02.2021 г. at 16:05, Славянски написа:

Ще видим. Ще сравнявам и растежа като прираст. Растенията, макар и нееднакви, са достатъчно големи да тръгнат мощно тая пролет.

Малко информация за двете камчатки, които разсадих февруари миналата година, една с разплетени корени и една без да се пипат. Първата беше малко по-голяма, но като цяло миналата година вървяха сравнително с една сила. Тая зима ги плевих, торих и мулчирах още, имаше и сухи клонки. Трябва да издиря дали някъде ги бях снимал тогава и да добавя линк тук.

Та снощи ги огледах. В почти неполивни условия са, да кажем едно-две поливания на сезон. Миналата година разликата във вида им не беше голяма, обаче тази година е драстична и това с разплетените корени върви много по-добре:

IMG_20220705_140247.thumb.jpg.448d936a4c6c6d9e754b324c9624196c.jpg

Ето я и втората:

IMG_20220705_140306.thumb.jpg.dd51d54d0746e8ca79e632d1f91675df.jpg

Като цялостен обем разликата не е толкова голяма, но като количество листна маса и буен растеж, е очевидна. Снимките са правени току преди мръкване и са малко тъмни.

Земята в момента е много суха. Валя един сериозен дъжд в последния месец и половина (тогава валя близо сто литра на квадрат обаче). Тревата още не е прегоряла, но планирам да им сипя по 4-5 литра вода да ги подкрепя.

Според мен корените на първата просто стигат по-дълбоко и далеч и черпят повече влага и вещества. Ще видя в края на сезона как ще бъдат. Не са плододавали.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ами това с разплетените корени си е било по- голямо и развито още при посаждането и така си вървят.

При мен, има растения от един сорт и еднаква възраст, различни като развитие, да кажем в рамките на твоите. Явно е нормално. 

От друга страна, като ги гледам тези камчатки как се развиха за три години и станаха по един квадрат, ако бях им разплел корените, сигурно щяха да равнят на кайсията. :))

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Димо 33 написа:

Ами това с разплетените корени си е било по- голямо и развито още при посаждането и така си вървят.

Било е малко по-голямо, но миналата година до лятото някъде и двете си вървяха без видима разлика в силата. Тая година е очевидно. И голямото не е много по-голямо, но се е сгъстило, докато другото едвам върви. Според мен сушата миналото лято се е отразила. Не толкова настоящата.

Аз честно казано не очаквах да видя чак такава разлика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 26 минути, Славянски написа:

Аз честно казано не очаквах да видя чак такава разлика.

Увеличи двойно водата на бавно растящото. Всяко местоположение си има индивидуални особености. Ако беше регистрирал значително по- слаб растеж, непосредствено сред засаждането, щях да приема с по- голямо доверие, че причината е конфигурацията на корените. Корените могат да растат с огромна скорост. С очите си виждам на терасата, че правят растеж от един сантиметър най- много за 3-4 часа.  За една година, където и да е бил корена, местоположението тотално се е променило. Растението прекъсва връзката и убива участъци, които "не носят" минерали и стимулира тези в доходоносни направления. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване