Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

jojkata2000

Нещо си пропуснал Яша Югославски.Алис много го похвали и раздаде от него на срещата.Пробвал ли си го вече?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Варелски явно залага на изпитани сортове. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Я, изпуснала съм и тук приказките. Тази година уж щях да сея по- малко сортове, пак стана двуцифрена бройката им. Реших да експериментирам и сложих разсад и по прозорците в къщи, и в оранжерията (до към края на февруари всичко беше накачулено в къщи) - под тунел с 2 пласта агривело + найлон, с духалка и датчик. Включва на 14, изключва на 18-19 градуса. През деня отвивам, като е по- хладно оставям 1 или двата пласта агрил, докато съм на работа да не му е студено, но и да не се свари. В по-топли по прогноза дни отварям и вратата на оранжерията.

Засега не забелязвам разлика, само ми се струва, че тия в къщи са с по-наситенозелен цвят, което ме изненадва. 

Иначе за пръв път засях поетапно, та ми е странно - свикнала съм всичко да ми е еднакво. 

А има едно странно "растение" на втората снимка, дето му харесва топличкото и е чудо, че успя само да 2 пъти да мине през разсадите почти без щети.

20200310_162256.jpg

20200315_060459.jpg

20200315_073023.jpg

20200315_072953.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Добре де, кога смятате да ги садите в градината тези и кога ще се родят първите домати? 

Аз тепърва ще слагам семенцата и си мисля, че до началото на май, когато ще ги садя в градината  - ще имам перфектен разсад...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 19 минути, Ру® написа:

Добре де, кога смятате да ги садите в градината тези и кога ще се родят първите домати? 

Аз тепърва ще слагам семенцата и си мисля, че до началото на май, когато ще ги садя в градината  - ще имам перфектен разсад...

Мисля, че тези в купичките нямат шанс за градината. Много са големи да издържат до Май. Аз вчера пресаждах от сандъчета в купички и ще се садят в неотопляема оранжерия към средата на Април.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За градината ще сея в края на март или началото на април. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

По традиция сея разсада за открито до 8-ми март, а садя поетапно след закаляване от 27-8 април до 15 май.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ранен Лабрадор слагам днес семето в почва. Като покара над почвата, държа само вън (пред офиса), освен ако вечерта не се оформя под 2-3 градуса, тогава прибирам вътре само за вечерта. Съответно расте бавно, което е супер, защото става къс и дебел :D В градината влизат края на април, ако няма оформяща се слана (последна неделя на месеца). Своевременно, през април по някое време слагам салатни и черита. Те също седят само навън, пред офиса. Към 10-15 май влизат в градината.

Описвахме "слагането" в чата, но да повторя. Първо слагам Х на брой семена между две мокри салфетки, в найлонова торба, вътре, на секцията. Всичките ми нужни семена  за сезона се събират на 2 капака от кутия от сладолед или 1 капак от кофа за сирене. Повече място и нямам вътре. За седмица пускат корен живите семена. Така реално в таблата не слагам фира и няма празно.

После вземам покълналите и слагам по 2 броя в гнездо на табла за разсад с 24 гнезда, мисля 7х7х8. Стават доста табли, за които нямам никъде място вътре, нито имам лампи, нито оранжерии и прочее глезотии. В тази табла разсадът става между 10 и 20 см, според времето, сорта, кога съм го сложил. Всяко гнездо изваждам и слагам в лехата, като при посаждане накланям двата корена на 45 градуса и ги закопавам почти догоре. Така разстоянието между двете растения става около 20-25 см. До тях забивам кола при посаждане и те така.

Консервните ги правя под найлон в градината, към края на март до началото на април правя найлона. Наръсени семена, скубан разсад. До към края на май гледам да ги разсадя по лехите, по два на кол.

И тъй като през годините съм получавал и подарен разсад, вкл. такъв 1 метър висок и цъфнал, в крайна сметка нашия "дребен" разсад стига и задминава всеки друг, който съм получавал. Единствено изключение са едни корени Лабрадор от Алис, които изпревариха като бране с 1 седмица моя разсад. Но разликата е, че нейните са почнати януари, а моите - средата на март. С други думи, 2 месеца преднина се свеждат до 1 седмица.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Този разсад е предназначен за оранжерията. Зависи от времето, ако прогнозите за края на март са без отрицателни може да ги засадя и да ги покрия с агривело. Ако не - в началото на април. Всяка година тръгвам с намерение да сея само в оранжерията домати, но тъй като винаги правя повече разсад (в случай, че нещо се случи и се похаби) после ме трясва една лакомия, вследствие на която засаждам и в градината по-дребните. После се чудя какво да ги правя, правя излишно много консерви, подарявам... абе луда работа, ама....

Иначе, от няколко години ползвам опита на рускините - има какво да се научи. Също като Боби няма фира.

По този начин се съхраняват страхотно коренчетата на растенията при пикиране. А има видеа с варианти без пикиране. Разгледайте, ще ви хареса.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само да вметна, че посях някои доматени семена от 2012 г. и имам поникнали - не толкова бързо и много като по-пресните, но специално Черен Алтай от 2012 г. ми е никнал доста добре. Значи и по-стари семена си никват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Едни подарени семена нещо не ми изникнаха. Вече 10 дни в пръст и преди това 3 дни на марля. Ама нито едно. Чак се пообърках дали не съм ги бучнал в редовете на съседния сорт. Бучнах по още едно семенце повторно в празните тарелки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Янче, гледала съм го преди това видео, но така и не го пробвах. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys
Отговорено (Редактирано)

Първенец - Ябълки на снега. Меслех, че няма да го бъде, защото преди два дни беше

с  кафяво пръстенче, вероятно от студа. Ама за 2 дена е пораснало даматчето. Долните листа са в окаян вид, но дано издържат до засаждане. Има и съвсем без листа, но пускат колтуци. Разликата между първата и втората серия домати е около 3 седмици (сях на 6-7 и на 30 януари).

 

 

IMG_20200314_215438.jpg

IMG_20200316_193152.jpg

 

IMG_20200317_180504.jpg

Редактирано от alys
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Гледах две видеа за това какво да правим с прерасли доматени разсади. В едното се предлага да се махнат долните листа и растението да се сади легнало. Предварително поляха с около 5 л вода, сложиха почва от компост и се очаква от стъблото да пораснат множество корени. Забодоха колче, но ще привържат, когато доматът се изправи (частта, която остава над почвата). Казаха, че и от прераслите разсади се получава добра реколта.

Във второто видео отрязаха доматените растения над първи, а други над втори същински лист. Горните части натопиха във вода. Показаха как са пораснали колтуци на долните части и какви коренчета са пуснали горните части след 12 дни. Казаха, че имат още месец до засаждане и само тази мярка може да даде добър резултат. Понеже бяха доста пораснали, горните части ги скъсиха отдолу, тоест оставиха само десетина см от горната част, която натопиха във вода. После ще засадят и горните части. 

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Видеата са супер, ако се гледат без звук, че ми се повдига леко от руския, но описват един проблем, който изобщо не е нужно да си го причинява човек ;) С други думи, няма да имаш прерастнал разсад, ако не го почваш неразумно рано. Отделно, това на видеата изобщо не е прерастнал разсад, а съвсем нормални домати :) Прерастнал е примерно 1 метър висок, тънък като молив и 1 педя междувъзлия.

И нещо друго, лани пробвах сефте това с вкореняване на колтук, но малка част се вкорениха - директно в градината, до капковия маркуч. Предполагам влагата е била малко. А тия, дето се вкорениха, направиха 1 китка домати преди сланата и до там. Изключително бавен растеж. Много по-добре се получи с един разсад, който почнах чак в началото на май и посадих юни. Стана си голям домат, който влезе в плододаване 2-3 седмици по-късно и от тях брахме най до последно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Резнах моите. :D 

 

 

IMG_20200330_183614.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, късно си засадил колтук и влагата е била малко. Иначе няма проблем да плододават. Прав си, че ако човек започне навреме, няма да му се наложи да ползва какви ли не заигравки, за да спаси разсада си. Миналите две години нямаше такива проблеми, но сега зимата беше мека, а пролетта студена и затова нещата тръгнаха в друга посока. Но пък като греши, човек научава повече. Рязала съм разсади, за да проверя дали израстват колтуци. Сега ги резнах над втори или трети същински лист, че долните ми се видяха жълти и не знам дали като го няма листа, ще прорасте колтук оттам. Ако с долните стане нещо, ще разчитам на горните да пуснат корени и обратно. Спасиха се от рязане всички ултраранни, а от втората серия Японски черен и Аметистова драгоценност. Те единствено имат цветни бутони. Сях ги на 30 януари. Нали уж 60 дневен разсад да садя, ама като гледам прогнозата, още поне десетина дни няма да може. За това време, плюс още някой и друг ден, се надявам горните части да пуснат корени. Бих насадила, ако поне дневните температури по прогноза бяха поносими, но при липса на слънце, още повече, че пак ще вали сняг, ще се отложи саденето. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Отказах се да правя тунелчето. Ми то... след 20 дни няма да ми е нужно. Ще мога да садя на открито. За единия разсад да давам 70 лева за полиетилен???... Може... Обаче ако няма да ми се скъса до есента и ще мога догодина да го ползвам пак. Миналия сезон се скъса. Май беше същия полиетилен.. Като тегля една черта... както сега съм закъснял за салатите за 6 корена ParrisF1 и за закаляване на разсада да дам 80 лева... не си струва. За 80 лева ще купя готов разсад поне 160 коренчета.. Изгубих мотивацията за оранжерия. Просто закъснях. Оправдавам се със сондажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И един Лабрадор се престраши да върже :)

 

IMG_20200331_094128.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да запиша дотук първите домати как се представят. От засяване са всички споменати дни надолу.
1) Ябълки на снега - 70 дни до първи завръз, но други завързали засега няма или поне не съм видяла, цъфти добре.
2) Лабрадор - 85 дни до първи завръз, днес видях първото доматче. Интересно защо е завързал точно този, който е зад черчевето на прозореца, тоест не е на пряко слънце като останалите, а и слънцето е няколко часа, не ги огрява постоянно.
3) Сибирска мечка - 85 дни - чакам да завърже, цъфти добре.
4) Сибирски, от USA - 85 дни също, с бутони, но май ще ги отхвърли, не му понася вътрешното отглеждане явно. Вторият корен измръзна, пуснал е големи колтуци.
5) Японски черен - 2 месеца - има бутончета, но още няма отворени.
6) Аметистова драгоценност - също 2 месеца и вече има бутончета, засега е една идея след Японски черен.

От №1 до 4, включително, сях на 7 януари, а №5 и 6 сях на 30 януари.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване