Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Варела
преди 28 минути, Ру® написа:

@Варела, дай мнение за вкуса и други качества на различните розови сортове, моля! 

Ами ще се опитам.. лично на мен по-ми-харесват по-плътните месести домати - като биволско сърце, хоумстед, момини сълзи (тоз не е розов но пък е с розовеещо месо ;) ).. сладостта също ме влече.. ципата не и обръщам внимание, защото в повечето случай е надупчена от миризливки и така или иначе "режа до здраво".. може би това е още една причина да ми харесват месестите домати, другите като им "обелиш" насмуканото и остават само семки и кочан :)


Затова изброените по-горе розови сортове мога да подредя единствено по вкус.. за родовитост и устойчивост на болести все още съм в зоната на хипераматьорите а и всяка година има някакво "ново 20" в начина на отглеждане или природните дадености - градушка, миризливки, засенчване..

1. Момини сълзи - ражда малко, но пък големи домати, уникално сладък вкус, малко семки..

2. Розова магия - тези при мен стават дребнички но са много вкусни..

3. Хоумстед - огромни домати, малко род, харесва ми на сладост и че люспата се бели много лесно..

4. Биволско сърце - всякакви вариации, също не ражда много, но е с по-рехава листна маса, което му позволява да преживее жегите и да изхрани и най-горните китки.. вкусът май повече ми харесва от на хоумстед, но голямата раУта си е голяма раУта и пак пИчели ;) 

5. ЯМР - на мен ми прилича на нещо между розова магия и чудо земли - като форма на китките, листа и форма доматите - има доста семки, ако е дребен е с тънка външна месеста част и не може много добре да се изрязват пораженията от миризливки

6. Розов мед - почти нямам спомен защо 2018 много ми хареса.. тази година почти не върза.. не мога да направя реална оценка..

7. Чудо земли - същата работа като 6. .. през 2018 ми хареса защото имаше доста плод но беше на слънчево и проветриво.. тази година почти не върза, забутан до къпините.. не мога да направя реална оценка..

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, Варела написа:

Ами ще се опитам.. лично на мен по-ми-харесват по-плътните месести домати - като биволско сърце, хоумстед, момини сълзи (тоз не е розов но пък е с розовеещо месо ;) ).. сладостта също ме влече.. ципата не и обръщам внимание, защото в повечето случай е надупчена от миризливки и така или иначе "режа до здраво".. може би това е още една причина да ми харесват месестите домати, другите като им "обелиш" насмуканото и остават само семки и кочан :)


Затова изброените по-горе розови сортове мога да подредя единствено по вкус.. за родовитост и устойчивост на болести все още съм в зоната на хипераматьорите а и всяка година има някакво "ново 20" в начина на отглеждане или природните дадености - градушка, миризливки, засенчване..

1. Момини сълзи - ражда малко, но пък големи домати, уникално сладък вкус, малко семки..

2. Розова магия - тези при мен стават дребнички но са много вкусни..

3. Хоумстед - огромни домати, малко род, харесва ми на сладост и че люспата се бели много лесно..

4. Биволско сърце - всякакви вариации, също не ражда много, но е с по-рехава листна маса, което му позволява да преживее жегите и да изхрани и най-горните китки.. вкусът май повече ми харесва от на хоумстед, но голямата раУта си е голяма раУта и пак пИчели ;) 

5. ЯМР - на мен ми прилича на нещо между розова магия и чудо земли - като форма на китките, листа и форма доматите - има доста семки, ако е дребен е с тънка външна месеста част и не може много добре да се изрязват пораженията от миризливки

6. Розов мед - почти нямам спомен защо 2018 много ми хареса.. тази година почти не върза.. не мога да направя реална оценка..

7. Чудо земли - същата работа като 6. .. през 2018 ми хареса защото имаше доста плод но беше на слънчево и проветриво.. тази година почти не върза, забутан до къпините.. не мога да направя реална оценка..

Ядрено магнитния резонанс (ЯМР) как е на вкус и роди ли много тази година?

 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В годината, когато го гледах (ЯМР) за първи път, беше отрупан, на следващата много слабо и го изоставих. На вкус не беше нещо уау, ама ако беше родил и втората година, щях да си го продължа. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Направо им изпече платките.. пак е с най-много род от всички.. на вкус е като розов ;).. сладък, с повече семчици, но пак месест..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 часа, run. написа:

И да питаш, и да не питаш...в този клуб се влиза само с протекция и документално удостоверяване...

Съгласен -> с протекция по чл. 333 от КТ и защита при уволнение поради психични разстройства и медицинско, че лицето се води на учет.. :D:D:D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 13 часа, run. написа:

И да питаш, и да не питаш...в този клуб се влиза само с протекция и документално удостоверяване...

Това някаква задруга на масоните ли е що ли?!?

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Още една кофа.. заминава при баба Фота, че и идват гости..

received_303418027646666.thumb.jpeg.e5589c84c0c31f342f4e41e6585de182.jpeg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Азойка и Шугар ръш (и малко крокодилче, тази година са такива). Поне засега, нито добив, нито вкус от Азойка. Черито трябва още да узрее, за да е сладко.

 

Азойка и Шугар ръш.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Докато ми е росно-пресно впечатлението.

От ранните 4 сорта:

Лабрадор си е ясен, нелош доматен вкус, дребен домат, нормална ципа. На 18 май ми е цъфнал (след като беше осланен), макар да е бил 10 см висок. 1 юни - бейби завръзи. 1 юли - понаедрели домати. 15 юли - зрели.

Женечка е с дебела ципа, на вкус не е лош, но отстъпва на Лабрадор. Домати - същата едрина. Като срок на зреене, поне 2 седмици след Лабрадор, 1 август първите зрели. Проблем е, че много лесно падат от китката. Докато бера узрял, падат зелени. Сигурно 20% от добива съм го изгубил по тая причина. Аз съм свикнал да ги попипвам наред и в началото се нарониха сума. Дори и вчера докато си мушна ръката, съборих 2. Друг проблем е, че за разлика от Лабрадор, дори добре узрял е леко хрупав. Ще го гледам пак догодина, без да колтуча толкова мощно. Иначе предпочитам Матина и Аурига, те стават в такъв срок, но тая година... :( Ако бях сложил за тях разсад заедно с ранните 4, вероятно щях да бера вече... ако ги беше подминала сланата де...

Ябълки на снега... Специфична форма, малко като ония сортове райска ябълка издължените. Пак дребен като Женечка, пак по това време зрее. Държи се добре на дръжката. Проблем е, че е е много хрупав и пак с дебела ципа. За него и Женечка допуснах грешка (по незнание), че ги околтучих яко, а те били детерминантни, без да съм разбрал тоя детайл... За догодина не бих го гледал.

Оаксанско бижу. Не бих казал, че е ранен - то и не го дават за такъв де, не знам защо . Почна да зрее поне 1 седмица след Женечка, преди няколко дни откъснах първия, вчера още 4-5. Като домат е ужасен. Дебела ципа, не се бели хич, под ципата е тънко месо, вътре е само чорба. На вкус, леко сладък, леко блудкав, леко тревист вкус. Интересен цвят, жълто-оранжев, но не бих го гледал пак.

За догодина планът за ранен разсад е на Лабрадор и Женечка за "ниски" без голямо колтучене + Матина и Аурига + някое жълто и кафяво чери, които при нас са най-ранно зреещите.

ACtC-3dsXqjybxuHGs_TbppzRYsJ4G6tCHjcn7hR

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Контрапункт :tounge_wink:

Понеже Боби обича презрели домати, всички му се струват ципести и блудкави, и ужасни :joy:. Голямо значение има начинът на отглеждане, уверих се в това, оттам и вкусът е различен. И изобщо не се рони Женечка. Просто нямам такива наблюдения. В градина не съм го отглеждала. Той е за оранжерията, защото ражда сравнително рано и много, макар и доста след Лабрадор. Издържливо растение и затова продължава при мене. Ябълки на снега - по форма приличат на Женечка, но ги отглеждах многостъблено и станаха дребнички. Вкусът е сладко-кисел, харесва ми дори повече от Лабрадор. Това, че някои били хрупкави - ми в това им е чарът, да са различни. :mrgreen: Докато не си ги пробвате в градинките, все едно нищо. От четене само глава може да ви заболи. :glasses::blush:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

И аз винаги съм смятал, че вкусът варира и никога не е един и същ. Две съседни растения имат нюанси, че даже и плодовете от едно растение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

В случай, че някой се е притеснил, що така нямам домати - да ви успокоя и да ви кажа, че всъщност всичко ми е наред с градината. Доматите зреят вече по-масово - направихме си и пюре, чушките освен размер, вече започват да придобиват и цвят, та скоро ще има и за лютеница.  Ние много завъртяни гозби през лятото не ядем, но многоцветни доматено-чушкови салати със сиренце много обичаме...  като добавиш и таратор за разхлаждане - и какво повече му трябва на човек. Тиквичките идват леко в повече, но в сравнение с миналата година са си направо ОК...

Снимки на някакво доматено изобилие в тая тема за сега няма да пускам, за да не ми завиждате..., но не гарантирам, че няма да се изкуша да ви подразня в някакъв момент...  :yum:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 22 минути, Ру® написа:

В случай, че някой се е притеснил, що така нямам домати - да ви успокоя и да ви кажа, че всъщност всичко ми е наред с градината. Доматите зреят вече по-масово - направихме си и пюре, чушките освен размер, вече започват да придобиват и цвят, та скоро ще има и за лютеница.  Ние много завъртяни гозби през лятото не ядем, но многоцветни доматено-чушкови салати със сиренце много обичаме...  като добавиш и таратор за разхлаждане - и какво повече му трябва на човек. Тиквичките идват леко в повече, но в сравнение с миналата година са си направо ОК...

Снимки на някакво доматено изобилие в тая тема за сега няма да пускам, за да не ми завиждате..., но не гарантирам, че няма да се изкуша да ви подразня в някакъв момент...  :yum:

Е то от 150+ корена все ще има да откъснеш едно-две кила...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днешният градински улов (има и още черита) - ще ги изчакам някои да поузреят. Не се стърпях и ги откъснах.

Аморозо, Шугар ръш, Суит милион чери, Калманс Пинк (най-розовият), Момини сълзи Краси и два Опалка (чушковидните)

 

IMG_20200816_162904_2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес раздадох на приятели по 2 килограма, занесох на родителското тяло 3 кофи домати и тайно се надявам сезонът вече да намали добивите, щото нямаме какво да ги правим. вече направихме 1 доза зимнина. Родителското тяло се зарадва 2 пъти по на 1 доза... е аде стига! Вече ми трябва по домат на ден за салата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас този проблем го няма, защото сега започват да зреят и ако годината е добра и събера реколтата, домати имам до към Коледа. Зимнини правя само в краен случай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Чери Жълта крушка ми е неприятен на вкус, което не мога да го кажа за никой друг домат. Но поне е красив. 

 

Иначе и аз довлачих в нас 2 кг. черита и една кофа домати. Нямам идея как ще ги изям. Сорт Златен медал се оказа жълто-оранжев на цвят, което си беше изненада за мен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Рън, това ли си приготвил за баса :tounge_wink: :joy: :mrgreen:

Опитах сорт Бай Хасан. 467 г (един на първа китка), месест, плътен, вкусен. Снимка евентуално на следващия. Другото растение има повече от 2 домата на първа китка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Теди написа:

Сорт Златен медал се оказа жълто-оранжев на цвят, което си беше изненада за мен. 

Ти пък! това е от най-популярните и коментирани сортове. Още 2017та съм сложил снимка: 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване