Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Аслъ, то си е киминяк в розово-червено. Като знаеш, че мнозинството хибриди са провокирани от трите най-грешни подбуди: държеливост при зелено бране, държеливост на механични наранявания и транспорт и държеливост на синтетично зазряване - някак не могат да ме трогнат неща като Ръгби, което е горе-долу с консистенцията на топката от спорта, на който е кръстен.

Аз този сорт не го знам, но тази година колегата беше взел и сме насадили, та се надявам да ги опитам. Но и аз като гледах на институт Марица описанията на доматите - все такива цели и съображения. Ами не, мерси! Нямам намерение да ги транспортирам надалече.

Иначе в тая връзка си спомням преди години, когато за пръв път успях да изкарам домати от повече сортове взети от г-н  Христов от Шумен - ами примерно Зелен гигант беше супер нетраен. Буквално от нивата (която беше на 300-400 метра) до вкъщи се смачкваше.

Въобще тези съображения като зелено бране и синтетично зазряване - ами това са напълно изкривени, извратени практики. Които разбира се позволяват текущата пазарна конюнктура да я има. Аз повечето сортове дори не ги и знаех. Преди години бях садил Рила, понеже това се предлага. Но на баба ми розовите домати бяха в пъти по-вкусни. Което не попречи да ги изгубим... Освен ако някъде не излезе семе. Ама тя след 2007 г. не е гледала. Почина 2011 г.

През годините съм събрал домати от доста места (софийско, варненско, разградско, габровско, търновско) - но не успях да ги поддържам. Затова се зарадвах, че тази година ми никнаха добре два сорта от семена от 2012 г. Значи шанс има. Е, един от 2011 г. не никна. Дините от 2012 г. също не никнаха.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov

Още 2 седмици слънце и червените къпини ще почернеят

197636039_1.thumb.JPG.5ca55addf6184234513849523e0fc377.JPG

Доматът от Елешница вече белее

913972495_2.thumb.JPG.892adccae7a78fa01bed4805f70f19c9.JPG

Балкан също белее

973261278_3.thumb.JPG.06e27da5c76a6295fdf1445d69420d0a.JPG

Ммалии

246205600_4.thumb.JPG.51ed3d053dcc0217775e1c20fc898805.JPG

И Албенга белее

67818092_5.thumb.JPG.0edff0d9169b35addf8303070099f2d9.JPG

Това биволско сърце си е късно - няма що

283489276_6.thumb.JPG.5d27dac0d684cc492a35ea04977a19bf.JPG

Тиквички - през ден

997512445_7.thumb.JPG.33a1ee4a0a29cad667b5e4d812030e2e.JPG

Доматът от Оризово променя цвета си

210630411_8.thumb.JPG.e6123298dc708a186919032001b26661.JPG

И Карабунарския домат май е късен

999420604_9.thumb.JPG.30fc1eaeeda14cc36aca7bd535924905.JPG

Нахапана чушка

1304179694_10.thumb.JPG.afce51c3916ac31a64c24234063c4f94.JPG

Дано узреят и другите преди да бъдат поразени

11.thumb.JPG.38d5e9391b501f08a34d73d94ab69271.JPG

Малинитее

381859803_12.thumb.JPG.2d42863916a5ddc33e2c6d15b0ee87b6.JPG

Френският касиис

1489658531_13.thumb.JPG.b84cbddc8c7b1c628e1623756f445b0e.JPG

Чакаме да стане златист

1407622104_14.thumb.JPG.f531e9dd28d6364406a7720b5284bf96.JPG

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бях сложил в една малка леха четири Рома домати и три босилека. Първата нощ нещо беше прегризало единият домат и най-малкия босилек. След една или две нощи още един домат беше гътнат и наполовина прегризан. Мислех, че е попово прасе.

Преди три дена подмених двата домата с нови, защото сякаш нямаше повече поражения. Обаче още на първата вечер и единият беше покосен, заедно с втория босилек. На втората вечер (нощес) падна още един от оригиналните домати - останаха им корените и двата подменени.

Поради факта, че всички атаки бяха в тоя участък, изключих варианта да е попово прасе. Те прелитат, а и ги няма. Бях ровил мулча, но нищо. Днес обаче, след поредната жертва, разрових до стеблото на домата и намерих това:

Photo0076.thumb.jpg.1a044763276e6a88d03f70dc07709ebe.jpg

Поради черния цвят очевидно не бях го забелязал. Знаете ли какво е? Разбира се, че не го убих - и то душа носи - и го пуснах в двора на комшията, да почерпи и той от това разнообразие. Шегувам се. Умря тая гад от ръката ми. Уби ми два босилека и четири домата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

1 седмица след последната ми снимка, ето актуална:

ACtC-3cjT3RHXRV3itwBifw9nfoSbul9i98-VwaD

Лабрадорът едрее. Женечка има вече пълно завързала първа китка и цъфти втора. Едно Аморозо се промъква отпред в ляво.

Миналата година е имало на 1-5 юли зрял Лабрадор и жълти черита към 15-20 юли. В момента черита почти няма завръз, тук-там единични, още цъфтят китка 1 и 2. А за Лабрадор ще почакаме поне още 2 седмици.

Така че, като направя сметката, поне 3 седмици е назад положението, предвид това, че на 15 април още дори не бяхме почнали. Ще следим нататък сроковете.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Тази година (по принуда) експериментирах с много късно сеене на домати. Посях директно в градината семена от 14 сорта в края на април - началото на май  (30 април съм записал, но след ден два видях, че има изровени и отъпкани явно от кучета и котки и пак насях, след което завих с агривело).  Та в момента тия доматит си се развиват екстра, почват да цъфтят - пораснали са доста и вече  ги връзвам за коловете... нямат никакви признаци на болести, жълти листа и т.н.      Т.е. за сега съм доволен и ако тоя експеримент се окаже успешен - ще си сея директно в градината поне една част от доматите, като това мисля да става последната седмица на април. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И моите два сорта (по пет корена от всеки), които сях на 5 май са добре - дебели стъбла, цъфтят. Имам същите сортове за сравнение, сети месец по-рано. Разликата в момента е, че априлските са с по-големи междувъзлия. Ама пък много се измества сеенето. Ако е топла есента, ще е супер. Сортовете са Пожаревският и Влахова (сорт от Софийско).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Дано да е топла есента и да родят нещо...  То аз наблегнах не толкова на по-късното сеене, колкото на директното сеене в градината - без да се прави разсад. А по-рано в градината няма как да стане, заради сланите.  

Иначе разсадите ще си ги стартирам както и до сега към 15-20  март, за да са ми готови началото на май за садене в градината.  Просто една част няма да правя разсад, ами ще сея директно.  (поне за сега така смятам де, ще видим и как ще се развият тия домати,  но ми се струва, че директното сеене си има предимства).

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Директно ако правиш, можеш да го почнеш и по-рано, с ниски обръчи и 2 ката агривело. Дори слана като тази година на 22 април или лани на 25 април няма да попречи предвид това, че няма да са се подали от 15 април до тогава.

Моят дядо слагаше в градината консервните домати директно от семка, безколови, на дълбоки гнезда, поръси малко семки и после проскубе най слабите и остави няколко корена, а като почнат да полягат ги насочва в кръг около гнездото. Поливката после е пълниш гнездото с вода и така. По този начин под листата и плодовете няма вода от поливането. Но иска бая място настрани. Затова и често се правеше на място, освободено от ранна култура, примерно бакла, грах, лук, марули и репички и тн.

А сега като се размислих, дори и обикновените салатни домати така ги почваше, но понеже беше по-рано, в края на март комай, върху гнездото слагаше 4 лозови пръчки във формата на # и отгоре парче найлон, затиснато с почва. Отдолу семките и понеже се губи бавно влагата (кондензира и пак пада долу), докато не направят листа - не махаше найлона. А за поливането слагаха специално супер фино сито на лейката, правено от него... ех, мда, спомени. Мисля, че разсадът по саксии или го е нямало, или е бил малко за избрани сортове. Със сигурност тогава нямаше ккм още и не е имало такова разнасяне велико на касетки с разсад.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Интересна технология е прилагал дядо ти...  Моята идея е подобна, но не ми се занимава с обръчи, тунели и подобни, затова и ще ги започвам малко преди последната слана, за да са още в земята по това време.  Иначе и аз като дядо ти - в дълбоки гнезда във висока леха. Във всяко гнездо отделен сорт - 7-8 семенца.  И после метнато агривело затиснато с камъни да не го отвее вятъра...  20-30 дена не съм дори отвивал да видя какво става, ако се налага поливане (то не се налагаше много много) поливам директно отгоре върху агривелото.  Отвих след около месец и приятно бях изненадан, че повечето семенца бяха поникнали - оскубах всички коренчета, с изключение на двете най-здрави във всяко гнездо. Махнах агривелото и си ги оставих да растат.  И сега си действам като с всеки домат от разсад - колтуча, връзвам и т.н., просто са изместени във времето и за сега ми харесва как изглеждат. Да видим кога и дали ще родят домати и пак ще коментирам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

От едното чери не събрах семена, а оставих презрели плодчета по земята. В момента саморасляците са по 3 педи високи и цъфтят. По същия начин имам саморасляци с големина две-три педи от жълта круша, синя слива, йелоу бел и опалка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вчера привързахме доматите, пооплевихме и поляхме. Ще има домати. Високо, но са вързали. Като, че ли първи ще узреят черитата жълта круша. Черитата са с огромно количество цветове и завръзи. Другите домати не толкова много, но и на това се радвам. Засадени като миналата година в началото на Май, но заради особености с времето корените са пострадали и затова чак сега дръпват в развитието си. Ще обмисля варианта да засаждаме по-късно, около 20ти май например. Търся и оранжерия. В плана за есента е поставянето и. Кьорава снимка не направих, така съм се скапала от работа, че нямам сили да снимам.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Актуално и от мен. Първите китки на повечето са завързали. На някои и вторите (особено черита). Засега вървят добре, но ще трябва да учестя поливките. За момента поливам веднъж на седмица, като пълня вадите между редовете. 

Мулчирах още веднъж, че първият поизчезна и много жега. Връзвах втори път.

IMG_20200713_155526.jpg

IMG_20200713_155443.jpg

IMG_20200713_155427.jpg

IMG_20200713_155354.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Първо по-голямо бране от оранжерията...

20200714_172741.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И какво ще ги правите сега тия домати :D:D:D

Поне дай оценка на сортове, вкусове, особености ;) А по градината какво зрее в момента?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Боби доматите вече са раздадени.Имам в хладилника няколко домата Розов блян, които още не сме изяли и тези нямаше какво да ги правя, а и в интерес на истината не ми харесват много.Колкото до оценките си водя бележки за всеки домат, но имам да пробвам още 7-8 сорта и накрая ще изкажа мнение за всички.За да не оставям съвсем без отговор въпроса ти ще ти кажа, че преди 2-3 дена пробвах Яша Югославски и като вкус не е лош, но има дебела люспа.Вързал е само на първа китка по 4-5 домата и нагоре само цъфти, но това по-скоро е от начина на гледане.Иначе в градината освен Лабрадор нищо още не е узряло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Миналата година на днешна дата съм набрал тези зеленчуци. Както се вижда, вече са започнали да дават не само ранните хибриди. Има и розови, и Момини сълзи. Тази година- вчера се върнах с 3 доматчета колкото орех от ранните Parris F1 и две краставички. Това, подсилено с факта, че тази година разсадите съм сал 2 седмици по-рано и са изкарвани отвън също така по-рано.. Обяснявам си го с дъждовете.

tomato.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Хм, Яша не е с дебела ципа. Вероятно първите са се получили така заради по-неестествените условия. Интересно нататък как ще са. Но в оранжерия не съм го гледала, само в градината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, alys написа:

Хм, Яша не е с дебела ципа. Вероятно първите са се получили така заради по-неестествените условия. Интересно нататък как ще са. Но в оранжерия не съм го гледала, само в градината.

И аз доста се учудих предвид факта, че каза че това са най-хубавите домати и за това не бързах да коментирам преди да откъсна поне още 2-3 домата и от друг корен, но ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ще видим как ще са при мене тази година. Но едва ли ще се харесат на всички. Обичам доматите недоузрели леко. Може и това да е различното. Когато доматът е леко зелен, кожицата не се усеща чак толкова. Може би и затова харесвам леко недозрели домати. Иначе за мене няма неципест домат, всички са ми ципести - кой повече, кой по-малко. Яша го харесах леко розов, не презрял. Така съм и с Розов блян. Обаче Розов блан се развива много по-бавно от някои други сортове. Тази година имам 2 корена сигурно от него. Примерно, Калманс Пинк е много по-бърз. Дано се получат нещата с доматите и ще събера семена. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Домат с дебела ципа не е проблем АКО се бели лесно. При нас салатите са белен домат, така че ципата не ми пречи. Даже някои с много тънка ципа са по-тегави. Леко зелен домат не бих обрал, освен ако не е паднала първа слана. Доматите ги предпочитам от идеално узрели до пипнеш-го-падне положение. На пазара всичко се бере зелено и се зазрява, мерси, то не може да се натрупа вещество, да се развие вкусов профил... Така че моите оценки са на ниво идеално узрели ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване