Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

Миленка®

Имаме снимка на Циганка :)

IMG_20191223_185235.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Миленка@ , аз бях чела някъде, че в различните части на България "циганка" казват на съвсем различно изглеждащи ябълки. В кюстендилско ябълките - "циганки" са червено-зелени, сравнително дребни, сладко-кисели, покрити с плодов восък (съхраняват се добре, не се набръчкват). Не приличат на ябълката на горната снимка.  Иначе аз не видях в изложените от Института ябълки сортовете Джонатан, Овча муцуна, Бернска роза, Айвания ..може да са били някъде под масата в касетки или да липсват. Миналите години бяха изложили Айвания , тогава "си познах" две от старите дървета в градината като айвании.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Снимката е правена на 23-ти декември, месеци след откъсването й и е логично да са й променени цветовете. В домашни условия за съхранение няма начин да не се набръчка. 

Действително при откъсване е червено-зелена, както и всички останали характеристики са същите. До месец март са доста набръчкани, но вкусът и ароматът се съхраняват. 

IMG_20191223_185142.thumb.jpg.b343ca5f831e6a2704d16f1cf3349a0a.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Карастоянка и Циганка един и същи сорт ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Ябълките,  на  които в кюстендилско  казват "Циганка". Не знам какво е официалното име на този сорт. Като узреят съвсем стават изцяло тъмночервени, но без жълто и оранжево по тях.

DSC01034.JPG

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Еми баш същите изглеждат и нашите. :) И ашламинаторът им (татко ми) е категоричен за сорта. и да, това е официалното име на сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно - имаме един сорт дето са подобни и стават тъмночервени без шарка, сладко-кисели, но обичайно падат преди да са станали изцяло червени. Чудя се дали не са същите. Трябва ако е останала някоя читава да ги снимам. Че ги изядоха животните. Пък децата изядоха Белфльор още зелени (то дървото е легнало и се достига). Викам им: "Що не ядете от тези червените?" Викат онези били сладки. Не щат кисело :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей тука сорт ябълка Петровка, ако има мераклии:

https://m.olx.bg/ad/yabalka-petrovka-fidanki-CID262-ID8mhvt.html?reason=seller_listing|normal

1901704296_22-59-46-images1000x700.jpg.9052b9308d952e1b605093dbc7d12cf2.jpg

(Снимка от обявата на жената.)

На дядо ми така изглеждаше навремето и доколкото знам беше от издънка, не присадена. Тукашните са жълти и несплеснати, виждал съм и червени още по-дребни. То "Петровка" очевидно не е конкретен сорт, а маркира времето на зреене (около Петровден, 12 юли). Тъй че сортове много. Но не съм и чувал "еди-каква си Петровка", примерно жълта, червена, виолетова или под друго име. Виста бела е по-нов сорт, който предполагам може да влезе в категорията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Харесвам от старите леко продълговати ябълки, жълти на цвят.Но не знам названието им. Приличат на жълта превъзходна, но не съвсем същите, леко зеленеят

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Леко в страни от темата - назад някой беше писал, че ще залага (или е заложил/а) резници на круша за вкореняване. Да, човек не винаги има подложки и шанс да съхрани калем, та и аз така. Обаче, в една овощарска презентация срещам следното:

111.thumb.png.e486c988d3756d3906212a313e2d1de8.png
190.png.ad9fc51481c169a373a672c293a50c7f.png

Може ли 1.2 да е корен на дръвче от резник? (За храстите е ясно) ...ако да, няма ли дръвчето от резник да е кекаво? 
Сложих в саксийки няколко резника от една череша, която доказано не се била хващала :Д - много ми е вкусна хрущялка и се самогледа без грижи и пръскане - не виждам и друга наоколо за опрашване, освен една дива в съседите. Резниците се хванаха, но съм в чуденка... Не бързам за плододаване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някои дръвчета се вкореняват добре от резник (например, черницата). Но съм чувал, че кореновите системи не са оптимални, и най-вероятно няма да бъдат дълголетни. Ябълкови отводки също лесно пускат корени. За череша не мога да твърдя. Толкова ли нямаш подложки? Махалебка може да се купи от някой разсадник. При мен покрай гората има множество диви череши. Но специално за резниците трябва да изучавам повече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://m.facebook.com/groups/3107079069316772/

"Група за съхранение и намиране на стари овощни сортове"

Рекох да сложа линка тука.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не е баш за тук, ама нали става въпрос за сортове ябълки  та ще си пусна писането в тая тема.

Като избирахме ябълките за вилата се вихреше много голяма дискусия за сортовете в другия форум. Писах, зачертавах, търсих. Накрая спретнах списък кое от къде да купя и дойде най-трудната част. Поръчваш.. уж имат сорта, пък го нямат или пък те увещават да вземеш друго на мястото на избрания сорт. Както и да е. Накрая засадихме дръвчетата и тая година се радваме на някаква реколта. Обаааче, като взеха да се пооформят плодовете взеха да ме гризат съмнения, че не е баш това дето трябва да е.

Това трябва да е Златна Пармена.

photo_2021-08-20_08-57-43.thumb.jpg.084692b8ffdab6c9694e09715e350ac2.jpg

Сякаш долната ябълка прилича на качените в интернет снимки на сорта, ама.. ММ е във възторг, защото снощи откри, че Златна Пармена е сорта, които преди много години са имали в градина в Якоруда. Викали им Парменки и той едва сега навърза нещата. Дано наистина да имаме тоя сорт.

Това трябва да е Канадска Ренета. Нещо не прилича съвсем ... Какво ли имаме наистина? Като узреят и ги откъснем ще ги снимам отново за разпознаване.

photo_2021-08-20_08-57-36.thumb.jpg.9c15db6ddcba8e14f0e72693491458e4.jpg

photo_2021-08-20_08-57-40.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Последната снимка качена по грешка. Сори.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Имам оригинална "комунистическа" Златна пармена: никога не е имала червено по ябълките. Пък ѝ е рано за зреене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Давай тогава снимка да видя как изглежда, че от интернет може да се види какво ли не и пак не е сигурно. 

Аз не казвам, че сега зреят. Просто вчера имах време да ги снимам и да питам днес.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

https://www.albemarleciderworks.com/orchard/apple/golden-pearmain

https://www.arboretum.ie/shop/products/garden-plants/fruit-trees-and-bushes/malus-d-golden-pearmain.html

Доколкото виждам от тези сайтове не е само жълта ябълката Пармена. Има си и червено по нея. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Рано им е още, дори Червената превъзходна няма червено, за разлика от някаква друга до нея.

Може и аз да бъркам за Златната пармена: жълта, непродълговата, с тънка кожа на леки пъпчици, леко киселява, не става на трици при стареене - ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Лозето ме наби! написа:

Може и аз да бъркам за Златната пармена: жълта, непродълговата, с тънка кожа на леки пъпчици, леко киселява, не става на трици при стареене - ?

Да, съвпада описанието. Киселее, хрупкава е и е от по-ранните при мен. Почват да червенеят и жълтеят вече.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване