Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Marangoza

В раздел Зеленчуци и подправки няма такава тема,затова мисля,че ще е от полза за тези които искат да отглеждат праз.А тези,които вече са отглеждали могат да споделят опит. Инфото долу е от едно издание на "Земиздат"1985 г.

Праз (Allium porrum) 

Празът се отглежда заради лъжливото стъбло,което и дълго,нежно и с отлични вкусови качества.Има и висока хранителна стойност  и силно антимикробно действие.От 1 дка се получават 3000 - 6000 кг праз,или 15 - 18 хил.стръка.

Биологични и ботанически особености.

Празът е студоустойчиво растение,но измръзва при температура около минус 15 градуса С ако е на открито и незащитено място.

Оптималната температура за растеж и развитие е 15-20 градуса С. Много е взискателен към влагата. Засушаването силно понижава добива.Изисква богата влагоемна почва.Особено подходящи са наносните глинесто-песъчливи почви.Тори се с оборски тор (полуразложен и разложен).

Сортове.

Най-популярен у нас е високодобивният сорт Старозагорски камуш,чието лъжливо стебло е над 70 см. Кореновата система е по добре развита.

Лъжливото стебло е дълго 50 - 80 см. и дебело 2 - 7 см. Семената са по дребни от семената на лука.

Предшественици,обработка на почвата и торене.

Празът се отглежда като втора култура след бобовите,ранните картофи,ранното зеле и др.Не бива да идва след себе си,след лука и чесъна.

След предшественика почвата се обработва на дълбочина 20-22 см. Почвената повърхност трябва да е рохкава и без буци.Преди дълбоката обработка се тори с 3-4 т. на декар полуразложен оборски тор.Внасят се и минерални торове както при лука.

Отглеждане на разсад.

Сее се около средата на март на открити лехи,предварително торени с разложен оборски тор с по 6-8 гр. семена на 1м2. Разсадът за един декар се произвежда на площ 30 - 40 м2(200 - 300 семена). Семената поникват бавно - за 15 до 20 дни. разсадът редовно се плеви и полива. Готов е за разсаждане след около 2 месеца. Преди да се извади се полива обилно. За разсажда не разсадът се подготвя, като се отрязват част от корените и листата. Някой градинари го просушават на сенчесто място за 1 - 2 седмици - това осигурявало по-доброто му прихващане.

Разсаждане.

Засажда се от втората половина на юни до края на юли обикновено на фитарии на разстояние 20Х15 - 20 см. и на дълбочина 3-4 см. веднага се полива.

Грижи за вегетацията.

Окопава се няколко пъти плитко на дълбочина 4-5 см.Подхранва се 2-3 пъти с азотен тор( по 4-5 кг. на декар). През август е полезно да се подхрани с размит оборски тор.Напоява се редовно всяка седмица и дори до по-късна есен.

Прибиране.

Извършва се през ноември.Растенията се подкопават с права лопата и се изваждат внимателно за да не се нарани стеблото.Почистват се от почвата и жълтите листа,а корени те се обрязват на 2-3 см. под дънцето.Сортират се и се връзват на връзки по 25,50 или 100.

 

IMG_20191012_162651.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Време е да се посеят семената за разсад. Купих едно пакетче семена "Старозагорски 72" да пробвам собствено производство разсад. Направих си труда да преброя колко семена има в пакета - 523:grin:. Ако поникнат всичките има да раздавам...!

Старозагорски 72 е по-нов сорт, създаден чрез използване на инцухт-метода/близкородствено размножаване/ в популацията Старозагорски камуш. Лъжливото му стъбло е по-високо от това на сорта Старозагорски камуш и достига 80 см. Притежава много добри вкусови качества, нежно, крехко и в по-голямата си част бяло стъбло. Листата са жълто-зелени, дълги, тесни, изправени, излизащи под ъгъл 45° от централната ос.

По добив превишава сорта Старозагорски камуш с около 20%, а по ранозрелост - с 20 дни и има добра зимна съхраняемост. Старозагорски 72 не е толкова чувствителен към неблагоприятните агротехнически условия.

Размножава се масово в страната.

Средният добив от Старозагорски 72 е над 3 500 кг от декар.

praz.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Marangoza написа:

Време е да се посеят семената за разсад. Купих едно пакетче семена "Старозагорски 72"

Само не вземай сорт с име "Български гигант". Това е някакъв странен хибрид, между праз и Незнам Какво Си. Изкарва копиевидно стъбло със семена, все една, че е кромид лук още през лятото. Миризмата му също е нещо средно между лук и праз. Изядох го вече и е по- добър за готвене от лука от хипермаркетите, но не е истински праз.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Моят презимува, надявам се да пусне семе... или не знам какво да стане. Не знам какъв сорт е, брат ми беше пратил разсад. 

IMG_20200411_155619.thumb.jpg.871941a6357dd058d483e026dec17e0b.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

На 09.04.2020 посях семената и ...хоп след 10 дни вече се показаха. Само в началото бяха под найлон, но щом се показаха вече не ги покривам, да се каляват! Някъде към 20 юни ако всичко е наред ще ги разсаждам.

Праз 20.04.2020а.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

И така...равносметката празова! Близо 6 месеца от посяването на семента до готовата продукция. Оцеляха около стотина стръка абсолютен био праз, без много грижи - поливане веднъж седмично, плевене само в началото, никакво окопаване, ето и резултата. Отчитам си грешките при отлеждането - гъсто посятите семена доведоха до "хилав" разсад, на който му трябваше време да се съвземе. Късно разбрах, че ниските листа се отстраняват защото се заплитат и довеждат до изкривяване на стеблата.За "капак"накрая ръждяса/не знаех,че има и такова заболяване/. Догодина пак понеже си го хапвам с удоволствие! Скоро ще споделя дали се е получила Френската супа с праз Вишисоаз!

12.10.2020 (2).jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Екстра ти е празът!

И моят стана супер, ама още  не съм го вадила. Садих моя между доматите и пипера, та като поливах тях, вода имаше и за него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Изчакай да поизсъхне от дъждовете и тогава го вади.Аз го вадих непосредствено след дъжд и го оплесках с кал /още една грешка/!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еее Резбарю, голем праз, големо нещо :D 

Сефте и при нас става по-едър, макар и с по-малко вода. Причината е, че го сложих като втора култура след грах и беше доста оплевено мястото и отделно от купения разсад (щото от семето нищо не изкара) подбрах първо най-дебелите и ги посадих тях с приоритет на най-благото място и с повече отстояние, а по-хилавите като подлес на краставиците и по-гъсто. 

Съответно хилавите разсади в момента са като палец дебели (което за мен е идеален размер за праз), докато дебелите са 2 пръста, макар и не толкова дълги като твоите нагоре. Ще гледам да снимам тия дни, и без това още не го вадим, чакам да дойде първа лека слана и тогава. По този начин не омеква от големия замръз, а става по-благ. Пак сефте ще пробвам да го съхраня с корените в кофа с пясък в мазето, да видим.

Иначе листата ги режем непрекъснато в сезона, гледаме всеки стрък да има макс по 2-4 листа най-млади. Всичко отрязано веднага се реже и суши, лятото става за 1-2 дни за слънце.

Като гледам твоите колко бяло имат, вероятно си ги садил доста дълбоко, или си ги загърлял?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

У дебелите книги капацитетите препоръчват 3-4 сантима дълбочина,аз ги бучнах на 5 за по-сигурно:smile: и не съм ги загърлял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Яко дебели книги за дебел праз! Нашият купен разсад вероятно на 10+ съм го забол, то почти не остана над земята праз :D Не съм вадил още, да видя какво ще е :) Скоро, още някоя седмица, и ще го почваме и ще направя снимка :) Иначе тиквена супа с праз си хапваме вече, ама само от орязаните листа!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Моят, още няма да го вадя. Копал съм го, така, че може и да не е Био. Ползваме го цяла зима, така, че съм засадил две големи лехи и по краищата на лехите с другите зеленчуци за да не изхвърлям разсада. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 6 часа, Kalam Mekhar написа:

Моят, още няма да го вадя. Копал съм го, така, че може и да не е Био. Ползваме го цяла зима, така, че съм засадил две големи лехи и по краищата на лехите с другите зеленчуци за да не изхвърлям разсада. 

Това за копането и Био-то не го разбрах?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ние праза като го извадим го закопаваме групово на завет и до пролетта си вадим. По принцип всяка година си става.

Още не съм го вадил, защото го засаждах късно. Два пъти са махани външните засъхнали листа и изглежда много добре. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Димо 33 написа:

Ние праза като го извадим го закопаваме групово на завет и до пролетта си вадим.

Аз го закопавам в единия ъгъл на оранжерията, да не ровичкам в снега, когато го вадя. Освен, че махам поне два пъти външните листа, отрязвам или късам голяма част от всички останали. Но, това го правя до началото на Септември, защото тези листа генерират хранителните вещества в стъблото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да, в началото се махат външните листа. 

То при теб като има сняг, нормално да го пазиш. Но при нас сняг не съм заварвал като ида и се запазва идеално. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Време е за манджичките с праз:grin:

Прочутата и прословута супа с праз наречена "Вишисоаз". 

Рецепти в мрежата бол! Аз импровизирах и се получи много добре!

Продукти:4-5 стръка праз/само бялата част/, 2 с.л.краве масло,0.5 кг.картофи,кубче зеленчуков бульон или пилешки,
250 гр.заквасена сметана или кисело мляко,сол на вкус,щипка индийско орехче и чер пипер,див лук/за сервирането/.

Празът се нарязва на колелца,картофите на средно големи парчета. В разтопеното мосло се задушава  за 4-5 мин 
под капака на тенджера докато омекне.Добавят се картофа и зеленчуковия бульон.Ври на бавен огън около 30 мин.Следва пасиране на 
зеленчуците и се добавя сметаната до получаване на гладка хомогенна смес.
Сервира се със крутони или препечени филийки.Мързеше ме да правя крутони затова нарязах на кубчета препечените филийки.

На ред е далак с праз на скара!!!

IMG_20201018_202751.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Реколта 2021. Засадени около 120 стръкчета,готови 75,има още 20 - 30 недорасли.

IMG_20211028_100558.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Реколта 2022 - стотина стръка!

Р-еколта__2022.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

За любителите на по-специално мезе предлагам "Далак с праз на скара". Свински или телешки - въпрос на избор,този е свински. Най-трудната част от приготовлението е прорязването на далака по дължина с нож с дълго острие.После пъхаш праза и мяташ на скарата.

Далак с праз 1.jpg

Далак с праз 2.jpg

Далак с праз 3.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване