Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

Славянски

Според мен това си е вид петровка. Дядо ми имаше такова дърво, комшията също. Стари бяха дърветата, но дати на зреене не помня. После дядо го отряза и изби от корена и пак беше същият сорт - та не е ашлама. Даже, ако трябва да съм точен, май първо имаше издънка млада и тогава го отряза да остави нея.

Цветът е бледо жълт към бял с характерен аромат, имаше тук-там и лека руменина. Тука на Балкана вкусът на ранните ябълки е същият, само че по-късно стават и онези бяха по-сплеснати. Предполагам има видове.

Бях попадал някъде на обява за петровка със снимка и беше същата като от детството ми. Мисля, че имаше снимката назад в темата.

При мен петровките/ранните (защото почват към края на юли) не цъфтяха и няма един плод. Имам няколко на едно младо дръвче, което облагородих преди няколко години. Още са зелени.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

@Славянски Напълно е възможно тази ББГ да е вид петровка, но все пак устойчиво различна разновидност, по следната причина и специална характеристика:

  • ББГ никога не придобиват руменина, червенина или розовина. Никога по кожицата на ББГ ябълки, не съм виждал да се появява червен, или розов цвят или нюанс. И това се отнася не само за оригиналното дърво, ами и за още едно дърво, което мой приятел и съселянин е завъдил в градината си (от издънка).

Като се има предвид ,че този мой приятел е завъдил неговото ББГ дърво от откопана издънка, според собствените му и на баща му (лека му пръст!) спомени, то доста е вероятно да се окаже че ББГ е семенак -- уникално дърво или поне уникална разновидност на своя първоначален сорт.  

Редактирано от embedeo
Добавих изрично и розовия цвят, като невъзможен за ББГ ябълките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

По-рано днес, 2022-07-24, минавах край ябълковото дърво ББГ и направих "по-представителни" снимки на върха на дървото, при малко по-добро осветление. И макар, че в крайна сметка снимката пак е в далечен план, ми се струва, че повечето ябълки зреят сега, т.е. някъде по това време е пикът на зреене на ББГ. Предвид, че Петровден е на 29-ти юни, а това масово зреене се пада почти месец по-късно, не съм сигурен дали ББГ ябълката отговаря на дефиницията за ябълка тип "петровка", но то и затова са тези форуми, за да можем щедро и разточително да обсъждаме, на воля, всякакви подробности :smile:.

Всъщност, аз тази пролет присадих едно калемче, върху една дюлева издънка в градината ми и то се прихвана, но дори и в най-добрия случай, вероятно, ще трябва да мине още една година докато започна да произвеждам собствени калеми и поне още две години докато започне да плододава. Въпреки това, ако тук в bezmotika, някой проявява интерес към този вид ябълка -- ББГ, то моля не се колебайте да пишете тук в темата или на лични съобщения, за да ви имам предвид ако се отвори допълнителна възможност, примерно ако се случи да се срещна със сегашните стопани на имота където е оригиналното ББГ дърво или пък ако се яви възможност откъм моя приятел, който го е завъдил от издънка в градината си. При всички положения ще се радвам, ако мога да съм полезен.

IMG_20220724_090505s.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Някой може ли да разпознае този сорт ябълки? Ашладисал съм с него, но не помня с какъв калем и от кого (най-вероятно е от @Panik). Имат още да зреят, за сега са леко киселки.

 

20220831_103601.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Някъде към края на ноември 2022 моят съсед, дето има няколко ябълкови дървета от различни сортове в градината им, а и той самият има доста по-голям опит в отглеждането на ябълки от мен, ми даде две ябълки (плодове) от едно старо дърво от тяхната градина. Съседът разказа, че през 2022 година, това старо дърво е единственото в тяхната градина, което е дало съществено количество плодове. Дървото е от неизвестен нему сорт, като много е вероятно да е семеначе. Съседът предположи, че другите му ябълкови дръвчета от "купешки" сортове, не са родили почти никакви плодове през 2022, заради късните пролетни мразове и вероятно измръзване на цветовете или цветните пъпки. За сравнение трябва да кажа, че през 2022 година в нашето село, доста овощни дръвчета не дадоха плод -- нямахме нито сини сливи, нито кайсии (е, ние обичайно нямаме кайсии през повечето години) и дори доста от джанките не родиха плод. 

Тези две ябълки, макар и предимно жълти на цвят, доста ми допаднаха на вкус, като имаха една особена, но ясно забележима нотка във вкуса, която аз условно ще нарека "рустикален вкус", просто защото не знам как изобщо да опиша тази особеност на вкуса. Друга особеност на тези ябълки, според мен е, че имат основен жълт цвят, плюс допълнително оцветяване от 20% до 50% което варира от розово до тъмно червено. Макар и това да не е супер рядко срещана цветова комбинация, все пак ми се струва, че не е и  често срещано оцветяване. Със съседа се разбрахме, като наближи края на зимата да взема от него калеми. Засега условно ще кръстя този вид ябълка РуРо (рустикален вкус, розови петна). По-долу прилагам снимки на двата плода. Малко съжалявам, че тогава  не се постарах повече да снимам и срязаните ябълки и т.н.

Съседът каза, че това дърво (РуРо) не го е пръскал с препарати през 2022 година.

IMG_20221119_201559es.jpg

IMG_20221119_201546es.jpg

IMG_20221119_201517es.jpg

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сигурно ли е, че е семенак? То обикновено присадката се забелязва къде е, освен ако не е заровена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

За съжаление, нищо не е сигурно, @Славянски . Тук на село, по-често срещаната ситуация, е хората да не знаят точно какви сортове са техните овощни дървета. И въпреки, че този конкретен съсед се интересува доста и следи какви сортове купува и засажда, то специално това ябълково дърво РуРо, е растяло в имота доста години преди той да се сроди със семейството на жена си и да стане стопанин на тази градина. Отделно пък, почти всеки човек от нашето село, дето е купувал овощни фиданки от пазара в града, поне веднъж е бил подвеждан или в неизвестност за точния вид или сорт дръвчета още от продавача. Дали това е умишлено или не, е съвсем отделна тема.

А като каза, че присадката се забелязвала къде е, ми стана интересно и излязох тук наблизо и огледах три ябълкови дръвчета на възраст между 5 и 12 години, които баща ми е (купувал и) засаждал. (Почивай в мир, татко!) На две от тях, аз не мога да разпозная място на присаждане. Та, както казваш ти, може мястото на присаждане да е твърде ниско и съответно да е заровено, или аз, бидейки начинаещ, да нямам достатъчно "набито око" за тези работи, или пък да има някакви други възможни причини да не се забелязва място на присаждане. За протокола само, ще спомена отново и онази, макар и рядко срещана практика, тук на село, някои овощни дръвчета да се размножават и разпространяват чрез издънки, което споменах в случая на моя приятел, баща му и ябълковото дърво ББГ, а и съм бил свидетел как се прилага на джанки от желани видове.

В крайна сметка, като ида за калеми ще разгледам добре дървото (и евентуално ще снимам, ако съседа не е против), но е малко вероятно да излязат допълнителни улики от огледа.

А на теб РуРо ябълката прилича ли ти на някой конкретен сорт, по външния вид на тези два плода от снимките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 5 часа, embedeo написа:

 @Славянски

А на теб РуРо ябълката прилича ли ти на някой конкретен сорт, по външния вид на тези два плода от снимките?

На мен ми прилича на камчийска синапка. На моята снимка от осветлението изглеждат по-жълти, отколкото са в действителност.

 

large.IMG_20190306_084712.jpg.8d652b5ddd

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен ми се струва, че неговите са по-сплеснати, твоите по-издължени. Иначе като шарка прилича. Вече остава и вкусът.

@embedeo обикновено мястото на присадката стои като черта или граница, където се забелязва сегментиране/разделяне на кората, обикновено хоризонтално. При петровките знам, че са ги садили от издънки. Но поне при мен облагородените стари ябълки си личат къде е присадката. Може подложката да е малко по-дебела или обратно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между впрочем, ти прегледа ли снимките на Евелина от изложението в Кюстендил качени на трета страница? Там има сортове с подобна шарка/оцветяване. @embedeo 

А аз миналата година успях да направя присадки от камчийската синапка и се хванаха, дървото е може би десет или повече сантиметра дебело. Хванаха се, а оригиналния сорт (саморасло е), който също съм оставил на половината дърво, все изгнива на него. И може би ще го махна изцяло. Един приятел ме посъветва да посадя пелин наблизо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

На 4-ти март, с един приятел ходихме в неговата градина за подложки, калеми и обмяна на овощарски опит. Покрай другите интересни теми и видове растения, в тревата под едно младо ябълково дърво, се оказа че има 4 ябълки (плодове), които са презимували там на открито. Две от ябълките бяха изгнили, но другите две изглеждаха доста добре и ние си разделихме и изядохме едната от тях. Оказа се, че при дъвчене плодът има слаб, но ясно различим дюлев аромат и вкус. За първи път попадам на ябълка с подобен вкус. Ябълките са жълти на цвят, относително дребни, а самото дръвче е присадено, но не се знае какъв сорт е. Затова се чудя, дали някой от вас е чувал за сорт ябълка, която има дюлев аромат и/или вкус? Също така, възможно ли е този аромат и вкус да са се развили при "лагеруването" на открито цяла зима? Взех калеми и прилагам снимки.

 

IMG_20230304_150705es.jpg

IMG_20230304_150751es.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Приличат на тези тукашни, които съм описал под #11. Те са много трайни. Наричат ги "лимонки". Но докато не ги опитам трудно мога да потвърдя дали са баш същите. Имат доста твърда, стегната консистенция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 12 часа, Славянски написа:

Приличат на тези тукашни, които съм описал под #11. Те са много трайни. Наричат ги "лимонки". Но докато не ги опитам трудно мога да потвърдя дали са баш същите. Имат доста твърда, стегната консистенция.

А-а-а, не! Без такива кратки изявления за "по-напряко"! Да се бяхте сетили да кажете в прав текст, че ябълка #11 има дюлев аромат, докато представяте сорта за първи път, или поне да бяхте описали вкуса на ябълка #11 поне наполовина така подробно както другите (несъществени за темата) детайли, щях да призная аргумента ти, а то -- никакви подробности за вкуса на #11, и после "ами приличат...". Без такива! :D

Шегата настрана, но след като с Миленка вече сте опитвали #11, и непосредствено след дегустацията не сте възкликнали заедно (и независимо), че има дюлев вкус или аромат, то, най-вероятно, ябълката на моя приятел е някаква друга. Иначе другите особености, като цвят, форма и размер на плода изглежда че съвпадат. Но просто, в моя случай, след като двама души независимо опитахме вкуса на плода, след изяждането на парчетата ябълка, всеки от нас, все така независимо, се сети че вкуса прилича на дюля. Само дето, моя приятел беше пръв да го каже на глас, в първите няколко секунди. Така че, за мен това, че вкусът или ароматът напомня дюля, си е сортова особеност. Е, ако някой с повече знания и опит ми каже, че този особен аромат е резултат от лагеруването на открито цяла зима, и че (евентуално) подобен резултат може да се постигне и с други сортове,  или пък че ароматът на дюля е често срещан (примерно) сред няколко сорта ябълки, то аз с готовност и интерес ще го/ я  изслушам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не съм достигал до такова сравнение с вкуса на дюлята. Дюли рядко имам за опитване (едни с размера на японски дюли). Но принципно като консистенция този сорт наподобява дюля, сега вече като вкус - не бих се ангажирал. Но са трайни и даже януари-февруари бях събрал малко неизядени от животните. Мога да ти пратя живот и здраве няколко ябълки наесен и да се произнесеш.

P.S. ти да видиш! - сетих се, че имам набрани и забравени в една щайга. Сега ще ги опитам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хапнах две. Не са особено сладки и са дребни по 60-70 грама да кажем. Имат характерен вкус и малко брашнена консистенция, но са сочни. Като цяло посредствени плодове от преродило дърво. Могат да бъдат много по-вкусни. Но честно казано на дюля не бих ги оприличил. Тъй че ако имаме еднакъв критерий най-вероятно за друг сорт става дума. Но тези са много трайни. И на вид са едно към едно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, embedeo написа:

след изяждането на парчетата ябълка, всеки от нас, все така независимо, се сети че вкуса прилича на дюля.

https://www.queenerfarm.com/scion-wood/coles-quince-apple-scion-wood

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Ру®, тези ги берат август-септември. Едва ли ще изтраят до пролетта.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Благодаря много на @Славянски , задето ми изпрати плодове от ябълка #11 и калеми от други видове!

След като дегустирах (изядох с повишено внимание) ябълките #11, мога да кажа следните неща за тях:

  • като консистенция са стегнати, сочни, отлични за този сезон;
  • като вкус са по-сладки и без кисела нотка в сравнение с ябълката с дюлев вкус на моя приятел;
  • липсва им дюлев вкус или аромат в сравнение с ябълката с дюлев вкус на моя приятел.

Като размер ябълките #11 бяха доста дребни, но засега следва да пренебрегнем този факт, тъй като дървото е родило прекалено много на брой ябълки през 2022.

В крайна сметка, ябълката с дюлев вкус, за която писах в предишни мнения, си остава доста интересна на вкус и    засега съм приел, че тя притежава поне една уникална характеристика. В бъдеще, ще се стремя да я "завъдя" и да споделя калеми с други желаещи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Би било интересно да я снимаш и опишеш въпросната ябълка. Също кога зрее.

Мен вчера ме питаха за ябълка сорт кантарка - имало и жълта, и червена. Кисели били първоначално. Доближава се до описанието на сорт номер 14 и се пробвах да присадя от нея за човека, но калемите не бяха добри и май ще трябва да вземам материал от дървото при започнало развитие. Това наименование кантарка го използват във великотърновския край. Предполагам идва от това, че уравновесява кантара?! Те могат да станат сигурно към половин кило с резитба (единствено една лятна е по-едра.) Но дали е това не съм сигурен.

Някой чувал ли е за такъв сорт? Един разсадник предлагаше жълта такава, прилича на Златна Пармена на вид.

P.S. Само да добавя, че научих преди време от един мъж в габровско, че на #11 им викали лимонки. Печени ги правел. Не знам дали го бях писал в темата.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване