Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Работни срещи

Recommended Posts

Боби Димитров

В няколко поредни отделни разговора с Любо, Лозан и Ру, а и на годишната пролетна среща през март 2019, обсъждахме възможността да си правим мини-срещи по градините. Но тъй като това е свързано с усложнения тип ангажимент за домакина за целодневен запой, сливенска духова музика и епична черпня тип циганска сватба :) а и разстоянията  и времето... та някак си идеята остана да отлежава.

Обаче при мини-срещата в офиса в четвъртък обсъдихме опцията тези срещи да бъдат по-скоро работни, или работно-опознавателни, а не само да се набляга на сладки приказки. Един вид да се тушира усещането за загубено време :) Да се използва наличието на няколко човека мераклии да помогнат за свършването на някаква дейност, която примерно за сам човек градинар е тежка или бавна или сложна. Също и всеки да научи нещо ново. А и всеки да донесе по нещо дребно за хапване и пийване, за да няма ангажимент за домакина и да се съсредоточим върху нещо общо.

Аз като един меринжей, който обича да намира работа на хората, веднага измислих мястото и темата на първите две срещи. Пускам го тук както ми се привидя, за нещо като вдъхновение. Ако някой измисли друго, нека допълни.

Първата среща ми се ще да направим на Рашково, при @Любо Д - някъде в пролетно време, когато е момент за ашладисване. Това съм му го обещал и тъй или иначе ще се случи. Всеки ще донесе калеми и ще направим нещо като полеви урок по ашладисване, подготвяне на дивачки и тн. Освен тази помощ, можем да помогнем на Любо с различни неща - мъкнене на стари греди за изграждане на мини-суейл тераси, почистване на терен, маркиране на ограда, за каквото остане ред.

Втората среща си представям да направим при @Лозан на неговото ранчо. Можем да помогнем с кой да е от многобройните му интересни проекти, вкл. да обособим нови лехи, да преметнем компост, да направим подмладяваща резитба и biochar, да товарим мулч или каквото измисли чорбаджията.

Като се пораззелени, третата среща можем да направим при @Ру® в Княжево. При него голяма част от терена е неусвоена / необлагородена. На няколко места има къпинак, нашествие от повет, кучешки дрян и тн. Можем да разчистим с помощта на машинката на Любо и резачка на Лозан, да помогнем да си освободи нови терени за насаждения, защото идват и нови групови поръчки ;) Да му направим един бавен компостер, или да помогнем с нещо по езерото, а има и камъни с тегло над 50 кг за вадене от земята.

При Теди не смея да предложа работна среща, че щефът ще ни закопа под детелината. Но пък Теди е пръв помощник, ако е за работа :) При мен има в горичката сухи дървета за сваляне и форматиране, стъпала в дерето за правене, сума неща за изкореняване, веселби на корем. Току виж и при Миленка сме отишли, да намерим някой кладенец или да нагазим ръжта.

Основната идея е всеки дал помощ да получи помощ. Аз мисля, че дори в съкратен състав имаме нелоша софийска агитка, но и в Пловдив и околията има бая присъствие, та пускам тука идеята в саламурата да ферментира и да видим какво ще излезе :)

 

 

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моята градина е винаги (ако не съм хванала гората като днес) отворена и за малки, и повече за големи срещи. И ник'ви запои, ако бачканье. Боб с манатарки, чорба от коприва, домашно кисело мляко и други глезотийки все ще се намерят. На тавана при съселите винаги ще се намери за спане... :D

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет

Идеята, определено, е много добра. Всеки дал помощ, да получи такава....Звучи добре! Относно първата среща при Любо Д, ако Рашково е Ботевградското село със същото име, бройте още един чифт ръце! Участвам. Съботно неделно, при нужда, свободно време и до 70/80км. от мен, се включвам в идеята.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

И аз приветствам.. и баш нещо такова имах наум и писах в една тема през 2016, но увяхна.. та благодаря на Боби, че възкреси идеята..

Та за Пловдив и наоколо - до 80-100 км/ 45-60 минути път, съботно-неделно съм на линия.. няма да клонирам темата "Работни срещи, Пловдив", защото на мен не ми пречи и по Софийското равно поле да се вихря.. ;)

Инак на мен всички недъждовни/незамръзнали съботи и недели зимата на 2019/2020 ми се очертава да са ми на Беломорски, където смятам да чистя троскот на ръка - бавно и методично..
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Привет банда! Вчера беше първата пилотна такава среща. @Лозан и аз посетихме имението на @Любо Д. Пиша кратък разбор, за да научите как би могло да протича едно такова събитие.

След неприятно забавяне по повод индуцирана от медиите паника, успяхме да стигнем до Любо и от там с неговата кола (натоварена с инструменти, материали и бира) потеглихме към имението Остра Могила, над Ботевград. Стигнахме по обяд и почнахме с час-два обхождане на 12те дка бившо пасище, което бавно, но сигурно, е тръгнало да се превръща в гора. След разговори за промяна на терена, за култивация, за различни хватки, зони на употреба и възможности за подобрение, пристъпихме към баш работата.

На есен Любо е направил един малък "разсадник" за всички растения от поръчките, които правихме тук. Камчатки, малини, касиси и тн. Този разсадник е под атаката на овцете на комшия и явно натрупаните клони като плет не ги спират изцяло, защото имаше дарадонки наоколо. Затова бяхме предвидили да опънем мрежа. С ръчен свредел Лозан направи 10 дупки, стари летви 5х5 станаха колчета, затъпкахме, опънахме дружно 22 метра мрежа, почистихме сума дървета и клони наоколо, подновихме на няколко места плета.

Докато си почивахме и обядвахме, направихме оформяща резитба за нова корона на една стара черница, като на същата, на леторасли, сложих 10тина калема от други черници, взети от групата за ашладисване. Ако имаше време (примерно при по-ранно отиване или да не беше заваляло и резко застудяло), можеше да оформяме диви вишни и да ги ашладисам на череши, носих калеми.

За финал посадихме 2 цариградски лески, събрахме си багажа и се прибрахме по тъмно в София.

Като цяло много приятно прекаран съботен ден, ако изключим истерията сутринта и това, че видяхме два сгазени язовеца по пътя :( (заподозрях, че @Абарис е минавал от там :D:D:D )

За мен най-важното беше, че успяхме да свършим нещо, което за сам човек е много тегаво, особено опъването на мрежата, както и че успях да видя на живо латифундията на Любо, както и вероятно да му помогна с някой съвет.

KcpeyR_sM7H2VLNEQMI8H6sz9tDgfKp2kg-9BYUKCGpnQWbHly91Fova0rBOBSfbDUSEKvzt9Dym0jN0YKVtqjs5SXcTSdW--tVO8CqlA7Z-D9MhFnpZk7fH

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Евала! Това е начинът!

Жалко, че не съм разбрала, иначе щях да се включа. Не че съм яка кака, ама все има работа, която може да свърши и хилка като мен. Вероятно могат да се обявяват подобни мероприятия в тази тема, пък всеки си преценя може или не може да участва. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване