Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Venetka

Идея си нямам що са толкова безвкусни таз годишните ни домати. Пробвах Чудо земли, чери Радана / миналата година беше прекрасно /, жълто чери круша- все един и същи блудкав вкус. Снощи си зарязах салатата недоядена. Само краставиците крокодилки много ми харесаха. Благодаря на @Marangozaза семената. Днес ММ отиде на вилата и ще набере каквото е узряло, ама ако са такива на вкус.... пфуууу. Той е пробвал преди това домат от тъй наречения сбръчкан, червен / някакви китайски семена /. Само това му е допаднало като домат тая година. Щерката отказва да ги яде. Що така стана???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Понякога вкуса на храна се дължи на състояние на организма или на духа, не на самата храна. Иначе от изброените сортове не съм сял и не мога да дам мнение, а и се съмнявам да ползвате изкуствени торове. Пробвайте пак :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много дъждове, поливане? Чудо земли е вкусен, но не ражда много, поне при мене. 

Тази година много добре се представи на първа китка червен от Лозан, той ми даде семената на една среща преди две години. Каза, че е сигурен, че няма да съжалявам. На едното растение са 7 домата, на другото са 5-6 на първа китка. Дали имаше нагоре, не помня, но и само това да е, е супер. Ще се опитам да събера семена. На вкус още не го знам. 

Разгледах - едното растение не е завързало над първа китка, а другите две имат по 4 домата на втора китка.

Редактирано от alys
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 2 часа, Venetka написа:

Идея си нямам що са толкова безвкусни таз годишните ни домати. Пробвах Чудо земли, чери Радана / миналата година беше прекрасно /, жълто чери круша- все един и същи блудкав вкус. Снощи си зарязах салатата недоядена. Само краставиците крокодилки много ми харесаха. Благодаря на @Marangozaза семената. Днес ММ отиде на вилата и ще набере каквото е узряло, ама ако са такива на вкус.... пфуууу. Той е пробвал преди това домат от тъй наречения сбръчкан, червен / някакви китайски семена /. Само това му е допаднало като домат тая година. Щерката отказва да ги яде. Що така стана???

И при мен е така.Блудкавият вкус е от многото вода и поливане както казва и Алис...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 минута, jojkata2000 написа:

Блудкавият вкус е от многото вода и поливане както казва и Алис...

Съмнявам се. При мен почвата е глинеста и тази година земята буквално не е изсъхвала, а нямам такъв проблем. Ако не преторяваш с азот, растенията си дърпат само колкото вода им трябва. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 22 минути, Mincho Georgiev написа:

Съмнявам се. При мен почвата е глинеста и тази година земята буквално не е изсъхвала, а нямам такъв проблем. Ако не преторяваш с азот, растенията си дърпат само колкото вода им трябва. 

Е аз със сигурност не преторявам с нищо просто, защото не слагам нищо.Миналата година поливах с пилешка тор веднъж, а тази година по-рядко...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Нищо изкуствено не сме слагали. Само малко дървесна пепел наръсих по съвет от форума като им бяха завити листата и казаха, че може да е от липса на калии. Градинарстваме само събота и неделя и само тогава сме поливали при необходимост. Преполиване от наша страна няма. Дъждове чак пък толкоз много да е имало?? Съседа обикновено ни уведомява за времето през седмицата и според това решавахме да поливаме или не. Жалко. Тая година от всякъде ми е каръшка. И не, не е до личен вкус. И тримата в къщи сме на едно мнение- безвкусни, блудкави домати.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Значи е от сорта :) Аз като чуя нещо руско по принцип бягам надалеч. Едно време целия СССР е внасял домати от Бг, не са особено прочути с вкусовите си качества техните...слагайте биволски сърца (бели, оранжеви, розови, черни и червени) и няма да съжалявате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Нали харизвах бебета разсад за пикиране.. при Пура Вида вижте какво се е пръкнало.. на някой да му е познат този сорт?

..прилича на кръстоска между сорт Прасковка и Спекълд роман на бай Христо

Редактирано: намерих го пак там - Пинк фъри боър..
 domati2013-7.jpg

явно се е скрила семчица при другите "оригинални семена"..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ако са дребни и кисели, със сигурност е Тигерела. Ражда като хала. Хвана листна плесен, но това изобщо не попречи на добивите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 11 минути, alys написа:

Ако са дребни и кисели, със сигурност е Тигерела. Ражда като хала. Хвана листна плесен, но това изобщо не попречи на добивите.

Не по едри са.. и мъхести като прасковка..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Предположих още един сорт Елберта пийч, но май формата е точно, както си го определил, тоест Пинк фъри боър.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

Хайде още малко шаренийка от днес. Доволен съм щот точно така ми харесва. Разнообразно. 

IMG_20200826_134150.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според мене и четирите листа са с алтернария. Но все ме гложди да го споделя и да проверя дали не греша. От доста време са петната. По доматите и стъблото няма нищо. Пръскала съм с триходерма. Не попречи на плододаването. Не съм обрала още. С тъмните петна е само Полосатый шоколад. И напук е с много добър завръз. :)

IMG_20200830_114037.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ако беше алтернария нямаше да се разминеш с петна по листата, най-обикновена мана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А това листо с жълтото петно? Нещо тази болест не ми е ясна. Искаш да кажеш, че когато е алтернария, има петна и изсъхване на стъблата ли? Щото такива имам в оранжерията. А ако тъмните петна са мана, що си седи само на един сорт? Не, че искам да се разпространи, но поне месец или повече все си е на този сорт.

Може да ми се привижда, но има концентрични кръгове при тъмните петна. Това не се ли получава само при алтернария?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

В края на сезона. Не толкова перфектна визия, но зашеметяващ вкус.

preddkrano.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

4 листа и то само по едно парченце :joy: Че и ги запомнила на кой корен колко време седи...

Алис, ако не гледахте овце, а крави, щях да кажа, че се втеляваш... но уви, гледате овце!

Аз метнах 4 кофи листа в боклука днес, но хич и не ми пука коя точно болест е, нямам време и желание за това. Доматите си дават плод, правихме вече и пюре, което е неочаквано и супер, предвид всичко. Черни стъбла няма за сега.

Прочее като бяхме при вас доматите под навеса бяха най-дебелите, най-облистените, най-зелените, най-силните растения, които съм виждал при нашия климат навън в градината. Отделно обилно вода, тор, грижа.

При такива предпоставки да се притесняваш е ненужно, предполагам с времето си свикнала на съвършенство или прекомерно висока летва (това и преди сме го говорили).

Щом можеш да обереш 9 щайги домати НА ЗЕЛЕНО без да ти трепне окото, защо няколко жълти листа те тревожат?

пп: Снимки от мен няма днес, защото си почивах и правих нов плот за люлката на децата, че предния го изкърти една мама като седна при вече качени 5 деца...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 8 часа, Боби Димитров написа:

 

Щом можеш да обереш 9 щайги домати НА ЗЕЛЕНО без да ти трепне окото, защо няколко жълти листа те тревожат?

За да знае някой друг какво му се е появило по листата и доматите и как да помогне без химия. 

п. п. Постът ти е един от примерите ти защо хората не пишат.Тениските няма да помогнат. 

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 12 часа, alys написа:

Според мене и четирите листа са с алтернария. Но все ме гложди да го споделя и да проверя дали не греша. От доста време са петната. По доматите и стъблото няма нищо. Пръскала съм с триходерма. Не попречи на плододаването. Не съм обрала още. С тъмните петна е само Полосатый шоколад. И напук е с много добър завръз. :)

IMG_20200830_114037.jpg

Ако това те успокоява при мен така изглеждат здравите листа...

  • Ха-ха 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване