Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гост

Компост от Долни Богров

Recommended Posts

Гост

Пускам информация за тези, които искат да си закупят компост от площадка Хан Долни Богров. 

За малки количества (таван до 300 кг.) може и без заявка. Може да ви го натовари фадрома, а може и да си го насипите в чували. 

За количества над 300 кг. се направи заявка само на имейл: compost@spto.bg

Изчаквате да ви върнат потвърждение с ден за товарене и тогава отивате. Ако не можете на този ден, в рамките на работната седмица ще ви запазят ред, после го губите и трябва нова заявка. 

Компост може да се закупува от частни лица или фирми.

Цената е 7,20 на тон. Един тон е повече от кубик. Материала, макар и влажен е лек. Пресят е. Качеството е добро. 

Сайта им е: spto.bg

Скоро ще има компостиращи инсталации в по- големите градове, на за сега това е варианта. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Съветвам ви когато отивате да товарите да спрете на заден към най-празната от поредните клетки. Там компостът е най-стар и най-сух.

Двата най-удобни начина, които съм установил в моята практика: баничарка със свалени седалки, където можете да вкарате поне два кубика на чували, или ремарке с добавени високи бордове от OSB или кофражен шперплат.

Иначе ходенето за три-четири чувала в багажника не е оправдано ценово, освен ако не живеете близо или градината ви не е в тази посока. Моята е в обратната и трябва да направя 70км курс.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Ако някой реши да си организира доставка на по-голямо количество компост с камион до (или близо до) София , с удоволствие бих се включил, като поема една част (може и по-голямата) от транспортните разходи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Вашата е лесна, аз го карам на 120 км. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ру, аз мислех за такава организация, но нищо няма да се спести или оптимизира при возене при теб и мен или при Лозан и мен примерно. Освен това, като се замислиш, компостът никога не е достатъчен, демек да наемеш камион, чиито обем да делиш, мхм. Иначе съм ползвал услугите на камион, който е с подвигащ се борд, да може да изсипва, но там проблемът беше, че нямаха високи бордове и успяха да качат само 3-4 кубика :( Защото компостът е обемен, но лек. И като хванеш по 2 лв/км отиване и връщане, излезе златен пак...

Димо, ти си паралия, давай-давай, не се съжалявай! Около теб има доста по-близки и изгодни решения, вкл. безплатен гъбен компост, но като си решил да блеснеш с разхищение, неа пруглеми! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Чудесно, Боби. Ще се радвам да споделиш конкретни контакти за всички хора от този край. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Офертата звучи много добре, ако човек е наблизо и има транспорт. Аз де да имах подобни количества компост на такива пари! Не ги знам какво точно компостират де... но това няма значение тъй или иначе. Моят тор не е достатъчен. торфът пък е скъпичък особено с транспорта. Ще трябва да обследвам гори и дерета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

В Пловдив, Пазарджик и доста други места в района се изграждат инсталации за компостиране на растителни отпадъци. През 2020 ще бъдат готови някои и като разбера,  ще отида на място и после ще пиша точно и ясно къде, как и какво. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Говори с Гого за гъбен компост, а в района има и читави производители на чкч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ако иска да се включи с информация за гъбния компост, ще се радвам. 

Чкч взимам, има производител  в село, при това с отлично качество, но за структуриране на почвата трябва компост от депонирани растителни отпадъци. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
На 12/6/2019 at 17:50, Славянски написа:

Офертата звучи много добре, ако човек е наблизо и има транспорт. Аз де да имах подобни количества компост на такива пари! Не ги знам какво точно компостират де... но това няма значение тъй или иначе. Моят тор не е достатъчен. торфът пък е скъпичък особено с транспорта. Ще трябва да обследвам гори и дерета.

Проучвай как стоят нещата в Габрово,  може да направят инсталация. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@AlanB, ако ще караш компост - вземи малко и за мен - аз съм ти по пътя - на 10 километра от Драгичево - в Княжево ;-) 

Добре дошъл! :-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Hi, the compost is made of plants waste taken from parks and gardens and it is safe. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Компостът се прави от "зелен отпадък" основно от дейността на "Зелени системи" - държавна фирма, която поддържа паркове, градини, зелени площи. В близост е и инсталацията за био-газ "Садината". Имаше по едно време информации, че се взема от Садината отпадъка и се добавя в компостния цикъл, но това за мен не е от значение.

Дали е чист? Има сертификат от kompost.at. Имам познати био сертифицирани земеделци, които го използват в градините си с песъчлива почва с много добър успех. Аз лично съм скептичен, че успяват да го очистят от всички градски "влиания", но за момента нямам друга информация, така че ще си затрая.

Да се има предвид, че компостът не е супер фина фракция, не е (по мое мнение) 100% угнил и е доста въглероден. Съответно ако ще се ползва в големи количества, нужно е да се внесе и азот - дали с оборска тор, дали по друг начин. ЧКЧ (vermicompost) обаче не е особено богат на азот и е по-подходящ за зареждане на почвата с микробиология и за структуриране, обратно на това, което си мисли Димо ;)

Друга употреба на компоста от Богоров е да се ползва като мулч, без да се вкопава. Насипваш 10 см слой и после садиш ПРЕЗ него, а не ВЪВ него. С времето животът в почвата ще го усвои отдолу-нагоре.

Аз до момента съм го ползвал само като мулч или top dressing за плодни храсти и лешници. Като цяло ограничението е в обема - с лека кола не можеш да качиш много, а за всяка реална употреба ти трябват кубици и кубици. Отделно, че е бая загуба на време и усилия самото ходене, пълнене. В идеалния случай бихме имали приятел с камионче, който да взема по-малко от 1 лв на км и да може да качи поне по 5-6 кубика. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 31 минути, AlanB написа:

Благодаря Боби. I was just asking, no intention to use it whatsoever. Friends have warned me city green waste usually contains heavy metals above any reasonable levels. 

Perhaps Bobby is willing to have it tested at a certified laboratory somewhere and share the results with us? We don't want no heavy metals in the garden :)

Но наистина и аз почудих как го добиват, защото по принцип в района на София замърсители има бол. Пак е похвално, че се използват растителните отпадъци по този начин, но... нали? Може ли австрийският сертификат да е ненадежден? Абсурд! Няма как да е... всичко е проверено и редовно се проверява? Хората, които се занимават с това, разбират ли си от работата и знаят ли какво предлагат? Щото цената ми се вижда доста ниска.

От друга страна е наистина шокиращо селото до такава степен да го е закъсало, че дори компостът да му идва от града! А най-добре пакетиран в чували във веригите? Не, че и аз ще го ползвам - най-малкото съм много далече. И въобще тежките метали как се изчистват (ако ги има)? Но бих търсил локално.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Тютюн и още много други растения извличат тежките метали от почвата. Друг е въпроса, защо си мислите, че има такива във въпросния компост? От доста години насам горивата са безоловни. По-скоро ме тревожи факта, че не е добре угнил и трябва да добавям азот. Бих си взел обаче за мулч, но все пак транспорта е фактор. Мисля, че мога да си намеря бус и се чудя, дали пълнят в big bags и товарят ли вече напълнените в бус? Това предполага наличието на мотокар примерно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бигбег се товари и с челен товарач, закачаш го на зъбците и така, не е проблем. Втори начин е камионът, който имаш, да е в с рамо за разтоварване - такъв имат моите комшии, обаче си е сума да го наемеш от някъде. И в двата случая трябва да се обадиш за записване на час/ред/ден. Дали там ще ти насипят в бигбег, не зная, но по телефона ще ти кажат. Но не разбирам защо ти е да се занимаваш с бигбег, ако имаш камион? Може би ако няма вдигащ се борд?

Ако ходиш сам да ринеш, няма нужда от записване. За момента най-оптимален за малки обеми метод е кола на метан + ремарке + дебел найлон за долу и горе + 4 плоскости кофражен шпертплат и няколко Г-планки и болтове/гайки/шайби. Така можеш да качиш бързо и лесно 2 кубика, без да се разправяш с 40 чувала, товаренето е лесно, разтоварването също - дигаш и изсипваш.

А за случая на Димо примерно, най-удачно е да се прати една кариерна гондола поне 30 кубика, а защо не и 50, има и по-големи. Това ще му стигне да покрие с 15 см слой всичките лехи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 12 минути, Боби Димитров написа:

 

А за случая на Димо примерно, най-удачно е да се прати една кариерна гондола поне 30 кубика, а защо не и 50, има и по-големи. Това ще му стигне да покрие с 15 см слой всичките лехи.

О, да има и по- големи гондоли. Но догодина ще направят инсталацията в Пазарджик и ще ми е по- удобно. За сега съм го взел за структуриране на почвата в едната част на градината, че не е добре с органиката, но може по- натам да го ползвам и за мулчиране. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 20 часа, Боби Димитров написа:

 

Да се има предвид, че компостът не е супер фина фракция, не е (по мое мнение) 100% угнил и е доста въглероден. Съответно ако ще се ползва в големи количества, нужно е да се внесе и азот - дали с оборска тор, дали по друг начин. ЧКЧ (vermicompost) обаче не е особено богат на азот и е по-подходящ за зареждане на почвата с микробиология и за структуриране, обратно на това, което си мисли Димо ;)

 

Благодаря, ще го имам предвид. Имаш ли представа в какво съотношение да добавя чкч към компоста?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

@Боби Димитров не съм споменавал камион, а бус и то евентуално. За това питам за биг бегове, защото дори да намеря бус ще трябва да го върна в състоянието в което съм го взел, а не като кочина. Иначе това с ремаркето е вариант. Последно взехме едно за 20 кинта на ден и беше доста голямо, но пак трябва да се сметне как ще е най-тънкана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване