Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Великата Доматена Тема - 2020

Recommended Posts

Ру®

@skarlet71Черните петна по листата макар и да приличат на бактериоза, както и на алтернария, може и да са доста по-безобидни... Такива петна се получават понякога, когато по време на разсаждането или след това времето е доста студено.  Растенията израстват и си се преборват с това със затопляне на времето.  На твое място бих изчакал, да видя как ще изглеждат новите листа...   

Разбира се, може и да не е това причината... Има сравнително лесен начин да се провери дали е бактериоза или алтернария - Вземаш един от поразените листа и го слагаш на прозореца срещу светлината... ако около петънцето има ясно изразено жълтеникав ореол - значи е бактерията, ако е алтернария пък - всяко петно прилича малко на мишена - състои се от концентрични кръгове все повече изсветляващи към периферията (естествено в повечето случаи не са точно кръгове, а са с по-неправилна форма).  

Късно прочетох и разбрах, че вече си унищожила растенията... то в това няма лошо - най-сигурният начин е да предотвратиш болестта, но в повечето случаи е излишно...ако изключим Картофената мана, която (особено, ако е забелязана по-късно) почти сигурно унищожава растението - повечето други проблеми биха могли да се превъзмогнат с адекватни действия.

 Става дума за тези петна: 

102372685_251019565997188_2233845166760787968_n.jpg

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 3 часа, Ру® написа:

Късно прочетох и разбрах, че вече си унищожила растенията... то в това няма лошо - най-сигурният начин е да предотвратиш болестта, но в повечето случаи е излишно...ако изключим Картофената мана, която (особено, ако е забелязана по-късно) почти сигурно унищожава растението - повечето други проблеми биха могли да се превъзмогнат с адекватни действия.

 Става дума за тези петна: 

102372685_251019565997188_2233845166760787968_n.jpg

 

Не е късно. Отскубнах двата, които бяха най-зле. Като видях какви са корените им ми дожаля и другите не съм. Оставих си време да помисля. Отивам да гледам листата на отскубнатите.

Допълвам: Не се вижда нито ореол, нито мишена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

При мен на един корен забелязах това20200605_194135.thumb.jpg.de5bc0b2b08514381e3b75a6ae373bfe.jpg

20200605_194146.jpg

20200605_194152.jpgи се колебая как да постъпя. Агрономката в най-близкия магазин с подходяща насоченост каза, че приличало на блокиране на елементи от неблагоприятни условия. Но не съм спокойна още. Някой виждал ли е нещо подобно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нищо му няма. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 2 часа, qn4eto написа:

Агрономката в най-близкия магазин с подходяща насоченост каза, че приличало на блокиране на елементи от неблагоприятни условия. Но не съм спокойна още. Някой виждал ли е нещо подобно?

Приличат на моите домати. Аз изскубнах двата, които бяха най-зле. Другите ще ги чакам да им видя новите листенца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На един познат му видях разсадите с домати. Три-четири дълги саксии с поне 30 корена във всяка. Вика от февруари. Бяха около 5-6 см високи и ги беше отписал. Нещо им е спряло растежа. Каква беше тая почва!? Според мен най-вероятно твърде алкална. Беше ги хванала голяма липса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ch Petrov
Отговорено (Редактирано)

след 2 месеца студ..

1p.thumb.JPG.9992b94b605014e7236216b5afbbf4ce.JPG

тиквичките баавно и полека растат

2t.thumb.JPG.913f8b5ed3e745028a8a9769a360315c.JPG

като че ли най-напред е албенга

3alb.thumb.JPG.2c8faa8c55c652371f328ed16911e523.JPG

следвана по петите от биволско сърце

4bs.thumb.JPG.586591f77d598172c0e779c32b2cf13b.JPG

краставиците се ококорват след студовия стрес

5kr.thumb.JPG.393f0eaaccd5a62ea3bfdc7a52b5eb98.JPG

домат от западни Родопи

6el.thumb.JPG.3038cb28b8a5e113c40e5435be093c2d.JPG

чушките връзват ли връзват ..

7chush.thumb.JPG.a659b3c02a040d3088e4dff8302dd86a.JPG

.. и понеже няма достатъчно място - домати върху гаража

9gar.thumb.JPG.1b0523f4d5839aec9512f9c4703a1d50.JPG

.. и понеже пак няма достатъчно място - домати на пътеката

10cherry.thumb.JPG.b2b6ba2362684dc74b1086cd87bb2888.JPG

по-добре късно, но искам да видя тези момини сълзи и този доброгледски домат - благодаря tutti

11ttt.thumb.JPG.8382f13cb216495ec7991e4524214c04.JPG

сега сглобявам минидирижабъл - на него ще окача още 4 кофи с новите домати :)

 

 

Редактирано от Ch Petrov
грешка
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Peppy

За да не отварям нова тема, реших, че е по-удачно да питам тук. 

Имам няколко корена домати "Рила". Добре се развиват, но все още не съм им сложила колчета, защото не знам с каква височина да бъдат. Имам два вида колци -1,2м и 2м. 

Въпросът ми е ориентировъчно "Рила" колко високи стават?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 8 минути, Peppy написа:

Въпросът ми е ориентировъчно "Рила" колко високи стават?

Рила е индетерминантен сорт и може да расте, докато не загине от слана, болест или нещо друго. 

Т.е. от тези двата вида колци - за него са двуметровите. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

spacer.pngХайде да кача тука снимката на моите мулчирани редове отпреди 2 дни:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Леле колко различно е всичко при теб! При нас домати с такава височина още не са вързани, а при теб са на трета връзка. Оставил си всички долни листа и опират в земята, а при нас няма листа в долните 20 см при такъв размер. И босилекът е уникален, не съм виждал на храстчета дори при майка ми (бургаско)!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Много се възгордявам нещо. Може и да съм сгрешил нещо, но има и късмет на начинаещия.

Сега кърша долните листа. При мен има много вятър и затова искам всичко да е вързано. Утре ще продължа да беля колове... щото няма за редовете мулч... Чакам да прецъфти гроздето ...за да го пръскам и да опъвам трети ред.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Може и д не се прави по този начин... ама аз тъй съм го усетил. Проба- грешка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Първият Лабрадор за сезона....поздрав с песента на Георги Станчев - " Ти ужасно закъсня"

Labrador.jpg

 

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Честито лабрадорче! :) Ако е на открито, дори рано е узрял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 18 часа, alys написа:

Честито лабрадорче! :) Ако е на открито, дори рано е узрял.

В оранжерия е....затова го поздравих с тази песен...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Значи грешката е в тебе. Лабрадор се сее рано. Моите ги сях на Ивановден. Е, поиздължиха се, но бяха с доматчета, когато ги засадих в оранжерията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз днес посадих моите лабрадорчета. Нямат и 15 см, но вече са оформили цветни пъпки. Не знам толкова късно ли наистина ги посях или нещо ги забави. Два корена са :( имам и още няколко по-малки, от вторите разсади.

Ще засека дните до зрял плод, разбира се, ако успеят да оцелеят дотогава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Значи грешката е в организацията на срещата.....догодина срещата я правим на Ивановден, а не на 8-ми Март  :tounge_wink:

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мнееее, Жожка, грешката е в Алис :D На предните срещи носеше пикиран в ккм разсад Лабрадор, напъпил да цъфти! Ама нещо тая година... Резонно е за догодина да донесе по 1 кофичка с по няколко корена за всеки участник на срещата :D

  • Ха-ха 3
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване