Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Среща в София, 2020

Пролетна среща на Без Мотика, 2020  

13 гласа

  1. 1. Кога предпочитате да бъде срещата?



Recommended Posts

Боби Димитров

До момента убедителното мнозинство е за първия уикенд. Предлагам за тогава да насрочим срещата. Ако сте ОК със събота обедоследобедно, директно ще мина другата седмица да чукна резервето.

  • Харесвам 4
  • Мерси 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova
На 20.01.2020 г. at 12:26, Боби Димитров написа:

Аз тикви не мога да отгледам, ти дини... @Isa Bel е майстор-диняр, обаче нещо се покри, сигурно се е зарила с котки за зимата, да се топли. Жалко за загубените сортове... но пък като знам колко могат да се намерят по нета...

За калемите - предната година не съм сигурен кой взе калеми, освен @Лозан може би и @Ру® и/или @alys, но бяха единични клечки, а аз носех 10 вида по 20 клечки, от всяка можеха да се вземат по 2-4 калема. Та е не голямо потреблението, но ако пратиш по вашите, мога да ги взема от тях, пък вече който иска. При мен семкови подложки няма, само джанки, та тепърва ще въдя круши и ябълки от семе.

Използвам този отговор да тагна още няколко човека, които са идвали преди или вероятно биха имали интерес да дойдат.

@Миленка @Теди @Бай Ли Шъсей @Димо 33 @ADA @Евелина @Ivaylo Bogomilov @Nevil @Оля @Стефан Стоилов @Rossitza TsonkovaTsonkovaTsonkovaTsonkovaTsonkovaT

Аз последните дни все за калеми и семена мисля, но децата бяха болни и не съм поглеждала. Та, чудесен късмет и благодаря за тагването. Аз бих се радвала много на хубава ябълка и лоза, да не се изхвърлям за сега. Ще направя всичко възможно да дойда.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 29 минути, Rossitza Tsonkova написа:

Аз бих се радвала много на хубава ябълка и лоза, да не се изхвърлям за сега. Ще направя всичко възможно да дойда.

Росица, аз мога да пратя някакви калеми от някои от сортовете ябълки, които отглеждам, колкото някой да се пробва да ги завъди. Може да видиш в темата за старите сортове ябълки какво съм описал. Ти имаш ли подложки? Имаш ли и второ дърво, което е добре за опрашването?

Аз проявявам интерес към лози, ако може нещо дето не иска пръскане. Отел черен имам.

ПП: Всъщност имам калеми от жълта петровка и още един сорт, оставени при @Боби Димитров.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Rossitza Tsonkova

Благодаря! Наоколо има много видове ябълки и все хубави ми се сториха есента, за разлика от нашите в двора. А в съседния двор и а пчели, от гледна точка на опрашването , не очаквам проблеми. Не търся конкретен сорт, просто дребни, кисели сгърчени с жилави ципи не са ми оптимални. Да, ябълкови дървета има няколко подложки, а гроздето е кисело, ципесто, правих го на чай. Но наоколо не познавам съседи и затова търся калемчета. Иначе има една огромна череша, която е хубава, но всичко ще трябва да пооказрим освежително. Ще се радвам да започна от някъде, пък практиката ще ме насочи!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 1 час, Славянски написа:

 

Аз проявявам интерес към лози, ако може нещо дето не иска пръскане. Отел черен имам.

 

Прегледай темата "Гроздето", ако нещо ти хване окото, имаш го! Откривам кампанията в събота, имаш време. А тая работа с НЕ пръскането, на грозде/ изключае отел/......без коментар

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Rossitza Tsonkova Аз ще нося калеми от моите плодни дръвчета, така че Белголдън, Шарден, Мелроуз и Флорина ябълки ще има. И още 15тина други неща.

@Пламен М Ако метнеш пръчки по еконт, мога да ги раздавам на срещата. Но не съм сигурен ти като специалист как гледаш на практиката за вкоренянва на пръчки, сравнено с присаждане на американска подложка, държелива на филоксера?

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Rossitza Tsonkova Би могла да пробваш и по повече от един сорт на дърво, което е супер ако човек има ограничено място, а иска разнообразие. И малко разсадници продават такива фиданки. Аз имам едно такова с два сорта, съвсем младо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 6 часа, Боби Димитров написа:

 

@Пламен М Ако метнеш пръчки по еконт, мога да ги раздавам на срещата. Но не съм сигурен ти като специалист как гледаш на практиката за вкоренянва на пръчки, сравнено с присаждане на американска подложка, държелива на филоксера?

Препитай колегите, имам Велика, Сияна, Плевенски, Хамбурски и Брестовица, в общи линии класиката на десертните, кой какво иска, в събота почвам, и мога да ти ги донеса. Всеки понеделник съм в София. Практиката с вкореняването на пръчки....всеки си има избор, на маса народ съм раздал и всеки иска още.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 18 часа, Пламен М написа:

Препитай колегите, имам Велика, Сияна, Плевенски, Хамбурски и Брестовица, в общи линии класиката на десертните, кой какво иска, в събота почвам, и мога да ти ги донеса. Всеки понеделник съм в София. Практиката с вкореняването на пръчки....всеки си има избор, на маса народ съм раздал и всеки иска още.

Мерси, Пламене. Аз бих взел от два сорта - едно бяло и едно черно, но трябва да прочета, пък предполагам, че които и два да взема, все ще е добре. Дядо ми има Хамбургски, тъй че от него няма смисъл да вземам. Ти в крайна сметка ще можеш ли да присъстваш на срещата ( Боби, фиксирахте ли датата вече?)? Аз мисля да пратя каквото имам/мога/някой пожелае на Боби може би в края на февруари, пък той вече да раздава. Но лозите не са ми силната част.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Славянски, викам да вземеш и от четирите вида......добри са, ше останеш очарован....особено ако следиш "кръжока" в Гроздето. Знаеш ли как се вкореняват пръчки? Дано не те обиждам, но масово, дам им, те боднат веднага, и после те тръгнаха, ама след месец изсъхнаха. Боднеш пръчка, пиеш вино....нема как да стане.

Боби, точно заради тоя бич, филоксерата, не се занимавам с пръчки....аз си имам яд, и то два, за да каня и трети!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Здравейте,

И аз ще се пробвам да дойда, че да се запознаем на живо :) Датата и мястото вече са в календара :)

Този уикенд разгледах самораслите дървета, кандидати за пресаждане. 3 ябълки, 4 круши, 4 сливи, 2 мушмули, 4 череши. Това са дръвчета на по няколко години и вече са започнали да оформя корона. Има и доста едно/двугодишни, но смятам да започна с по-големите, за да не ги изтърва и да станат прекалено големи. Така че ще се радвам на  калеми всякакви:)

Преди време пътувайки през Украйна попаднах на един много интересен за мен сорт дюля. Плодовете са по скоро дребни, без мъх и  сплеснати(а не крушовидни). Много сочни и сладки. Дали някой случайно няма подобна дюля в двора си? Ще се опитам да намеря снимки на плодовете и да покажа. 

@Славянски, спомена за темата със старите сортове ябълки. Изчетох я и по описанието ти си хареса сортовете #1 #2 #3 #5 #8. Много ще се зарадвам ако може да изпратиш по няколко калема, за да се пробвам да направя многосортови ябълкови дръвчета.

Крушите които съм засадил до момента са: Кристал, вил. масловка, Попска зимна,  Пас Красан, Абат Фетал, Деканка. Ще се възползвам с удоволствие от някой калем от различен сорт.

Най-вече ще се зарадвам да се запознаем на живо и да побъбрим за дворове и за градини :) 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Georgi Yanev написа:

Този уикенд разгледах самораслите дървета, кандидати за пресаждане.

Здравей, Георги. Имаш предвид прИсаждане, нали? Големите дръвчета може да им присадиш нещо и да си останат на място, малките можеш да ги прЕсадиш.

преди 2 часа, Georgi Yanev написа:

3 ябълки, 4 круши, 4 сливи, 2 мушмули, 4 череши. Това са дръвчета на по няколко години и вече са започнали да оформя корона. Има и доста едно/двугодишни, но смятам да започна с по-големите, за да не ги изтърва и да станат прекалено големи. Така че ще се радвам на  калеми всякакви

Аз почнах да събирам калеми вече. Крушови имам от "попска", но ти си имаш, пък и тя не е непопулярна. Имам и много ограничено количество от една ранна (началото на юли), стар сорт, зелено-жълти с руменина и потъмняват отвътре като дивите и дребни на размер. Също имам и малко калеми от слива "Стенлей" някой ако иска да се пробва на джанка - и тия ги има навсякъде.

Относното ябълките, изключае "сорт №1", който ми е по-сложен, от другите имам достъп и ще мога да събера някакви калеми (даже от някои съм събрал). А на мушмулите какво мислиш да слагаш? Други, по-хубави мушмули?

Ябълки имам и от други сортове, които не съм описал - ще пратя каквото имам, пък се пробвайте. Златната Пармена за мен си струва и е ранна ябълка.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
yanev

Точно прИсаждане имам  предвид :)

За мушмулите, за сега съм приготвил малко калеми от единствената облагородена която имам. Друго не ми хрумва за тях.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нали на  7 март ще е срещата? 

П. П. Видях, видях, пишело си в началото на темата. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

мога да донеса обещаното следващия или последващия уикенд.вие празнувайте там некой интернационален празник, болшевики. 

Редактирано от Жоро

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
На 19.02.2020 г. at 14:11, Оризаки Кошияма написа:

мога да донеса обещаното следващия или последващия уикенд.вие празнувайте там некой интернационален празник, болшевики. 

Ще празнуваме издването на пролетта и ще ударим някоя наздравица за добра реколта. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото един приятел ми препоръча праскова сорт "Хале" като редовно плододаващ и немръзнещ. Най-успешен от всичките му сортове, че дори семенаци от него били супер. На някой да му се намира тия сорт?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Между другото, пратих вчера на Боби едно кашонче със семена, калеми и няколко фиданки мънички за подложка (ябълки и сливи), та ще има възможност за проба и за тези, които нямат подложки (@Rossitza Tsonkova). Дори може и на маса да стане. Ако някой не успее да дойде, може нещо да му пратим по пощата, ако Боби разбира се няма против. @беля, пратил съм и калеми от т.нар. Белфльор, ако още проявяваш интерес.

Най-общо семената са основно от домати, но и от оранжева диня, и от японска дюля, които са си стратифицирани и трябва да никнат тая пролет, ако се посеят.

Калеми съм пратил от повече от дузина сортове ябълки (@Georgi Yanev, вкл. тези, които ми поиска), мушмули, два-три сорта круши, два хубави джанки, два сини сливи, бяла черница (тези стават и за вкореняване), и един калем от едроплоден орех, за който иска да се пробва края на април, когато нощните температури станат над десет градуса. Има и калеми от кайсия от един приятел на баща ми, но не знам сорта. Хубава кайсия с ядливи ядки и не цъфти рано. Не знам вече имаше ли друго. Само етикиране и подреждане на калеми и фиданки ми взе близо три часа...

Съветвам ви да прегледате описанията на ябълките горе-долу, защото на калемите дълги описания не съм писал. Препоръчвам сорт #3, #5, #8, петровките също, ако не са изфирясали от декември при Боби. Има едни ранни ябълки с плодове по половин кило, но нетрайни.

Ако имате въпроси, може някой да ми звънне - ще се радвам да се включа от дистанция. Искаше ми се да мога да дойда, но няма как.

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Резервето е чукнато за 13:00, на името на Борислав Димитров, в лявата зала, в дъното, където обикновено сме. Ако някой ме превари, да заповяда директно без да се притеснява. 

Разчитам на това който иска нещо от моите семена да ми напомни и да ги вземе. Аз ще гледам да паркирам отпред, всичко ще е в багажника, касетка буркани + кутия семена + калеми. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля
преди 14 часа, Славянски написа:

 @беля, пратил съм и калеми от т.нар. Белфльор, ако още проявяваш интерес.

Благодаря ти! В командировка съм извън страната и не мога да присъствам. 

Мисля да поръчам семена от brown envelope seeds, ако някой иска нещо от каталога им и не му е спешно, да драсне едно съобщение. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване