Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Сливи (Prunus domestica)

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Той може да е, но тези са на 50 метра и повече дори от някои от дърветата (може и над 100 метра) - съмнява ме да ги опрашват.

Бъди сигурен, че 100 метра са едно нищо за насекомите опрашители.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

 Има джанки обаче - може ли джанка да опраши синя слива? Не мисля.

Може, ако цъфти заедно със синята слива.  Джанката се опрашва от трънките, които цъфтят по същото време с нея и се получават отвратителни семенаци.

За Алтановата ренклода, нещата са по сложни. Тя може да се опрашва от всеки сорт слива, цъфтяща по същото време, без тези от собственият си сорт. Което никога не е било проблем за мен, защото в населените места е слива до слива.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес изкопах по едно кръгче около сливите(3-те които почват 3-ти сезон) и подхраних с по няколко лопати патешка тор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Две статии за опрашване при сливите и какви може да са причините да не задържат плод:

Синор.бг - Как да повишим добивите от сливи

"Български Фермер" -  Плододаването при сливата може лесно да се регулира

И една обща статия:

https://sinor.bg/50834-slivata-e-sred-naj-rentabilnite-ovoshki-

Цитат

Добре е в градината да се засадят едновременно няколко сорта, което ще осигури особено богати реколти за сметка на качественото опрашване. Ако сливите са само от един сорт, богатите реколти ще са рядкост, а повечето години ще са много слаби.

Трябва да се търси информация за сортовете, които са съвместими помежду си. Стенлей се води самоплодна.

Ето още един материал за сливите. Оказва се, че имало и Кюстендилска, и Габровска. Ха, де!

https://sites.google.com/site/ovosarstvobg/sina-sliva

А това ранно кафяво гниене гадна напаст изглежда. Някой знае ли алтернативи за овладяването му?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 часа, Славянски написа:

Оказва се, че имало и Кюстендилска...

Имало е. Имаше и един сорт сливи, които в моя край наричаха беловици и бяха №1 за ракия. Шарката им разказа играта и рядко можеш да видиш оцелели.

П.П.: Само не активирай темата "Идването на пролетта", че ми се изправя косата, като я видя. След всяка нова публикация, обувам зимните обувки, че краката ми затъват в снега, докато водя кучето. Сутринта в градината ми е било -7.

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Имало е. Имаше и един сорт сливи, които в моя край наричаха беловици и бяха №1 за ракия. Шарката им разказа играта и рядко можеш да видиш оцелели.

П.П.: Само не активирай темата "Идването на пролетта", че ми се изправя косата, като я видя. След всяка нова публикация, обувам зимните обувки, че краката ми затъват в снега, докато водя кучето. Сутринта в градината ми е било -7.

Тази есен купих една фиданка Беловица. Вече разлиства.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз пък нямам жълта слива. Има една Златка в екзотик планета.... Ама вече нямам място. Малко смокини ако дадат фира..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, Александър Ал написа:

Тази есен купих една фиданка Беловица. Вече разлиства.

Ако е старата беловица е перфектна. Сочна, сливите узряват почти едновременно и са с много висока захарност. Сокът се лепеше по пръстите. Миналото лято ядох от една оцеляла, но не е моя. Не знам, дали е от шарка или от друга болест, но в цяла северозападна България дърветата от този сорт измряха, заедно с издънките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз купих от овощен разсадник Горна Оряховица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Kalam MekharMekhar, беловицата, за която говориш, кръгла ли е или яйцевидна? Аз взех една от софийско, така я водят, но е кръгла и доста бяла, не жълта. Златка е златиста, жълта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Бельовицата е бяла, продълговата. Форма на синя слива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз съм ял в софийско едни жълти сливи, на които им викаха ракиджийки - продълговати, заоблени и не много едри, жълти и сладки, по-дребни на размер, но сливи, не афъзки или джанки. Докато тая беловица на снимка е кръгла като ренглотите и бледо жълта. Поне така й викаха хората.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Долна Оряховица бил Разсадника.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Александър Ал написа:

Долна Оряховица бил Разсадника.

Шсъ сетиш! Как подвеждаш хората!  ;)

И аз имам две-три сливи за проба, но нещо си мисля, че ако цъфтят рано, нищо няма да направят на Балкана. Имам и една жетварка от дядо ми от издънка - синя, по-закръглена и сочна, зрее началото на юли. Но още не ми е цъфтяла. Млатиха я коне или крави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

@Kalam MekharMekhar, беловицата, за която говориш, кръгла ли е или яйцевидна? Аз взех една от софийско, така я водят, но е кръгла и доста бяла, не жълта. Златка е златиста, жълта.

Кръгла с размерите на едра джанка и с наситено жълт цвят. Няма нищо общо с джанките и е по скоро някаква българска ренклода. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 58 минути, Kalam Mekhar написа:

Кръгла с размерите на едра джанка и с наситено жълт цвят. Няма нищо общо с джанките и е по скоро някаква българска ренклода. 

Да, значи и моята е такава. Поне като я купувах хората на снимка такава ми я показаха. Може би не е била съвсем узряла. Листата са едри, не като на джанка. Онези ракиджийките са други. Иначе и те са много красиви на дървото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Имам едно ЙоЙо, дето го бучнах още първата пролет. Тази година го чакам да върже и ако се потвърди мнението, че е германски киселяк....:thumbsdown:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Сливките ми общо взето прецъфтяват. Днес забелязах, че има доста цветчета, които не остават на клончетата, а се отронват от самата дръжка(връзката с клончето) и падат на земята. Това предполагам, че са неопрашените цветчета. Освен тях, има други, които остават по клончетата. Нормални ли са тези наблюдения или студените сутрини са си свършили работата???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Варианти има много и всичките са нормални. Ако са неопрашени цветове изобщо няма да имат за завръз. И ще капят. Същото ще е и ако са осланени цветове.

Ако все пак има някакъв малък завръз, тогава може да капе от студа, а може и просто дървото да ги прорежда. Тъй че споко!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Снимка от миналото лято. Пет сливи едва се побираха в ръката ми. Тази година не съм убеден, че ще има какво да снимам. 

slivi.jpg

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване