Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

jojkata2000
преди 33 минути, alys написа:

Теди, трапезица сяли ли сте досега? Хич не я одобрих. По-миналата година се бях объркала и мислех, че е вкусен домат, ама нищо подобно. А и като завръз май не ме впечатли. Сигурно ти не си отговорникът и затова така.

Подкрепям Алис относно Трапезица.Миналата година я пробвах и определено не ми допадна като вкус.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Като домат се сее. Вероятно е старо семе. Всички физалиси ги купих от бай Христо. Написах само кои са се хванали (2та сорта от предната страница).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

За Алис вече знам какво харесва и от какво е доволна, защото тя споделя много подробно и увлекателно, но ако може и останалите да споделят кои изпробвани сортове са им харесали като вкус и като добив.

Аз нямам почти никакъв опит (само 18 сорта), но от тях като вкус харесах Розов блян и Розова магия, които според мен са едно и също нещо.Лошото е, че раждат твърде малко по 5-6 домата на корен.

Другият сорт, от който съм впечатлен не знам как се казва, защото съм ги купувал от една жена, която ги продаваше пред магазин СВА в квартала.Миналата година посадих само два корена за проба и бяха много вкусни и ароматни с леко кисел вкус.Розичкаво-червени и сравнително дребни.Тази година съм засадил 20 корена, за да си затвърдя мнението и ако пак са хубави май ще ми станат фаворити.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз май харесвам вкуса на "Момини сълзи" повече от този на споменатите "Розов блян" и "Розова магия". Най-много обичам да направя цветна салатата- от два-три сорта... Може и черита да хвърля една шепа за цвят... ама вкъщи сме само трима и определено никой не приема салатите като основно ядене. Затова не мога да направя подобна салата, щото те...доматите са средно по 600-700 грама. Ако сложа 2-3, няма кой да я изяде.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Жожка, аз не виждам смисъл много от вкусовите обсъждания, щото дори в рамките на нашето разширено семейство, 10 човека имат 10 мнения кое е домат. Дори и на форума имаме (за мен) фрапантни случаи като Алис, която предпочита да бере доматите зелени и да ги оставя да зреят в къщи и тогава да ги яде. Което, нали, ако трябва аз да го правя, просто няма да гледам домати.

Ние харесваме много от сортовете на вкус и реално целта ни отдавна не е да намерим най-доброто, а да постигнем най-голямото възможно разнообразие от добри. Най-основните ни два са баневски червен и лозански розов, и двете са тип сърце, дават едри домати, но малко. 2-4 на първа-трета китка и до там. Предполагам ако торим с от цяло ято овце тор в една оранжерия, ще имаме повече добив, но нали, няма да стане тая.

Към тях добавям пожаревския, който е розов класическа форма, със същите особености, не дава много, както и черен ананас, който дава повече, но е много нетраен. Друг много добър при нас е зелена зебра, който и не страда толкова от презряване, напукване и изресяване. Тази година ще пробваме и златен медал и зелен гигант и пол робсън, за да имаме още разнообразие сред едрите.

Като се добавят и черитата в салатата, става много приятно шарена. Изобщо такъв тип салата, червен домат и толкоз, не сме яли от години.

E9i3vaO2p1Zk0VZSJZZWt7XgyTucAs53Ox4bCGzI

 

От широко познатите и разпространени в магазинната мрежа розова магия/блян/гигант/сърце нямаме любим. Не бих казал, че са с нещо по-добри от нашите, особено предвид, че при нас семената са 2-6 поколения от нашата градина, демек адаптацията е почнала. Момини сълзи лани сложих 1 корен, роди 2 домата и умря. Не ми се видя чак толкова добър. Освен това, пак повтарям, при нас силата е в многообразието, а не в лидерската позиция. Ако ще и да е най-вкусният домат на света, няма да ме зарадва една купа салата само с него.

Изобщо, аз мисля, че пазенето на семена и въденето на "неименовани" сортове е истината. Без да искам да омаловажавам работата на хората в институтите, които обслужват в общи линии интересите на едрото селско стопанство - гледат се устойчивост на транспорт, изравнен размер и зреене, джиджана фаца и тн, просто при това многообразие от адаптирани към локалните условия сортове не си струва човек да посяга към Сортови Семена ИЗОБЩО. Само на нашата среща имаше над 100 различни сортове домати...

пп: За момента са решени при нас само черитата, 10 сорта, като от всеки ще има по 2 корена: зелено грозде, червено кръгло, черно кафяво, аморозо, черно лилаво, червено с шапка, жълта круша, бял касис, тайгър блъш, оранжево. Много исках и черна слива, но след като миналата година @Ру® ми даде 2 корена разсад, който обаче роди обикновени червени домати, а на срещата уж ми даде семена, но не са у мен, явно друг ги е получил, явно ще пропусна и тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От оранжевите определено си струва да се опита Алтайски оранжев или Оранжев на gora. Мисля, че са един и същи сорт, но не съм 100% сигурна. Миналата година опитах черно чери, което в единия край на градината беше почти червено, а в другия край си стана черно. Плодчетата приличат на сливи, но са по-малки. Боби, можеш да опиташ, кръстено е Черно чери. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@alysИ аз чакам с нетърпение да го опитам тоя Оранжев на gora, дето трудно му разчетох етикета. Ама нали друг оранжев няма, та няма с какво да го объркам? Иначе за жълт, аз и преди бях писала, че сме очаровани от вкуса на Златен медал. При нас и доста родовит беше миналата година. Момина сълза също ни хареса на вкус, но не роди много. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Боби Димитров написа:

а на срещата уж ми даде семена, но не са у мен, явно друг ги е получил,

Да не би да си ги пратил на @Славянски, защото и той ми беше поискал някакви сортове, между които и Черна слива и аз ти ги дадох на теб да му ги пратиш...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

айде и аз да се похваля, че тази година успях да се огранича само до 12 сорта домати: 

1. Бяло биволско сърце

2. Зелен гигант - с картофени листа

3. Златен медальон

4. Литъл лъки хърт - с картофени листа

5. Момини сълзи

6. Оранжев на Гора

7. Пол Робсън

8. Рейсе

9. Розов блян

10. Спекълд роман

11. Червен крушовиден

12. Яша Югославски

 

Освен тях - ще сложа Рома и Сан Марцано за консервни, както и черита 8-10 сорта, но още не е ясно какви, защото още чакам някои семчици от @Теди да поникнат.... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Боби прав си, че колкото хора толкова и вкусове, но все пак трябва да обсъдим и други неща освен Covid19.А иначе и аз съм забелязъл, че някои домати като ги откъснеш по-зелени и ги оставиш да зреят на прозореца имат по-тръпчив вкус и са по-хубави.Другото е че ми е интересно да видя кой какво гледа и защо го гледа.Кой сорт го сади заради вкуса, кой заради добива, кой заради устойчивост,кой заради това, че е ранен или просто, за да му завиди комшията.Абе интересно си е....:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

За любим домат вече писах по-горе. Сега за дребните да кажа.

Физалисът много върви с парче торта. Всъщност точно така го опитах за пръв път. За първа година ще опитам да отгледам. 

От черитата много ми харесват кафявите черешки. Леко киселеят. Само на мен ми харесаха и си ги ям сама :) А сорта Аморозо ни е любим от червените черита - плодчето е много сладко, ароматно и с тънка ципа. Добивът също си го бива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сега как на Жожката да му сложа няколко иконки - като благодаря, смея се и приз за най-отявлен доматар! Точно така. И на мене ми е интересно кой какво и защо гледа. Също така съм съгласна с Боби, че е хубаво да имаш разнообразие на вкусове. Тази година беше, може би, най-хубавата в това отношение. Много е приятно, когато можеш да ядеш различни домати. Много ме мързи да бера черитата, иначе са много интересни и повечето черита са вкусни. Като си спомня колко черита изхвърлих, чак ми призлява, но не можех да стигна до тях. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Миналата тодина комшийката беше насадила 200 корена домати, а аз "само" 120.Тая година направих разсад от 200 корена и тъкмо си викам - изравнихме се и тя ми каза, че има 400 корена.До година живот и здраве мисля да съборя къщата, да разора целия двор, да бодна 1000 корена и да се приключва...така де, няма само да се гоним...:tounge_wink:

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@jojkata2000,  Не се занимавай с комшийката - пробвай да се състезаваш с @alys! Тя боде по 200, ама не корена, а сорта...   Iи не броим тия дето са в оранжерията, в малката градина, в голямата градина, при овцете, до оградата - това са само основния асортимент...    ;-) 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Въх, жива да не бях! Доживях Румбата да съветва мъж да не се занимава с жена! Това може да значи само едно!

Жожка, пази комшийката, Ру идва! :D:D:D

Иначе съм съгласен определено - сравняването на характеристики като устойчивост на болести, на суша, на влага, на жега, на вредители, или кой сорт колко добив вади, или колко трае откъснат, това са много интересни неща! Неща, които трудно можеш да научиш от пакетче или дори от сайтове като базата данни с домати на Татяна! Просто за вкус като дойде реч и почват локумите ;)

Преди време тук се опитаха да ме убедят във великолепието на бялото биволско сърце, което за мен е един блудкав домат, без доматен вкус. Явно сме на коренно различно мнение.

От родата пък хвалят разни домати, които ако не ги обереш в идеална зрялост, а зреят дори и малко в къщи, вътре стават хлебни като пъпеш. Сори, ама това не е домат за мен. Иначе глей къв е гоуем. Е ми убуу, нека е гоуем, ама моя примерно е ем гоуем, ем благни не се бара! (говоря за някой мой сорт домати, нали)

Та тъй де, на вкус трудно ще се догодим всички на една вълна. Аз не обичам за салата твърди и хрупащи домати, сипкави, блудкави (без изразена сладка и кисела жилка), без аромат, както и такива, които не отделят сок. Ако в купата от салата няма една чаша богат доматен сок с наситен цвят, за какво живеем тоя живот?!

ps: Жълтата круша чери, на която се налита много, реално е сравнително безвкусно чери, на фона на примерно зелено грозде или червено с черна шапка. Освен това се цепи брутално при дори минимална влага повече, един дъжд и всичко е нацепено. Струва си да се сложи макс 1 корен, за да има разнообразие във формата и защото са от най-държеливите на мана черита, както и не изтърват китки лятото. 2019 имах корен на 10та китка на есен, ест добре колтучен.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Жълтото чери е за красота, предимно. На мен също не ми допада на вкус. Иначе сок ако искаш много (да си затопи човек с хлебец :д) аз съм за сорт Идеал!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Толкова съжалявам, че съм далеч и не мога да идвам на срещите ви. Дано ми се случи някой път. Съгласна съм с много от мненията тук. Всяка година си казвам, че ще сея само 2-3 сорта от селските, ама като започна.... Ама пък много харесвам шарена салата, макар, че ММ е на друго мнение. Не обичам прекалено кисели, блудкави, Руми Варна пък не стана при мен - много кух, бързо се разболя, не можахме да оценим вкуса му.

Ръгби и Рила сея задължително - Ръгбито ме устройва като вкус и зрее рано, а Рилата ми е застраховка - всичко друго може да окапе, а той- отрупан и свеж. Не, че ми окапват редовно доматите, но се случва някой да се разболее, Рилата - не помня. Няколко пъти ме е спасявала, а и е любим сорт на дъщеря ми. 

Тази година сложих прехваления от Светката Розов идеал. Сърцето на Албенга - много го харесвам, но през последните години нещо не се получава добре - дребнее, изресява много, канех се да го изоставям, но пак реших да му дам последен шанс.

Розово сърце на " Марица" - миналата година стана страхотно - и добив и едрина, да не говорим за вкус. Месесто, плътно...много съм доволна. Първата година не се получи, но явно е имало причина.

Много от сортовете ми са стари, може и да са с общ произход, но разлики определено имат: 

Червен селски - едър, много вкусен, но напоследък става много надиплен, втвърдява кожата и половината се изхвърля. Отказах се от него, макар, че е рядко вкусен и вече съжалявам.

Розов селски - много вкусен, едричък, случва се и да не се представи много добре, но ... сложих 5 корена. На Алис струва ми се много и допадна този сорт.

Розов Руми - от Румяна - едър, много родовит, много вкусен. Миналата година ме очарова, беше навън, тази година го сложих в оранжерията - дано не е грешка. От същата жена имам и оранжев - не направи количества, но шари салатата и е много вкусен. Дадох му шанс да се поправи.

Розов Ники - от Ники - баща и го сее, видях снимки - хубав, едър, добър добив, казва, че бил много вкусен. 

Виноградец - братовчедка си купила домати от пазар - жената била от Виноградец. Розов, вкусен, добър добив. Редовно присъства с 10 бр. Сях едно черно чери, харесах го миналата година, и едно от съседка - хареса ми, че не е воднисто и е вкусно. Предвидила съм го основно за сушене. 

 Трябва да са станали 12 сорта - толкова успях да орежа. 

Изненадвам се за отрицателните отзиви за чери жълта круша. Имам спомен, че много ми хареса на вкус, но не сях, защото стават много черита.4 корена са ми достатъчно. Съжалявам, че изгубих семената на "Рапунцел" - беше интересно и красиво.

Тази година както си вървеше много добре разсада, изведнъж се издължи - рано го изкарахме в оранжерията и топлихме с духалка, май нагласявахме на по-височка температура. Та го садих полегнал и мисля да сложим маркуч за капковото с дупчици през 15 см. Доматите са на 30 см, но корени ще има почти по цалата дължина на реда. Друг път по съвет на баща ми сея на дълбоко, но с капково поливане водата е предимно на повърхността и не е необходимо корените да са дълбоко, дори обратно - почвата е суха в дълбочина - не я вали нито дъжд, нито сняг. Само 2 пъти полях, но колкото и да се полива все е недостатъчно. Капката ще е точно върху корена. Греша ли?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Янче, и да не е върху корена капката, доматите ще намерят водата. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Ру то ИЗК Марица не могат да се сравняват с Алис та аз ли?Добре, че не ми е комшийка иначе щях да изпадна в дълбока депресия.

Колкото до капковото напояване мога да споделя моят опит от миналата година.Пусках го само вечер за около 20 минути и корените на доматите станаха много по-дебели от тези, които ги поливах без капково.И това се случи още в началото, когато бяха високи не повече от 50см, а стеблото беше по-дебело от палеца ми.Растяха само на дебелина , а на височина съвсем слабо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване