Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Йоско

Тази праскова при мен се явява сладка щото е на един корен който е между живота и смъртта в кофти почва, на зверски пек с нередовно поливане..та така

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За разпознаване, черпиха ме

 

IMG_20200903_132824~2.jpg

IMG_20200903_133314~2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Алис, прилича на недозрял, но вкусен, салатен домат. Надявам се, бях полезна :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Теди, и аз така казах, че още не е узрял, ама изядох най-малкия, за да съм сигурна :D . Има вероятност да ми кажат сорта. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 6 часа, alys написа:

За разпознаване, черпиха ме

Алис прилича на Блек фром Тула..

https://www.tomatofest.com/Black_from_Tula_Heirloom_Tomato_p/tf-0062.htm

и той обича така да се набръчква..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Или Черен Крим, макар той да не се, има разновидности. Но че е черен, черен е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Другите ми предположения са Черен Алтай, Черен Руски или Брендиуайн Черен. :) 

Черен от Крим имах, ако семената са били от него, де, ама стана много дребен и не приличаше на тези. 

Тази година имам няколко черни - Черен на Флориан (който не знам всъщност какъв сорт е, дребен, но навърза добре), черен от Чакал - не намерих друга разлика между него и Черния на Флориан, освен в големината на семките :) , Чероки Пърпъл, Ворлон, Пол Робсън и Пърпъл Ръшън. Последният е консервен, но ми беше интересно какъв е на вкус. Чакам Ворлон да узрее на корена и да го опитам отново. Миналата година много го харесах. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Здравейте!

Кажете защо според вас се случва това и какво се прави в такъв случай? Че доматите тази година са кофти е ясно. Но и тези, които цъфтят не вържат. Китките си увяхват. Имам корени вързали на първа китка и после чак на пета. Другите цветове увяхват или има само по едно доматче. Само два корена имат плод, но пък всичките са дребни. Не е от сорта, първата китка си бяха нормални. Може ли да е недостиг на вода? Подозирам, че от капковото не им стига и от три дни ги поливам допълнително.118764586_605320040151884_5691452165720569179_n.thumb.jpg.9c464fe4145a5090390cd107e6e3be5a.jpg

118791137_318335199228344_8032170693581282813_n.jpg

118816942_1072849623113134_1836246691453059265_n.jpg

118768643_725364261387597_1309050170872459437_n.jpg

118735521_319249242653741_7709564928430095379_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Някой има ли семена от бяло биволско сърце? Моите излязоха червени гиганти...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз пък имам корен с чушко подобни червени домати. Таквоз чудо не съм засаждала. Ама пък е родовит установих. И един корен с черита дето трябва да са жълта круша... от горе до долу с доматчета и всичко зелено, та зелено. Кога ще узряват?? Яша и момина сълза как да ги различа, че ММ ги е събрал на едно място и сега се чудя кой кой е, а искам да си отделя семена?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 1 час, Venetka написа:

Аз пък имам корен с чушко подобни червени домати. Таквоз чудо не съм засаждала. Ама пък е родовит установих. И един корен с черита дето трябва да са жълта круша... от горе до долу с доматчета и всичко зелено, та зелено. Кога ще узряват?? Яша и момина сълза как да ги различа, че ММ ги е събрал на едно място и сега се чудя кой кой е, а искам да си отделя семена?

 

Яшата са по-малки и по-вкусни :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Яша имат много интересна асиметрична форма на сърце (едното рамо е малко повдигнато спрямо другото). Снимай и ще ги различим. Яша беше тъмно розов или нещо такова, докато Момини сълзи са по-оранжево червено, по-едри са обикновено. Яша връзват по 9 доматчета, ако всичко е ок с растението, докато при Момини сълзи са по 3-4 на китка, понякога и един-два. 

Бяло биволско сърце - много стари семена имам, не бих го повторила, никакъв вкус, но иначе роди добре. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 40 минути, alys написа:

Бяло биволско сърце - много стари семена имам, не бих го повторила, никакъв вкус, но иначе роди добре. 

Всеки бял сорт е така. Слага се за цвят в салатата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@alys Ще ги снимам довечера. Сега гледам родителското тяло за две седмици и вече 6ти ден се кокорят на шарените ни салати. Татко първоначално отказа да пробва Зеления гигант. Затвори устата и не ще. Едва го убедих, че домата си е наред. Майка се отказа да протестира и вече яде жълти, зелени домати и рукола. За тях домата трябва да е червен и ако може мек и сладникав. Така са свикнали, а на нас ни харесва разнообразието и слагам в салатите различни домати. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Яша, откъснат преди час. 

IMG_20200913_204926~2.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@alysЩях аз да снимам домати за сравнение, ама не ги открих като се прибрах. Заминали са за обедна салата. Сега мама и татко са у дома и хич не съобразих.. Алис, разбрах как да ги различавам двата сорта. Благодаря за снимката на Яша.

Вчера след като отделих за консервиране, оставих най-едрите за салати и едни чушковидни домати за събиране на семена. Черитата бяха разполовени, а кръглите дребосъци на  четвъртинки и от тая сутрин поредната порция се сушат. 

Лошо почнахме доматената година, ама края на сезона ме устройва напълно. Ако бързо не паднат температурите имаме домати за поне още 3 седмично бране.

photo_2020-09-14_09-29-24.thumb.jpg.afbffa0ea9af9445cf85a6ad85e41934.jpgphoto_2020-09-14_09-29-32.thumb.jpg.dff58d4a00d884dc55b1e46376cfc0a9.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мене яшата имаше и не-сърцевидни домати, особено  на първа китка, а такива дълги и остри сърца изобщо нямаше по 4те корена (то и завръзът беше малко де, дали са били и 15 домата общо...)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Този Яша беше доста по-остър, но нямам друг подходящ, за да покажа различната весочина на раменцата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Снощи направих салата от рукола и един , единствен домат от сорта Чудо земли. Не го теглих колко грама е, ама беше доста голям. Стигна на четирима ни в къщи. Вкуса, ами... ММ много го хареса, на мен леко ми блуднееше. Ама ... решено. Ще го засаждаме и следващата година. Зелен гигант и Златен медал също остават в списъка. Яша- и той. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Може ли снимка на този Златен медал? Някой от вас ми даде семена за уж ББС - може би алис- които сякаш са такъв Златен медал. Големи домати с форма на гиганти, шарено жълто-оранжево месо с червени жилки на места.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване