Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

greenn

Не знам дали е обсъждано в темата за възможните страничните ефекти от плодовете - паркинсон и др. За мен беше нова информация и мисля че е добре да сме информирани:

https://growingfruit.org/t/pawpaw-varieties/8374/47

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Обсъждано е. Не мисля, че е толкова едностранчива информацията. Много хора са яли цял живот плодове без никакви оплаквания. Възможно е на някои да не понасят или особено в преработен вид (печени, сушени). Но даже има изследвания за противоракови свойства. Някои сортове се водят по-леки.

Другото е, че от твърде много плодове по принцип човек може да си развали зъбите и даже да развие диабет. С всичко си има граници. Питайте някои, приели само плодова диета дълго време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес направих първи присадки на Asimina triloba, с калеми от @peterstamov, за което благодарности. Бая време не можах да стигна до тях, но все пак късничко се разлистват и мисля не съм изтървал. Имах едно дръвче от Гошев, което не правеше прираст четири години и е по-малко отколкото беше като го купих на три години, и тъй или иначе е семенак, та боднах му два калема на двата върха. Сортът е Georgia, който е самоплоден и супер ценен сорт.

Удивително мека дървесина. Имам чувството, че не съм правил присадка на толкова меко дърво. Имам още малко подложки и ще се пробвам.  Но и семенаци с определен произход ще си ги оставя. Ако бяха по-големи с разклонения да оставя по два сорта на дръвче, ами те присадките са почти до земята...

Ха, дано тръгнат!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 21 часа, Славянски написа:

Днес направих първи присадки на Asimina triloba.....

Ха, дано тръгнат!

При мен пъпките отварят. Шанса е по-голям преди развитие. Не знам при теб как са. Трябва да следя за златки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едвам са набъбнали леко и имат един характерен маслинов цвят върховите пъпки. Още им трябва да почнат разлистване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, много интересно се отварят пъпките. При нас на вилата се задържаха и не се отварят в момента тъй като е доста студено. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И при мен са набъбнали, чудя се тези деньове дали да не го преместя в по-голям съд, че още е в ръкавчето, както ми го е дал @Славянски.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мести смело, или направо в земята, ако не е твърде малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Снимки от вчера.

Дребосъците са си дребосъци все така, ама пък с повечко листа от големите два корена.

Ще засенчвам следващата седмица по- големите растения, че им развалих вигвамите есента. Не бяха достатъчно големи и ограничаваха клончетата.

photo_2022-05-16_11-23-37.thumb.jpg.e8deeabf94613f0f15604f066dc26d42.jpgphoto_2022-05-16_11-33-00.thumb.jpg.6ef7c5596e93e19ae521507476795bd7.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти двете малки в една дупка ли ги сложи?

При мен къртици редовно им се бутат в корените и ги засушават. Мисля, че това също допринася за по-бавното развитие. Отделно почвата не е богата.

Днес боднах първите няколко семки, които пуснаха коренчета. Доста късно тая година, но стояха повече вътре на хладно - нямах време да внасям и изнасям кутията със семената. А присадките с калеми от @peterstamov потръгват. Обнадежден съм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не, не са в една дупка Славяне. Това на снимката е един корен, но му понатрупах малко почва есента в основата и покрива мястото където двете клончета се разделят. Затова изглежда сега като два корена. Почвата на вилата се отмива лесно при силен дъжд и затова не искам да се оголват корените. Реших пролетта да не отравям и да ги оставя така растенията. И без това не знам как оцеляват. Супер държеливи се оказаха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Присадките ми са тръгнали буквално на 80-90 процента, по груби сметки. Няколко тънки калемчета на обикновена копулация още се чудят, но сякаш с паупаутата присаждането е доста по-лесно от да кажем с райските ябълки, при които успехът ми е вероятно под 20 процента.

Хубавото е, че трите присадки на по-големите фиданки в земята са обещаващи. Та догодина да вземат и да цъфнат най-накрая... @peterstamov, благодаря отново за калемите! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Добре, че цъфтят дълго, че първите цветове заминаха от мраз. Ако има плод тази година ще е по-малко

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По-малко, но по-едри :)

При мен присадките са потръгнали. Даже ги снимах, но твърде не ми харесаха снимките - няма какво да се види. Два от сортовете се надявам да се хванат на постоянно място, пък на другите ще им търся място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Дребосъците, семенаци рязко са дръпнали нагоре. Прираста за тая година е 18-20 см вече. В събота/неделя ще оформям друг пит слънцезащита, че касетките вече не вършат работа и ограничават растенията във височина. Да им се чудиш на устойчивостта на тия клечки. Браво на тях.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Някой срещал ли е информация след коя година от засаждането вече не им трябва слънцезащита на дръвчетата?

Чудя се догодина дали вече да не махна всичко и да оставя на природата да определи кое растение ще го бъде. 

Двата семенака догониха на ръст почти купените растения стават 4 дръвчета и ми се ще да си спестя работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Според мен първите две-три години са ключови. Стане ли над метър мисля, че няма нужда. Но поливане си трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

По спомен аз засенчвах само първата година. Винаги може да сложиш нещо по някое време.

При мен взеха да зреят. Как са присадките?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На двете дръвчета в земята вървят добре присадките. На другите в контейнери някои не се развиха. Тях не съм ги и наглеждал скоро. Сушата ги мъчеше много. Въпреки че съм ги поливал повече от всичко друго. Сега дъждовете им дойдоха добре. Мисля, че три от сортовете захванах. Четвъртият беше малко на кантар - Сибли.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Вчера бутнах без да искам една присадка и падна. Много леко се беше хванала а си зеленееше в жегите.  

Мисля от вятъра тези дни опадаха доста плодове. Кои зрели, кои полу......

 

IMG_20220826_200003.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване