Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Славянски

Изглежда жизнено. Дребосъците си искат наглеждане, като бебета. Дано изкара зимата. При мен някои изгубиха листа и върхове от суша и ненавременно поливане, т.е. неполиване. И може и да не ги бъде. Даже двегодишни. Голям бич за растения в контейнери; в земята са добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 5.09.2021 г. at 14:29, Ру® написа:

Имам едно оцеляло семеначе, от пролетта на миналата година, в саксия, което смятах пролетта да засадя. Обаче го оставих за малко повече от седмица без надзор на терасата (бях го полял обилно и в паничката отдолу също имаше вода) и като се върнах - листата му бяха на кафяви петна, които бързо се разрастваха и в крайна сметка започнаха да падат... та реших да го засадя сега... дали ще оживее? 

 

 

20210904_155736.jpg

При мен повечето си губиха листата по 1-2 пъти докато се усетих, че ги преполивам. Но изглеждат живи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
На 5.09.2021 г. at 13:56, Славянски написа:

Какъв сорт бяха, ако са били сортови? Някои сортове са късни, може да има седмици разлика. Все си мисля, че Свиленград трябва да е по-напред от Пловдив. Знам ли?

Пролетта беше студена. Цъфтяха до по-късно и зъврзаха по-късно. Съответно зъксняват със зреенето.

Шенандоа

https://i.postimg.cc/0jf1ZCpj/IMG-20210906-194545.jpg

Сибли е отрупано..

https://i.postimg.cc/MZbwWzhw/IMG-20210906-175916.jpg

Тез функционалности  за снимките ме бъркат нещо!

Алис, не съм забравил. Ще звънна някой ден.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен сините сливи сега зреят, а има и някои още да узряват. Миналата година бяха преминали последната седмица на август. Всичко се бави. Ранните ябълки още не са преминали, а обикновено почват след двайсети юли. Очевидно и паупаутата не правят изключение.

Плодовете от сорт Сибли изглеждат чудесно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Преди няколко дни се пух с познат, на когото бях давал от моя разсад паупау преди три години. Той ги е посадил в едно благоевградско село. Бяха 30-40 см високи тогава. Миналата година, след три години растеж се чухме и ми каза, че са станали около 120 см високи, а моите бяха между 30 и 50 см. А след четвъртия сезон вече били 160-180 см високи и разклонени. Догодина очаква плод.

Очевидно мястото му е хубаво - богата почва, стича се вода, но и с добър дренаж. Едно от моите стигна към 80 см тая година, но имам и едно тригодишно такова. Гошевите правят по пет-десет сантиметра прираст на година и макар едното да е шест годишно, а другото пет, малките може и да ги преварят. Старото прираст почти няма и е под метър.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моето (от теб) тази година направи 5 см прираст. Саксията е 3 литрово шише от вода, дълбоко, хубава почва, без влага не е оставало, сянка шарена на маса под дърво, нищо не го е яло. Някъде през септември му паднаха листата (общо бяха 4 или 5) и така. Чудя се до колко вероятно е различните семенаци да имат различен vigour, с други думи да не са само външните условия определящи, а и вродените особености...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Има разлика в силата на растежа съм чел. От сорт Манго примерно били по-мощни. И при мен има такива дето правят по пет сантиметра, но друго направи може би 40. На четвърта година. При баща ми едно дето като го сложихме беше десет сантиметра, сега може и да е метър. Много мощно тръгна на четвъртата година.

Аз съм имал едногодишни, които стават 40 см. Имам двегодишни, които са под 30. В по-богата на тор почва бяха тези първите.

@Ру®, при теб как е положението?

P.S. Имам две от сорт Манго. Дребни са. А тазгодишните със семената от Словакия са почти всички под педя, даже под 20 см. Вече и листата им почват да заминава. Късно никнаха с тая студена пролет. Те са от пет сорта. Някои покълнаха по-рано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 5 минути, Славянски написа:

@Ру®, при теб как е положението?

Все по-добре и по-добре - във всяко едно отношение! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моите семенаци пък са отличници. На ръст не дръпнаха толкова много, ама за устойчивост им пиша 6+.

А полските 2 растения полудяха. Едното му махнах по-рано къщичката от лятната защита и листата са започнали да жълтеят. Другото едва в неделя го разпових и го оставих на повелята на времето.

Беше си със съвсем зелени листа. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 минута, Ру® написа:

Все по-добре и по-добре - във всяко едно отношение! :)

Оставяш го въображението ни. Добре :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 минути, Venetka написа:

А полските 2 растения полудяха. Едното му махнах по-рано къщичката от лятната защита и листата са започнали да жълтеят. Другото едва в неделя го разпових и го оставих на повелята на времето.

Беше си със съвсем зелени листа. 

Вече есента не мисля, че слънцето може да ги повреди. По-скоро ранна слана. А и не искаш сняг да ги затрупа и изпочупи с тези покривала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ааа, сняг покривалата ми не може да счупи Славяне. Първия вариант да, ама после го подобрих.... С метални три пръта, вързани горе и форма на триъгълна палатка конструкцията си беше супер, ама няма да им топли в тоя вид, особено пък като имам предвид слънцезащитната мрежа. Затова сега да се попекат на есенно слънце и да ги поослани сланата. А после 2 слоя агривело и готови за зимата.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Поръчах от Палми.бг,  два семенака сорт "Манго". Утре ще дойдат.

Как е по- добре, да ги засаждам сега, или на пролет? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
На 29.10.2021 г. at 14:07, Славянски написа:

Има разлика в силата на растежа съм чел. От сорт Манго примерно били по-мощни. И при мен има такива дето правят по пет сантиметра, но друго направи може би 40. На четвърта година. При баща ми едно дето като го сложихме беше десет сантиметра, сега може и да е метър. Много мощно тръгна на четвъртата година.

Аз съм имал едногодишни, които стават 40 см. Имам двегодишни, които са под 30. В по-богата на тор почва бяха тези първите.

@Ру®, при теб как е положението?

P.S. Имам две от сорт Манго. Дребни са. А тазгодишните със семената от Словакия са почти всички под педя, даже под 20 см. Вече и листата им почват да заминава. Късно никнаха с тая студена пролет. Те са от пет сорта. Някои покълнаха по-рано.

Ph- то за пау-пау го дават като за киви - 5,5 до 6,5, което значи, че трябва да се подкиселява. При мен така иргите се чудеха какво да правят, докато не подкиселих и тръгнаха. 

Също иска и редовна поливка! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Димо 33Първо бих погледнала в какво състояние ще са като дойдат. Ако са супер силни растения аз бих рискувала и засадила едното сега, а другото напролет за да видя каква ще е разликата. Да живеят експериментите! Ако обаче са слаби растения щях да оставя всичко за пролетта. Макар, че моето впечатление досега е за доста устойчивост при това растение. Поне на вилата са така растенията засега.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Поръчах от Палми.бг,  два семенака сорт "Манго". Утре ще дойдат.

Как е по- добре, да ги засаждам сега, или на пролет? 

Ако са много дребни, по-добре напролет (март да кажем, зимата на хладно).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мънички са растенията, ще чакат до пролетта, ако дочакат. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз днес опаковах нашите с юрганчета за зимата. Двете големи под няколко ката агривело, а на малките  метнах върху касетките по един чувал от зебло, а отстрани натрупах растителни остатъци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Viden

Здравейте  , някой да има за продан Asimina растения  ? Благодаря предварително  .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 3 часа, Viden написа:

Здравейте  , някой да има за продан Asimina растения  ? Благодаря предварително  .

Гошев има

http://exoticplantsbg.com/product/1410/asimina-triloba-seedling-plant-2-ltr-semenni-rastenia.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване