Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Славянски
преди 43 минути, Mihail Mateev написа:

@Славянски, като наберем паупау, ще си направим пай...

 

Някои хора не понасят паупау след термична обработка. Добре е да се има предвид (при сушене, печене и прочие). Аз лично съм ял само пресни. Сладолед е по-добър вариант. В хладилник траят немалко време. Като се замисля, летните ми круши не са по-трайни.

Иначе където се срещат в диво състояние в източните щати, хората берат най-често покрай реки, канали, потоци. Пък и мнозина в САЩ вече гледат в дворовете си.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 4 минути, Славянски написа:

Сладолед е по-добър вариант

Рецептата е от 18. век, тогава не е имало хладилници. 

Иначе по отношение на съхранението и аз си мислих за сладолед като такъв начин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 12 минути, Mihail Mateev написа:

Рецептата е от 18. век, тогава не е имало хладилници. 

Иначе по отношение на съхранението и аз си мислих за сладолед като такъв начин.

А, не е имало! Имали са ice houses, напълно офгрид. Персийците в древността пък са имали сладолед в техния климат. И ние сме имали ледени "складове" в недалечното минало. Това си е като хладилник.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ice_house_(building)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 5 часа, Славянски написа:

А, не е имало! Имали са ice houses, напълно офгрид. Персийците в древността пък са имали сладолед в техния климат. И ние сме имали ледени "складове" в недалечното минало. Това си е като хладилник.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ice_house_(building)

Вярно, това го бях забравил. Баба ми разправяше, че като била малка, имало изба, пълна с лед и си правели нещо, което сега би се нарекло "скрежина".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега към имането се добавя удобство и сметка за ток. И зависимост към енергийните монополи.

Но в блока избата с лед не е решение.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ъм, аз понеже не разбрах от написаното какво ме съветваш, затова прибирам 10те неплуващи семена във влажна хартия в буркан в хладилника и ще чакат идната пролет. 5 семена имаше, които изплуваха - тях слагам утре в една саксийка и ще ги държа само в стаята от септември натам, да видим.

Прочее в листът, който вървеше със семената пишеше, че в Индиана (от където са събрани семената - от набор диви дървета с едри и вкусни плодове и микс с няколко домашни дървета пак безсортови, но с много добри плодове) семената покълвали от юни натам, най-бързите. При 25-26 градуса почвена температура (!!!) имали 30 дни до покълване, а при 20-21 градуса - 60 дни.

Не съм сигурен как без нагревател може пролетно време да стане 25 градуса почвата в някоя саксия, то в стаята е 22...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз бих ги насял веднага всичките. С това изчакване най-много да ги бастисаш всичките. В природата капят на земята и развотието започва веднага в топлия климат, откъдето са взети. Ако поникнат можеш да ги дадеш на Михаил зимата да ги гледа на лампа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Индиана въобще не е толкова топло, като Южна България е или дори по-студено (проверих: от 6b до 5a, дори по-студено). Не очаквам да тръгнат тая година, щото или не са изкарали пълна стратификация (което е по-малко вероятно), или не са имали подходящи условия за покълнване. Или са се задушили. Ако е вторият вариант, има шанс нещо да покара, но поне при мен нищо не е покълнвало през август или септември след зимна стратификация.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

@Славянски, на моите две асиминчета някои от листата се къдрят - не са прави, ами едни такива като на вълнички. Нормално ли е това и ако не е - имаш ли представа на какво може да се дължи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

И плувците никнат - тествано!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едно добро и подробно ревю:

https://m.youtube.com/watch?v=N6raMie2Ytw

Малко лятна екзотика през зимните дни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сравнение между няколко популярни сорта паупау като вкусови качества (в щата Мисури):

https://m.youtube.com/watch?v=A9V2w77nb0M

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 22 минути, Славянски написа:

Сравнение между няколко популярни сорта паупау като вкусови качества (в щата Мисури):

https://m.youtube.com/watch?v=A9V2w77nb0M

Мисурският говор много ми допада и не се налага с въображения да запълвам неразбираеми части от речта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Мисурският говор много ми допада и не се налага с въображения да запълвам неразбираеми части от речта.

Всъщност младежът е от Middle Tennessee, така пише в канала му от 2014 г. Но не е далеч от Мисури. С 1500 последователи не са му гледани много видеата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една рецепта отпреди бананите и интернет :)

Чак ми се прияде. За начало може с тиква.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Дано моите две семеначета пау-пау да оцелеят. На вилата, в неотопляема стая са и имам съмнения дали при ниските температури преди няколко дни не са си отишли. Приятелка си прави поръчка от един разсадник от Полша и мернах, че има пау-пау. Саксия, размер  С5, 40-60 см височина. Познайте дали не си поръчах?

От този разсадник съм поръчвала преди чрез цветарския форум доста неща и всичко дошло беше доста по-голямо от обявеното. Ще е прекрасно да получа и пау-паутата така. Само дето сорт няма обявен, ама... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Трябва да оцелеят. Аз имам навън доста дребни и тънки едногодишни в пликове и нямат проблеми след минус 17,5 и два-три пъти по минус 15. Има измръзнали връхчета там, където дървесината не е успяла да узрее и е била зелена. На вилата ти едва ли ще падне под -5.

Иначе тези полски растения са може би двегодишни с тая височина. Ако има как, питайте поляците дали знаят какъв е произходът като сорт и прочие. Може и да не се знае. То в САЩ има толкова семенаци, някои с имена, други с номера, трети в диво състояние. Как се казва разсадникът?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

http://szmit.pl/  Това е разсадника, ама нямам време да се разправям с въпроси. Пък и поляците са едни бавни, бавни.. Иначе идват от там много хубави растения.

Ако моите 2 броя не оцелеят ще купя някакъв вид и от Таралас и все нещо ще успея да опазя.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не видях цена от поляците (може би не е ниска), но карай по-оптимистично. Ако вече мислиш варианти при евентуално загиване на растенията, това да не допринесе за такъв техен край? Бори се, пък каквото стане! Ако изкарат втората година, шансовете им се увеличават. То винаги може нещо да се случи, но аз не бих се примирил, че понеже нещо е малко и крехко, леко да го отписвам. Моите семенаци в земята карат три години (сети директно) и бяха само 10-15 см след първия сезон. Ами живи са и не мръзнат. Ще ги наторя тая зима и се надявам да почнат да дърпат във височина.

Иначе полският разсадник има сериозен асортимент, основно с декоративни, в по-големи контейнери, но имат и доста сериозна колекция ирга, която уж е декоративна - тепърва ще прегледам каталога. Транспортът ще оскъпи повече обаче за такива големи растения. Тези от семена са ти от хубав сорт и са ценни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване