Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

alys

(редакция от Боби: разделям тези мнения, за да почнем нова велика тема за 2020 :D и кой по-добър започвател, от @alys! Давам връзки към двете предишни теми -  Великата доматена тема за 2019 и предишната Доматена тема, която е с инфо от 2016 до 2018 края.)

 

Първите глезльовци тази година са в кутия от 5 см фибран и една фито лампа от миналогодишните (фито неосвет, 6 вата). Пъхнах вътре електрическа възглавница, но се оказа ненужно. За малко да ги сваря, защото реших да ги затопля и вътре стана 45 градуса. Махнах възглавницата, а и те поникнаха и вече не трябва да е толкова топло. Иначе вътре беше около 23-25 градуса, което е перфектно. Засях в саксията при куркумата, която е на по-хладно, семена, не са обгрижени, само сложих найлонче отгоре, докато започнаха да се показват, та вижте разликата.

Глезльовците ги рътих и после засях в торф, а другите директно в саксията с един ден преднина. По две в чашка са Сибирска мечка, Сибирски от USA, Ябълки на снега трябва да са три, а в останалите чашки са Лабрадори (23 или 24). Другите сортове ще сея след седмица сигурно, т.е. ще има две седмици разлика с първите.

IMG_20200114_131658.jpg

IMG_20200114_131842.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Прочетох тук -https://bg.punchalo.com/5651---  инфо за сорта "Ябълки в снега"...не знаех,че има  и ултра-ранни домати. Сподели ако си ги отглеждала и преди,вярно ли е това,че максималната им височина е половин метър. Още няколко сорта от тази група са нискорастящи - Амур Штамб,Sanka и Валентина.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ябълките са експериментални. Досега имам наблюдения само върху Лабрадор. Той ми е най-издържливото на студ растение и е най-ранен (и е много малко растение). Но не пречи да се пробват и други. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Тъкмо се чудех днес дали вече не е време да засявам семенцата на Париса за открито... Като изчислих кога идват 70 дни си помислих, че за 1 април изнасяне на открито е много рано. Поне 10-15 април да стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За открито е рано. Смятай 50 дни, за 70 ще ти прерасне. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Я прерастне, я не.. Все още слънцето е малко. Аз ще пусна едни лампи, амаза 5-6-10 коренчета колко лампи да пусна..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не разбрах какви лампи ще пуснеш. Трябва лампите да осветяват добре разсада. Като ги сложиш, ще си покаже колко могат да се съберат под лампите. За 70 дни гаранция, че разсадът е прерасъл. Освен, ако не го препикираш в по-големи съдове. :) Можеш и сега да насееш, пикираш, преместваш и като стане време да садиш, гледаш да не буташ изобщо кореновата система и садиш в големи дупки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 7 часа, alys написа:

Не разбрах какви лампи ще пуснеш. Трябва лампите да осветяват добре разсада. Като ги сложиш, ще си покаже колко могат да се съберат под лампите. За 70 дни гаранция, че разсадът е прерасъл. Освен, ако не го препикираш в по-големи съдове. :) Можеш и сега да насееш, пикираш, преместваш и като стане време да садиш, гледаш да не буташ изобщо кореновата система и садиш в големи дупки. 

Са втора година ще ползвам 14W ЛЕД пури.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Здравейте

Някой дали е гледал домати сорт Мариса и дали има някакви впечатления от тях като вкус?

Благодаря за отговора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 15.01.2020 г. at 16:50, Александър Ал написа:

Са втора година ще ползвам 14W ЛЕД пури.

Аз до сега ползвах луминисцентни пуро, но стана все по-трудно да ги намирам (примерно в Бриколаж вече не се предлагат), може ли да сменя неоновите с LED пури, като ползвам същите осветителни тела?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 9 минути, Ру® написа:

Аз до сега ползвах луминисцентни пуро, но стана все по-трудно да ги намирам (примерно в Бриколаж вече не се предлагат), може ли да сменя неоновите с LED пури, като ползвам същите осветителни тела?

Има начин, но аз не съм компетентен как става.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 14 минути, Ру® написа:

Аз до сега ползвах луминисцентни пуро, но стана все по-трудно да ги намирам (примерно в Бриколаж вече не се предлагат), може ли да сменя неоновите с LED пури, като ползвам същите осветителни тела?

Технически е възможно, но трябва да се смени инсталацията! Същите тела....няма как да стане.Иди във V-taс, хареши си нещо, и имаш до 40% отстъпка от мен. Или напиши ползваните до сега ватове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 41 минути, Пламен М написа:

Или напиши ползваните до сега ватове. 

Ами до сега съм ползвал пури 36W, 120 см. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 минути, alys написа:

Ру, виж в тези 2 магазина 

Мерси, alys.    Там наистина има луминисцентни, каквито ми трябват, но предпочитам, ако има лесно решение, да си преправя осветителните тела да работят с LED пури. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А можеш ли да препоръчаш конкретни LED пури? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

 

преди 1 минута, alys написа:

А можеш ли да препоръчаш конкретни LED пури? 

Все ми е едно - да са по 120 см и да стават на моите осветителни тела. ;-)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Извинявам се за спама с тия осветления, които нямат пряка връзка с доматите. Всъщност едно бързо търсене в мрежата ми показа решението:

led_tube_schem_2-1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Отдясно...а какво прави дросела там?

Иначе, правилните неща са отляво...V-tac е решението за утре...без никаква идея за реклама. Кйтаец с 5год. гаранция....по-хубаво, здраве му кажи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Тази година скромно.. и даже без Лабрадор.. мъка само 20 сорта.. това не е живот..

IMG_20200314_073021.thumb.jpg.a02907e949624cd975f412757ed9b07a.jpg

  • Харесвам 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване