Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Сливи (Prunus domestica)

Recommended Posts

Славянски

При мен пък предната година сливова реколта нямаше. Всичко съсипаха априлските слани. Обаче в горния край на селото в ливадите имаше някои запуснати дървета Стенли и един друг сорт, които бяха се разминали и бяха отрупани, та си отядох. Заради липсата на валежи имаше плодове несъсипани на дърветата много дълго време и без червеи. По-сладки плодове трудно мога да си представя.

@Kalam Mekhar имаш ли снимка на алтановата ренглота?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 33 минути, Славянски написа:

@Kalam Mekhar имаш ли снимка на алтановата ренглота?

Нямам. Не съм си правил труда да снимам. Иначе, имам няколко дървета. Те са любимите на майка ми. Миналата година имаше толкова сливи, че ги подарявах. Имам предвид, подарявах с касети, а не килограми. Тази, както почна се съмнявам и за мен да има. 

Сливите от снимката, вероятно са на някаква от Чачански-те разновидности. Не съм сигурен, дали е Лепотица или е Най-боля. Узрява през първата половина до средата на Август. Купих 12 Стенлей преди 20 години и 6 се оказаха такива. Това е един от малкото случаи в който се радвам, че са ме излъгали. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Сливата "LATE BLUE" на разсадник Пламен Пенков, онази, дето правих рекламация, плахо разтвори листенца... ама се оказа смокиня. Още са много дребнички листенцата и XIAOMI-то не се справя с макрото. След ден-два ще покажа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Опитай по метода на Боби да снимаш като сложиш отзад на листенцата бял лист. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ако остане време днес, ще пробвам.. Има логика. С листа местиш равнинината на фокуса по-близо до обекта на снимане. Освен това ако листа е бял... няма щрих на който да формира фокус, електрониката на камерата фокусира на първия щрихов обект-китката. Теоретично е това, но практически...трябва да занеса лист хартия на Баново.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 38 минути, Александър Ал написа:

Сливата "LATE BLUE" на разсадник Пламен Пенков, онази, дето правих рекламация, плахо разтвори листенца... ама се оказа смокиня. Още са много дребнички листенцата и XIAOMI-то не се справя с макрото. След ден-два ще покажа.

Коренспондирал съм си с Пенков и той ми е писал, че тази година е внесъл фиданки Черна Бурса от Турция. Ако си взел от тези дръвчета и не си в зоната на Бластофага-та, напразно си хабиш мястото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 14 минути, Kalam Mekhar написа:

Коренспондирал съм си с Пенков и той ми е писал, че тази година е внесъл фиданки Черна Бурса от Турция. Ако си взел от тези дръвчета и не си в зоната на Бластофага-та, напразно си хабиш мястото.

Не мога да зная от кои дръвчета са се объркали да ми дадат. В сайта му няма наличност на смокинови дръвчета. А бластофагата е само в Южните покрайнини на страната ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Това получих за слива, а излезе смокиня:

blue.jpg

late.jpgЧепата тояга, коятодва месеца не даде признаци на живот.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 16 минути, Александър Ал написа:

Това получих за слива, а излезе смокиня:

Тази фиданка няма никаква прилика със слива. Не знам, как не си забелязал веднага.  Сливата е с тънки и жилави клончета и плътна дървесина. Дървесина, пъпки, кора, структура - всичко е различно от слива. Лошо няма, че е чепата тояга. Проблем е, ако си в студен район без Бластофага и се окаже някоя от внесените Черна Бурса. Като се разлисти ми снимай един лист. Аз отглеждах до есента една в офиса и после я засадих до едно гробище. Може вече да е изсъхнала от сушата, но, поне листата знам, какви са. Пръстите са къси, а ароматът им е много силен с леки нотки на ванилия, освен типичния за смокиня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 37 минути, Александър Ал написа:

Не мога да зная от кои дръвчета са се объркали да ми дадат. В сайта му няма наличност на смокинови дръвчета. А бластофагата е само в Южните покрайнини на страната ли?

Май няма никаква наличност от изложените в сайта. Нито има собствени снимки на техните плодове. Писах си с него във Фейсбук и той ми каза, че има налични Черна Бурса, внос от Турция. Осички Бластофага им в крайните южни райони на България. Те зимуват в плодовете на мъжките смокини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Като отвори хубаво листото, ще снимам.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

пък представи си един рояк осички да се е изгубил в Баново. Все пак на 20 километра от морето е и на 6 от езерото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 минута, Александър Ал написа:

пък представи си един рояк осички да се е изгубил в Баново. Все пак на 20 километра от морето е и на 6 от езерото.

Трябва да си намери мъжка смокиня в чиито плодове да се засели. Осичките не могат да издържат повече от километър полет. И на мен ми се ще да си завъдя в саксия мъжка смокиня с осички и да я внасям зимата в някое приземно помещение. Но, трябва да я взема заедно с плодове по нея и осичките в тях. При това в хладно време, защото лесно умират в жегата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

За съжаление само ме натъжаваш... Аз пък се надявах, че това е божие дело и късметът ми бил голям... Пак ли на мене късата клечка...начи??...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Александър Ал написа:

Пак ли на мене късата клечка...начи??...

Изтеглил си я, когато си взел нещо, което няма никаква прилика със слива. С орехова фиданка е приемливо да я объркаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз нищо не съм объркал. Те са се объркали или са искали да ме набутат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наистина няма общо на вид сливата, а смокинята късно се разлиства. Но нали Late Blue? Демек късна. Но ти си имал и други сливи, трябва разликата в кората и пъпките да е очевидна. Щом е смокиня, това обяснява и вида й.

Иначе в сайта те не предлагаха Черна от Бурса. Може да се окаже пък друг на сорт. А и защо да няма бластофаги по морето? Там е доста по-мека зимата. Не е малка фиданката. Изчакай да видиш какво ще направи тая година.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Иначе в сайта те не предлагаха Черна от Бурса.

Нямат сортовете от показаните в сайта. Писах си с Пенков, защото ми беше интересна тази Блек Джак. Той ми каза, че е внесъл фиданки Черна Бурса от Турция тази година. Но пък може да извади късмет и да е попаднал на отрязана и избила отново фиданка от предходните години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз си взех уж Кафява турска. Още не е тръгнала да се разлиства. Това беше февруари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Преместено.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване