Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Резници плодни храсти

Recommended Posts

Жоро

Здравейте,

доста от членовете на форума си напоръчахме плодни храсти тази есен. Повечето от тях са малки и на гол корен, но въпреки това би могло да се вземат по 1-2 резника от брой, което ще улесни и вкореняването на растението. Сега е моментът това да се направи, не през март когато ще е срещата. (Базисни указания - всеки храст има различни предпочитания, но за некомерсиални цели това са общите изисквания)  : 

Резниците трябва да са дълги 5-15 см, могат да се вкореняват в чист пясък или торф/пясък 1:1. Става и перлит, но аз не го харесвам защото съхне много бързо. За оптимални резултати  резниците се държат на хладно и светло място, но без директна слънчева светлина, при температура над нулата и до 20 градуса, по-добре до 15. Според указания в интернет ако имате възможност да затопляте само почвата (ел възглавница?) а въздуха остане по-студен вкореняването е още по-бързо и успешно, в което има смисъл, но не съм го пробвал. Вкоренители има по магазините, но можете да ползвате и ситно накълцани клони от върба, престояли във вода около седмица, с който разтвор да поливате резниците. 

 

 От наличните тук храсти вече съм сложил резниците и през май когато са добре вкоренени ще мога да споделя с вас следното :

Черен Касис (Ribes nigrum) - неизвестен сорт, но хубав, устойчив, не боледува от нищо.

Бял касис (Ribes rubrum) "White grape"

Червен касис (Ribes rubrum) - неизвестен сорт

Американска боровинка Vaccinum Corymbosum 'Bluejay"

Американска боровинка Vaccinum Corymbosum 'Bonifacy'

Американска вечнозелена боровинка Vaccinum Corymbosum 'Pink Pearl'

Годжи Бери - дървовиден вид

Японска дюля - Chaenomeles speciosa - неизвестен сорт, тъмнорозови цветове

Арония (Aronia melanocarpa) -неизвестен сорт

Канадска и́рга  (Amelanchier canadensis) 'Prince William'

 

Какво търся : 

Сортове американска боровинка Vaccinum Corymbosum - различни от гореизброените

Всякакви сортове канадска  и́рга  Amelanchier Canadensis/ Alnifolia

Малини - всякакви интересни сортове

Смокиня - всякакви сортове

 

П.С. Имам и доста сложени семена от плодни храсти, но за тях нищо не мога да обещая, тъй като за пръв път сея такива трудни растения и не зная дали и колко ще поникнат.

 

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 час, Ciao Li Min написа:

За резниците от плодни храсти съм писал в отделна тема...наистина е крайно неподходящо време за споделяне на такива, но всеки си решава.

Защо да е "крайно неподходящо"? ОК, до сега съм вкоренявал само семпли неща като касис, арония, годжи и такива, но винаги съм ги събирал на пролет преди разлистване (примерно март, покрай резитбата) и ги забождам веднага директно в земята и си стават - на есен като им опадат листата ги вадя с добри корени. Примерно миналата година подарих към 40, по-миналата над 60 вкоренени. По-миналата имах само 3 изсъхнали от близо общо 70 броя. Другите неща, като директна отводка на леска или камчатка, тях също ги почвам март по някое време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 17 минути, Боби Димитров написа:

За резниците... Защо да е "крайно неподходящо"

ами при теб началото на март общо взето е крайния приемлив срок за вземане на такива, но на повечето други места вече са се разлистили - особено пловдив и други топли долини, където през април температурите стигат и 30 последните години - ами няма резник от умерен плоден храст, който да оцелее при такава темп.  другото е, че ако се вземат сега ( и се държат вътре на хладно, но не под нулата) ваденето с хубави корени става още през май и се печели цял сезон. 

п.с. и изхождам от опита с резниците от бял касис които дадох миналата пролет по това време, и за които "още не се знае" дали са се вкоренили :blink: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз ги следя кога ще потръгнат и гледам да режа преди това. Ако се падне необичайно топло време през март и да няма сняг, към 15-20ти се отварят пъпките на касиса. Обикновено седмица преди това режа - като ида събота и видя, че напъпват, режа и забождам в земята.

Вероятно ако човек има нужните условия, може и да стане тази схема с ранното събиране на резници, която предлагаш. Но...

Резниците от бял касис от миналата среща не се развиха добре, сравнено с тези, които правя директно. Причината е, че трябваше доста време да ги държа на единственото хладно място (не топло, но и не в пълна тъмнина) което имам - на стълбите в блока. В резултат летораслите, които още при донасянето на срещата бяха супер нежни - няколко резника с фини листенца в кюпак от бира - станаха супер дълги и хилави, тънки като клечка за зъби, с голямо разстояние между листата. Като ги изнесох в градината, се шокираха до там, че умряха и трябваше да пуснат нови, през юни... и те не порастнаха особено.

Това се вижда в един от клиповете ми, на 18:30 минута, там в тия няколко секунди се виждат и директните резници колко по-развити са. Новия растеж на белия касис пък до края на сезона едвам успя да узрее като дървесина. На есен ги извадих, имаха някакъв слаб корен, но реално цялата "надземна" част беше 4-5 см. Та затова и казвам, че още не се знае - като ги видя да растат както си трябва, ще се знае, че е станала работата. Но реално миналата година е загубена. И да не излезе, че само при мен е проблемацията, при Ру, който взе останалите резници ако помня добре, положението е горе-долу същото.

За сравнение, директните резници стават по 20-30 см високи стъбла, по-дебели от молив, а ако се прищипе върха юни края - и разклонения пускат. Ето от 2018та реколтата, кофата е дълбока 25 см...

O7U_TgjSVRmGM-QUDKaVcu8FSqRG8KMaDWMcEuJS

(прочее тия мнения трябва да ги преместя в оня другата тема с резниците)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 13 минути, Боби Димитров написа:

Аз ги следя кога ще потръгнат и гледам да режа преди това. Ако се падне необичайно топло време през март и да няма сняг, към 15-20ти се отварят пъпките на касиса. Обикновено седмица преди това режа - като ида събота и видя, че напъпват, режа и забождам в земята.

Специално за касис - късно е. Слагал съм есен директно тук в земята навън, студена зима, - 15, всички се хванаха до 1. 

преди 14 минути, Боби Димитров написа:

Резниците от бял касис от миналата среща не се развиха добре, сравнено с тези, които правя директно.

Точно за това говоря. Срещата миналата година беше на 17.03, резниците ги бях взел ( но от село, 380 м нмв) седмица преди това. Късно беше. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Аз орязах 7-8 връхчета от RIBES Aureum-а от френската поръчка и го боцнах в торф с пясък 1:1, но го оставих навън..

Ще взема да го прибера на балкона на топло, макар че там става супер жега през деня ако напече слънце..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Нека си го навънка според мен.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване