Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Виещи се в кръг корени (circling roots, root girdling): потенциален проблем или добра практика?

Recommended Posts

Гост

Две растения са твърде малка статистика пред опита с хиляди засадени от агрономите, които са ме съветвали по въпроса. А и моят личен опит е категоричен по въпроса, та на този етап си запазвам мнението. 

Разбира се, винаги съм отворен за промяна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 44 минути, Kalam Mekhar написа:

Увеличи двойно водата на бавно растящото.

Е, те не са поливани, тъй че в пъти мога да увеличав ам колкото ща :) - все тая!

преди 44 минути, Kalam Mekhar написа:

За една година, където и да е бил корена, местоположението тотално се е променило. Растението прекъсва връзката и убива участъци, които "не носят" минерали и стимулира тези в доходоносни направления. 

И аз мисля, че корените са се променили - може би е и изгубило корени, за да пусне в други направления. И оттам забавянето. То не бих казал, че е нараснало за година и половина. Първата година бяха поизгубили и двете листа лятото, но имаха растеж есента.

Относно местоположението - и двете имат малко сянка от юг и запад-северозапад, не мисля, че има съществена разлика. Близо едно до друго са.

Ще ги полея и двете. Уж дъжд го дават тези дни, но без поливане камчатките са слаба работа. Това не са горите в Сибир.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 39 минути, Димо 33 написа:

Две растения са твърде малка статистика пред опита с хиляди засадени от агрономите, които са ме съветвали по въпроса. А и моят личен опит е категоричен по въпроса, та на този етап си запазвам мнението.

Малка извадка са, а и не са дървета - там опитът щеше да е плачевен във времето без разплитане. Камчатки на две години и половина повече търпят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 7.02.2021 г. at 16:05, Славянски написа:

Бях обещал на @Димо 33 да посадя растение без да бърникам корените и имах за целта две заделени камчатки семенаци - една от които да разплета хубаво, а другата да сложа директно, както си е била.

След две години растението с неразплетени корени е почти загинало. Всички големи клонки сухи, тук-там по някоя избила пъпка в основата, които не изглеждат особено жизнени. При все че съм ги плевил. Другото също има сухи клонки, но те не съставляват повече от 25 процента от общата маса по моя преценка. Хубаво се е разлистило, макар че като гледам и тази година май няма да цъфти. Като цяло камчатките в неполивни условия в бедна горска почва с минимално подхранване в нашия климат не стават. Най-добре върви една, която хваща най-много сянка. Тъй че ако ще се пробва така - дълбоко садене с разплетени корени и на шарена сянка поне. Снимки на двете ще добавя.

Прочее, с Димо какво стана? Прогони ли го някой?!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Сбогува се със всички чрез седянката, не четеш ли. Трудно понесе, че не му се възхищаваме достатъчно, и чашата му преля след като Боби го клъвна по най-милото му в този форум - самохвалството. Освен това неотдавна сподели в седянката че аз лично съм искал да го убия. Пиши го заминал от тукашния свят, при пророците на апокалипсиса всички техни усещания са 100%-ова истина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 33 минути, Котарак без чизми написа:

Сбогува се със всички чрез седянката, не четеш ли. Трудно понесе, че не му се възхищаваме достатъчно, и чашата му преля след като Боби го клъвна по най-милото му в този форум - самохвалството. Освен това неотдавна сподели в седянката че аз лично съм искал да го убия.

Жалко. Пропуснал съм този епизод. Очевидно се е огорчил, което не е трудно предвид определена компания. Мисля, че няма да остане сам.

А твоята преценка ще я оставя да бъде субективна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

От Седянката

Астрала: Днес извадих една ябълка, която бях взел преди две години от Гошев, ябълката беше в контейнер и тогава директно я засадих, без да премахвам почвата, с която беше в контейнера тя вървеше бавно затова я извадих и я засадих отново. Но този път под мястото на присаждането, за да пусне корени. Забелязах, че корените са се сраснали като топка един в друг, така че ги скъсих малко.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, щеше да се изгуби в седянката. Това са рисковете на дървета в контейнери. Уж можеш да садиш целогодишно, но ако корените са изпълнили саксията и са се завили и заплели, залагаш си бомба със закъснител.

Спомням си едни елеагнуси, които бях взел от Палм Център Пловдив. Големички растения, контейнерите очевидно твърде малки и вътре една неразплетаема страхотия. Сума ти корени начупих при саденето, но не ги оставих така. Те са и поначало много крехки корените им. Единият оцеля, другият не. Оказа се, че по-младо растение е за предпочитане.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 14 часа, Славянски написа:

Да, щеше да се изгуби в седянката. Това са рисковете на дървета в контейнери. Уж можеш да садиш целогодишно, но ако корените са изпълнили саксията и са се завили и заплели, залагаш си бомба със закъснител.

Спомням си едни елеагнуси, които бях взел от Палм Център Пловдив. Големички растения, контейнерите очевидно твърде малки и вътре една неразплетаема страхотия. Сума ти корени начупих при саденето, но не ги оставих така. Те са и поначало много крехки корените им. Единият оцеля, другият не. Оказа се, че по-младо растение е за предпочитане.

Ами, не са толкова зле нещата. Засаждам доста саксийни растения с оплетени корени, поради отесняла саксия. Досега, проблеми с растежа не съм имал. Растенията непрекъснато унищожават сами част от кореновата си система и я преразпределят в други посоки. Проблемът е, че тук има колеги, които са до крайност еко-био или нехайни и не поливат дръвчетата. Садят ги по поляни и храсталаци, и ги зарязват. Поливайте ги с по 100+ литра вода на седмица през лятото, за да се напои цялата площ около дървото и няма да има проблеми. Те си знаят, накъде да си разпрострат корените. Новите корени растат с по 2-3 сантиметра на ден. 

NN-LIDL-1.jpg

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 32 минути, Kalam Mekhar написа:

Растенията непрекъснато унищожават сами част от кореновата си система и я преразпределят в други посоки.

Това е интересен феномен. Въпросът е доколко го има, защото могат да се видят снимки назад в темата на големи дървета с такива увити корени, които в един момент ги "задушават" и са пред колапс. Достъпът до влага и хранителни вещества отделно. Аз чак такъв опит с контейнерни дървета нямам, особено прерасли в контейнерите. Основно храсти като лоницера камчатика и канадските ирги. Но също размерът на дупката и гладките ѝ стени се считат за проблем (ако корените не се побират добре - говорим за разплетени/голи корени), а ако слагаш директно от саксията и зариваш, проблем с ширината нямаш. За мен основният въпрос е, че човек не проверява състоянието на корените първо и, второ, не улеснява дървото като насочи и/или съкрати корените му, а разчита то "само да се оправи".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

@Славянски : При това растение от снимката, коренът трудно ще излезе над земята при 40 градуса жега през лятото и да задуши стъблото, като анаконда. Като поливаш, корените се разпространяват настрани. Ако проявят такива удушвачески наклонности, лесно ще ги отрежеш, но, вероятно ще вкараш растението в стрес и ще береш повече ядове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

Разплитане му е майката. Но туй да се прави след приключила вегетация, на зелено можем да го убием. Все пак някои видове се справят по-леко дори да не бъдат разплетени - черничката например, но е добре и тя да бъде разплетена. Степан Михайлович има едно видео за засаждане на дървета след контейнери. Много ми харесва, трябва да го постна тук и в темата засаждане. То всъщност е за растения, които сам си е отгледал човек от семена. По-раничко се прави в развитието на растенийцето. Освен това засажда в дълбоки, изрязани пластмасови шишета. Така показано, когато е направено навреме, преди да е пораснало прекалено растението дава добро направление на корена, засипвайки дъното на дупчицата с влагоемки материали, Степан казва дори и не поливал. Максимално се имитира процеса процеса на естествено поникване на семена в природата. 

Тази есен, че и сега скоро иначе засаждах при приключила вегетация контейнерни растения. Напълно разплитах корените, давайки направление надолу, един вид си ставаше засаждане на гол корен. Казват, че не е във вреда на растението, микро разкъсванията на корени не пречат, даже стимулират образуването на нови. Но това са растения, растнали в контейнера в обикновена почва, при която разплитането е постижимо. Виждал съм засадени в нещо друго, когато разплитането изглежда наистина невъзможно.

Та тъй, странен тип е Степан Михайлович, но има какво да се научи от него.

https://youtu.be/XKvqP7POLzY?si=mvzBTVBUE8zWIvSY

 

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

От тъй, правя тъй. Това е семеначе Шандудия, даже нарочно съкратих централния корен, да се стимулира образуване на странични. Но това е черница, тя е изключително здраво жУвотно, понася издевателства. Между другото, вижда се какъв жестоко хубав корен прави Морус Нигра, тя затова е дълголетница. И дебел, и дълбок....

IMG-ad8ecbbfdda85856dfd237ca082b2178-V.jpg

IMG-6c2934cacbec849f182c55d577e44703-V.jpg

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, ivkit написа:

От тъй, правя тъй. Това е семеначе Шандудия, даже нарочно съкратих централния корен, да се стимулира образуване на странични.

С други думи - ликвидирали сте най- голямото предимство на семенните растения. Образуването на странични, няма как да го спрете. Растението ще усвои целият наличен ресурс около него. Но, нов централен корен, няма да порасте. Все пак, черницата е с дълбоки корени и това не е фатално. Смокинята, обаче е с доста плитки и писаниците за сухоустойчивост, важат само за семенни растения с централен корен.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Все пак, черницата

Именно, все пак черницата, там е ключа. Смокиня, лоза, черница. Просто са склонни да коренообразуват непрекъснато и страшно бързо. При круша, скоруша, не бих го направил. Черница, лимон и разни други го понасят. 

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

Смокинята, обаче е с доста плитки и писаниците за сухоустойчивост, важат само за семенни растения с централен корен

Това е ценно знание. Чувал съм от опитни градинари, че за по-бурно развитие, точно централния корен кръцват. Питали са ме, "отряза ли моркова на лимончето(семенак)". Същия въпрос са ми задавали и при преместване на праскова семенак. Вероятно това стимулира по-бърз растеж, начален. При това много успешни градинари бих казал, с дългогодишен опит. Тъй садят доматите, с прерязване на централния корен. Подробността е обаче е яко поливане.

Има много стари круши в селото ни(а и по цяла България), садени покрай пътя в годините преди бай Тошо. Страшно сух район, сушата там е жестока, никога не се поливат и са в перфектно здраве тези растения вековни. Някога са садени от хора, в редове покрай пътя, със сигурност са поседени с прерязан централен, просто няма как да бъде съхранен при изваждане на круша, това е абсурд, колкото и дълбоко да е копано, а то вероятно дори не е. Вероятно там ключа е времето, в което тези растения са били млади и тогава климата е бил друг, а най-вече и вида подложка - дива круша, силно растяща, не модерните такива. Но аз се отклоних от темата, растения в саксии.

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Алтернатива за отглеждане на разсад за получаване на повече и по-гъсти тънки корени:

https://www.7thgenerationdesign.com/air-prune-beds/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За феновете на лехи с въздушно ограничение (някой с по-благ превод) мога да препоръчам и друг мой онлайн събеседник Шон, с много готин разсадник в САЩ:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLihFHKqj6Jeo64lENH9D-LCsjD0cVQVx1 - плейлист с няколко видеа

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

:bawling: сетих се навремето като бях в Щатско и от всички растения успях да прекарам няколко луковици лалета от баба ми. Садих ги няколко пъти и сивите катерици постоянно ги изкопаваха. Голяма игра беше. Не ги изяждаха, просто ги вадеха от пръстта и мулча. Сетих се по повод защитата за семенни растения в първото видео на човека. Тия мушмороци chipmunks казват прегризвали и мрежа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
На 11.03.2023 г. at 10:28, Славянски написа:

След две години растението с неразплетени корени е почти загинало. Всички големи клонки сухи, тук-там по някоя избила пъпка в основата, които не изглеждат особено жизнени. При все че съм ги плевил. Другото също има сухи клонки, но те не съставляват повече от 25 процента от общата маса по моя преценка. Хубаво се е разлистило, макар че като гледам и тази година май няма да цъфти. Като цяло камчатките в неполивни условия в бедна горска почва с минимално подхранване в нашия климат не стават. Най-добре върви една, която хваща най-много сянка. Тъй че ако ще се пробва така - дълбоко садене с разплетени корени и на шарена сянка поне. Снимки на двете ще добавя.

Един ъпдейт година по-късно. Растението с неразплетените корени за мен е приключило курса:IMG_20240308_090829.thumb.jpg.7ddc03934bbbc91a710f7a7292cef40e.jpg

Няма една пъпка избила. Докато другото е съвсем добре. Почти не видях суха клонка въпреки бруталната суша лятото и есента на 2023 г.:

IMG_20240308_090843.thumb.jpg.9882a9626f5a1ebe95a59a302eec1058.jpg

И двете хващат сянка от глогове от южната си страна, горе-долу идентично положение, даже живият може да хваща малко по-малко сянка, когато слънцето е ниско (есента и пролетта).

При тях има още три растения, насадени с разплетени корени, но по-малки и занемарени първата година или две, почти без поливка. Две от тях особено са на повече слънце и много намаляха като размер, но са още живи. При по-малки растения поливките първата година са жизненоважни. Сега, ако ги сложиш на капково, може и от саксията да не ги вадиш и ще са живи :)

Photo1190.thumb.jpg.2668d200609fa85995d1fd4939107d90.jpgIMG_20240308_091021.thumb.jpg.4d19c449c8546d7d6290e9b2b06ac374.jpg

На 5.07.2022 г. at 18:09, Гост написа:

Две растения са твърде малка статистика пред опита с хиляди засадени от агрономите, които са ме съветвали по въпроса

Остава да се оправдаваме с други фактори. Дори самият Гошев препоръча корените да се режат на кръст ако са сплетени. Въпреки че той не е някакво светило, колкото и да му е в повече самочувствието. За мен примерът е показателен. Реално жертвах едното растение за експеримента. И, да, трябваше да минат няколко години, за да се види разликата.

@greenn корените на твоите загинали камчатки как бяха? Изкопавал ли си ги?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване