Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Варела
преди 13 часа, alys написа:

Според мене и четирите листа са с алтернария. Но все ме гложди да го споделя и да проверя дали не греша. От доста време са петната. По доматите и стъблото няма нищо. Пръскала съм с триходерма. Не попречи на плододаването. Не съм обрала още. С тъмните петна е само Полосатый шоколад. И напук е с много добър завръз. :)

И за мен е алтернария @alys.. и при мен имаше такива.. на няколко корена, при това от различни сортове..  но по плодовете почти не се прехвърли - може би на 3 домата, като не беше ясно дали първо не са получили върхово гниене от засушаване и после ги е треснала там през мухълчето алтернарията..

Всъщност всички салатни основно ги "изтрепа" брашнестата мана - като листа и стъбла имам предвид.. но до момента имам изхвърлени заболели домати може би не повече от 10тина-15.. и последната кофа я обрах в петък 28.08. сега буквално има още 5 зелени домата на 3 корена от всички 40 салатни под засенчващото в оранжера..

Поне половината от доматите вече съм ги извадил, надробил на едро с лозарската ножица (на 15-25 сантиметра, където са били връзките) и натрупал за компостиране на едно с картофени стъбла, треви, стригано от къпини и малини.. обилно поляти с чорбата и рядката джибра (костилките са на контейнера за боклук) след варенето на джанковицата - за разкош..

друго от аматьорските ми умозаключения-наблюдения: поне 3 пъти по 3-4 кофи с най-жълтите листа и тези гореописаните видимо маносани/алтерносани домати хвърлям в контейнера за смет.. може би това ми печели време и забавя развитието така, че да мога да обера реколтата..

друга моя олигофренщина, с която не мога да не се поФаля, макар да не прави много смисъл при все, че късните ми домати не "растат под похлупак" - >> когато разкарах ранните салатни търках с веро и четка и напичах на слънце всички арматурни колчета (Ø 10, гладка арматура), които взех от тях и после сложих на късните сан марцано и рома, че те пуснаха и почнаха да хранят по 3-4 колтука освен основния корен..

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 24 минути, Варела написа:

обилно поляти с чорбата и рядката джибра (костилките са на контейнера за боклук)

ма не ги мятай бате, от тях най-хубавото компост става.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 минути, Mincho Georgiev написа:

ма не ги мятай бате, от тях най-хубавото компост става.

мдаам.. 1-2 година зелено торене със джанкосеменачета ;) после след 5тата - калции с бавно освобождаване ;).. ам докато кажа на "партията" с която делим продукцията и той ги метнал.. 

Редактирано: зелено торене - защото те не се варят със джибрата.. прецеждаме и варим само чорба.. исти професионалци ;)

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Отиваш зад казана дето варите и събираш изхвърлените преварени - вервай ми, не никнат. Малко са киселки, идеално за твоя варовик.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При горещо време, както е сега, нали се стопират разни гъбни заболявания по доматите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 17 минути, alys написа:

При горещо време, както е сега, нали се стопират разни гъбни заболявания по доматите?

ами и аз уж на това разчитам за късните.. но днес вече ще трябва да пръскам с нийм за миризливки, че бая настъпят гадовете.. на зелено ги оглозгват направо..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Понеже ме питаха, а аз нямам опит, ниймът помага ли против миризливки и през колко дни трябва да се пръска?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 минути, alys написа:

Понеже ме питаха, а аз нямам опит, ниймът помага ли против миризливки и през колко дни трябва да се пръска?

и аз реално нямам, но четох коментари във фейса.. и мисля да пробвам, че много тегаво почва да ми идва събирането им.. ще направя 3 поредни през 3-4 до 5 дни :D първото 150 мл/10 л. второто 100 мл./10 л. и третото 75мл./10 л.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Абе аз май миналата година не успях с нийма за миризливките. Възрастните са издръжливи. 

Накрая с някакви конски дози пиретро едвам ги докарах до разстройство...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

по мои аматьорски наблюдения, най-много щети правят малките, особено когато са новоизлюпени и скупчени на купчинка върху първия срещнат завръз.. тогава буквално за 2-3 дни го правят на решето и изсъхва още на зелено..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

може ли снимка на миризливка защото никога не съм виждал

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи какви красиви беше снимала... Аз съм виждала по малините чат-пат. Дали онези бръмбари, които ядат колорадските бръбмари, ядат и миризливчета? Видях, че се разхождат добрите бръмбарочета и при малините. А те, без да има храна, какво ще правят при малините?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 7 минути, Варела написа:

по мои аматьорски наблюдения, най-много щети правят малките, особено когато са новоизлюпени и скупчени на купчинка върху първия срещнат завръз.. тогава буквално за 2-3 дни го правят на решето и изсъхва още на зелено..

 

Малките ще ги хване нийма. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

 

Хелоу сортови маниаци. Един вид имам за разпознаване. По светъл от жълтите..по скоро към бяло Отвън. Външната част е странна на пипане, като да е груба или мъхеста, макар че мъх не виждам. Много семе, бих го определил като сладък. Не много твърда ципа. Възможно е принципно нормалните размери за сорта да са по големи, понеже това растение беше на кофти място. Благодаря

20200901_142539-COLLAGE.jpg

20200901_142601-COLLAGE.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Жълт-за-консерва му викам на подобен сорт. Не бих го ял пресен, докато не остане последен за сезона. А тогава ще е много вкусен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

"Праскова" е при бай Христо от хобисемена - https://hobi-semena.com/snimki/praskova.html
 

Цитирам и неговото описание: "Доматите от този сорт са покрити с мъх, който ги прави да изглеждат като праскови. От сравнително дребни до средно едри, бледо жълти. Меки са, но се отличават с много добра трайност, което е необичайна комбинация. Растенията стават много високи. Родовитостта е много добра. Вкусът е добър до много добър."

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Да - това е Праскова, но аз не бих го определил като сладък. На мен не ми хареса. Гледах го една-две години и се отказах окончателно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 5 часа, Варела написа:

Вкусът е добър до много добър."

Бай Христо щом напише "добър" вкус и ми светва, че и на пазара има сортове с такъв. "Добра" родовитост е нещо средно между 2-3-5 домата от корен с размер на пъдпъдъче яйце.

За сметка на това "отличния" вкус на сортовете му е наистина такъв.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

И аз като купувах от Христов, избирах само между много добър до отличен вкус. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Запазила съм си тези кадри - 9 дни след като картофената мана се е "разписала" в градината. Снимките са от 8 август 2018. Единственият сорт, с що-годе зелени листа, е розово с картофени листа.

https://photos.app.goo.gl/27cy1kLxyF14xQRZA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване