Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Глог ( Crataegus sp.)

Recommended Posts

Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

На есен. Няма драма с малкия съд.

Че колко му е да се пикира като домат? Заедно с почвата. Защо да се деформира коренът, Боби?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не го знам колко ще се деформира за един сезон, той не може да вдърви дет са вика... Вадил съм храст 50 см глог няколко годишен с набор стъбла от скала с 5 см почва отгоре, за бонсай, имаше си супер корен. Лани пък с комшията откопахме от орано поле десетина семенака да ги прави той на мушмула. Половин лопата нямаше корен надолу. Глогът е много държелив и адаптивен, не е като паупау... Глезитба не му е нужна. Само една табелка читава ;)  Но тъй де, за пенсионер без друга работа, дет са вика, може на 2 седмици да го мести в нова саксия!

  • Мерси 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Лекарствен е глог обикновен, който цъфти с бели цветчета. Розов и червен се смята само за декоративен и не притежава лекарствени свойства. Глог не трябва да пият сутринта на гладно, и пред шофирането, защото има седативно свойство. Трудно се размножава с резници, а семена сеят малко недозрели в почва, за да стратифицират  през зимата. Декоративни глогове трябва да се обработват от гъбични и мана препарати, например бордолез и фунгициди. Аз искам да намеря семена на декоративен Паули Скарлет, но  тук не го намерих. Паули Скарлет цъфти на дребни розички в ярко розово. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един по-едър саморасъл глог. Вляво се виждат плодчета от друг с нормален размер. Тези са по-дълги и с повече месо:

IMG_20210919_093801.thumb.jpg.558babdc97de1b69d98c8b6194e1f476.jpg

Приятни са и даже се усещат сочни за глог. Храстът е отрупан. Малко по-къси от дренки, иначе са с подобен размер.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Споделете какво става с боярките. :) При мене семената не поникнаха. Остава любопитството ми. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ами моята си е добре. Около 1-1,10 е май. Не расте с някаква особена скорост, ама аз и не знам как се развиват де. Кой ти е гледал храст глог на полето колко наддава на ръст на година та да сравнявам. След смъртта на Рашид съм я нарекла на него и ще я пазя дори и нищо да не роди. Ей така за спомен от тоя прекрасен човек. 

Съжалявам, че семената не са поникнали. Ако по някакъв начин намеря отново коренчета ще ти пиша Алис. 

Иначе декоративния глог-дърво в Пловдив полудя. Стана огромен. По 2-2,5 метра клонаци пусна само тая година, а ММ го беше орязал като топка с идеята да го държим що годе не особено голям. Цъфти на миналогодишни клони. Това установих. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен боярката е още жива. Може би е към метър, но я взех като косъм. На засенчено я преместих тази година и май е по- добре, дръпна. Поливана е сегиз-тогиз. Втората половина на лятото листата съхнат от върха към дръжката, но и миналата година бяха така и няма проблем. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, Venetka написа:

Ако по някакъв начин намеря отново коренчета ще ти пиша Алис. 

Боярката самоопрашваща ли е? Ако не е, ще й трябва бустерна доза. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моят се развива бавно, но стабилно. Има я нагоре в темата от май месец облистена. Въпросът е, че с времето почнах да се съмнявам кой биологочен вид е всъщност... и даже съм почти сигурен, че няма да получим едър плод като оня по пазарите, дето беше снимала Вени. Листата не са нарязани и шиповете са различни. Подозирам ще е обикновен червен глог... Все още търся, но предполагам най-точно ще е след няколко години, като вземе да цъфти и плододава.

https://en.wikipedia.org/wiki/Crataegus_azarolus  не е със сигурност, не е и var. pontica :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Да, нека видим плодовете, пък после може да ни накърши резници. Подложка имаме със сигурност. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От моите семена засега нищо не е изникнало. Дръвчето го опоскаха козите, но го защитих и се повъзстанови, за разлика от някои други, които ще ги скубя. Ама се разклонява ниско като храст вместо да беше дръпнало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Хмм, не знам Димо дали е самоопрашваща, ама това дето е при мен се различава от обикновения глог, но не прилича като листа и на декоративния от Пловдив. Не съм спец.

Исках боярка и за такова ми го донесоха коренчетата. А и сега се замислих.. Не съм виждала тук от глога дето го има при нас по полето и планината. Не че кой знае колко съм обикаляла, ама все пак съм ходила насам-натам за тия почти 4 години. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

И аз исках това да напиша :) . Тези фиданчици от Венетка най-вероятно ще са нещо от сорта

https://www.larixogrody.pl/sadzonki/g%C5%82%C3%B3g-szkar%C5%82atny-jadalny-sadzonki-5-x-3,50-z%C5%82-detail 

ако се съди по формата на листата им. Не са понтийски глог = Боярка . При мен фиданката се развива добре. От семената от боярка , които Венетка беше пратила заедно с фиданката, оцеляха две растенийца. Имаха мравуняци в саксиите, гризаха ги охлюви, акари и т.п. , та ги върнах вкъщи на "внимателно" отглеждане. Листата им са подобни на нашенския глог, което съвпада със снимки на боярката в нета. В момента са високи към 6 см . Бях се отчаяла, но четох, че глоговете имат мах. 10 см ръст от поникване през първата година. Дано да оцелеят и да пораснат повече догодина.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас глогове да искаш. Питах от любопитство, благодаря за мненията. :)

@Евелина, нещо не ми се отваря линкът.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мисля, че имаше и боярка с червени плодове, може да са от тях. 

Евелина, пази ги, може да са понтийски и след време да облагородим с резници от тях. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

@Димо 33, тези при мен, малките, са със сигурност понтийски, защото Венетка раздаде семките от изядени боярки (освен ако семената са загинали, а някое пиле, след ядене на обикновен глог в градината, е цвъкнало във всички саксии поред ;) ). Понтийският глог е само жълт , може да руменее малко.  А на руски "боярышник" си е глог и май и те объркват боярышник и боярка(понтийския), та се появяват тези най-различни едри глогове и се чудим кое е боярка и кое - не.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моето търсене по листа и шипове ме е довело до Crataegus submollis. Проблем: това е северноамерикански вид и ме съмнява империалистическата пропаганда да е стигнала в китния утопичен Узбекистан :D

Руските сайтове не са особено надежден източник, защото не поместват масово латинските имена :(

quebec-hawthorn-thorns.jpg?itok=I44OzM4L

Снимка на квебекския (субмолис) глог, листо и шип. А долу е снимка на моя, шиповете (листата ги има на предната страница от май месец):

AM-JKLWB2vXs3mTb7PTVxLa298wQzBA8n3Gc9BDX

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Евелина написа:

От семената от боярка , които Венетка беше пратила заедно с фиданката, оцеляха две растенийца. Имаха мравуняци в саксиите, гризаха ги охлюви, акари и т.п. , та ги върнах вкъщи на "внимателно" отглеждане. Листата им са подобни на нашенския глог, което съвпада със снимки на боярката в нета. В момента са високи към 6 см . Бях се отчаяла, но четох, че глоговете имат мах. 10 см ръст от поникване през първата година. Дано да оцелеят и да пораснат повече догодина.

Аз имам две глогчета crataegus orientalis (източен). Растат вече втора година. Станаха 10-15 см. Едвам вървят. Очевидно е така с тоя вид.

Странно ми е как може от семената да са един вид, от изкопаните растения друг. А и къде е Квебек, къде е Узбекистан?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Семената, които ви донесох са от лично изядени от мен боярки. Жълти са плодчетата. Освен ако няма някаква магия то би трябвало и жълти плодове да имате щом сте успели със семената. Тая есен можех още да взема, ама никой нищо не писа. Другата есен ще гледам да ви уредя направо с плодове и ще разпратя на желаещите.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване