Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

Славянски

Следващият сорт пак е от групата на т.нар. "russet" ябълки - сиреч сортове с по-груба ципа, с текстура подобна на кожена. Миленка имаше възможността да опита от плодовете тая година и много ги хареса. Въвеждам го тук като "сорт #8":

IMG_20191223_005451.thumb.jpg.ede7fcc7a018ff44f859a153098032e4.jpg

Не го знам колко точно стар сорт е - дърветата са по-млади, може би на 40-50 години. Плододава почти всяка година и ябълките са много едри, въпреки че сериозни резитби не са правени, освен на сухи и счупени клони и леко прореждане на короната. Завръзва на скъсени клонки. Плодовете зреят към първата половина на октомври, макар и да почват да капят доста по-рано, но още са по-кисели. А често остават и на дървото до по-късно и ги нападат птиците. Може да се причисли към по-ранните есенни сортове. За мен не са много трайни, особено недобре узрелите. Често загниват в щайгите в рамките на една-две седмици, но имам и такива на близо три месеца, които още се държат. Наблюдава се понякога и частично загниване на плодовете още на дървото, подобно на "сорт #6".

Ябълките са жълти до жълто-кафеникави, с "по-груба" и суха ципа, леко сплеснати, понякога по-скоро продълговати на ширина (несиметрични/елипсовидни). Вкусът им е сладко-кисел, много са ароматни, и доста сухи и с меко месо, особено след продължително съхранение са може би най-хлебният сорт. За сок определено не стават, дори по-рано през сезона, като тогава са по-скоро кисело-сладки отколкото сладко-кисели и по-твърди и сочни. Да, може би 23-ти декември не е най-добрата дата за дегустиране на ябълки, но и не ги съхранявам в индустриални складове помещения при оптимални температури!

IMG_20191208_234347.thumb.jpg.e1d271fdbb3f7e32f4b45914681bee34.jpg

За мен това е от по-вкусните и ароматни сортове, особено за моя вкус. Недостатък е, че ябълките са твърде едри и често трябва да се насилиш да я изядеш цялата - или просто я даваш на кокошките "да дояждат". По тая причина аз предпочитам по-среден размер сортове. За сушене стават много добре, защото и сравнително бързо заминават. Не е типичният пазарен сорт. Въобще кой ли в днешно време продава ябълки с кисела жилка или пък не особено трайни, но за дворната градина - какво те бърка? А и животните си отядоха тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Някакви сортове ябълки на старата попска круша присадени от баща ми. Малката е измръзнала, но не защото е малка, голямата нищо и няма, даже може да я опитам. @Славянски, чии са ръцете на снимките с ябълките, не ми приличат на ръце на 37-годишен юнак?

IMG-7790.jpg

IMG-7791.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Ciao Li Min написа:

Някакви сортове ябълки на старата попска круша присадени от баща ми. Малката е измръзнала, но не защото е малка, голямата нищо и няма, даже може да я опитам.

Чакай сега, двете ябълки един сорт ли са? Не, нали? И при мен някои стават така отвътре след яки студове след края на ноември. Но обикновено дотогава по дърветата нищо не остава заради птиците.

Какъв сорт според теб са ябълките? Ти спомена "златна превъзходна", но тази на снимката изглежда различна. Иначе за пръв път виждам такава круша. Но не изглежда много жизнена.

преди 2 часа, Ciao Li Min написа:

чии са ръцете на снимките с ябълките, не ми приличат на ръце на 37-годишен юнак?

Моите ръце са. Може би си прав. Не ги поддържам толкова. Но тука допреди няколко дни зидах едни камъни с циментови зидарски смеси и това ти прави кожата на нищо. Отделно и всичкото копане. Следващият път ще ги мия с мляко да бъдат "като за снимка" :)

Но зимата, студът и работата в пръстта прави ръцете доста груби, наистина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не, не са един сорт. На крушата има 3 сорта ябълки - неизвестно какви. Тази измръзналата ми прилича на най "стара", т.е. най не-сортова. Ако роди догодина ще я опитам преди да измръзне. Крушата е стара попска - не я харесваме и затова са присадени на нея тия ябълки. Но си отива това дърво. Сложил съм резници, може пък да се вкоренят и да го сменим със същото. 

Съжалявам за другото. Ползвай поне ръкавици. Аз цяла година във фирмата не ползвах, но сега като застудя слагам. На камъните не им трябва цимент, това не е зидане :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами това, че е стара, не значи, че не е "сортова". В онези линкове по-нагоре в темата можете да видите описания на някои още срещани западноевропейски сортове - някои са от 16-17 век запазени. Просто защото са ги считали за ценни. По мое наблюдение винаги има някакви недостатъци. Има и нови сортове, които някои си ги харесват, независимо от качествата или размера им:

Та важно е как дефинираме "сортова". Аз тука знам два сорта с плодове по 500 грама. Това сортово ли е? Или Петровка с ябълки колкото едра джанка? Ами дребна е, но е първа, вкусна е и всички я обичаме. Не е задължително старите сортове да са по-добри от новите, но самият факт, че са се запазили през годините (особено на Запад) показва, че са ценени. Разбира се, и съвременният човек е по-претенциозен. Имало е сортове само за сайдер. Аз познавам един англичанин, израснал на ферма за ябълки, правили са стотици литри сайдер професионално и са използвали специално-селектирани сортове за целта, такива, които не са популярни за прясна консумация по пазари и тържища. Същевременно аз гледам да запазя сортовете, които са налични, и да ги използвам съобразно качествата им. Както вече писах, едно ябълково дърво може да произведе страшно много храна на не толкова много място.

А този клон на крушата избил под основните скелетни клони, той дали е над присадката на попската? Ако е - а и не ми мяза на дива круша от снимката - може и да се възстанови. Но съм чувал, че при два вида плод на дърво (примерно, сливи и джанки) обикновено единият има предимство в растежа и другият бива "изтласкан". Може същото да става с ябълки и круши на едно дърво. Аз не бих присаждал ябълка на круша, освен ако не съм много закъсал за посадъчен материал, а ябълкови семенаци има много и семената никват лесно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, Славянски написа:

А този клон на крушата избил под основните скелетни клони, той дали е над присадката на попската?

Даже не знам дали има присадка. Попските круши не са ли си от семе? И аз го гледам, ще видя как ще тръгне напролет, но ако отрежа точно над него ще стане голяма рана, трябва да замазвам с в-ва, което не обичам. Нека си расте така докато може, пък ще я сменям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Попските ме съмнява да са от семе, но не съм на сто процента сигурен. То дори като е от семе, пак наблизо за добро опрашване хубаво да имаш и други круши (не-попски), и какво ще стане със семето?

Но нека продължа с един сорт, който също си струва. Не съм абсолютно сигурен, че това е баш същия сорт, но @Миленка я черпих с няколко сорта ябълки през октомври и тя жълтите "#8" много ги беше харесала, заедно с още един сорт, от който ми прати снимка (ще я пусна без разрешение, ако иска да се разправя с админите, щото там се виждат и някои "африкански животни"):

IMG_20191014_075734.jpg.c2bdc5e99764ff515c3cbfd06dd8a47b.jpg

Вариантите бяха два - този сорт, който сега ще представя, под име "сорт #9", или сорт #3, но на него не му давам повече от 15 % вероятност да е на снимката.

Та в крайна сметка аз набрах още плодове, но бяха останали малко, и моята снимка ябълките са това (от съвсем друго дърво и място от #3):
IMG_20191208_234820.thumb.jpg.caeb8847f03de54d8798ae9b7945a0f1.jpg

Teзи са малко по-добре измити и лъснати. Ето и още една снимка:
IMG_20191208_234805.thumb.jpg.b17c4cd40671af2a6c98ba56e8c1d75e.jpg

Та аз ще опиша сорта, който аз съм снимал, пък чак догодина или по-догодина може да разбера със сигурност дали това е сорта, който е харесала моята гостенка тогава. При всички положения "сорт #3" е доста по-златист около дръжката и има и жълтеникави ивици надолу, докато тези на дървото си изглеждат тъмночервени. Като ги измиеш и изтриеш хубаво обаче, стават малко шарени - червено с по-светлочервени ивици, а дъното стои и по-светло. Формата е леко сплесната.

Размерът е среден до едър, зреенето е през първата половина на октомври, но немалко плодове бяха окапали и в началото на месеца. Дървото плододава на скъсени клонки. Ябълките са хрупкави, сочни, сладко-кисели и ароматни, с бяло до кремаво месо, доста приличат на "сорт #3" и на вкус, но според мен са малко по-дребни и по-трайни, и малко по-късни - и изглеждат съвсем различни, когато ги береш (по-скоро тъмночервени). Никога не съм считал двете дървета за един и същи сорт, а и това е по-младо дърво в друг имот.

Общо взето сортът не е лош, става и за сокове, траен е, но не е и от най-сладките. Като цяло по-голямата част от старите сортове има киселинка, за разлика от съвременните комерсиални сортове, които масово се садят и чиито плодове се предлагат по пазари и супермаркети. Завършвам с още една снимка:
IMG_20191208_234843.thumb.jpg.fd5d1ee307d1437fb78da754b0479467.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И аз мисля, че е същата. 

п.п. Нямаш проблеми да ползваш снимката :D А и с админите не ми се разправя... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще трябва да ги избутам тия сортове, иначе може и две години да няма плод от тях, и задачата да трябва да се отложи за неопределено време. Чакам и някой друг освен Кошияма да се включи. Идеята не е само аз да представям сортове. Хабер си нямам дали тези сортове ги има само в Габровско, или и на други места в страната. Примерно, дядо ми в Плевенско имаше ябълки "петровки", но те са по-различни от тукашните. А и тук знам поне два сорта - жълти и червени. Но летните ябълки мислех да ги оставя за по-нататък, понеже тъй или иначе нямам плодове за опитване от тях в момента, и ще трябва да карам по спомени и снимки правени лятото - и евентуално до допълвам със снимки по-натам.

Обаче като стана дума за петровки (от "зреещи по Петровден, 12-ти юли"), струва си да отбележа информацията, която имам от поне две места, а именно, че петровките не се присаждат. Дали това е изключение не знам, но и петровките на дядо ми, и тези на комшиите му бяха от издънка, неашладисвани. Баба ми разправя, че донесли дръвче от село. Аз го помня като малък това дърво, вече беше доста овехтяло, и дядо ми искаше да го маха. Отряза го, а то взе че изкара издънка от корена, която беше абсолютно същият сорт. Петровките на дядо ми в Плевенско бяха кремави до бледожълти с лека розовина откъм огряваната страна, леко сплеснати, с характерна консистенция и вкус. Много ги обичах. Интересно, че петровката, която отглеждам на Балкана, е по-различна на вид (като ги сравнявам през годините), но вкусът за мен е едно към едно.

И вторият пример е с дървото на един комшия в селото, което е червена петровка, доста дребна и по-ранна даже. Той обяснява, че те ставали от издънка, не били ашладисвани. И понеже дървото му е много старо, основните клони са изсъхнали, а изкарва малки клонки по дължина на целия ствол, той е решил да остави издънка и да го маха. Та след тези две свидетелства се чудя така ли са всички петровки? О, да, и нашето дърво видимо не е присадено - кората си е перфектна и хомогенна отгоре до долу. Имаше и някои издънки със според мен същите листа. Обаче понеже копахме един канал наблизо, се наложи да унищожим пролетта тия издънки или семенаци и не успях да ги спася.

Знам, че има тема за петровките в раздела, но все пак не искам да излючвам тези ябълки от темата, защото те са стари сортове.

И след толкова говорене, нека пусна снимка на петровката, която отглеждам, и да я опиша набързо, под "сорт #10" (снимката е от средата на август, простете недоброто качество и нагризана от катерица ябълка):

IMG_20191225_005429.thumb.jpg.9980fa46f860aa578efd1216fd7d3c93.jpg

Плодовете на този сорт почват да зреят при мен към края на юли и продължават до втората половина на август. Катеричките ги обичат и ги нападат още неузрели. Дребни са, рядко повече от 3-4 см диаметър, със закръглена форма. Цветът е бледожълт до светложълт, а най-узрелите плодове в края на сезона може да имат и съвсем леко зачервяване откъм слънчевата страна. Вкусът е характерен, сладък, с по-меко месо, хрупкави и приятни. За мен това е от най-вкусните сортове, макар и дребен и по време, когато другите тепърва започват да зреят и няма с какво да го сравняваш. Стават и за прясна консумация, и за сок. Единствено не са особено трайни, но и кой мисли да съхранява летни ябълки до зимата?

Интересен факт е, че първите две години това дърво нямаше плод и не го знаехме какво ще излезе. Чак на третата година завърза и оттогава ражда всяка година вече няколко години. Не знам на какво се дължи това съвпадение, но миналата година (2018-та) беше нулева за повечето ябълкови дървета. Няколко сорта обаче дадоха плод, включително три-четири сорта жълти без "сорт #2".

Въобще тази ранна жълта ябълка отвсякъде си струва според мен, дотолкова, че аз още преди три години присадих от нея върху саморасляк близо до работата ми в съседното село и дръвчето стана голямо, даже вече цъфтя. Повече и по-хубави снимки, живот и здраве, догодина. Очаквам и Миленка да покаже "синапките", които при мен ги няма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Та така. Хубаво време е зимата. Лятото за писане нямам много време. Пък сега се мръква рано, става се и по-късно. Ще вместя още един сорт. Пак жълта ябълка, ето снимка:
IMG_20191224_164643.thumb.jpg.df44517051debbd0ea3cd08cd0289605.jpg

Снимката е от 24-ти декември, а плодовете са брани сигурно преди два месеца. Този сорт беше един от малкото, който задържа плод и миналата година, и тази. Сравнително популярен в района - знам поне 5 такива дървета. Миналата година ги оцених повече, понеже нямах кой-знае какъв избор. Ето още една снимка:

IMG_20191225_012258.thumb.jpg.6ba88f3caa22f70a17f97d1d85f36771.jpg

Ябълките са бледожълти до светложълти, леко сплеснати и дребни по размер (обичайно до 5 см). При пълно узряване от огряваната от слънцето страна може да има съвсем леко зачервяване на петно или отделни точки. Обичайно ябълките окапват през октомври, преди да са добре узрели (някои направо зелени или жълто-зеленикави) и си лежат в тревата. Характерно за този сорт е, че е много траен - може би най-трайният от всички тукашни. Спокойно изкарват до пролетта без особени грижи, и стават жълти дори да са били зелени при брането. През декември са доста по-приятни отколкото преди два месеца.

Вкусовите качества обаче не са особено високи. Месото е доста твърдо, стегнато и хрупкаво, по-скоро са сочни, доста ароматни, но не толкова сладки като други сортове. Има съвсем лека киселинка. Не са лоши, но не са и за всеки вкус. Може би влияние оказва, че дърветата са на по-сенчесто място и сякаш не получават достатъчно слънце, за да натрупат захари плодовете. Миналата година бях набрал плодове от едно дърво покрай пътя надолу към селото, на слънчево място, и те бяха с доста повече розово и по-сладки и приятни още през октомври. Пращах и на сестра ми от тях и тя много ги хареса на вкус и аромат. А тя е доста придирчива и това не са най-специалните ябълки!

На мен това ми казва обаче, че при оптимално местоположение качеството и вкусът на плодовете може да бъдат по-високи. Тази година онова дърво до пътя нямаше и един плод :) Ще чакам включване догодина: не че съм приритал за тези зарязани ябълки, но тъй или иначе ги изяждат конете и сърните. Това е "сорт #11":IMG_20191224_164721.thumb.jpg.09ac5dac590893f675a58584543880f6.jpg

@Ciao Li Min, не успях да намеря мляко за ръцете :( Агнето всичко изпива!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

#11 на мен също много ми хареса, а по принцип не харесвам жълти ябълки. 

Не видях да представиш още един сорт. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Миленка написа:

Не видях да представиш още един сорт. 

Имам още за представяне, но може и да не е тия дни, като например ето този:
Photo1135.thumb.jpg.5a662871d26442613eeaea90e7361fa1.jpg

Може би него имаш предвид? Малко съм ги опитвал. Тази снимка е от 2018 г. Яд ме е, че нямам една по-хубава снимка на петровките, дори от предни години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Миленка написа:

а по принцип не харесвам жълти ябълки.

Интересно ми е да ти дам да опитваш ябълки с превръзка на очите. Дали ще успееш да разпознаеш кои са жълти и кои нежълти? ;) Или всичко е на ниво нагласа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

По-вероятно е представата ми за жълтите ябълки да е погрешна. Сортовете жълти, които съм опитвала са по-скоро сладки, отколкото кисело-сладки. #11 е сладка, но с леко кисел нюанс, едва залележим, но го има, което я прави за мен вкусна. 

п. п. Бих изгубила в подобен експеримент. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Славянски написа:

Имам още за представяне, но може и да не е тия дни, като например ето този:
Photo1135.thumb.jpg.5a662871d26442613eeaea90e7361fa1.jpg

Може би него имаш предвид? Малко съм ги опитвал. Тази снимка е от 2018 г. Яд ме е, че нямам една по-хубава снимка на петровките, дори от предни години.

Не е този, макар, че ти такъв бляскав вид си им предал, та ми е трудно да ги разпозная. Имам предвид онези по-дебните, със силно наситен цвят между тъмно виолетово и много тъмно лилаво. Бяха изключително ароматни, сочни и вкусни. Дали са имали послевкус на черен пипер със загадчно примесване с жилки на чесън и пресен бахур от от северните склонове на Източна Стара планина - това вече не мога уверено да твърдя. ;):D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 23 минути, Миленка написа:

Не е този, макар, че ти такъв бляскав вид си им предал, та ми е трудно да ги разпозная. Имам предвид онези по-дебните, със силно наситен цвят между тъмно виолетово и много тъмно лилаво.

А, тези са под номер 5. То и аз трудно ги разпознавам :) Петровката е в по-типичен вид.

Инак тая година - малко извън темата - съм събрал калеми от ето тая круша:
IMG_20191223_210902.thumb.jpg.6d70a822fca12b5ce20f10318b7d6081.jpg
Лъснал съм я, направо свети! Мога да оставя няколко калема на някой от софиянците, ако проявявате интерес. От петровката също.

Крушата е над метър в диаметър. На една стара баба свекър ѝ я помни от дете съвсем същата. Може да е и на 500 години. Има още една подобна, ако не и същия сорт, която е съвсем запазена. Това е от типа круши, които покафеняват отвътре при узряване подобно на дивите. Зрее през август. Няколко години все не мога да ги издебна в правилния момент. Дървото е на открито място и няма друга круша наблизо да я опрашва, и няма плод всяка година. От няколко години я дебнех, понеже не знаех и кога зрее и ме излъгаха, че била есенна - та съм опитал общо две попрезрели круши за 5-6 години. Ама извинявай - удивително е как се държи още въобще!
Photo1172.thumb.jpg.80ba81516ce6bf648ca719d38ce303b1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 14.12.2019 г. at 18:10, беля написа:

Славянски, дали из твоя край се намира жълт Белфльор (Bellefleur)?
От известно време търся, но не намирам. Не е сред широко разпространените сортове, вероятно, защото е чувствителен към струпясване. 

Днес минах през Женския пазар в София и въпреки че беше късно и студено, и имаше само няколко неприбрали сергии, успях да попадна на двама мъже, които предлагаха ябълки сорт "Белфльор". Нямаше как да не купя едно кило за проба, още повече, че доста приличаха на "сорт #2", които описвах, само че бяха по-дребни и по-запазени и ненатъртени. Хората твърдяха, че сортът бил френски и го имало у нас поне от 70 години, на което аз контрирах, че съм чел, че бил американски... Не се разбрахме :) Ето снимки:

IMG_20191226_173431.thumb.jpg.801272063dfa3ce126d1a201c35a5359.jpg

Според мене на вид са си същите като сорта, който снимах и описвах. Имаше и някои на сергията с малко повече руменина, но от тези, които ми сложи човека, повечето са без червено, или съвсем ефирно, или тук-там с някоя червен точица.

IMG_20191226_180857.thumb.jpg.1cbc7b68706fcb23dcbc3fc0b921fb0a.jpg

Опитах ги и за мен вкусът и консистенцията са същите, макар и балканските да бяха сякаш малко по-наситено жълти. Напомня "Златната превъзходна". Доста са приятни.

IMG_20191226_173609.thumb.jpg.118b1ea11dc63e795a88dd338e2ef9d8.jpg

Та за мен старият "сорт #2" е точно "Белфльор". @беля

IMG_20191226_173737.thumb.jpg.7cdd84866205937546262551c56a45f6.jpg

Ето ги тия характерни и необичайни червени петънца, бежовите точици, формата е леко неправилна, ръбеста, не стъпва на право/равно дъно и като ги сложиш да стъпят стоят килнати леко настрани - за мен на 95 % сортът е точно "Белфльор" (Bellefleur / Bellflower). С което съм доста уверен, че първият от старите сортове е идентифициран. Благодаря за приноса, макар и индиректен.

Дали сега ябълките изглеждат по-респектиращо като им се сложи име и потекло?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едно описание на сорт "Белфльор":

Цитат

Yellow Bellflower Apple

Winter. Parentage unknown. Crosswicks, Burlington County, New Jersey, about 1742.

Large conical pure-yellow fruit does everything well, including keeping all winter in the root cellar.

Firm, crisp, moderately fine-grained, rather tender, juicy, aromatic, very good for culinary use and good for fresh eating, especially after it’s mellowed for a month or two. Excellent for pies. Applesauce cooks quickly, somewhat coarse, bright glistening yellow with great flavor and chewy skins. We also love it dried: it’s balanced and flavorful.

One of the first named American varieties and one of the first apples to be grafted and planted in Maine. Incredibly long-lived. When you find a truly ancient apple tree in Maine, there’s a pretty good chance it’ll be a Yellow Bellflower.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Славянски зелената ябълка от снимката горе се оказа много ароматна и вкусна. Ще гледам да взема калем напролет, ако искаш и за теб. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Ciao Li Min написа:

@Славянски зелената ябълка от снимката горе се оказа много ароматна и вкусна. Ще гледам да взема калем напролет, ако искаш и за теб. 

Добро. Само че аз съм се толкова преситил от всякакви ябълки, та ми е малко неудобно. До момента описах единадесет сорта, чакаха ме още два - и още 7-8 евентуално догодина. Не че не бих могъл да добавя още един сорт на някое от младите дръвчета, но не знам правилно ли е чак пък толкова. Боби Димитров като му бях казал, че имаме "15 сорта пау-пау", се беше повпечатлил. Аз имах предвид ябълки, но не се бяхме разбрали. А един комшия горе до старата круша има 20 + дървета, но неговите са нови сортове. Скъсва се да ги пръска, много е прилежен. И прави резитби, красиви ябълки изкарва, но всичкото това пръскане...

Инак този "Black Oxford", ако има възможност, също бих го пробвал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване