Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, alys написа:

Ще посея семена на около 5 см в земята в градината. Нали няма да е плитко? Може би на първо време да са близо едно до друго, пък после, ако поникнат, да ги местя?

Слагай ги на 1 см дълбочина и на 10 см между семената. Не, че съм го чел някъде, но това не са едри семена, че толкова надълбоко да се слагат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Алис, семената от моите 2 японки (2 дюлченца) ги насях в саксийките, които ми останаха от малините от френската поръчка (8*8*10см височина)..

Разбъркан компост с пясък 2:1, семената "наръсих" отгоре и ги покрих с 1см мулч от дробено от клонките на храсталаците из двора.. 

Сложих ги януари, на слънце.. поливах ги 2-3 пъти оттогава.. Вчера видях, че пробиват.. полях ги обилно и ги преместих на сенчесто и завет..

Ще снимам и ще кача..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 13 минути, Варела написа:

Сложих ги януари, на слънце.. поливах ги 2-3 пъти оттогава.. Вчера видях, че пробиват.. полях ги обилно и ги преместих на сенчесто и завет..

Ще снимам и ще кача..

Внимавай да не ги преполееш докато са малки и да не изгният. Правил съм тоя номер точно март месец. Не бих ги държал на дъжд навън, може би в земята да са по-добре, в саксии имам лош опит. Тя и почвата беше малко глинеста и държеше ужасна влага, а отгоре изглеждаше суха. Аз бих ги сложил под стреха някъде да не ги вали директно, докато не станат поне 10 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

С всички мои от лани стана точно това. Саксията се оказа със запушен дренаж. Лятна буря, напълни я. Беше на високо и не я видях овреме. Над 30 семената + 10тина от crabapple заминаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Кач..

Не мисля, че ще имам проблем с дренажа.. пръста на земята в момента е много по влажна от саксиите, които са без тава и водата се отича директно..

Но ще видим..

IMG_20200309_181739.thumb.jpg.d8a316afa939066bf30d7fbe2ed5724b.jpg

IMG_20200309_181755.thumb.jpg.44c1322efab9959278eb821b877a7816.jpg

IMG_20200309_181805.thumb.jpg.78f02f924de778a94287f16ab6804a89.jpg

IMG_20200309_181815.thumb.jpg.3f8707709f1412c95c24218e5cfe8130.jpg

IMG_20200309_182031.thumb.jpg.b4f29e055d2820f04f70e703d591c88d.jpg

IMG_20200309_182041.thumb.jpg.7260f11eaacc99e853d66e132210750b.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Почнат ли да се косят, вземай мерки! Трябва си наГлеждане като с малко дете.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имаше две яки слани неделя срещу понеделник и понеделник срещу вторник, замерихме -8 и -9 градуса, доколкото може да се вярва на датчика (спиртният ми термометър обикновено дава с два градуса по-високи минималните, но няма памет). Та ето какво е станало с един дюлев храст нагоре в селото, който беше почнал да цъфти:

IMG_20200318_214035.thumb.jpg.811c9a90624e0f3b2307c3d9042a1b6a.jpg

Стабилно измръзване и пожълтяване на разпукнатите цветове - за пръв път виждам нещо подобно с японската дюля. Неотворените пъпки са добре. Изглежда направо осакатен храстът (той така или иначе е един и плод не дава):

IMG_20200318_214040.thumb.jpg.613d272aaacca0eb55a422ee10766dd1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Исках да направя една вметка покрай цъфтежа на японските дюли, които съм завъдил от Веселин Орешков от Троян. Взехме пет растения, които растат вече трета година, като три сложихме едно до друго на едно място, а две на около 60-70 м от първата група. Миналата година ми цъфнаха само две от трите като едното имаше само две-три цветчета, но достатъчно да опраши по-голямото. Едното е по-голямо, защото второто беше прегризано наполовина от овца, а третото окосено почти до земята. Та защо казвам всичко това? Ами тази година имат повече цветове вече - голямото е отрупано, а второто има също доста:

IMG_20200409_141645.thumb.jpg.419fd69651dfc1d4299513beb8456366.jpg

С тази разлика, че голямото растение цъфти вече от няколко дни поне, вече има преминаващи цветове и може би са разцъфнали повече от половината цветни пъпки, докато второто е в това положение:

IMG_20200409_141341.thumb.jpg.a9869511ae56717a18402fdabb2874d9.jpg

Няма и една разпукната пъпка още. А третото се възстановява още и няма и да цъфти и тая година. Та какво правим? Ами ще ни спасяват другите две растения. Само че те са отдалечени, а за капак едното е на развитието на второто, а другото е малко по-напред, но има само два готови цвята. Можем да разчитаме пчеличките "да си свършат работата", но дали? Разстоянието не е малко, а времевата дистанция може да се окаже непреодолима. Ако трябва да изчакам цветовете на втората дюля (на снимката по-горе) да се отворят, то може второто растение да е прецъфтяло или да е достатъчно преминало, че да задържи съвсем малко плод. И аз откъснах двете цветчета на четвъртата дюля и с четчицата, като Пчеличката Мая, пробвах да опраша многото цветове. Ще повторя упражнението след два-три дни.

Изводът за мен е, че две растения, заради вариацията във времето на цъфтежа, може би са недостатъчния минимум. По-добре да бъдат поне три. И при мен са в единия случай. но третото пострада и първите две години не се включи. А при други сортове трябва да се наблюдава периода на цъфтеж. За Cameo и Flocon Rose мога да кажа, че са горе-долу на едно ниво на развитие. А розовата е поне със седмица преди червената (от Орешков на снимката по-горе), която може би е седмица или повече преди другите два сорта. Ако човек иска повече плод, добре е да си групира растения имайки тези особености предвид. Един жив плет с повече растения би бил перфектен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиПогледни в цветарския форум. Открили са тема за японските дюли. Показали са уникални храсти.

Май не съм виждала толкова големи другаде.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Tedy

Здравей! 

Правилно си постъпил с опрашването. Ако имаш възможност , потърси от някъде другаде клонче цъфнал хеномелес, няма значение откъде и от кой вид... Сложи ги натопени във вода близо до храстите , а може и да си поиграеш на пчеличка  отново ;-) значително ще увеличиш добивите. 

Засили малко подрязаните растения с тор сега и редовно вода през годината и догодина ще разбереш колко са ти благодарни. 

Венетка, разнообразието е огромно в този род... Почти като при розите. В Япония има специално създадени за бонсай , в Бразилия пък ги използват за подложка на дюля... До  средата на миналия век са били описани повече от 600 сорта, основно с декоративна цел... А сега си представете колко много повече са :-)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 32 минути, Tedy написа:

Сложи ги натопени във вода близо до храстите , а може и да си поиграеш на пчеличка  отново ;-) значително ще увеличиш добивите. 

Не беше ми хрумнало. Може да пробвам. Щото това с четчицата почна да става досадно. Специално за розовата, защото имам достъп до повече храсти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@TedyБлагодаря Теди. Явно не съм обърнала внимание особено на тоя вид. Заради зарибяването от страна на Славянски купих две храстчета есента от френската поръчка и са на вилата. Ще се оглеждам за още видове.

Подозирам, че без да знам, че това са японски дюли на село съм засадила и си имам 3 храстчета от преди 3 години и още 3 от преди година. Брат ми ги беше поокосил с тримера първата година първите 3 , ама се съвзеха. Там обаче няма кой да ги гледа и колкото господ дъжд дал, толкоз. Цъфнали не съм ги виждала. Напъпили да, ама после какво се случва не знам. Ще взема да помоля майка да им обърне внимание и да отида да ги натори. Тя се оплакваше, че при тях розите са леш. Сутрешните отрицателни температури буквално са унищожили новите листа. Дано само розите да са така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще дам връзка към кратък видеоматериал на любителя овощар Райчо Енчев от града на Левски - Карлово. Потеклото на растенията е от селекциите на В. Орешков от Троян:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

По съветите на @Tedy , в клоните на японската дюля сложих клонче от друг сорт в епруветка в вода. Семената в саксиите са от този сорт в епруветката, "мраморни" цветове , на петна бяло с розово, не знам как се казва. Тази, която имаме в двора е от най-често срещаните розово-червени. Би трябвало есента да имам десетина "мраморни" семенака (ако успея да им разплета корените) и завръз на храста в двора.

DSC00511.JPG

DSC00512.JPG

DSC00509.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много са красиви, Евелина! Ха дано имаш и плод от тая операция :)

преди 10 часа, Евелина написа:

Семената в саксиите са от този сорт в епруветката, "мраморни" цветове , на петна бяло с розово, не знам как се казва

Както @Tedy каза, сортовете са стотици, а има и семенаци като твоите. Но ето ти няколко сорта с бяло-розови цветове:

https://www.gardenia.net/plant/chaenomeles-speciosa-moerloosei-japanese-quince

https://davesgarden.com/guides/pf/showimage/189987/

shutterstock_1079973377Optimized.jpg

Този още върви и под името "Ябълков цвят". Също прилича и сортът Flocon Rose, който с Венетка взехме от Франция:

https://www.signatureshrubs.co.uk/chaenomeles-speciosa-flocon-rose

chaenomeles-flocon-rose.jpg

Друг такъв сорт, който мнозина харесват, е Toyo-Nishiki:

https://fineartamerica.com/featured/3-toyo-nishiki-quince-kathryn-meyer.html

3-toyo-nishiki-quince-kathryn-meyer.jpg

Но този е по-специфичен и с по-бели, и с по-розови цветове.

Има и един "Коралово море":

https://www.gardenia.net/plant/chaenomeles-superba-coral-sea-japanese-quince

Chaenomeles%20x%20superba%20Coral%20Sea.

Ти сама можеш най-добре да видиш до кой от тези е най-близък храстът. Много са хубави всичките. Moorloosei казват, че цъфтял по-късно от повечето други сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Явно ще добавям още японски дюли. В Зелена пролет има нещо дето пише, че е бяла японска дюля / Nivalis /, ама те сега не пращат пратки. Къде още продават такива в БГ? Нещо из интернет не мога да намеря.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина
Отговорено (Редактирано)
преди 3 часа, Venetka написа:

Явно ще добавям още японски дюли. В Зелена пролет има нещо дето пише, че е бяла японска дюля / Nivalis /, ама те сега не пращат пратки. Къде още продават такива в БГ? Нещо из интернет не мога да намеря.

 

Аз си бях отбелязала в началото на зимата тези хора :  https://www.facebook.com/planinskilimoni/   , но нещо се заплеснах и не им се обадих, а май вече е късно за садене.  Бяха писали в група във фейсбук , че продават и растения, не само продукти от японска дюля. А може би и @Tedy ще има да ни продаде някоя фиданка или семена ?

Редактирано от Евелина

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Venetka написа:

Явно ще добавям още японски дюли. В Зелена пролет има нещо дето пише, че е бяла японска дюля / Nivalis /, ама те сега не пращат пратки. Къде още продават такива в БГ? Нещо из интернет не мога да намеря.

Ами при евентуална нова поръчка от французите, живот и здраве и други условности, те предлагаха Нивалис и други сортове. Аз първо се бях навил за бяла, но след това се отказах. "Зелена пролет" не изпълняват ли поръчки в момента?

Кошияма беше намерил един украинец с удивителен асортимент на супер цени, ама от Украйна е сложно, понеже са извън единния пазар и се искат фитосанитарни сертификати. У нас сякаш няма.

Орешков селектира според мен повече за плод, не толкова за декорация. Неговите цъфтят в червено. За мен Орешковите са по-благи от плодовете на розовата дюля.

@Евелина, ако са в саксии, не е късно, но на гол корен не бих взел в момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Аз не бързам , а и не ме интересува дали са някакви дизайнерски :) , да раждат дюли само. Мога да почакам до есента. Поръчките от чужбина ми се струват прекалено сложни , след като и тук може да се купи.  Някой сънародник ще спечели някой лев и няма да пушат камиони насам-натам излишно из Европа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бях обещал да снимам френските мъници. Снимах ги преди четири дни и днес отново. Това е Cameo, която цъфна с няколко дена до седмица по-рано:

IMG_20200416_235134.thumb.jpg.65795ed1d636b90f37c9e215b20658a6.jpg

Това е Flocon rose, пак от 16-ти април. Клонките вървят настрани някак:

IMG_20200416_124616.thumb.jpg.298398ea3930b59b5dc2dc0f41d449c9.jpg

Ето и новите снимки - изпод освежаващия пролетен дъжд:

IMG_20200420_171221.thumb.jpg.4ffce53ca55f605981838d76e69f743d.jpg

Вторият сорт не изглежда толкова добре, може би жегата им дойде в повече в тая саксия, защото три от цветовете изглеждат попреминали:

IMG_20200420_171152.thumb.jpg.39967d20075b860c93b0f8ef26480eba.jpg

Малки растения. Ще видим дали ще задържат нещо тая година. Имам още две растения Flocon rose, които са дори по-големи и в земята, но не цъфтяха. Снегът ги изпочупи обаче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване