Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Глог ( Crataegus sp.)

Recommended Posts

Жоро
Цитат

Как нямаме тема за глоговете във форума?!

Ето че вече имаме. Днес научих  за тази "боярка"  https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Crataegus+pontica, която сте садили/сяли наесен и ми стана интересно. нямам място за такъв дзвер в двора ( аз и червения ще го слагам отВън ) по оградата, но бих се радвал да посадя едно някъде по къра да видим как ще върви в сравнение с местния червен.

Цитат

Очаквай да ти никне на втората година!

Разбрах, че тази заплаха @Славянски си я споделил и с други хора. Проблемите с никненето при глога са два : 1) стратификация, 2) твърда черупка. Моят червен го засях още преди 2 месеца след хубаво оглозгване на вкусния плод, при който метод очаквам напролет да никне по-голямата част от 100+ семената, които сложих. Имало и допълнителен метод - да го оставиш да ферментира няколко дни преди да го посееш, при което черупката омеквала, но не го знаех, а ако го знаех ширата щеше да ми е още по-вкусна и да не слагам в нея само по-дребните плодчета. 

Та така, сейте глог - може би най-непретенциозния ( и със сигурност най-полезния див) плоден храст в нашите условия и очаквайте!!!

:>

(този е най-известния декоративен сорт с който ви поздравявам)

 

96e95e576072bc15c162ca5e2290421a.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами ще видим каква кълняемост ще постигнеш. Бях чел по чужди форуми, че обикновено никва след 18 месеца от сеитбата. И това не е заплаха, а предупреждение. Заплаха щеше да е, ако бях казал, че не става и нищо няма да направите, без основание (даже думата е по-скоро "сплашване"). Досега червен глог не съм сял, понеже при мен е пълно с глогове и не съм имал нужда, та нямам личен опит. А Венетка имаше такъв розов. Ние в коя тема го бяхме коментирали?! И снимки имаше.

А баярка съм сложил семки и ще видим. Аз миналата година (2018) сях източен глог, но нито една не никна. Надявам се на него тая година. Че ми ги пратиха плодовете от Битоля. Но баярката била по-вкусна. Имам подарък от @Venetka  и младо растение баярка/Понтийски глог. Дано се хване.

P.S. Един линк за покълнване и тук също пишат 18 месеца:

https://treegrowing.tcv.org.uk/grow/tree-recipes/hawthorn

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, Славянски написа:

Досега червен глог не съм сял, понеже при мен е пълно с глогове и не съм имал нужда, та нямам личен опит. А Венетка имаше такъв розов. Ние в коя тема го бяхме коментирали?! И снимки имаше.

И при мен е пълно, но го сея за жив плет. В нейната тема. Ако не никне ще вадя семеначета по къра, има. 

 

Цитат

Ами ще видим каква кълняемост ще постигнеш. И това не е заплаха, а предупреждение.

Ами благодаря ти, ще го имам предвид! Със сигурност бих искал да те снимам как припадаш от кеф, че нищо не е никнало - може ли да си направиш селфи? Същото и с акебията, и с иргата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ей сега прегледах семената от източен глог, които бях заложил миналата зима (2018-2019) в пластмасова кутийка с компост и пясък. Някои са пуснали коренчета. Очевидно краят на втората зима им е дошла дюшеш.

Надявам се и Оризаки един ден да каже с неговите семена какво стана след хубавото оглозгване. @Евелина, ако си успяла да хванеш нещо от тая зима, може и да ти поникнат боярките пролетта на 2021 г. Ама ако са стояли на топло, едва ли... Трябва си стратификация. Според мен ги дръж в хладилник с пръстчица/пясък поне три месеца, после ги изкарай на стайна температура до есента и може и да ги излъжеш догодина, че са минали две зими.

А тези ще ги снимам като/ако поникнат. Засега не бързам да ги сея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Боярките и черния глог ги засях в саксийки в градината в края на ноември 2019. Ще си стоят там , ще се старая да ги поливам през лятото. Не ми е ясно изискването за две години в хладилник, нали няма такива зими в природата. Ще ги чакам да поникнат когато им дойде настроението , най-вероятно догодина. 

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Евелина написа:

Боярките и черния глог ги засях в саксийки в градината в края на ноември 2019. Ще си стоят там , ще се старая да ги поливам през лятото. Не ми е ясно изискването за две години в хладилник, нали няма такива зими в природата. Ще ги чакам да поникнат когато им дойде настроението , най-вероятно догодина. 

Не са две години в хладилник. Два зимни периода трябват. Щом си ги сложила ноември, значи ако не никнат тая пролет, на другата трябва. Те моите според мен си бяха засъхнали лятото, но ги навлажних есента и сега има развитие. Аз бях останал с впечатлението, че сега ги сеете...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен боярката (Понтийски глог) донесена ми от Узбекистан от Венетка хубаво се е разлистила и какъв вятър я духа:

IMG_20200515_222456.thumb.jpg.66b07e4664283fe4249d3d12a1c4d8c4.jpg

Държа да отбележа, че ми никнаха и три растенийца от източен глог, от плодчета подарени ми от един приятел от Битоля есента на 2018 г. Листенцата са малко по-различни. Очевидно никват след втората зима. Миналата година нищо.

От семената от боярка нищо не тръгна след първата зима.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И нашата боярка засега е ОК Славянски.

Ще помоля да я снимат в понеделник,.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моята боярка към момента:

ACtC-3fF06la6qEgKoEn_IIvfrrkuFW1Xl9ZOdi5

Прираст няма особен, но поне се облисти. Ако е като нашия си глог, който расте мега бавно в началото, допускам поне още няколко години ще върви с това темпо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Мойта малко по-голямка и сякаш с по-дебелко стъбло от на Боби. Ама пък за сметка на това си има бодли. Ще се пробвам да узная дали моя познат градинар има информация колко бързо растат. Аз нали не бързам, хич и не ми е минавало през ума да питам за годишен прираст.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL

Я да ви питам .

От миналата година се сдобих с къщичка на село .

Имам глог в двора .

Цъфти бяло а плода е червен .

Миналата година обрулих една кофа - 10 литра с плодчета и още толкова оставих на дървото.

Кажете какво да го правя , че имам още повече от половината , миналогодишен а скоро ще трябва да събирам , тазгодишния :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

ОК, това мисля взема приза за най-необичайно врязване с първо мнение на форумите :D Дай да я видим тая къщичка, ама в отделна тема в "Да се запознаем" ;)

Ако не ти трябва глог, с каква идея го брулиш и събираш? Нека седи по храста! Птиците го ползват за храна. В краен случай ще опада и ще натори. В природата зян няма ;)

Иначе ние го ползваме за чай в микса със шипки и дюли, правим и тинктура. Но обикновено 2-3 литра плод са ни пре-пре-достатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL

Не знаех , че има регламент за първо мнение ;)

Ще я покажа, само да направя някакви снимки :)

Ползвам го , как да не го ползвам , но той е доста силна билка и се ползва в малки количества, а когато друснах дръвчето 1-2 пъти падна една кофа , която прибрах.

Това което не изядоха птиците , окапа и даже покълна . Не мисля да правя гора от глог  :)Ясен ми е кръговрата в природата ;) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Регламент няма, ама гледам чудесно си го изпълнил ;) За глога, добре си направил, но не съм сигурен дали правилно разбирам въпроса "Кажете какво да го правя" в този случай! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Моята боярка беша най- малката и за сега е висока към 40 см. , доста слабичка и тънка, макар да порастна. Те и листни въшки я мъчеха, та й се посъбра...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
CANCEL
На 15.07.2020 г. at 11:53, Боби Димитров написа:

Регламент няма, ама гледам чудесно си го изпълнил ;) За глога, добре си направил, но не съм сигурен дали правилно разбирам въпроса "Кажете какво да го правя" в този случай! 

Имам предвид , дали има някакво друго приложение , освен да се суши за чай ;)

Иначе да си папкат пиленцата, само да се вардят от котака :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ще дигна и тая тема. След като няколко часа прелиствах снимки в нета, доста сигурен съм, че моята боярка не е боярка или по-точно не е Crataegus pontica. Листата нямат нищо общо и ако лани й беше първата година в градината и леко несигурно кое как, сега е избухнала доста приятно, снимката старата я има по-горе, ето и актуалната.

ACtC-3edBqIrCHmZ1chycqw2IVE18R4fs3RbnrKuю

Остава чуденето какъв по-точно глог е. И принципно глог ли е въобще :D Ще тагна и @Евелина че беше ровила и тя. Не е и azarolus... Че и всички снимки, които видях да приличат на листа, са все на някакви американски, като Crataegus calpodendron или mollis или flavida.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Да попитам знаещите. Кога трябва да го посадя в земята това глогче...вече е към 10-15 сантиметра, а поникна в плитък съд.

Глог.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На есен. Няма драма с малкия съд.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване