Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Venetka

Дай Боже... Ако им хареса и се развиват добре ще чакам с нетърпение някакъв резултат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Щом са в земята и растат, времето работи в твоя полза. Аз добавих снимки и на моите към предния пост.

Иначе видях, че Кундев е пуснал четиригодишни от Италия семенаци на 40 лв. Метър и петдесет високи, но само три литра са саксиите. Не е толкова зле. Това от Гошев навремето беше уж 90 см, тригодишно, за 24 лв. Но не се знае какви са им корените. При такъв размер човек може да получи плод доста скоро. Аз обаче мисля дългосрочно с моите, които сях директно в земята. Ще дръпнат, ако ги опазя от животни. Онези може да дадат плод или цвят по-рано, но според мен малките ще ги надминат заради късното пресаждане и малките саксии.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

С Кундев ще говоря есента, че ми трябват разни неща и тогава ще стане ясно семенаците ми пау-паута дали са оцелели. Ако неса,  от него едно, от някъде другаде още едно и така до 4 броя. Повече място не мога да отделя в момента.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

В събота първо си пообиколихме вилната градинка... Живичка е въпреки нашите спорадични грижи за нея.

Най-голямата изненада за мен обаче бяха пау-паутата. Двете  големи, покрити със слънцезащитна мрежа са станали толкова големи, че няма място под своеобразните защитни палатки. Чак в края на месеца ще успея да им ги разширя. Пу-пу... все така да растат. На едното имахме налично колче с подходящ размер и го бучнахме в средата да придържа покривчето и да не притиска толкова листата.

photo_2021-07-13_13-37-39.thumb.jpg.b5ecd10919898d43886a6cdccbbfd60e.jpg

Семенаците, два броя, които мислех, че въобще няма да оцелеят са добре. Едното растение е с 5-6 листенца, а другото, което нямаше никакъв корен и пръстта изпада нацяло при пресаждането и то е тръгнало и има 2 листа. Наполяхме ги хубаво, захлупихме пак щайгите. Пък да видим... Може и да станат дръвчета от тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Паупауто се оказва по-дуракоустойчиво отколкото предполагах. Пролетта счупих две новопоникнали растения преди да се покажат над земята. Добрата новина е, че и двете са покарали ор семката след това.  А едното, от което запазих семката, а пречупения корен разсадих, е станало на две растения. Ето го от семката в дъното:

IMG_20210804_160309.thumb.jpg.dfd7c1325fc2e4ac6f1e822b8f90af27.jpg

А това е от коренчето, което беше няколко сантиметра:

IMG_20210804_160358.thumb.jpg.b33a1f420fe72cc8d6803a628ac1ab5d.jpg

Другото е едно измежду две, но и двете са покарали:

IMG_20210804_160210.thumb.jpg.e3855af5a20875666ab6ddd67f8d3869.jpg

Имам бая самопоникнали чернички.

IMG_20210804_160025.thumb.jpg.3fb5c8548b3a4908adf1a4c0fb5c0b41.jpg

Сега трябва да ги пазя от сушата, че някои други ги жарна още съвсем малки (3-4 см) и не знам ще избият ли от корена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И едно питане към @peterstamov: ще има ли реколта в тая жестока суша и жега?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 4.08.2021 г. at 16:25, Славянски написа:

И едно питане към @peterstamov: ще има ли реколта в тая жестока суша и жега?

Има! Капковото върви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Здравейте!

Листата на Асимината са повредени. Някой има ли опит с такъв проблем и решението му?  Или просто са опърлени от жегата?

 

 

 

IMG_20210829_121631.jpg

IMG_20210829_121648.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Опърлени са от жегата. От много високи температури на директно слънце и/или недостатъчно поливане. И при мен някои имат същия проблем, особено в жегите този месец и при огромната суша. Други на по-сенчести места са съвсем зелени.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Малките петна от втората снимка много приличат на белите петна по ягодите. Мислите ли, че може да се развие гъбично заболяване от прекалено поливане или мулчиране (поливам ги всеки втори ден с по кофа и имат дебел мулч) ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Прекалено поливане на млади растения също не е добре. Ако има почвена влага, а е и мулчирано, не виждам смисъл да се полива през ден, но зависи и почвата колко бързо съхне. При по-песъклива почва и без валежи, може и да не е много. Аз на моите въобще не съм им сипвал толкова много. Може това лято да съм им сипвал общо по двайсет литра на растение (разделени на 4-5 пъти) за юли и август.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моите 4 растения са добре. Днес обстойно ги разгледах. Учудващо е как двете дребни устискаха в тая жега с поливане веднъж седмично.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Благодаря за съветите. Ще намаля поливането. През май загубих 3 семеначета от не достатъчно поливане. Но явно сега съм в другата крайност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 56 минути, Полина написа:

Благодаря за съветите. Ще намаля поливането. През май загубих 3 семеначета от не достатъчно поливане. Но явно сега съм в другата крайност.

А тези загубените колко бяха големи? Миналогодишни? В саксии ли?

От снимките не може да се прецени тези колко са големи. Откъде ги взехте и доволна ли сте? Пресаждането и увредените корени особено много ги забавят. Аз имам едно, което вече кара шеста година (беше на три като го взех) и прави по 3-5 см прираст на сезон. Но корените бяха дълбоки само десет сантиметра, централният дебел и прекъснат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@peterstamov няма ли да пуснеш някоя снимка? ;) Почна ли зреенето?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 30.08.2021 г. at 14:49, Славянски написа:

@peterstamov няма ли да пуснеш някоя снимка? ;) Почна ли зреенето?

Хапнах вчера едно. Започват да зреят. Скоро ще има повече. Днес се събираха  в Пловдив за дегустация, но късно разбрах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 15 часа, peterstamov написа:

Хапнах вчера едно. Започват да зреят. Скоро ще има повече. Днес се събираха  в Пловдив за дегустация, но късно разбрах.

Тези на Тодор (домакинът на сбирката в събота), ми харесаха. След това ми откъсна и едно директно от дървото - интересно и вкусно, но аз и манго си обичам, а чувам, че не на всеки допада. В Пловдивско явно зреят вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 минути, Антоанета написа:

Тези на Тодор (домакинът на сбирката в събота), ми харесаха. След това ми откъсна и едно директно от дървото - интересно и вкусно, но аз и манго си обичам, а чувам, че не на всеки допада. В Пловдивско явно зреят вече.

Какъв сорт бяха, ако са били сортови? Някои сортове са късни, може да има седмици разлика. Все си мисля, че Свиленград трябва да е по-напред от Пловдив. Знам ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Питах два пъти за сортовете, но каза, че не ги е запомнил/записал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Имам едно оцеляло семеначе, от пролетта на миналата година, в саксия, което смятах пролетта да засадя. Обаче го оставих за малко повече от седмица без надзор на терасата (бях го полял обилно и в паничката отдолу също имаше вода) и като се върнах - листата му бяха на кафяви петна, които бързо се разрастваха и в крайна сметка започнаха да падат... та реших да го засадя сега... дали ще оживее? 

 

 

20210904_155736.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване