Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Откъде ги изнамират тези имена! Маркетингът е голяма работа. Ама трябва и някой да купува.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@СлавянскиАко намериш нещо интересно като сорт свиркай моля. Че тоя мой каменен дувар ще иска повече от 4 броя японски дюли.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Venetka ти Flocon Rose къде ги сложи? Не можеш ли да ги размножиш?

Но това според мен е много работа по тоя дувар, при всичко друго уредено. Имай предвид, че и сортовете имат различен растеж. Примерно, Flocon Rose ми прави впечатление, че върви доста хоризонтално.

Гошев май си удържа на думата и спря френските общи поръчки?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, Гошев не прави вече поръчки във форума.

Flocon rose и Cameo са на вилата. Cameo върви по-голяма и е отрупана с цвят. Докато Flocon rose е по-малка на ръст, листенцата и също са по-дребни. Има около 12-15 цвята тая година. Засаждане са едновременно, от една поръчка са. 

Не мога да кажа, че върви хоризонтално. Може и да е защото съм я привързала към колче. Опасявах се снега на вилата да не ги очупи през зимата. Като не сме там постоянно и не мога да ги почиствам вземам превантивни мерки.

Как да размножа? Със семена ли става?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Резниците се вкореняват елементарно, но става и от семена. Про тях обаче ме е сигурно, че ще излезе същият сорт.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Резници ще отрежа тогава като отида на вилата. Специално Cameo искам да размножа. Благодаря Оризаки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Преди да са се разлистили и без цветове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз с резници не съм успявал. Със семена никват добре. Там обаче може да се получи кръстоска, при резника запазваш майчиното растение едно към едно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Остава за следващата година тогава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Растенията, които получих са ОК за цената си. Червеният вариант е вече с цветове. Прекрасно, наситено червено е. Хареса ми. Дано и другите цветове са хубави. Ще зацветявам дувара към дядо Атанас. Засега два броя ще отидат по местата си, два се надявам есента и готово. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Моите от семена още не съм ги пипала. Имат си листенца. Сигурно есента трябва да резна връхчетата. Сега са около 40 см (едното е по-малко). Общо са 3 бр. Не съм пресаждала също. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 15.04.2022 г. at 21:16, Славянски написа:

При мен една цъфти сефте тая година като 2018 г. поникна от семка. При родителите ми също цъфти на същата възраст. Но една, която се разви по-слабо, не цъфти още.

Днес реших да наложа един цвят от местните тъмнорозови японски дюли и да видя дали е същия цвят като моето въпросно "отроче". Ами оказва се, че има разлика. Тези местните са с малко по-едри цветове и цветът им е повече към розов, докато на отрочето е повече към светло червено. Близки, но различни. То и плодовете, от които отбирах семената бяха различни. Ето снимка, но не е много добро качеството. Донякъде се вижда, че има разлика (държа тъмнорозовия цвят, може би всъщност "цикламен' е по-правилно):

Photo0541.thumb.jpg.fc80bed8d83d668e5b0ae81ac6272e18.jpg

Та на четвъртата година не цъфтя въобще, но на петата е отрупана с цветчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И двете японски дюли на вилата /  Cameo и Flocon rose / имат издънки. Опитах се вчера да оскуба треволяка около тях и стана страшно. Много дерат пущините. 

За сметка на бодливия си характер пък какви прекрасни плодове имат... 

Завряла съм наблизо корен арония. Ще трябва да я местя. 

Някой оформял ли е японска дюла да върви като полу храст, полу дръвче или това е мисия невъзможна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov
преди 7 минути, Venetka написа:

И двете японски дюли на вилата /  Cameo и Flocon rose / имат издънки. Опитах се вчера да оскуба треволяка около тях и стана страшно. Много дерат пущините. 

За сметка на бодливия си характер пък какви прекрасни плодове имат... 

Завряла съм наблизо корен арония. Ще трябва да я местя. 

Някой оформял ли е японска дюла да върви като полу храст, полу дръвче или това е мисия невъзможна?

Виждал съм оформена на дърво. Опитах с моите, но явно сорта им е такъв и нищо не стана. Едната е направо стелеща, ниско до земята (30-40 см.), а другата прилича на полустелеща, издига се до около метър над земята, но не се получи като дръвче. Срещу нас, съседите имат една която е над 1,5 м и мисля, че тя може да се получи като дръвче, взех семки от нея и ги засадих преди няколко години, излязоха 4-5 издънки, още не са цъфтяли (чудя се дали въобще са японски дюли вече :)) но някои от тях са вече към 1,8 м и може би ще се получи дръвче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря. И аз си мисля, че няма да успея да ги вдигна над земята. Много клонки и все от земята и вървят настрани, а не нагоре.

Освен тия двете имам и още една от френска поръчка. Някаква екзотика е, защото цъфти съвсем различно и много красиво, а и листата и са различни от останалите две. Файловете ми заминаха / скапа се диска / и така и не знам що за сорт е. Тя като, че ли върви нагоре и може с нея за се пробвам. Би било добре ако успея да ги оформя така, ама надали. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Tedy

Venetka,

Много зависи от вида (генотипа ) на японската дюля. При мен има такива , които са подходящи , с ниска издънкообразуваща способност и такива с оооогромна. попадала съм на научна информация, че Chaenomeles sp. в Бразилия се използва като подложка на дюлеви и др. заради тамошно специфично заболяване. В Украйна, Китай и на др.места като подложка за нискостеблени круши и то доста успешно.  Просто трябва да попаднете на подходящ генотип от Ch. speciosa или пък Ch. japonica, но да не прави много издънки, че ще стане като с лешниците ... (при близък имаше такъв неуспешен, трудоемък опит ).

По принцип  срещат се безбодилести форми, които доставят удоволствие при прибиране на реколтата ;-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря Теди. Не, че чак толкова ще задълбая в материята, но от гледна точка на оправяне около тях би било за нас по-добре да са вдигнати малко над земята.

От поръчаните преди време 4 от български разсадник / Jet trail, Red trail, Pink trail и Salmon Horizon / едното растение се спомина. Второто е още в саксията си. Рязко му опадаха листата и сега взе да изкарва отново. Нямам идея какво му се случи. А другите две са вече на постоянните си места на вилата.

При тях ясно поне за сега се вижда, че ще мога да ги оформя както искам. Идеята е да се пуснат по каменните дувари настрани. 

IMG_5199.thumb.JPG.f40ee10fe4640d53f3ea98bd20afb06c.JPGIMG_5200.thumb.JPG.80a23c2634bb676d8106e745c39e993c.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде малко снимки от днес. Всички сортове без два цъфтят тая година. Всъщност единият беше цъфнал, но сланата уби цветовете в края на март и няма повече. Но ще добавя снимка от тогава.

Тази ми е семенак. Повече към червено отколкото към розово, не най-едри цветове:

Photo0891.thumb.jpg.a04714ff87ce6ff7cf0e5891c335eaf4.jpg

А тази е Юкиготен, бяла кичеста:

Photo0889.thumb.jpg.daa5c6779907ce1d543df2ff6cb73581.jpg

До нея Crimson & Gold, много ниска върви, тъмночервена:

Photo0890.thumb.jpg.9cd4c85fb7c0b74b5d5973feef9a7ed0.jpg

А тази е от Орешковите селекции, средночервена:

Photo0893.thumb.jpg.d48d57fd4a8efeec712ca1e7f8f8ff9f.jpg

Cameo още не е отворила съвсем цветовете си:

Photo0892.thumb.jpg.ef84602a8d4634a2071b7c1de213593c.jpg

А тази е тъмнорозовата местна, едроцветна, chaenomeles speciosa:

Photo0896.thumb.jpg.bf992d4c51f829e269fd044c67ebf2e2.jpg

За сравнение, една розова (праскова):

IMG_20230416_174344.thumb.jpg.3fd32230ab570ea3fde59fdbd001e651.jpg

А ето ми го пъстрият семенак от март, който очаквах да е цикламено розов:

Photo0861.thumb.jpg.4514b7b34a5ff9c2a33ca997e75c448a.jpg

Единствено не цъфти Flocon Rose, която е бяло-розова.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Най-после и аз имам два живи мустака японска дюля. Тя иска ли опрашител?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иска. Ако са генетично еднакви (издънки от едно майчино растение), трябва и трета. Ще видиш плод дали ще задържат. Ако няма опрашване, всичкият цвят окапва.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване