Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Оризаки Кошияма

Глог ( Crataegus sp.)

Recommended Posts

Оризаки Кошияма
Цитат

Как нямаме тема за глоговете във форума?!

Ето че вече имаме. Днес научих  за тази "боярка"  https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Crataegus+pontica, която сте садили/сяли наесен и ми стана интересно. нямам място за такъв дзвер в двора ( аз и червения ще го слагам отВън ) по оградата, но бих се радвал да посадя едно някъде по къра да видим как ще върви в сравнение с местния червен.

Цитат

Очаквай да ти никне на втората година!

Разбрах, че тази заплаха @Славянски си я споделил и с други хора. Проблемите с никненето при глога са два : 1) стратификация, 2) твърда черупка. Моят червен го засях още преди 2 месеца след хубаво оглозгване на вкусния плод, при който метод очаквам напролет да никне по-голямата част от 100+ семената, които сложих. Имало и допълнителен метод - да го оставиш да ферментира няколко дни преди да го посееш, при което черупката омеквала, но не го знаех, а ако го знаех ширата щеше да ми е още по-вкусна и да не слагам в нея само по-дребните плодчета. 

Та така, сейте глог - може би най-непретенциозния ( и със сигурност най-полезния див) плоден храст в нашите условия и очаквайте!!!

:>

(този е най-известния декоративен сорт с който ви поздравявам)

96e95e576072bc15c162ca5e2290421a.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами ще видим каква кълняемост ще постигнеш. Бях чел по чужди форуми, че обикновено никва след 18 месеца от сеитбата. И това не е заплаха, а предупреждение. Заплаха щеше да е, ако бях казал, че не става и нищо няма да направите, без основание (даже думата е по-скоро "сплашване"). Досега червен глог не съм сял, понеже при мен е пълно с глогове и не съм имал нужда, та нямам личен опит. А Венетка имаше такъв розов. Ние в коя тема го бяхме коментирали?! И снимки имаше.

А баярка съм сложил семки и ще видим. Аз миналата година (2018) сях източен глог, но нито една не никна. Надявам се на него тая година. Че ми ги пратиха плодовете от Битоля. Но баярката била по-вкусна. Имам подарък от @Venetka  и младо растение баярка/Понтийски глог. Дано се хване.

P.S. Един линк за покълнване и тук също пишат 18 месеца:

https://treegrowing.tcv.org.uk/grow/tree-recipes/hawthorn

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Оризаки Кошияма
преди 1 час, Славянски написа:

Досега червен глог не съм сял, понеже при мен е пълно с глогове и не съм имал нужда, та нямам личен опит. А Венетка имаше такъв розов. Ние в коя тема го бяхме коментирали?! И снимки имаше.

И при мен е пълно, но го сея за жив плет. В нейната тема. Ако не никне ще вадя семеначета по къра, има. 

Цитат

Ами ще видим каква кълняемост ще постигнеш. И това не е заплаха, а предупреждение.

Ами благодаря ти, ще го имам предвид! Със сигурност бих искал да те снимам как припадаш от кеф, че нищо не е никнало - може ли да си направиш селфи? Същото и с акебията, и с иргата...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей сега прегледах семената от източен глог, които бях заложил миналата зима (2018-2019) в пластмасова кутийка с компост и пясък. Някои са пуснали коренчета. Очевидно краят на втората зима им е дошла дюшеш.

Надявам се и Оризаки един ден да каже с неговите семена какво стана след хубавото оглозгване. @Евелина, ако си успяла да хванеш нещо от тая зима, може и да ти поникнат боярките пролетта на 2021 г. Ама ако са стояли на топло, едва ли... Трябва си стратификация. Според мен ги дръж в хладилник с пръстчица/пясък поне три месеца, после ги изкарай на стайна температура до есента и може и да ги излъжеш догодина, че са минали две зими.

А тези ще ги снимам като/ако поникнат. Засега не бързам да ги сея.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Боярките и черния глог ги засях в саксийки в градината в края на ноември 2019. Ще си стоят там , ще се старая да ги поливам през лятото. Не ми е ясно изискването за две години в хладилник, нали няма такива зими в природата. Ще ги чакам да поникнат когато им дойде настроението , най-вероятно догодина. 

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Евелина написа:

Боярките и черния глог ги засях в саксийки в градината в края на ноември 2019. Ще си стоят там , ще се старая да ги поливам през лятото. Не ми е ясно изискването за две години в хладилник, нали няма такива зими в природата. Ще ги чакам да поникнат когато им дойде настроението , най-вероятно догодина. 

Не са две години в хладилник. Два зимни периода трябват. Щом си ги сложила ноември, значи ако не никнат тая пролет, на другата трябва. Те моите според мен си бяха засъхнали лятото, но ги навлажних есента и сега има развитие. Аз бях останал с впечатлението, че сега ги сеете...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен боярката (Понтийски глог) донесена ми от Узбекистан от Венетка хубаво се е разлистила и какъв вятър я духа:

IMG_20200515_222456.thumb.jpg.66b07e4664283fe4249d3d12a1c4d8c4.jpg

Държа да отбележа, че ми никнаха и три растенийца от източен глог, от плодчета подарени ми от един приятел от Битоля есента на 2018 г. Листенцата са малко по-различни. Очевидно никват след втората зима. Миналата година нищо.

От семената от боярка нищо не тръгна след първата зима.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И нашата боярка засега е ОК Славянски.

Ще помоля да я снимат в понеделник,.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...