Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Индиански банан, Паупау (Asimina triloba, Paw Paw)

Recommended Posts

Славянски

Паупаутата ми започнаха годишния си растеж. При добро развитие и опазване, мисля, че две имат някакъв минимален шанс за залагане на плодни пъпки. Ето това влиза в четвъртата си година, семенак от сорт Манго от Екзотик плантс:

IMG_20200521_212534.thumb.jpg.f09ab04850abf2d0d2b8feb7bd6dc3ad.jpg

Мисля да му правя някаква лятна резитба за сгъстяване на короната. Другото ми по-голямо влиза в пета година, води се семенак от Prolific/Sunflower, пак от същия разсадник:

IMG_20200521_212607.thumb.jpg.57dccf4562d4f754b63281a4e93bf125.jpg

Само че коренът му беше зле и две години се мъчи. Та очаквам "мангото" да го превари като растеж, но това може и да цъфне първо.

А този семенак влиза в трета година и е около 30-40 см, но сят на място, без пресаждане, и се надявам да тръгне по-мощно тая година:

IMG_20200521_212511.thumb.jpg.8e81ff57bcdeed07a009cc772b0c9fce.jpg

Имам още няколко такива и по-дребни, не пораснаха много за две години. В някои случаи цъфтят на трета година, но обичайно между четвърта и осма им е сефтето. А това го разсадих зимата от контейнер и тръгва прилично, макар и да се пречупи централният корен:

IMG_20200521_212656.thumb.jpg.08f13cd10a302527485aa3fce44937fc.jpg

Имам още няколко семенака от сортови растения, но засега ще ги гледам в пликове, че са малки и евентуално ще ги слагам в земята напролет, живот и здраве.

Възможно е големите две да цъфнат чак 2022 г. или дори по-късно, но все си мисля, че ще преварят в краткосрочен план малките семенаци.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моите семки съхранявах в хладилника в стъклено бурканче от крем за лице. Семките бяха една до друга, без да се допират, на дъното имаше вода, под милиметър. Не греша при изписването, имам предвид милиметър, не милилитър. Бурканчето стоя плътно затворено до края на март или някой си април.

Извадих семките и ги посях в кутия с пръст, полях ги и завих плътно с фолио. Кутията стоеше при постоянна температура 18-20 градуса. Това за градусите си го измислих, не знам каква е температурата вкъщи. 

IMG_20200604_202109.thumb.jpg.d2984a57ee3253e69ad5fd6596f2ae2a.jpg

И понеже днес видях, че коментирате кои са покълнали, кои не, та откривам моите в този вид. Две са се показали, мисля, че има още 3, а може да са две, не съм записала. Нямам намерение да ровя в почвата, ако им е писано на другите, ще се покажат. 

IMG_20200604_201958.thumb.jpg.fb06b15befc7004116b4abc5b9f97fb6.jpg

Отново плътно ги завих и не смятам да ги пипам още известно време. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Колко е дълбок съдът и колко дълго мислиш да останат в него? Правят дълбок корен още първата година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Посадих Паупауто в градината - два броя. Както каза @Славянски образуват дълъг корен. Две от семките нито са поникнали, нито са изгнили. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Благодарение на @Mincho Georgiev, който вести в чата, че в разсадник "Фантазия" продават пау-пау, си поръчах 6 броя едногодишни семеначета.

Едит: обадих се отново в разсадника. Това, което ми казаха е, че растенията са семеначета, сорт Sunflower; опрашват се по между си и запазват качествата си.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 41 минути, Mihail Mateev написа:

Благодарение на @Mincho Georgiev, който вести в чата, че в разсадник "Фантазия" продават пау-пау, си поръчах 6 броя едногодишни семеначета.

Ако може, пусни снимки като ги получиш? Да видим колко са големи и какви са контейнерите.

"Едногодишни" значи, че са от тази пролет или от миналата?!

Аз имам доста поникнали тая година, но още са доста малки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, Славянски написа:

"Едногодишни" значи, че са от тази пролет или от миналата?!

В описанието на сайта пише, че са 25 см.

Аз живея в апартамент, така че не ми пречи, че са малки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Mihail MateevМоля да ги снимате като пристигнат и да качите снимки тук. Имам от семена 3 броя и искам да сравня прираста. Пък и за разнообразие може и аз да си поръчам от тоя сайт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 2 минути, Славянски написа:

Ако може, пусни снимки като ги получиш? Да видим колко са големи и какви са контейнерите.

Малко е неудобно тука качването на снимки, но най-малкото размери ще дам. Ще се опитам и снимки да кача, но не обещавам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Mihail Mateev написа:

В описанието на сайта пише, че са 25 см.

Аз живея в апартамент, така че не ми пречи, че са малки.

Ти имаш ли намерение за някакъв селски имот, или всичко ще е в саксии?

Относно снимките: супер лесно и бързо е.  Мога да снимам ей сега с телефона и веднага да я кача.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Venetka написа:

@Mihail MateevМоля да ги снимате като пристигнат и да качите снимки тук. Имам от семена 3 броя и искам да сравня прираста. Пък и за разнообразие може и аз да си поръчам от тоя сайт.

Само три ли ти оцеляха? При мен от 20 + семки мисля, че никнаха най-много половината. Имам такива, които изглеждат жизнени, но не се отвориха.  Може би напролет... Ще ги запазя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, Славянски написа:

Ти имаш ли намерение за някакъв селски имот, или всичко ще е в саксии?

Относно снимките: супер лесно и бързо е.  Мога да снимам ей сега с телефона и веднага да я кача.

Ако даде Бог, някой ден може и да имам или селски имот, или къща с двор. 

Засега съм в апартамент, а пък докато започне да плододава след 5 години, се надявам да имам място, където да ги сложа за постоянно или поне в големи саксии (или самополивни легла, или аквапоника...)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това е силно влаголюбиво дърво. На малките на директно слънце може да им прегорят листата. При тия сушави седмици имам някои поражения, защото не насмогнах с поливането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
преди 1 минута, Славянски написа:

Това е силно влаголюбиво дърво.

Една аквапоника ще му се отрази добре, само място нямам. Жена ми беше във възторг от едно алое в аквапониката какъв ръст направи за година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Славянски Четири изникнаха, едното се спомина. От другите семки аз уморих една, беше тръгнал кълна, а аз като ровичках го счупих. Другите си седят в кофичките и нищо. Упорито продължавам да ги поливам и да чакам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
На 19.01.2020 г. at 21:49, almodovar написа:

Ако човек иска да навлезе дълбоко в материята Asimina triloba, тази книга е задължителна, а ако няма от къде да я намери, да заповяда за една лекция 

IMG_20200119_214710.jpg

Тегли, народе! https://trantor.is/book/i6miPN8FbDSsou7w

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Обадих се отново в разсадника. Това, което ми казаха е, че растенията са семеначета, сорт Sunflower; опрашват се по между си и запазват качествата си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

 

Около 2m47s човекът казва, че Prima и Sunflower са самоопрашващи се сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Venetka написа:

@Славянски Четири изникнаха, едното се спомина. От другите семки аз уморих една, беше тръгнал кълна, а аз като ровичках го счупих. Другите си седят в кофичките и нищо. Упорито продължавам да ги поливам и да чакам.

Ами жалко за пострадалите. Колко са големи вече тези трите?

Може пък някоя семка да никне след зимата, не им давай да изсъхват. Но трябва да стоят на студено от ноември поне. Аз с моите останали също ще пробвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev

Грижи за паупау (след втората минута):
 

И три години по-късно:
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване