Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Теди

Ей го албума:https://photos.google.com/share/AF1QipMZtapmvF0gfXwGbIf2qb6NvygnX3KYyVVyZ-hR_HncF6xKVQK2zGLEQxt1GswQog?key=NWVKTW9rSXUxRnlrVUVQSHFkMmVHOTU1bURRM0FR

Изключила съм опцията за коментарите. По-горе ги нацепих за да е ясно кое е Ръгби, кое Трапезица. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Каква е причината за този резултат?

Пръскани са против мана няколко пъти. Последно са пръскани против миризливки. Но са такива доста отдавна. Само няколко корена са, но всичките им завръзи изглеждат по този начин. Новите и те стават такива. Болните листа на растението са премахнати. Плодовете са с петна без значение дали ги пече или са под листа.

116475731_1687239514773767_756792700486988686_n.jpg

116555605_600973420831437_2449165188445172572_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Според знаещи от друг форум, това се дължи на секрета който впръскват миризливките за да стане домата някакво усвоимо за тях състояние или съдържание.  И този външен слой се белел като портокал.

 

цитат - Белите петна се образуват под доматената люспа от секрета, който миризливките първо впръскват за да могат после да го изсмучат заедно с хранителните вещества, разтворени в него. Особено чувствителни са краставиците когато новоизлюпени нападнат някой корен. Те обикновено са скупчени по много по нежните връхчета на растението или по съвсем млади, дори още неразцъфнали краставички. Само за часове цялото растение клюмва, а до дни загива.

цитат -  Аз пръсках направо с размножена от Натуралис чиста Боверия за миризливките и имах големи надежди, но докато чаках резултат, сега под кората на зреещите домати има толокова бели петна, че образуват цяла обвивка и трябва да ги беля като яйца.

Източник - https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=57&t=9201&start=3405

На мен на това ми прилича, ама аз нищо не разбирам от домати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 21 минути, run. написа:

На мен на това ми прилича, ама аз нищо не разбирам от домати.

Най-вероятно си прав, защото наистина се белят, а вътре домът е добър и става за ядене. Интересното е, че постоянно наблюдавах и проверявах за миризливки. Едва преди няколко дни видях, след което веднага напръскахме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Хайде малко и от Доматената тераса на сухия баир. И при мен започна да поназрява по нещо, черита засега основно. Паднаха и няколко жертви на нощенката, но предвид че не съм пръскал с нищо е в рамките на нормалното. Поиздавих десетина миризливки превантивно, засега не съм ги видял да са по плодовете..пък и не са от зелените, а някакви пъстри. И по някоя тиквичка бера също, че ги садих късно.

IMG_20200803_122229.jpg

IMG_20200803_120436.jpg

IMG_20200803_121135.jpg

IMG_20200803_120757.jpg

IMG_20200803_120640.jpg

IMG_20200803_121331.jpg

IMG_20200803_123126.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Къде бъркам? Друга година върховото гниене превзема доматите ми по-късно ..след 4-5-ти завръз. Тази година стартирах с върхово гниене. Въпреки поливането праз 3 дни с капково, с разтворен калцинит във водата. 4 пъти пръскане с мляко и йод+ разтворен калцинит. Резултатът е отчайващ. 60% щета. Лехите са торени с угнил птичи тор. Доматите са от 14 сорта. Не всички са еднакво засегнати, но не виждам сорт, 100% устойчив на гниенето. Моля, споделете как се борите с този проблем!

gniene.jpg

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Пускам и тук за референция странното ниско храстовидно зелено грозде... Имам и високо в същото време... Интересна работа.

ACtC-3cfiD_YCezz6MnJ8I6i_vpdIK_KfS6NOdsg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Не разбирам от болести още, но върховото гниене не можеше ли да се появи при липса на калции, или при нарушение в неговата обмяна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Точно това е основната причина. Обикновено се свързва с недостатъчно влага, но същото се получава и при прекомерна влага. "през 3 дни с капково, с разтворен калцинит във водата" - смятай щом добавя и пак не стига... Според мен или не е причинено от липса на калций, а от някоя гъба, или е прекалено много водата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

при мен никога не е било сериозен проблем....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

То май като почне и да се добавя калции е вече късно. Може би, преди засаждане е добре да се внася. Ще трябва да се проучи. 

Александър, как поливаш? 

При мен още няма подобен проблем, а поливам добре. Но не ги наливам много, по- скоро по малко и на често, понеже не можах да мулчирам и почвата съхне бързо в жегите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При нас го имаше първата година, когато нямахме никаква вода и поливахме доматите по 1 ккм вода на корен на месец :D Но като ги поляхме по-обилно, по 1 кофа седмично, нагоре завръзите нямаха този проблем. Иначе да, захване ли даден завръз, за него няма оправия. Въпросът е нагоре да не продължи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

За върховото гниене - ако е поддържана сравнително равномерна влажност (т.е. полива се (и то дълбоко), когато е сухо и горещо и съответно не се полива, когато е хладно и влажно) причината остава да е прекомерното торене с азот, добре е да се провери и pH на почвата - оптималното за домати е около 6.5. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ph 6,5 на 2-3 дни с топличка вода надвечер 300 литра на 150 корена. Има и загуби по снадките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тази вода ми вижда малко за толкова корени. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Може да си прекалил с птичия тор, който е високо азотен.  Ако няма стабилен мулч - 300 литра на 3 дена наистина е малко за 150 корена в големите жеги,  Капковото напояване си има предимства, но ако не е достатъчно - то стимулира повърхностни, а не дълбоки корени и съответно растенията може да страдат в жегата. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сърцевидните домати са по-податливи на върхово гниене. Имах три вида сърцевидни домати (щото реално сортовете не ги знам като имена), които решиха да страдат от върхово гниене в оранжерията. Като ги смених следващия сезон с други домати, всичко точно, няма върхово гниене. Мисля, че може и от по-горещия въздух да се получава. В градината съм имала по някой домат, но не повече от 3 за сезон и то предишни години. Знам колко е гадно, щото петната се появяват на съвсем малки зелени домати. МиХи ми каза да пръскам с мляко, йод и вода и то взе, че помогна, ама пръсках през 10 дни, защото на такъв интервал намирах някое петносано доматче. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Подкрепям мнението че има податливи сортове. При мен са Опалка, италианско дърво и по някои розови чат пат

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

АБ... нито 300-те литра са 300. Купих бидона за 400. Нито 150 корена са 150, а са 130, но като предвиждам загубите от снадките и по-високото ниво на канелката... АБ... мисля, че не е малко водата за тези корени. Те изглеждат като листна маса доста свежи и стеблата са високи над 2,50м. Както и да е. Факт, че се изкифлих тази година... А очаквах, като за първа година капково, добивите да изпреварят впъти миналогодишните...когато носех вода от селската чешма 1-2 пъти в седмицата... по има няма половин литър на коренче. Да не пропусна да кажа: "Розов хасковски" е пълен провал(няма никой в шумата), а "Фаворит" е приятна изненада, като добив, а и като устойчивост на гниене. Трябва да го опитам тези дни на вкус как е... не съм си харесал домат още да опитам вкусовите качества. Сърцето на Албенга- приключих с опитите да се харесаме. 3 години експерименти и накрая- нищо. Много чувствителен към гниене. Момини сълзи- Твърдо заемат мястото на фаворит като вкус, добив и устойчивост на гниенето. Розовите магии и блянове са понагнили доста. Руми-Варна приличат на декоративни храсти за жив плет- няма плодове. Пондеросса- отново ме отсрами за ранни домати. Всравнение с Магията и Бляна, отстъпват на вкус и имат доста голямо чукане на дръжката. Меделина- вяла работа. Не съм опитал прехваления вкус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Значи, звучи невероятно, но ще се съглася с Димо за водата :D Зависи от ситуацията де, но да обясня.

  • Да се смята вода "на корен" е доста подвеждащо, защото много зависи от това:
  • На какво разстояние са корените и колко е междуредието?
  • По 1 корен ли е на "точка"?
  • На какво разстояние са капките на маркуча? 
  • На капка или между 2 капки са сложени корените?
  • Мулчирано ли е добре?
  • При следваща поливка, седи ли влагата от предишната поливка?

Но ето една проста сметка. Капков маркуч с 30 см между капките и 1.6 л/ч/отвор. Домати сложени през капка, като на всяка точка са по 2 корена с общ кол. 

При ред домати 10 метра, имаме грубо 33 капки, домат през капка = грубо 16 точки, на всяка по 2 корена = 32 корена. Ако пуснеш водата за 5 часа, през маркуча ще излязат: 33 капки по 1.6л/ч по 5 = 264 литра или по 8 литра на корен грубо.

Доматите имат големи корени и спокойно ще се възползват от водата от съседните "празни" капки.

Ако доматите са на два близки реда, примерно на 40-50 см един от друг, петното от капките се слива за тия 5 часа в една цялостно полята леха. По този начин реално се оптимизира водата, защото корените получават вода в по-голям диаметър. Така при два успоредни реда като тия по-горе ще се влеят над 500 литра вода, но реално усвоената гаранция ще е повече.

Единичен ред, с по 1 корен на точка, с голямо разстояние между корените и между редовете е на практика най-неоптималната конфигурация. Ест ако парите и водата не са проблем, можеш да пуснеш на този ред двоен капков маркуч и да оставяш капковото за дълбоко поливане по 8 и нагоре часа.

До миналата година, ние поливахме цялата градина 1 ден седмично и то само ако не е валяло, като капката се пуска петък вечер към 7 от комшията и се спира събота по обяд от нас като стигнем. За това време всичко е така добре напоено, че пътеките имат по 5-20 см вода в тях, която бавно попива до края на деня. И до другата събота като мръднеш мулча, отдолу е влажно.

Тази година пускаме капката 1 или 2 пъти седмично според валежите, като я държим по 4-5 часа само. С други думи, количеството вода е сходно, но се доставя на 2 по-малки дози. 

При нас лехата има 2 реда домати, всеки с по 9 точки, на всяка по 2 корена. Или 36 корена на площ около 4 квм. Поливката е от 2 успоредни маркуча през около 50 см. Водата излиза между 250 и 300 литра на лехата, или по пак около 8 литра на корен, 1 или 2 пъти в седмицата. Загуби няма никакви. Не слагаме "добавки". Имаме 1 домат с върхово гниене, но подозирам е виновна градушката, щото е бая набит, а расте извъртян едно такова и се е сцепил леко.

---

За финал на тая тирада искам да добавя, че когато имахме повсевместно върхово гниене, беше САМО на островърхите сортове и САМО на първа китка. Конкретно Опалка, Полиш Лингвиза. Сан Марцано, Рио Гранде и едно сърце червено наше. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване