Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Mihail Mateev
преди 6 минути, Ру® написа:

Ако сортът е Sunflower, както са ти казали - не са нужни две. Той е самофертилен. 

Ще видим :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ето каква грозна снимка намерих..

IMG_20200705_163358.thumb.jpg.a47065eeba27462b0a8353046d5772d5.jpg

Мястото е между оградата и конструкцията на асмата, като в момента там има рози и разни други декоративни храсти, които плавно ще сменяме с ядливи неща.. оградата върви по източната страна на двора по посока приблизително север-юг, като паупаутата ще са на западната страна на каменен зид (висок 0,8 - 1 м. после нагоре до 1,6 е ажурна мрежа)..

Между конструкцията за асмата и оградата растоянието (А.) е между 0,6 и 0,8 м., а височината на асмата (B.) е 2,20-2,40 метра.. на това място вече имам "завряни" 2 лешника, който си виреят супер добре..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@Варела Аз по тая снимка не можах много да се ориентирам кое е (А.) и кое (B.) и какво се очква да ги правя - да ги умножавам ли, да ги деля ли, хипутенуза на правоъгълен триъгълник ли да изчислявам, ама си мисля, че щом си си харесал мястото - то трябва да е!  Слагай! Най-много да изкорениш лозата след 4-5 години та да просветне! ;-)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ще снимам видео на "трасето" че съм обещал и филмче с повече обяснения за многогодишните растения в Остромилски двор.. инак от целия тоз ред асмалък, с може би 25 м дължина, само двете лози бял отел са ми "ценни" 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Тъй, след много гледане на голямообемни саксии, реших, че с каца ще стане по-добре и по-евтино.

Например в тази обява се продава 400-литрова каца за 85 лв. 

Сега остава да докараме и паупаутата до нужния размер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 минути, Mihail Mateev написа:

Сега остава да докараме и паупаутата до нужния размер.

Лесно става - купуваш 10 по 5 лева и ги продаваш за 100, с тия 100 купуваш 20 и ги продаваш за 200 - до тук имаш 150 лева печалба - за тия пари - може да си вземеш едно достатъчно голямо, дори плододаващо ;)

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Ру®,

парите не са проблем, мястото е.

И червеите ще свършат от толкова подобрения на саксиите. :joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

гледал съм домати в каца. проблемът им е, че бързо съхнат защото влиза въздух като се раздуят дъгите. иначе са идеално решение, но има ли място за каца на балкончето?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, Mincho Georgiev написа:

но има ли място за каца на балкончето?

Не, но има един съседен двор с бетонни плочки в него. И си мисля да питам може ли да ползвам мястото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 9 минути, Ру® написа:

може да си вземеш едно достатъчно голямо, дори плододаващо ;)

Къде продават големи паупау?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

екзотикплантс

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 часа, Mihail Mateev написа:

Моето по-голямото го взех тригодишно, точно такова, само че коренът централният беше прекъснат на 10 см дълбочина в саксията (били са в земята) и вече трета година няма повече от десет сантиметра растеж на сезон. Като на Ру, само че е по-голямо. Много е важен централният корен.

Имам и семенаци в третата си година, които са 40-50 см. Те са сяти на място, без разсаждане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 часа, Славянски написа:

централният беше прекъснат на 10 см дълбочина в саксията

Взех "Изворна вода "Бачково"" - 3,1 литра, хубаво високо шише - 2 броя за асимините.

Може би ще взема и за къри листа, когато @Боби Димитров ми изпрати растението (там зависи колко голямо ще е, де). Боби, колко голямо ще е? The bigger, the better. :)

image.png.49343eca98745c5044ee593fca0730b1.png

Намислил съм да правя като Роб Боб от Австралия, само че в моя мащаб, а не в неговия (фактът, че той нарича папаята паупау е съвпадение) - air pruning + self watering system.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Домашно приготвен сладолед от паупау (6 минути)

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

В това описание на Asimina Triloba четем:

Цитат

Почвата трябва да бъде леко кисела (рН 5.5-7), дълбока, плодородна и добре дренирана. Добрия дренаж е от съществено значение за успеха. Pawpaws няма да вирее добре в тежка и преовлажнена почва. 

Въпросът ми е: Как се осигурява дренирана почва на дърво? Особено пък на дърво с централен корен като асимината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Тук (английски) описват някои методи за дрениране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Славянски, ти като майстор паупауист, давай акъл. Днес следобяд ми дойде пакетче с 10тина семена паупау. Купувани са от този човек, ест от обява за малко бройки. Искали са приятели да ми направят изненада, то карантини, а-у, целта е била април да ми ги донесат. Иначе са грамотно опаковани, найлон, мокра хартия. В описанието към семената пише, че са стратифицирани и могат директно да се слагат в земята.

Сега, чуденките ми са:

  • Дали изобщо тия семена са живи - не са били оставени да изсъхнат, държани са на стайна температура, но ни едно от тях няма наченки да покълва.
  • Ако ги сложа в почва сега, надали ще покарат тая година?
  • Ако НЕ ги сложа в почва сега, какво да ги правя до догодина пролетта и ще даянят ли у хладилник?
  • Тъй като им смених хартията и ги измих, забелязах, че някои от тях плуват, а други потъват - тук важи ли това, че плуващите са фира?

Мерси!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Славянски, като наберем паупау, ще си направим пай...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Боби Димитров Бая време са изкарали в найлонката. Ако бяха минали стратификация, трябваше да има покълнали. Изненадващо е и, че няма мухъл.

Ако не са поникнали досега, мисля, че тая година няма да го сторят. Ако въобще са живи. Остава да се надяваш нещо да тръгне след още един зимен период. Аз обаче с двугодишни семена успех досега не съм имал. И на мен ми останаха някои непокълнали, и ще ги оставя в пясъка до пролетта - но особени надежди не тая. Нищо не губиш да пробваш. Може пък да има живот в някои.

Относно изплуването: аз като отбирах семе от пресни плодове, някои стояха до другия ден и мисля, че изсветляха и после плуваха във водата, но поемат още влага и потъват. Не съм сигурен за кълняемостта им.

Аз бих се пробвал да взема и пресни семена зимата или есента, за да не разчитам само на тези. Онази оферта от Берковица беше добра, но не никнаха всички и при мен, и при Венетка. Трябва да прегледам колко въобще никнаха. Все още имам семки, които изглеждат плътни и тежки, но не се разпукнаха. Други семена от една кутия, които отбирах, ми никнаха всичките за сравнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване