Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

Marangoza

Чакам я вече две години да роди! Ето я моята Златна пармена - три плодчета задържа,едното не успя да узрее и падна.

Златна пармена 2021.jpg

Златна пармена 2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще почакам още малко. Нашите определено не са узрели и не мога точно да сравня. Кората е грапава или така ми се струва?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza
преди 6 часа, Venetka написа:

Ще почакам още малко. Нашите определено не са узрели и не мога точно да сравня. Кората е грапава или така ми се струва?

 

Според мен е гладка,е не е като на айванията. Имам на дръвчето още един плод и ще го чакам да узрее хубаво и ще сравняваме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Шетайки на няколко места и не успявайки да записвам всичко / за помнене пък да не говоря / стигнах до ситуацията да не знам какво съм засадила.

Това е ябълка на 3 години, отлично развиваща се и отрупана тая година с плод. Два клона се счупиха, единия хем го бях подпряла, ама явно не както трябва.  Много ябълки изпадаха като малки, аз орязах още поне два пъти толкова завръз и  май е било малко. Въпреки това дървото се справи.

Мама ги е обрала докато ме нямаше. Уникално вкусни. Ябълката е по-скоро зеленикава на цвят отколкото жълта. Леко сплескана форма, огромни като размер ябълки. Месото вътре е жълто, плътно, много сочно, сладко- кисел е вкуса. photo_2021-10-13_13-15-14.thumb.jpg.1f9fa639fe9a73440726f512661a3d48.jpgphoto_2021-10-13_13-15-21.thumb.jpg.66155bbc1ae24c4752a5e07772e0ca7d.jpgphoto_2021-10-13_13-15-29.thumb.jpg.820fd194cb43c38e8ce5285ae10d5c28.jpg

Ако някой знае какъв е сорта да подскаже моля. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Бих казал Белголдън по това описание, но тя не е такава приплесната...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен ми напомня на тази (виж и на снимките от Кюстендил), Ландсбергска Ренета:

http://gardenbreizh.org/photos/mf/photo-22671.html

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landsberger_Reinette.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Мдааа, нито единия сорт, нито другия нещо ми говорят, което означава, че съм купила нещо, а то излязло друго.. Ябълките обаче са прекрасни .. Каквото такова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не е Ландсбергска Ренета, няма типичното оцветяване и грапавост около дръжката. 

Ще пратя снимките на Гошев, защото ми се върти в акъла, че от там купих дръвчето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Тъй сега... След консултация с Гошев вариантите за сорт ябълка са два- Шарден или Муцу. По-скоро е Муцу. Ще му занеса ябълки да пробва и тогава ще е по-сигурно. Само дето той ми каза че тия сортове не попадат в топ 20 на ябълките. Не, че всичко ми е топ 20 ама си оставам с чуденето аджаба от къде съм се сдобила и като какво съм купила дръвчето. Важното е, че на мама особено и харесаха като вкус, другото е маловажно. Все пак заради нея ги засаждах.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Отдавна се каня да пусна снимка на това, което мислех за Златна пармена, пък се оказа че не е, най-прилича на Ананасова ренета, а може и друго да е. Садена е преди 30-40г. когато имахме млада булка Ренета, затова... На снимката са събирани от земята, другите още не са за масово бране, а тази година не са със съвсем характерен външен вид: по-продълговати са, пъпчиците и др. кожни "дефекти" не са така изразени. На някой да му прилича на нещо?

Иначе са плодово-ароматни, сладки с леко кисел привкус, не стават на трици и са трайни.

IMG_20211015_133809_M.jpg.e9a95bf1ff3fc979b0d0245d3008d7d1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това си ми мяза на Златна превъзходна:

sp53675.thumb.jpg.4b8ded643cf100f4e07b0910deb37989.jpg

Ренетите са с по-груба кора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имам една подобна, която за мен е като Златната превъзходна на вкус - сладък сорт. И съм я снимал заедно с Бялата канадска Ренета (мисля беше #8, която съм описал в темата по-назад):

IMG_20211015_165642.thumb.jpg.31fc07cf78548f34053e1fbb5ced59b0.jpg

Трите в средата са от тези, които още са зелени, но от върха на дървото имаше и по-жълти и зрели и до два-три пъти по-едри. Брани са от земята. Горе вляво у вдясно е Канадската Ренета. Много груба кора и е сплесната. И те има да жълтеят.

В средата долу има една, която не съм описвал и не познавам. Много е красива, но снимката не е качествена. Горе в средата може да се види #3, което ми е едра ябълка обичайно (тази е средна), а двете вляво и долу вдясно е #4, което е продълговата и често с неправилна форма и може и да е саморасла, защото беше дърво със седем клона тръгващи от ниско.

Ето още една снимка, която включва Златната Пармена (според мен):

IMG_20211015_170050.thumb.jpg.4eb978b065a8ad2a9d3c50fb6167be8d.jpg

Горе вляво и вдясно за мащаб са пак Канадската Ренета и #3 (някой ако знае, да я идентифицира), четирите в средата са Златна Пармена и от по-дребните останали. Те са по-ранни. Вдясно дребната червена е #7, тя също е по-ранна, и правих на оцет от нея. А двете долу вляво са от една саморасла ябълка. Стоят кремаво-бели с лека розовина и руменина и червени ивици откъм слънцето. Много са сладки и по-скоро към дребни, но и дървото беше преродило и са му кастрили клони лятото (покрай пътя е), та може и затова да са по-дребни. За първи път дава плод.

@Marangoza твоята Пармена такава ли е?

За по-добра резолюция ето пак двете снимки:

https://postimg.cc/DSw3H3FC

https://postimg.cc/D85tqps1

Всъщност не знам по-добра ли е...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Под голямата червена тази обърнатата с дупето нагоре има типичната окраска за златната пармена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година ябълките дават най-добрата си реколта от много години. При все че не успях с резитбите пролетта и много преродиха и съответно издребняха. Догодина може и да е нулева за много дървета по тая причина. Но урожаят е изобилен, и кокошките си отядоха. Снимах една прясно набрана кофа със сапунерката:

Photo0429.thumb.jpg.a15d2a3039e1ff70b379786a7dc0b9ae.jpg

От единия сорт (#3) това е поне четвърта двайсет-литрова кофа. Едри и хубави ябълки. Резитба не съм правил. Даже тези две дървета (едните са едри тъмночервени, които не съм описвал и ще видя евентуално да го направя тази зима, ако ми е до това) не са и в имота, а в една запустяла ливада по-надолу, която попрочистих, щото ми е на пътя и подрязвах четири стари ябълки там. Тези двете и две други, които бяха счупени почти изцяло на два метра височина и почнаха нов растеж. Големите основно прореждане на короната и махане на сухи клони, че и повече на тъмно съм го правил.  И сега дърветата се отблагодариха. А едната счупена вече расте трета година и даде малко плод. Има живот в старите ябълки! Но именно заради неподдържането снегът изпотроши едната, а вятърът пречупи другата. Ето още една снимка:

Photo0430.thumb.jpg.ea53affb60733e372d6d6b1c366b8db0.jpg

Тази година много добра реколта има и Белфльор (#2). Тя също е счупено и легнало дърво, повече прилично на храст и е чудно как има живот в нея. Но облагородих издънка преди някъде четири-пет години със същия сор, което вече дръпна, и може би скоро падналата ябълка ще се маха. Но знае ли човек? Добре се представя и лесно се бере. Миналата година я подрязвах, тази не успях, но даде едри ябълки. Тя е в ниското, където тече вода, и сякаш затова сушата не се отрази на качеството на плодовете.

IMG_20211027_201238.thumb.jpg.be7f42ade00ab793b94e4f4bd520484b.jpg

Жълтите са Белфльор, червено-зелената вляво е #1, а вдясно е Златна Пармена за сравнение. Едри станаха, но още не са съвсем узрели. Но те са сладки и в тази зрялост стават, подобно на Златната превъзходна.

Набрах 6-7 кофи и няколко щайги (засега), основно от земята, и сортирам и обработвам. Има и бая за събиране преди да са ги омлатили животните. Но ще се постарая да обера по-ниските дървета.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ябълките от село е потвърдено, че са сорт Шарден.

В отсрещния двор на вилата клон на една престара ябълка тая година е в невероятна форма. Цяло лято не бях забелязала, че има много плод по него. Сега като са поопадали листата лъснаха невероятни на цвят ябълки- винено червени с нюанс на виолетово. Останаха ми очите..

В неделя племенника успя да свали десетина ябълки от дървото. Забравих да снимам обаче. Впечатляващ външен вид. Занесох 2 от тях на Гошев. Днес ми писа, че най-вероятно са Ред Чиф. Ябълката много ни хареса и като вкус и решено... ще се пробвам с резник от нея пролетта на някоя от нашите ябълки. Дано успея с присаждането. ММ обеща да се погрижи и да направи резитба пролетта на това дърво. Дано да му помогнем и още някоя година да плододава. Нямах време да огледам, но се виждаха и други дървета с дребосъчести ябълки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Джон Бункер е американски овощар, градинар и историк на ябълки. Той е експерт по американските ябълки и тяхната история. Той е основател на разсадника за пощенски поръчки Fedco Trees, подразделение на кооперацията Fedco Seeds.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще добавя някои по-пресни снимки на сортовете ябълки, които описвах, защото преди две години нямах голям избор на плодове, някои бяха посбръчкани и прочие. За начало от три сорта. Първо #6 или "Касова" или Каселска Ренета (между другото още стоят по дървото на някои клони, не падат лесно):

IMG_20211223_105713.thumb.jpg.76ef6e576f473f843cf39f4585de665d.jpg

Тук добре се вижда вариацията в шарката. На по-слънчевите клони стават червеникави от огряваната страна. Още една снимка (имайте предвид, че дървото беше преродило, та стават по-едри):

IMG_20211223_105654.thumb.jpg.f5b33464e543ade66ddd908ae618d858.jpg

Следваща е #11, жълтите, хрупкави и трайни. Разбрах наскоро, че им викали "лимонки". И те бяха преродили, та имаше от други дървета и два пъти по-едри плодове от тези. За сравнение съм поставил и една #6 горе вляво и една #5 горе вдясно (и двете добавени са по-сплеснати сортове):

IMG_20211223_105635.thumb.jpg.0f7b5c907a12b4ca5064da7006d83e07.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 13.10.2020 г. at 22:00, Евелина написа:

Ябълките,  на  които в кюстендилско  казват "Циганка". Не знам какво е официалното име на този сорт. Като узреят съвсем стават изцяло тъмночервени, но без жълто и оранжево по тях.

DSC01034.JPG

Мисля, че това е същия сорт "Циганка":

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз обаче бих искал да продължа с представянето на някои от старите сортове, които отглеждам. 2020 г. беше нулева за много от тях, но пък миналата 2021 г. беше може би най-силната ябълкова година, на която съм бил свидетел. Единствено, че големите дървета често прераждат и плодът издребнява.

Та следващият сорт малко ми заприлича на въпросната "Циганка", особено от гледище на описанието на Евелина, че стават тъмночервени след лагеруване. Само че при мен има доста по-плавно преливането от тъмночервено към зелено и не мисля, че е същият сорт. Въпреки че, знам ли, сортът го има тук на няколко дървета и очевидно е бил популярен, та не изключвам на сто процента да е същият - просто трябва да видя и опитам плодове от така наречената "Циганка". Този - ще е го означава с #14 - е един от тъмночервените сортове наоколо, и донякъде наподобява на вид #9, но вкусът е съвсем различен, също и едрината. Но първо снимка:

IMG_20220126_001856.thumb.jpg.5e59db527a7f3a5633796f8d15d1785a.jpg

Основният цвят е тъмночервен, който прелива на места в по-светло червен до зеленикав. Плодовете стават едри, съизмерими със сорт #3. Вкусът е сладко-кисел и на мен специално са ми твърде кисели преди да престоят, ябълките са сочни. Месото е бяло, леко зеленикаво към момента (края на януари), не е хлебна в никой случай, но не е и твърда и хрупкава. Вкусът не е лош, но може би заради киселината (особено по време на бране) не ми е от най-любимите сортове. На сок стават.

Иначе дърветата са големи и внушителни - едното беше може би 60 см в диаметър. За съжаление беше почнало да съхне и снегът миналия месец го събори и няма да може да остане в това положение. А беше най-голямото дърво. Поне не е единствено и сортът ще го има. От това дърво една година бях набрал десет чувала...

Ето и още един изглед към плодовете:

IMG_20220125_163059.thumb.jpg.8f36e034a23a4016ed31d04c34254c31.jpg

Не мисля, че са особено трайни плодовете. Немалка част бяха загнили под дърветата. Повече от други сортове. Още не съм се влюбил в него, но след като престоят - стават.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Следващият сорт е от тези, които най-малко съм брал и опитвал. Дървото не е толкова голямо, а и около него е малко пущинак и къпинак и беше трудно за бране. Обикновено и нямаше толкова плод, че да стигна до него, и птиците и животните ги изяждаха.

Но тази година се отчете с добра реколта и го обрах буквално преди снеговете през декември. Един от сортовете, чиито плодове се задържат до най-късно на клонките и конкретно на скъсени клонки. Има вариация във формата, като повечето са сплеснати, но някои са по-закръглени. Та означавам ги с #15 и бързо пускам някоя снимка:

IMG_20220125_161817.thumb.jpg.5cf8aa2faf77b8eb4d09382c1f0433f6.jpg

Имаме розово-червени къси ивици и пръски на кремаво-жълт фон, особено добре узрелите и огрявани от слънцето плодове са много красиви. Месото е стегнато, хрупкаво и по-сухо от предния сорт, по-скоро бяло, и сладко, без киселинка. Не е твърде суха. Има характерен вкус, който на мен ми е приятен. Може бих ги предпочел една идея по-сочни. За сок не мисля, че ще са рентабилни, но за сушене са супер с тази сладост, печени и на компот не съм ги пробвал. Също изглеждат стегнати и трайни. А и ми харесва, че не окапват от дървото рано и неузрели. Една част бяха накълвани от птиците от тези, които брах последни. Като консистенция наподобява сорт #11 (жълти, по-твърди и трайни), но са по-сладки и с доста различен аромат. Ето още една снимка:

IMG_20220126_004528.thumb.jpg.498a3bfd86eead214d1e156cb6f75829.jpg

Не мога да кажа, че е най-богатият и неповторим ябълков вкус, но стават. Тепърва ще ги изпитам колко ще изтраят. Може би трябва да опитвам по няколко сорта наведнъж, за да ги сравнявам. Но определено съвсем различни и като форма, и като големина, и като вкус от предните.

IMG_20220126_004459.thumb.jpg.a9b1170fff1bf95d6f60668d0fb227ee.jpg

До края на зимата съм си поставил задача да очистя разни плевелни дървета, които го засенчват - един орех и габър и туфи от кучешки дрян. Мисля, че дървото го заслужава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване