Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Глог ( Crataegus sp.)

Recommended Posts

Славянски

Би било интересно ако имаш възможност да снимаш отблизо дърво с плод, но има много време дотогава. Наистина листата на дръвчетата са доста различни от на обикновените глогове и на тези на понтийския глог. Не знам тези на Евелина дали са със същински листа вече? На някой друг никнаха ли му семки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От семена, доколкото знам и вече се убедих, не можем да очакваме растение като майчиното. Примери - насадихме орех и плодовете му изобщо не са както тези, които насадихме. Насадих фиданка черница, за която жената (от която я купих) каза, че е с кремави плодове и тя е засяла семената. Бързо встъпи в плододаване и се оказа, че си е чиста черница. За мене е без значение. Не мисля, че жената ме е подвела. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, alys написа:

От семена, доколкото знам и вече се убедих, не можем да очакваме растение като майчиното. Примери - насадихме орех и плодовете му изобщо не са както тези, които насадихме. Насадих фиданка черница, за която жената (от която я купих) каза, че е с кремави плодове и тя е засяла семената. Бързо встъпи в плододаване и се оказа, че си е чиста черница. За мене е без значение. Не мисля, че жената ме е подвела. 

Да, но и не. В смисъл, от орех си получила орех, и от черница - черница. Не от глог някакъв друг вид глог. Това са различни растения. Може да има вариация във вида, но не и прескачане междувидово или между семейства. Зависи и колко е изчистен тоя сорт и колко варират и се кръстосват. Според мен вариацията няма да е по-различна от тази в диво състояние в хабитата му в Узбекистан (която не знаем). Предполагам може да има разлика в едрината, в бодлите, но едва ли съществена.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Както писа Вени, като раздаде жълти плодчета, всеки ще е сигурен какво е засял, а после ще видим резултата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не знам дали ще успея да видя боярка в естествения и хабитат, ама ме амбицирахте от сега за на есен. С плодовете е лесно, винаги има есента на пазара. Днес пък какви гъбища бяха наизкарали..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Сега разбрах защо черен глог още не се показа.За да поникне трабва му стратификация 6 месеца..Бая време.

Не знам защо съм се зациклила на декоративен глог Скарлет, но много го искам. Той може да  се присади на обикновен, който имам, с пъпки

//За да имаме декоративен глог в градината можем да си го създадем сами или да се обърнем към специалист. Желаният вид, който предпочитаме ще се получи чрез облагородяване или присаждане на пъпка. Има два сезона за присаждане в годината, познати и използвани в практиката. През април се присажда на будна пъпка, а през летния сезон до началото на септември се присажда на спяща пъпка. Спящите пъпки са пазвени пъпки по клоните на избрания от нас вид. Като подложка ще ни послужи обикновеният глог, а присадка ще си набележим още по време на цъфтежа. Ако имаме търпение и можем да изчакаме следващия пролетен сезони преди цъфтежа ще вземем калем, ако искаме присаждането да бъде на будна пъпка или връхна. За присаждане на връхна пъпка е минало времето. Ако има време сега до 10-то число, трябва особено при сухото лято, каквото преживяхме, непрекъснато да се полива обикновеният глог поне 10 дни, за да се засили сокодвижението. Спящата пъпка се изважда с остро ножче с кора и дървено щитче. Когато калемът и подложката са еднакво дебели се работи по-лесно. Ако подложката е по-дебела от калема, се присажда под кора. Прави се внимателно нарез под форма на буквата Т и се внимава да не стане нараняване. Ако вече е късно и за присаждане на спяща пъпка, ще чакаме да разцъфнат догодина новите декоративни видове и да си набележим видовете, които ние предпочитаме, а в градината да чакат тригодишните подложки, които сме отгледали.  //

ще потърся все пак Скарлет  на разсад, щом не мога да го намеря резници. Някъде за 26 лв дръвче го продават, скъпичко е . Отдавна търся един сорт рододендрон Калсап, вече няколко години търся.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 15 часа, алина написа:

Сега разбрах защо черен глог още не се показа.За да поникне трабва му стратификация 6 месеца..Бая време.

Глогът обикновено никва след втората зима. Ако въобще поникне.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

(1.) Глогът е чудесно растение! На село, близо до дома, в диво състояние, има доста растения от обикновения червен глог (Crataegus monogyna), а в последните години порастнаха и няколко растения от черния глог (най-вероятно -- Crataegus pentagyna). Аз лично, обичам да ям червения глог, по време на есенни разходки сред природата, дотолкова, че, например, от около 20 различни растения червен глог съм набелязал две по-интересни: едното е с малко по-сладки плодове, а другото е с малко по-едри плодове. Черният глог има леко киселичка жилка във вкуса и, може би, също би ми харесвал на вкус, но плодчетата му са много "по-неудобни" за изяждане, заради петте си семчици и съответно аз не го ям.

(2.) Глогът е доста подоходящ за живи плетове и съм гледал интересни видеоклипчета как в Англия и Ирландия оформят плет по техния си традиционен начин -- с частично разцепване, пречупване и преплитане на стъблата.

(3.) Семеначета от глог са подходяща вджуджаваща семенна подложка, за присаждане на дюли и круши! Това е описано дори в разни научни разработки, например в тази хубава разработка, озаглавена "Quince Rootstocks Affect Some Vegetative and Generative Traits" с автори Maryam Tatari, Moslehodin Rezaei & Ayoubali Ghasemi (2020). Самия сайт на издателя или платформата, към който давам линк -- tandfonline.com, генерира динамично повечето си съдържание, но е много калпаво направен и като резултат, линка често може да не работи ("да не ви се отваря"). Алтернативно, може да потърсите разработката чрез търсене на заглавието и авторите, или по нейния DOI, който е: 10.1080/15538362.2020.1764462

В тази научна разработка, резултата от сравнителния анализ е, че семеначетата от глог са дали едни от най-малките размери дръвчета с присадена върху тях дюля, а размера на плодовете (дюлите) е бил голям. Обаче, не споменават точно кой вид глог са ползвали, а само че е от род Crataegus. Аз бих пробвал присаждания и с двата вида глог, червения и черния, които се срещат у нас.

(4.) Прилагам снимки на едното дръвче (храст) черен глог, неговите плодове и семена, направени на 2022-11-13 и 2022-11-18.

IMG_20221113_134310s.thumb.jpg.2148ad547cb4ef52acccc0869bfdce3b.jpg

IMG_20221113_134328s.thumb.jpg.375470bc5a4b392c0eede04b6d3254d5.jpg

IMG_20221118_101925es.thumb.jpg.ef469c17f3b499eb6bcc36c2300093ae.jpg

На мен дръвчето, като цяло, ми се вижда доста красиво, дори в зимната си премяна, което е добре за жив плет или просто да радва окото :) . Освен това хабитусът му е повече на дръвче, отколкото на храст, което ми се струва добре за опити за присаждане върху него.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наложи се да преместя боярката от Венетка (или по-точно crataegus mollis) на по-добро място и много време отлагах. За три години и веднъж опасвана от кози добре се беше развила. Корените бяха супер и успях да ги извадя почти без поражения. Добре, че не отложих за есента. Повече местене се надявам да няма и да се хване.

Мястото, на което я бях сложил, щеше да изисква да се поддържа много ниска, за да не хвърля сянка на други работи, което нямаше да е добре за дръвчето. Като знам какъв корен никакъв имаше в началото и че беше една клечка, очевидно е доста корав вид. Отбрах даже едно калемче и мога да пробвам да присадя.

Иначе разправията беше приблизително един час, което включваше изкореняване на изсъхнала синя слива, откопаване на боярката и посаждане с малко тор и пясък, слагане на кол, превръзка и защитна рамка, и поливане с кофа вода. Доста кално беше и не можех хубаво да разбивам буците, но е напъпила и вече нямаше за кога да чакам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Моята боярка си седи дребосъчеста. В прекрасени вид е, няма нищо видно като заболяване, ама расте с по няколко сантиметра на година и е максимум 80 см сега. Да си седи, не ми пречи.. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ползвам глоговата тема да покажа специфичните бодли на C. Mollis (което трябваше да е боярка):

20231126_121857.jpg

Нечовешка злоба :D Но пък е доста красиво, ако не се буташ в него.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Много добре върви при теб. И при мен вървеше, но след местенето миналата зима и грешката да го засадя под нивото на грунда плюс обилните валежи три месеца пролетта, почти загина. Живо е глогчето, но се върна две години назад и сега се чудя дали го повдигна или просто да засипя с пръст ниското място около него да не се задържа водата!?

Интересно кога ще цъфне. Някой опитвал ли е такъв глог? Казаха ми за подобен в двора на Лесотехническия в София, но не съм ходил да проверя дали е от същият вид.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Вчера, 2023-12-12, при рутинна обиколка за похапване на глог, попаднах на един млад храст черен глог, чиито плодове са забележимо по-големи от плодовете на други дръвчета и храсти глог, които са ми известни около нашето село! Ето снимка на плодовете, от вчера.

IMG_3575es.thumb.JPG.50790a004c37a14321ae5a596ed73efe.JPG

В лявата част на снимката, в ляво от монетата, са плодове от черен глог с обичайни размери и по-точно от дръвчето черен глог чиято снимка бях публикувал тук миналата година. А в дясно от монетата, са плодовете на това новооткрито растение черен глог. И с просто око се вижда, че видимия диаметър на едрите плодове е поне 25% по-голям от видимия диаметър на обичайните плодове. Това означава, че обема на едрите плодове е поне (около) два пъти по-голям от обема на обичайните (1.25 ^ 3 = 1.953125) ! Съответно впечатлението се затвърждава и при ядене :) , като вкусът на едрите плодове изглежда обичаен, но има забележимо повече "месо" и самото ядене е по-приятно, макар все пак да остава досадата от многобройните семки. Ако намеря подходяща електронна везна ще измеря и теглото на плодовете.

От самото храстче, са били рязани клони с инструмент, както ми изглежда преди повече от седмица, което ще рече, че поне още един човек вече знае за съществуването му и точното му местонахождение. Надявам се, това да са местни хора, които да ги е грижа, та да не се затрие този забележителен генетичен потенциал!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Можеш ли да пратиш някой калем от черния глог, при мен подложки червен имам много?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 12.12.2021 г. at 13:25, Venetka написа:

Не знам дали ще успея да видя боярка в естествения и хабитат, ама ме амбицирахте от сега за на есен. С плодовете е лесно, винаги има есента на пазара.

Едно връщане две години назад. Венетка, ти в крайна сметка имаше ли за това време друг досег с въпросната боярка (плодове или растения)?

Моята вървеше добре, но след местенето и дъждовната пролет, когато беше в локви ежедневно, има едно стъбло малко над метър и няколко разклонения по 10-15 см на върха. Имаше и сухи клонки. За три години не е голям прираст, но много перипетии. Но едва ли е по-безопасно в диво състояние в Узбекистан, може би изключае влагата.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тези дни с @embedeo малко се сборихме образно казано за един глог :) Човек ще попита колко пък ценен е един глог, че мъже да се конкурират за него? Ами има глогове и глогове. У нас традиционно глоговете виреят по поля и планински ливади, но с вкуса и едрината си не впечатляват. Най-много съм ял глог обикновено, когато съм бил гладен и е нямало друго под ръка. И донякъде засища. Особено ако човек случи на храст с по-месести плодове.

Обаче има и по-специални, едроплодни и по-вкусни глогове. Покрай въпросната боярка бях търсил информация за видовете глог и се удивих колко са много. Но човек знае само това, което е виждал. Ето, до ден днешен аз черен глог в България не съм виждал на живо и опитвал, а уж се срещат.

Един от тези видове глог (за който и Боби споменава в темата) е crataegus azarolus, което странно защо се превежда като "Неаполитанска мушмула" или "средиземноморска мушмула". А всъщност си е глог, може би близък роднина на оригиналната узбекска боярка. Ето едно изображение:

00-34-08-440px-Crataegus_azarolus.jpg.1be9cf6112921e5b1c77b40c983fb48e.jpg

Даже го пишели mespilus. Тези дни си поръчах един такъв azerole, от човек, който го е вземал навремето от Италия. Плодовете ставали до 20 грама, което е доста за глог. Имало и различни сортове и украси, но този конкретно ще бъде с жълта. Нещо такова, като малка ябълчица:

IMG_20240205_225240.jpg.f60d01a0cf51c4f960415fb42f5c2de3.jpg

В Италия очевидно са популярни. Търсих повече в някои италиански източници и ще поместя тук едно описание на вида взето от тук:

Азаролът

В някои райони на Северна Италия и в Сицилия видът Crataegus azarolus, известен с името lazzeruolo (или lazzarolo, azzarolo, azzeruolo и т.н.), се среща спонтанно - вероятно пренесен от остров Крит през XVII век. Храстът, който много прилича на обикновения C. monogyna, от който се различава по това, че е по-космат, дава плодове с диаметър около 2 cm - но при култивиране даже до 4 cm - които са ядливи дори за хората, благодарение на приятно киселия си вкус. При култивираните растения се забелязва, че бодлите се срещат много по-рядко, а цветът на плодовете може да бъде жълтеникав, розов или дори белезникав.

Ето едно видео на италиански:

Тук може да видите отблизо една "неаполитанска мушмула" с жълт цвят:

А ето как цъфти:

Не съм сигурен за значението и произхода на името. За интересуващите се, ето още един материал, заслужаващ внимание, този път на английски:

https://biogrow.blog/azarole/

За съжаление текстът не може да се копира и преведе машинно. Дават, че възрастно дърво може да достигне 8-10 метра височина, а плодовете са с диаметър 20-27 мм. Цветът варира от бледожълт до наситеножълт, до оранжево-червен или тъмночервен. В Италия почват да зреят през август и траят до октомври. 

Това, което още не ми е съвсем ясно, е доколко е студоустойчив вид. По информация от нета може да издържи и в зона 5 (до -29), но мисля поне -25 би трябвало. Четох свидетелство на човек от Швеция, който насадил два млади такива глога, бял италиански и друг с червени плодове. При минимална -19 червеният загинал, другият бил без поражения. Но има хора ги отглеждат успешно навън у нас и очевидно не мръзнат. Не са като цитрусите или други южни култури. Присажда се на нашенския глог.

Всъщност тези глогове имат своето място в южните страни без истинска зима, където ябълките не виреят толкова добре за сметка на дюлите и глоговете.

В плодче имало две или три семена, които на вид ми напомнят за семената от узбекистанските плодове на @Venetka.

Може би ако глоговете наоколо бяха масово такива, глогът щеше да има друга слава у нас, а не на храна за гладни, непретенциозни и птици и животни. Има и медицински свойства.

Между другото, имам при мен и един див червен глог с по-едри и сочни плодове, който определено е нелош за ядене - с доста повече месо и издължена форма. В крайна сметка, това е безплатна храна обикновено. Просто в охолството на съвременния свят, кому е до глогинки? Но в години, когато ябълки и круши е нямало, съм брал глогинки и шипки.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Оказа се също, че човекът отглежда crataegus mollis, който нарича американски глог. С червени плодове като на снимките. Каза, че вкусовите му качества били добри. Също даде идея да присадя от младото растение върху по-голям глог и така по-рано да стигна до реколта. Има и други такива случаи на вземане на калем от млади растения.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тук за crataegus submollis в един западен форум. Човекът си е мислил, че опитва и сее azarolus, а получил това. И оттам в "заешката дупка" и стигнал сам до правилните изводи:

https://growingfruit.org/t/azarolus-yellow-and-red/34630/3

Значи на английски crataegus mollis е downy hawthorn (мъхнат глог), докато crataegus submollis е Quebec hawthorn. Има малка разлика, освен в ареала:

"Глогът от Квебек се разпознава по комбинацията от: единичен или малостъблен висок храст или малко дърво, без сложни бодли; разперени до възходящи клони с умерено обилни бодли, дълги до 2¾ инча; листа, дълги до 4 инча, яйцевидни до кръгли, обикновено с ясно изразени плитки дялове, гъсто меко окосмени от долната страна, особено по жилките, зъбите обикновено са с малки жлези; дръжките на листата са гъсто окосмени по цялата повърхност и често с няколко червени или черни жлези; цветовете са с диаметър ~¾ инча, със 7 до 10 тичинки и бели прашници; чашелистчетата са с жлезисти зъбчета или тесни дялове, хипантията и дръжките на цветовете са гъсто окосмени. Плодовете са повече или по-малко кръгли, матовочервени в зряла възраст. Това е един от най-косматите глогове в Минесота.

Най-близък до него е Crataegus mollis, който е много сходен по цялостна окосменост, но винаги е дърво (а не храст), има малко по-големи цветове със 17 до 20 тичинки, стъблата често са със сложни бодли, листата са малко по-големи и обикновено са по-ясно разчленени, листните зъбци нямат жлези на върха, а листните дръжки нямат никакви жлези."

https://www.minnesotawildflowers.info/tree/quebec-hawthorn

Ето и за другия вид:

https://www.minnesotawildflowers.info/tree/downy-hawthorn

"Глогът се среща предимно на юг от река Минесота, в южната централна и югозападната част на Минесота. Местообитанията включват прерии, брегове на езера, храсталаци, покрайнини на гори, брегове на реки и в дълбоки и стръмни дерета, на сухи до влажни почви."

От Уикипедия:

"Crataegus mollis, известен като пухкав/мъхнат глог или червен глог, е вид растение, което се среща в източната част на Северна Америка от югоизточната част на Северна Дакота на изток до Нова Скотия в Канада и на югозапад до източната част на Тексас. Ареалът на този вид е от южните части на Онтарио и Мичиган до източната част на Северна Дакота и на юг до Денисън, Тексас и Аризона. Това дърво обитава залесените поречия на реки, границата на прерията и подлеса на саваната в Средния Запад."

@Боби Димитров, ние знаем ли със сигурност глоговете от Венетка кой от двата вида бяха?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване