Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Tedy

Прикачените снимки са от моята презентация , която я преотстъпих на една колежка за курсова работа - да си извади от нея ... та белия цвят снимка и още един кичест са от интернет . Имам такива цветове, но точно те не са кичести , освен това имам един тъмно , тъмно червен с едри цветове, но на снимка, с какъвто и апарат да пробвах - не мога да го докарам като истинският. Другото важно условие е кръстосано опрашване , т.е. две различни растения (може второто да е при комшията ;-) ), ако искате да имате и плодове (пробвах , но само при един генотип се самоопрашиха , образуваха се няколко и деформирани малки плодове, които не стигнаха до зрелост).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 минути, Tedy написа:

Другото важно условие е кръстосано опрашване , т.е. две различни растения (може второто да е при комшията ;-) ), ако искате да имате и плодове (пробвах , но само при един генотип се самоопрашиха , образуваха се няколко и деформирани малки плодове, които не стигнаха до зрелост).

Това е май като плодовете на @Миленка, които са били без семки вътре и малко на брой.

Ние есента поръчвахме растения от един френски разсадник и те предлагаха немалък асортимент хеномелес. Но според мен вече това е и повече за декорация и ефект - не знам дали значително се различават като съдържание и вкусови качества. Украинците също имали разнообразна селекция, но там е по-сложно щото са извън ЕС.

Иначе наистина едно време с достъпа до информация (и до семена и растения) е било доста по-трудно.

Мерси за снимките.

А chaenomeles speciosa къде попада в класификацията? Аз мислих, че той е най-срещан още от едно време. А superba са различните хибриди, нали така? И като чета са все по-ниски растения от speciosa. Листата на speciosa поне на книга стават по-големи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Я каква интересна тема се е отворила, да се включа и аз. Две есени правих и ракия от тях и никак не беше лоша, първа свършваше. Е не можех да докарам големи количества , но пък си заслужаваше опита. Махах им семките, което ме отказа трети път да пробвам, а и тази година реколтата беше сравнително слаба. И като декоративни растения са супер, а и като плодоотдаващи стават (за чай, сладка, конфитюри, сиропи и т.н.). Съседите имат по-едър и висок храст от моите, така че ми разрешават да обера реколтата им. Цяло село се чудят за какво ги използвам.

Определено интересна дискусия се е оформила.

Благодаря за информацията

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Tedy

Извинявам се , че съм малко телеграфично и май и малко  - повече научни термини използвам , но се подготвям за една лекция ... , а и пиша от служебният комп. ,защото регистрацията ми е в него (не си помня паролата за тук ... :relaxed:) като мине в неделя "представлението" и дано не се изложа пред хората прекалено много , ще си оправя нещата и в телефона , за да отговарям по- регулярно ;-)

Да! В Украйна за първи път се обръща внимание на растението като овощен вид и там са първите насаждения, а най - големите са в Литва , Латвия 400ха , може и повече да са

Като продължителност на живот - до дават около 80г. , но според мен са доста повече...

Относно ракията - много бих се радвала да я опитам (1-2мл , няма да я хабя повече ;-) ) . Иначе като приложение - е много широкообхватно - дори .... извличане на уран от морската вода !!!

1166312141_.png.cdc2e3f643139ea73d9dd3bad632b535.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Иво, предвид това, че плодовете нямат никаква сладост, сподели рецептата, как приготви кашата, колко кг плод, колко вода, колко захар? А и колко е добивът всъщност? Най-"дашния" храст, който съм виждал, има по 20тина плодчета, а е на една ограда, поне 2х2х2 метра.

Теди, ако е нужно, мога да ти сменя паролата с нещо временно, за да се логнеш от дома/телефона и ще си я смениш после.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Най-"дашния" храст, който съм виждал, има по 20тина плодчета, а е на една ограда, поне 2х2х2 метра.

Ако са по кило на плод, ето ти ги 20 кг! ;) Аз брах преди година от един или два храста покрай пътя през 2018 г. Колко да съм набрал - 3-5 кг най-много (никой не ги броеше за нещо). Според мен имаше поне два-три пъти по толкова. Отрупан с плодове. Беше през октомври. После ги орязаха стабилно и на следващата година не се и подаваха отвъд оградата.

Тази година пък изкарах към 30 плода от немалък храст на сравнително сенчесто място, но така и не съм ги мерил колко тежат. Но мисля, че храстът може да изхрани три пъти по толкова спокойно.

А за ракията - интересно хрумване. Какъв вкус има, @Ivaylo Bogomilov?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Боби, явно съм попаднал на "дашни" храстчета. Е само от японските дюли няма как да стане ферментацията. Имам едно незнайно като сорт грозде, дето е едро, червено и не много сладко. Нито винено, нито десертно, но всички се захласват по него. Смесвам дюлите и гроздето в един 25-30 литров бидон. От три храстчета + комшийското набирам около ~15 кг плод, гроздето дава също около ~10 кг. При нас гроздето достига не повече от 18-19 захарност. Захар добавям само докато дигна общата захарност около 16-17, колкото да тръгне ферментацията, използвам културни дрожди, които работят без проблем в този диапазон на захарност. Изкарвам около 3-4 литра 55 градусова ракия, но всичко беше заради идеята. Махането на семките, мачкането/рязането на дюлите е голяма хамалогия, така че засега съм престанал с този експеримент. Залагам на сливи, ябълки, череши, джанки и др. Ябълковия сайдър се получи разкошен между другото миналата година без грам захар във ферметацията.

@Славянски, аромата е супер, леко цитрусов, леко дюлев, но не правя препек на ракията си, за да остане и плодовия аромат. С две думи: Супер е, но много хамалогия. Изсушени за чай и смесени с други билки става също много добре. Тая зима го комбинирахме и със изсушени смокинови листа, кат няма смокини има листа.

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Tedy
На 18.02.2020 г. at 18:25, Боби Димитров написа:

Теди, ако е нужно, мога да ти сменя паролата с нещо временно, за да се логнеш от дома/телефона и ще си я смениш после.

БЛАГОДАРЯ!

Успях да си я вкарам и в телефона !

На 19.02.2020 г. at 8:51, Ivaylo Bogomilov написа:

Боби, явно съм попаднал на "дашни" храстчета. Е само от японските дюли няма как да стане ферментацията. Имам едно незнайно като сорт грозде, дето е едро, червено и не много сладко. Нито винено, нито десертно, но всички се захласват по него. Смесвам дюлите и гроздето в един 25-30 литров бидон. От три храстчета + комшийското набирам около ~15 кг плод, гроздето дава също около ~10 кг. При нас гроздето достига не повече от 18-19 захарност. Захар добавям само докато дигна общата захарност около 16-17, колкото да тръгне ферментацията, използвам културни дрожди, които работят без проблем в този диапазон на захарност. Изкарвам около 3-4 литра 55 градусова ракия, но всичко беше заради идеята. Махането на семките, мачкането/рязането на дюлите е голяма хамалогия, така че засега съм престанал с този експеримент. Залагам на сливи, ябълки, череши, джанки и др. Ябълковия сайдър се получи разкошен между другото миналата година без грам захар във ферметацията.

@Славянски, аромата е супер, леко цитрусов, леко дюлев, но не правя препек на ракията си, за да остане и плодовия аромат. С две думи: Супер е, но много хамалогия. Изсушени за чай и смесени с други билки става също много добре. Тая зима го комбинирахме и със изсушени смокинови листа, кат няма смокини има листа.

 

Защо е необходимо да махаш семената?! Аз ти препоръчвам с една "ермомелка" да смелиш плодовете - така се процедира по моят край - цедят ябълки и други плодове на няколко места в града и хората си ползват сока , кой за "огнена вода", кой за сок. Аз лично загрявам сока до 80- 85С и затварям в стъклени съдове веднага като се обръщат с отвора надолу или легнал докато изстине и се вакумира.

До сега от сокът на японската дюля съм правила сироп, а на "пресовката" (отпадъка) съм намирала различни  други приложения.   

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 33 минути, Tedy написа:

БЛАГОДАРЯ!

Успях да си я вкарам и в телефона !

Защо е необходимо да махаш семената?! Аз ти препоръчвам с една "ермомелка" да смелиш плодовете - така се процедира по моят край - цедят ябълки и други плодове на няколко места в града и хората си ползват сока , кой за "огнена вода", кой за сок. Аз лично загрявам сока до 80- 85С и затварям в стъклени съдове веднага като се обръщат с отвора надолу или легнал докато изстине и се вакумира.

До сега от сокът на японската дюля съм правила сироп, а на "пресовката" (отпадъка) съм намирала различни  други приложения.   

Привет Теди,

махам семената, защото са твърде много и разпространената теза е, че семките/костилките трябва да се махат преди ферментацията, защото след ферментацията увеличават метиловия алкохол при дестилацията (така гласят легендите) - при костилките, ако се счупят по време на ферментация отделя амигдалин в големи количества, подобна възможност се споменава и семковите, където пък ако семките останат в джибрите пектинът претърпява сложни метармофози и при дестилацията се образува в не най-полезните алкохоли, различни от етила. Тази година опитах да изкарам сока с помощта на бавнооборотните сокоизтисквачки и при японските дюли машинката доста се затрудни. При ябълките нямаше никакъв проблем с бавнооборотните сокоизтисквачки, но с дюлите се позамислиха и аз се отказах. За "шепа" дюли да си изгоря техниката, не си заслужава. Иначе за калвадоса използвах едни местни мелачки за ябълки (Кюстендилско) подобни на ярмомелка и стават.

При ябълките не си играя да махам семките, прекалено много хамалогия, семките са доста малко в сравнение с целия плод.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 22 часа, Ivaylo Bogomilov написа:

За "шепа" дюли да си изгоря техниката, не си заслужава. Иначе за калвадоса използвах едни местни мелачки за ябълки (Кюстендилско) подобни на ярмомелка и стават.

При ябълките не си играя да махам семките, прекалено много хамалогия, семките са доста малко в сравнение с целия плод.

Леко съм озадачена - класическите дюли или както там се наричат дърветата (не ми се рови да им търся латинското наименование), да, твърди са и правят проблем, както на бавнооборотната сокоизстисквачка, така и на електрическата месомелачка. Обаче плодчетата на японската дюля са дребни и меки в сравнение с плода на дюлята и няма логика да затрудняват сокоизстисквачката. Та за кои точно дюли става дума? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 22 минути, Миленка® написа:

Леко съм озадачена - класическите дюли или както там се наричат дърветата (не ми се рови да им търся латинското наименование), да, твърди са и правят проблем, както на бавнооборотната сокоизстисквачка, така и на електрическата месомелачка. Обаче плодчетата на японската дюля са дребни и меки в сравнение с плода на дюлята и няма логика да затрудняват сокоизстисквачката. Та за кои точно дюли става дума? 

Става дума за chaenomeles japonika. Не съм останал с впечатление че са меки (по-меки) от Cydonia oblonga, но това е все пак въпрос на лично възприятие. А за това количество планински лимон не си заслужава да екпсериментирам с един никак евтин уред като Kuvings.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Миленка® написа:

Обаче плодчетата на японската дюля са дребни и меки в сравнение с плода на дюлята и няма логика да затрудняват сокоизстисквачката

Въобще не са меки. Меки стават зимата ако не ги обереш и ги парнат яки слани или ги зарине сняг. Тогава стават като ябълки, но преди това са като неузрели праскови твърди да кажем. Не че съм опитвал скоро. Но дори трудно се режат с нож.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Направо са кочан. Едвам ги режа за чай... Единствените меки са тия покафанелите, които са седяли цяла зима на храста.

Може би Миленка има някакъв специален сорт, с меко месо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Еми аз все ноември-декември след замръзите си ходя на село, вероятно затова все меки съм ги уцелвала. 'звинявам се :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Понеже намерих малко дюлева ракия (от японска дюла), да взема да донеса малко на срещата или да не се абим, щото нема кой да я пробва :wink:

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще я вземеш ами!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ивайло, те ще си я вземат за вкъщи :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

притеснявах се да не отиде зян

преди 5 минути, Боби Димитров написа:

Ще я вземеш ами!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Няма да е зян, дори да я вземем в къщи :D Иначе ще я близнем на паркинга ;)

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще посея семена на около 5 см в земята в градината. Нали няма да е плитко? Може би на първо време да са близо едно до друго, пък после, ако поникнат, да ги местя?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване