Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Ру®
преди 2 часа, min-4o написа:

Може ли снимка на този Златен медал?

large.20170816_180251.jpg.815ef37e927e0d

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аха, той е. Но тъкмо изядох един черен бивол с домашно сирене и не го сменям за нищо :heartbreak:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Много приятен се оказа златния медал в комбинация с зелен гигант и червено сърце баневско - кръстихме го с децата салата "светофар". За жалост първите 2 сорта са много зле при мен, сравнено примерно с момините сълзи или другите ни сърца червени и розови... Та догодина вероятно ще им намаля бройката.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Някой отглежда ли тази година домат Виолетов Яспис / Ци Би Ю / ? Реших догодина да пробвам от него за разнообразие, ама доколкото разбрах семена трудно се намират.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Venetka написа:

Някой отглежда ли тази година домат Виолетов Яспис / Ци Би Ю / ?

да. аз: 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

какво му е виолетовото на тоя сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Ру®От къде се сдоби със семената Ру? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Venetka написа:

@Ру®От къде се сдоби със семената Ру? 

От @Теди

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Venetkaпредполагам, че са от доматения алманах. Така и не мога да разбера тоя човек как успява да гледа толкова сортове, че и все за семе...

https://hobi-semena.com/domati.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Да, семената са от там. Сладко е черито и насаждението е здраво. С цел разнообразие го одобрявам. 

Не ми останаха семена, иначе бих ти пратила, Венетка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Във Варненски регион е суша. Нямаме достаточно вода за поливане. Доматите и краставиците изсъхнаха. И друга реколта е никаква. Тази година е без реколта. Даже розите  през втората половина на лятото престанаха да цъфтят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

 Ру, събирай семена, после ще ти искаме по 3, примерно. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@Ру®И аз ще те моля да събереш семена, ако имаш време и възможност. От хоби семена съм вземала само разсад батати, ама като погледна това дето си харесам и все го няма. Ще взема от сега да набележа разни неща и другия месец да си поръчам, че сега време няма.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 4 часа, Venetka написа:

@Ру®И аз ще те моля да събереш семена, ако имаш време и възможност. От хоби семена съм вземала само разсад батати, ама като погледна това дето си харесам и все го няма. Ще взема от сега да набележа разни неща и другия месец да си поръчам, че сега време няма.

 

От там съм взимал 3-4 неща, но най-много ми харесаха Германска червена ягода, ако искаш мога да ти дам няколко семена за проба. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На мене всички сортове ми харесват като вкус. Това е проблем, защото ще е труден изборът. Само няколко сорта родиха слабо и по тази причина ще ги изоставя. Днес за малко да си оставя семена от един домат, но после се сетих, че може да е от оранжерията и да е хибрид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Май е време и аз да направя обзор на домати реколта 2020.Без да се взимам насериозно изказвам лично мнение и личен вкус, който може би ще е различен от другите, затова пак казвам, че това е личен вкус, а не мнение на сертифицирана лаборатория.

1. Афен F1 – Розов домат, който като го сложиш до розов домат прилича на червен и обратното като го сложиш до червен прилича на розов.Бих казал доста вкусен с леко по-твърда кора.Ражда много добре и е сравнително ранен – 28.06.2020  – ще го повторя

2.Биволско сърце – както винаги по 1-2 домата долу и 1-2 горе  коментарите за вкуса са излишни

3.Баневски – Дребни червени домати с дебела люспа.Приятен на вкус, но няма да го повторя

4.Бонония – червен домат с много добър търговски вид, но дебела и здрава кора която ще го предпази за дълго време.Като вкус нищо особено.Ражда добре – няма да го повторя

5.Ворлон Черен – Приятен домат със спицифичен кисел вкус.Ражда добре, но доста се напуква.Мисля че няма да го повторя.

6.Пожаревски - приятен розов домат, но за съжаление поне при мен раждаше доста слабо по 2-3 домата на корен

7.Германска Червена Ягода – Христо – Много хубав сладко-кисел домат със специфичен вкус.За съжаление ражда твърде малко като се има предвид големият му размер, но въпреки това заради вкуса си заслужава да се повтори

8.Гордостта на Гритмире – Христо – Едри розови домати с много приятен вкус подобен на Биволско сърце.Отгоре не узрява, а остава със зелена “шапка”.Ражда много добре, но въпреки това мисля да не го повтарям.

9.Лабрадор – Дребен червен домат. Най-ранния домат от всички в списъка.Вкуса му не е нещо особенно, но като се има предвид, че е много ранен и ражда ужасно много пак ще се сади.

10.Миляна – Червен домат с малко по-дебела люспа, но с приятен леко кисел вкус.Ражда много и расте много над 2.5 метра.Най-издръжлив на болести и до последно цъфти и връзва – ще го потретя.

11.Мондиал F1 – Средни червени домати. Ражда много с прекрасен търговски вид.На вкус – няма вкус, но има хубава дебела и твърда кора.Подозирам, че точно с такъв домат е бил убит Джон Кенеди.

12.Мой  Розов Жожката  - Домат с кръгла форма и приятен вкус.Ражда средно, но според мен е хибрид.Миналата година като че ли беше по-вкусен.

13.Мой 1 – събирани семена от купен домат – Едър червен домат като от едно време.Вкусен и с тънка люспа.Ражда  средни домати и то доста

14.Мой 2 – събирани семена от купен домат – розов домат който много наподобява Розов блян, но не е по-хубав от него

15.Мой 3 – събирани семена от купен домат – малко по-дребен  от Мой 1 червен домат с дебела люспа, но иначе приятен вкус- няма да го повторя

16.Момини сълзи – вкусен едър розов домат, но за съжаление ражда доста малко.Бих го сложил в топ 5 по вкусови качества, но няма да го повторя

17.Розов Блян – Много вкусен розов домат, но за съжаление ражда много малко и доста боледува.В интерес на истината от 15 корена тази година имаше 2, които бяха родили доста, но не знам на какво се дължи това.

18.Розов домат (от срещата) не лош розов домат, но няма да го повторя

19.Розов консервен от комшийката (не знам как се казва) – Плътен месест розов домат идеален за консервиране.Тази година обаче не роди нищо, а миналата се беше скършил от рожба.Мисля че е хибрид и това е причината да не ражда.

20.Финал F1 – Родовит домат подходящ за продажба, но не и за ядене

21.Черен Ананас – Не направих голяма разлика с Черен Ворлон

22.Чери Аморозо – Вкусно чери с тънка люспа и доста по-едро от обичайното чери – ще го повторя

23.Чери Лилаво – Не е лошо и ражда добре, но предпочитам Аморозото

24.Чери с Черна шапка – Приятно на вкус чери – ще го повторя

25.Яша Югославски – Много вкусен розов домат, но поне при мен в оранжерията (не знам дали има значение) беше с малко по-дебела люспа.Ще го повторя със сигурност

26.Хейнц (Semenarna Ljubljana) - Дребен червен домат, с дебела люспа и кисел на вкус.Подходящ за консервиране.

27.Новосадски (Semenarna Ljubljana) – Дребен червен домат.На вкус много прилича на Лабрадора и е сравнително ранен като него.По мои сметки точно 90 дни от засяване до първи червен домат.Няма да го повторя.

28.Николина F1 – нищо с което да ми направи впечатление.Няма да го повторя       

29.Хоумстед – хубав едър розов домат, но като се има предвид, че има Розов блян няма да го повторя

30.Мой ранен – неизвестен доман от събирани семена.Розов със сърцевидна форма и чудесен външен вид.Доста сух,сипкав и плътен.Почти без семки.Ражда много.Стана 5 дни след Лабрадора.Определено не е мой вкус, но като се има предвид че е много ранен и ражда много ще го повторя.

31.Розали – Средно едър розов домат, хубав на вкус с тънка ципа, но ражда твърде малко за огромното разстение, което се разви.Стана като шипков храст висок над 2 метра, но само 5-6 домата.Няма да го повторя.

32.Сорт домати от леля Буба. Не знам сорта, но доматите са доста вкусни и приличат на Яша.Растението е ниско и ражда доста добре.Ще кача снимка, ако някой го познава да каже.Задължитено ще го повторя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Сорт Леля Буба

buba.jpg

buba_lelq.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Тази година при мен за сефте имаше напояване. Може би затова от 17 юли, до днес се връщам с по някой домат в кошничката. За съжаление сезонът стартира с поражения от върховото гниене и с времето пораженията достигнаха почти 100%. Това не означава, че 3 семейства нямат пълни мазета с консерви от моята леха. Опитах да се боря с върховото гниене, посредством добавяне на калцинит във водата за поливане и 3-4 кратно пръскане на листната маса с калцинит.. Поливах през ден, най-много през два по 400 литра за 130 корена. Поради загубите по снадките можем да ги броим 300-320 литра. Резултат в борбата с гниенето не видях. Възнамерявам през следващата година да ползвам за капково напояване 600 или 1000 литра резервоар от белите, дето зелянясват.

Започвам да коментирам сортовете по редове:

 1. Паррис Ф1- Традиционно в началото на лехата. Предназначен да плододава поне 2 седмици преди основната реколта. Тази година, въпреки по-ранната сеиба не удовлетвори очакванията. Заедно с него (разлика 4-5 дни) започнаха да плододават основни салатни сортове. През сезон 2021 ще бъде ограничен на 2 корена.

2. Фаворит- вкусни домати. Сортът има произход Полша. Много добро начало на сезона. Впоследствие победени от гниенето. През сезон 2021 ще получат нов шанс 5-8 корена.

3. Пондеросса- популярен италиански сорт розови домати- Започна да плододава успоредно с ранния Паррис Ф1. Превъзхожда го на вкус. Недостатък- малко кочанче в основата на дръжката. Продължава да е между основните сортове и през следващия сезон.

4. Сърцето на Албенга.- Първа година, през която съм доволен от този сорт месести италиански домати. Продължава да плододава и до днес. Ще присъства в лехата на сезон 2020 с 5 корена.

5. Розов блян- Най-класния и вкусен розов домат. Представи се добре. Ще го бъде и догодина. Рекордният домат по големина за сезона 1,230кг.

6. Розов хасковски. Изобщо не съм го забелязал през сезона. Може би, поради присъствието на розова магия и розов блян, но хасковския май ми убягва. Мисля, че гниенето го смачка още през Юли. Догодина 3-5 корена.

7. Момини сълзи- традиционния фаворит. Оказаха се сравнително устойчиви на гниенето. Несравним вкус. Продължават и до днес да ме радват с някое и друго доматче.

8. Меделина. - чудесен вкус и добро плододаване. Позитивното откритие на 2020. Ще бъдат основен сорт през следващия сезон. Затвърдиха предпочитанията ми към червените домати.

9. Розова магия. - Традиционен за лехата. Отстъпва по устойчивост към заболявания на Розов блян. И двата сорта са фаворити за вкус на розови домати. Ще го бъде и догодина.

10. Руми Варна- Скъсах един домат, устоял на пораженията. Иначе- 10 корена тотална щета. Излишна занимавка. Липсва ми мотивация да го садя догодина. Ще му дам шанс със 2 корена.

11. Чери жълто, кръгло. Обилно плододава. Сладко на вкус. Дебела люспа. Не боледува. Не изисква грижи. Остава.

12. Чери жълта круша- Красиво, но безлично на вкус. Отпада. 

Засега съм отделил нов градински балканджийски сорт- за проба през 2021.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Хайде да обогатя малко колекцията от домати Чери. Оранжавото е много следко.

IMG_20201005_102026.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

1)

2)

3)

 

IMG_20201005_095535.jpg

IMG_20201005_101004.jpg

IMG_20201005_121235.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване