Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Среща в София, 2020

Пролетна среща на Без Мотика, 2020  

13 гласа

  1. 1. Кога предпочитате да бъде срещата?



Recommended Posts

Боби Димитров

=============================================

Срещата е насрочена за 07.03.2020, събота, от 13:00 нататък (обикновено към 18:00 се разотиваме). Мястото е същото като предишни години.

=============================================

 

А нова среща :D Ще започна темата с малко информация за всички нови потребители и такива, които не са идвали до момента на нашите скромни срещи :) Това е провокирано от няколко лични разговора и разменени лични съобщения, а тази информация действително я няма вкупом и по старите теми на лесно. Старите пушки всичко си знаят наизуст :D

Срещата е неофициална, на по бира/чай/вода в една пицария, в която ни търпят, до метрото е, а и има големи маси :)

  • Не е нужно да подарите или носите нещо за подаряване / раздаване. Не е нужно да правите бартер.
  • Не е нужно да вземете нещо от предлаганите неща, може само да подарявате.
  • Никой няма да ви разпитва и изпитва. Не е нужно да се включвате активно ако не желаете, можете просто да дойдете за по бира и да послушате нашите лакърдии :)
  • Не е нужно да дойдете в точен час или да седите до края, можете да дойдете и да си тръгнете когато желаете.

Какво можете да донесете, какво се носи обикновено, какво се е носило до сега:

  • семена от всякакви видове растения и всякакви сортове, вкл. от дървета, храсти, плодзеленчук, билки и прочее
  • резници за вкореняване от всякакви растения, вкл. цветя, храсти плодни и декоративни, дървета и прочее
  • коренища / единични корени / грудки / луковици / готов разсад
  • калеми от плодни дървета, ядкови, декоративни

Срещите се провеждат през март (последните 2 пъти), в събота или неделя, като почват по обяд и продължават до надвечер. Кога точно ще е срещата се решава с кратка анкета като се търси дата, в която повече участници ще могат да се включат, но всеки прави някакъв компромис.

Ако някой търси нещо конкретно като вид/сорт/растение/резник/калем и тн, пише коментар в темата и ако друг може да го донесе, носи. Също практично е всеки да напише какво би могъл да донесе, в най-общи линии. Също така, предишни години сме получавали пратки по куриер от друг град, чието съдържание се раздава на срещата (ръкопляскания за @Евелина).

Пускам анкетата, вие си пуснете гласа (ама не по чудомирски!) :D Ако датата е без значение за вас и ще дойдете при всяко положение, просто изберете и 4те дати. Иначе изберете тези, които ще са ви най-удобни.

=============================================

Предишните теми: 2017 пролет, 2018 пролет, 2018/2019 есен, 2019 пролет.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз няма да мога да дойда, но бих могъл да пратя някакви калеми (ябълки, круши най-вече, белица, джанки/сливи) предварително, ако някой проявява интерес. Иначе какво търся? Нищо толкова отчаяно. Имах мерак за сортове вирджинки, но подложките са ми зле и тая година ме е срам и да искам, за да не съсипя калемите. Но може някоя пръчка от хубава лоза за вкореняване... Ама трябва да се прати по куриер. Семена имам разни, тъй че казвайте, ако търсите нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Търся мърводолска студоустойчива смокина :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз съм си записал следните домати за търсене. От @Ру®, Черна слива, Златен медал, ББС, Евъргрийн, Пол Робсън + издънка от ревена му, предишната умря след като го преместих, за да не го сгази багер. От @alys, Ябълки на снега, Оаксанско бижу, Женечка. На @jojkata2000 съм му обещал от нашите салатни домати.

Калеми бих взел от неща, които ще вървят на подложка джанка, защото такива имам. Необичайни сини сливи, джанки, късни кайсии, праскови, вкл. бадем държелив. Бих пробвал и някоя дюля ако е необичайна с размер, вкус или друго качество, на глог.

Вероятно ще са ми полезни и резници лавандула, както и всякакви плодни храсти/растения, като резници, издънки и тн. Ако някой има огромна туфа мащерка (градинска, а не дива), да отцепи една шепа.

За @Любо Д ще опитам да се включа в някой трип в оня регион, да видим дали въпросната баба-комшийка с храстовидната смокиня е там.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Любо Д написа:

Търся мърводолска студоустойчива смокина :D

Какво ѝ е характерното на тая смокиня?

Сетих се, че мога да снабдя резници и от арония, ако има мераклии. Но може и да е късничко. Аз бях слагал за вкореняване преди зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 41 минути, Боби Димитров написа:

Калеми бих взел от неща, които ще вървят на подложка джанка, защото такива имам. Необичайни сини сливи, джанки, късни кайсии, праскови, вкл. бадем държелив. Бих пробвал и някоя дюля ако е необичайна с размер, вкус или друго качество, на глог.

Аз между другото съм оставил при Боби калеми от онази старата круша, както и от жълта ябълка петровка и една друга ябълка, дето не съм я описвал, но е сладка, лилавееща, продълговата, на ивици стои. Джанки имам няколко сорта, които не са лоши - но най-добрата, на която съм попадал, е една жълта (може би "жълта афъзка"), едра, на която се отделя костилката и зрее доста късно, някъде през август, стои на дървото и не загнива. Имам и една едра виолетова, която е сравнително месеста и има киселинка, и по-късна, и една друга розово-виолетова, по-сочна и малко по-дребна, която е от по-ранните сортове (началото на юли) и доста сладка. Бая стари дървета.

Другият сорт джанка е пак жълта супер едра, много ранна (края на юни) и сочна, можеш да я ядеш и преди да е станала жълта, обаче не са трайни, загниват на дървото и не са толкова вкусни като тази късната. Имам и една виолетова, дребна, обаче много сладка - напомня ми грозде. Червени също има, но те не са ми правили чак такова впечатление - а и най-хубавата, едра и сладка, е в жив плет и не съм сигурен кое точно е дървото.

Сливи има много по разсадниците. Аз имам достъп до Стенли и още един малко по-ранен сорт, почти същия на вид, но не червясва, и дърветата са много мощно растящи, с една гъста ветриловидна корона и като цъфнат цялото е плътно в бели цветчета. Може и да е популярен, но сини сливи не съм купувал и не ги знам сортовете.

Кайсии имам няколко сорта, уж късни, но са малки и не мога да вземам калеми още :)

преди 41 минути, Боби Димитров написа:

Бих пробвал и някоя дюля ако е необичайна с размер, вкус или друго качество, на глог.

Ако е за необичаен размер, дюлите ѝ са малко по-едри от джанки и бая стипчиви. Едва ли ще се навиеш? ;) Бих предположил, че всяка друга дюля ще е по-хубава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Боби, Женечка и Оаксаканско бижу ги имаш вече и 2 семенца (?) от Златен медал (на снимката толкова видях). Остава да ти донеса Ябълки на снега. Също имаш Робсън (Пол Робсън). Видях, че имам още малко Златен медал. 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз само на 7-8 Март мога да се включа. После пак тръгвам на път.

Аз имам май повече семена от Алис от Златен медал. Боби, ако не ти стигат тия дето би трябвало да имаш мога да ти прехвърля, защото пробвах и моите семена  и се оказват с добра кълняемост. 

Лавандулите ги орязох за съжаление, ама ще пробвам направо разсад да ти намеря, че мой познат се занимава с хиляди декари от нея и преди месец ми даде доста коренчета, ама ги довлякох и засадих в Узбекистан.

С мащерка ще те уредя, туфата ми в Пловдив е огромна. Подстригвах я декември отново и оскубах около нея това, което се е прихванало от ниските клончета, ама все ще намеря да ти донеса. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Здравейте

Бих искал да попитам дали случайно някой не си е купил семена от краставици Южна наслада.Разбрах че се продават в опаковки от по 1000 семена и ако някой има в повече бих откупил 50-100 семена.Или пък ако има някаква поръчка да ме включите и мен.

Благодаря предварително.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Привет колеги :)

Тази година, както вероятно съм се оплаквал вече и всички много добре знаят, беше тежка за моите домати. Все пак успях да запазя малко семена от 2-3 сорта (трудно е да се каже точно кои), но не от първите узряли, нито от последните, а просто от тези, които изглеждаха най-малко зле. Това стечение на обстоятелствата ме остави без материал за основни сортове, които искам да отглеждам и съответно търся. Ще съм изключително благодарен на всеки, който има и би ми услужил с не повече от 5 семенца от следните сортове (в замяна давам каквото от донесеното от мен си изберете или съответно - кеш), групирани в три групи:

Салатни: Черен ананас, Червен баневски - (сорт от Боби), Черен Алтай, Алтайски оранжев или Аурига или някакъв оранжев, Матина. Може да заменя нещо липсващо със сорт по ваша препоръка.

Черита: Аморозо, Бял касис, Жълта круша, Зелено грозде, Кафяви черешки, Томатито де Джалапа, Черна слива, Биг Сънголд

Консервни: Йелоу бел, Полско яйце, Пърпъл ръшън (и тук съм сравнително бос и при препоръка бих сменил с други по-добри сортове)

Благодаря ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Цялата ми поверена колекция на Алис + цялата моя + всички други събрани от мен семена през годините ще нося, както обикновено + калеми от плодните дървета. Така че домати ще има за всички. Специално за консервни, ние гледаме Рио Гранде и Сан Марцано, но съм отворен и към предложения в посока розова рома.

Само искам да вметна, че тази година ще опитам да играя "модератор" на споделянето на семена, за да не става обичайния хаос в стил 10 човека заедно изсипват по 1 торба всякакви неща на масата :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 1 минута, Боби Димитров написа:

Специално за консервни, ние гледаме Рио Гранде и Сан Марцано, но съм отворен и към предложения в посока розова рома.

Бобка, аз ако не намеря каквото търся и на Сан Марцано и Рио Гранде ще съм щастлив ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, Боби Димитров написа:

Цялата ми поверена колекция на Алис + цялата моя + всички други събрани от мен семена през годините ще нося, както обикновено + калеми от плодните дървета.

Боби, ако си съгласен мога да ти пратя някакви калеми предварително (в случай, че някой проявява интерес) и ти да действаш - ще имам и мушмули също, местни някакви. От доматите мисля, че имам семе от Черен Алтай (не съвсем ново) и Жълта круша.

Имам (мисля все още, дано някоя мишка не им е видяла сметката) семе от оранжева диня от баба ми (много тъмна кора на още по-тъмни ивици, кръгла), мисля, че семето е червено или кафяво. Произхода е района на Бяла Слатина. Баба ми имаше поне десетина сорта дини и ме е много яд, че ги изгубихме. Бяха ми останали 2 сорта оранжеви от 2003 г., които сях 2012 г. и семето ми е оттогава. Обаче едното семе даде съвсем различни дини като кора (било е някаква кръстоска), докато другото (което и предлагам) си беше баш по описанието. Бих дал на някой, който е сериозен с дините и би запазил сорта, щото аз имам поне два неуспешни опита да изкарам реколта от тогава и много време мина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз тикви не мога да отгледам, ти дини... @Isa Bel е майстор-диняр, обаче нещо се покри, сигурно се е зарила с котки за зимата, да се топли. Жалко за загубените сортове... но пък като знам колко могат да се намерят по нета...

За калемите - предната година не съм сигурен кой взе калеми, освен @Лозан може би и @Ру® и/или @alys, но бяха единични клечки, а аз носех 10 вида по 20 клечки, от всяка можеха да се вземат по 2-4 калема. Та е не голямо потреблението, но ако пратиш по вашите, мога да ги взема от тях, пък вече който иска. При мен семкови подложки няма, само джанки, та тепърва ще въдя круши и ябълки от семе.

Използвам този отговор да тагна още няколко човека, които са идвали преди или вероятно биха имали интерес да дойдат.

@Миленка @Теди @Бай Ли Шъсей @Димо 33 @ADA @Евелина @Ivaylo Bogomilov @Nevil @Оля @Стефан Стоилов @Rossitza Tsonkova

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Аз мога на 14 - 15. И то за идеята, на този етап нямам нужда от семена и резници. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Не знам дали ще успея да дойда на срещата, но ако не успея ще пратя по някой обичайните благини - ризоми гигантска тръстика и черен оман, семена от акебия, евентуално въздушни клубени китайски ямс ( не съм ходил и не знам дали е пуснал тази година, но вероятно да ) . За резниците от плодни храсти съм писал в отделна тема...наистина е крайно неподходящо време за споделяне на такива, но всеки си решава. Ако направим една майска среща за размяна на вкоренени такива успехът ще е много по-голям, а ако на някой не му се занимава да вкоренява, но има желание да прати резници сега - моля ЛС, ще ги вкореня с удоволствие. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Вуйче, @Боби Димитров мене не си ме тагнал.. ам пък аз ще тагна теб и ще дойда.. ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Муахаха, планът ми проработи, Варелче :D Много шса радвам, а дечиня ще водиш ли, драсни кат наближи да знам дали да вземам някой от мойте да рушат инвентар дружно.

Майска среща си става на феста на семената (или късно априлска, според когато го обяват). Лани се събрахме няколко човека.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам освен семената от акебия на Ciao Li Min дали ще има други семена, които да искат стратификация, но без да съм експерт мисля, че е добре такива семена да бъдат сложени на студено във леко влажен пясък, за да започнат процесите (нямам предвид зеленчуковите семена).  В противен случай има голяма вероятност да не се събудят тази година и да останат за следващата... Освен ако не ги държите до май-юни месец в хладилник. Има близо два месеца до срещата, което в повечето случаи е достатъчно.

Аз мога да снабдя семена от японска дюля, някой ако иска. За година стават по 40-50 см високи растенията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

гледам, че и мен са ме тагнали, ще пробвам да дойда и аз

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване