Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Сливи (Prunus domestica)

Recommended Posts

Славянски

Но нека се върнем по темата за сливите.

Тази пролет с късните снегове и слани се позабави развитието на сливите при мен и мразовете ги подминаха. До степен, че дървета, които обичайно нямаха плод предни години, бяха отрупани с малки завръзчета, и аз прогнозирах потенциално огромна реколта през август. Само че, както пилците се броят наесен, така и сливите трябва да се гледат налято. Какво имам предвид? Не че е нещо невиждано или неописано (предполагам), но е ново за мен и ще се постарая да го опиша.

В района се отглеждат основно един вид сливи - може би "габровски", но един възрастен мъж ги нарече "кюстендилски". Не знам сорта, но старите овощни градини са именно с такива дървета, като някои са дебели по 25-30 см. Те са по-дребни от по-новите сортове и по-сухи - добри са за сушене. Тук-там има и по-нови насаждения от сорт Стенли, както и един друг сорт с хубава гъста и закръглена корона и мощна скелетна структура, но и той за мен е неизвестен. За прясна консумация тези  едроплодни сливи са ми по-сочни, месести и вкусни.

Този последният сорт се среща в горния край на селото, в няколко неоградени градини, и не особено поддържани (едната поне се коси). Предни години все нямаше никакъв плод, но миналата имаше по 5-10 сливи на дърво (а те са поне на 25-30 години, с голям потенциал за реколта). Та ги опитах, зрееха седмица преди Стенли и бяха със сходна едрина и качества, и въобще не бяха червиви. Направо си бяха превъзходни! В същата градина освен повече от десет такива дървета има и 2-3 Стенли и още 3-5 от местните, плюс 3-4 неголеми ябълки. Може би са сложили три сорта сливи смесено за по-добро опрашване.

Миналата година беше слаба за "габровските", беше слаба и за тези, а Стенли имаха добра реколта (за разлика от при мене). Тогава паднаха слани по време на цъфтежа. Но тази година им се размина и преди известно време установих, че въпросният сорт е задържал страшно много завръзи тоя път - опрашили са се и не ги е ударила сланата. Това беше преди 2-3 седмици. Та ми беше интересно какво ще стане, защото потенциалът на дърветата е голям, и макар и да не са мои и да не ги бера, стопаните нямаше как да бъдат недоволни (ако въобще имат намерение да ги ползват).

Та тази вечер минах отново покрай мястото, вече бая пообрасло от тревите, и реших да ги огледам. За моя изненада плодчета по клонките почти нямаше, а доста листни въшки. Какво беше станало? Да ги няма след толкова малко време?! В крайна сметка след инспекция намерих тук-там по някоя и друга миниатюрна сливка, но докато преди на всяка чепка имаше завръзи, сега бяха опадали на може би 95-98 %. И тези, които бяха останали, бяха ей такива:

IMG_20200517_233203.thumb.jpg.af8d484aac3a63971c14b0fe02a6da2f.jpg

IMG_20200517_233232.thumb.jpg.b840a14f8451e70541aba012215c2711.jpg

IMG_20200517_233306.thumb.jpg.ba2d851e4116513eee69a183cae764da.jpg

Вижда се, че нещо си е снесло яйцата и червейчетата са си свършили работата. Бях втрещен! Хайде да бъдат изгризани тук-там, но почти навсякъде. Разцепих една по-едра сливка и ларвата беше вътре. Дори по-развитите бяха червиви и на практика приключили... въпреки че тези двете бяха продължили да наедряват:

IMG_20200517_232939.thumb.jpg.3eca4341b569147e3ece61a4f2dbd4f6.jpg

Та обилната реколта се отлага с поне година. Но какво ако и следващата пролет стане същото нещо? Нищо чудно, че толкова години не бях виждал плод на тия дървета. Тая напаст им е виждала сметката, листните въшки отделно.

Реших да огледам и две от дърветата Стенли, които са непосредствено до тези, очаквайки най-лошото. Обаче положението не беше баш такова:

IMG_20200517_233109.thumb.jpg.b7dbf18bce0ad6e3a26b6b723cb7ab24.jpg

Имаше тук-там по някоя изгризана от гъсеница слива, някоя червива, но повечето си бяха невредими и доста по-едри:

IMG_20200517_232807.thumb.jpg.723b28252839cd294907db70b06e4ecf.jpg

IMG_20200517_232830.thumb.jpg.21ee3e2ae1cbc6eeffcf962101059319.jpg

Въобще съвсем прилична (засега) реколта. Нищо не е обгрижвано, подрязвано или пръскано, дърветата са оставени на своите си сили. Очевидно пораженията по този сорт бяха незначителни, независимо от физическата близост.

Прегледах и местните "габровски" дървета. Ами и при тях положението не беше леш:

IMG_20200517_232350.thumb.jpg.9eb6561947fef6a372d0dcc44e4dac01.jpg

Напротив - съвсем добре оформени и разпределени сливки и никакви червеи! Интересно! Ето още една снимка:

IMG_20200517_224847.thumb.jpg.8c473bf169eba55ab23a3b47e6542da9.jpg

Простете за нощните снимки, но нямам ходене там денем. Но мисля се вижда това, за което говоря. А именно, че два от сортовете са почти невредими, докато третият е почти напълно съсипан от вредителите. Какво кара насекомото да предпочита именно този сорт, а да подминава другите (а той и Стенли цъфтят по едно време, "габровските" почват малко по-късно)? И тук не говорим за някое и друго изядено плодче, а за повсеместно унищожаване на реколтата на много и големи дървета!

И си дадох сметка защо вероятно този сорт не е по-разпространен. Очевидно местните сливи, както и сорт Стенли, са изпитани и стават. Затова и хората са ги гледали толкова години. А другите, включително тези, които аз съм садил, не се знае... А за този вече знам, и май няма да го завъждам. Ще се опитам да разбера какъв е и въобще да видим дали някое от дърветата ще задържи нещо без пръскане или друга защита. От другата страна на пътя има няколко по-отдалечени дървета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Сливовата оса не подбира. Въпрос на шанс. Изтървеш ли момента, както мой познат по болест, 20те ти декара сини сливи микс от 4 сорта дават сумарно няколко бидона за ракия, вместо един камион сливи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какво имаш предвид под "изтърваване на момента"? И защо според теб е пострадал само единия сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Две опасни оси по сливата могат да унищожат до 80% от реколтата

Казват, че предпочитали ранните сортове. В случая пострадалият сорт е една идея по-ранен от Стенли. Зимували в почвата, което би трябвало да значи, че земята в тая сливова градина е яко "заразена" от въпросния вид, и си чакат момента април месец след като са се изхранили и размножили за поредна година.

Майкъл Филипс даваше идеи за справяне с някои вредители по ябълките без инсектициди, вкл. и с пускане на кокошки в градината в правилния момент/период, когато ларвите падат на земята и отръскване на дърветата. Все си мисля, че трябва да има разни варианти.

А и кои са ранните и кои късни сортове сливи? Ранни при цъфтежа или при зреенето?

И дали ако сливите не бяха масив, а примесени с други видове дървета, пораженията биха били толкова големи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

Две опасни оси по сливата могат да унищожат до 80% от реколтата

Казват, че предпочитали ранните сортове.

Може и да е вярно. Имам една синя слива от стар сорт, която по моя край наричат "Жетварка". Узрява доста рано, има приличен размер и добра захарност, но плодовите оси я атакуват много силно. А, Стенлей е не само късна, но и с плътна обвивка. Това също е от значение. Както и, че почти няма миризма. Слива за продаване, а не за ядене, както казват хората.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 47 минути, Kalam Mekhar написа:

Може и да е вярно. Имам една синя слива от стар сорт, която по моя край наричат "Жетварка". Узрява доста рано, има приличен размер и добра захарност, но плодовите оси я атакуват много силно. А Стенлей е не само късна, но и с плътна обвивка. Това също е от значение. Както и, че почти няма миризма. Слива за продаване, а не за ядене, както казват хората.

Като каза "жетварка" - дядо ми е родом от района на Бяла Слатина и преди години си е посял една точно "жетварка" в двора в плевенско, изкопана от полето. По-кръгла и сочна синя слива, зрее началото на юли, обаче почти винаги плодовете окапват и нищо не дава, макар и да е вече на повече от 15 години. Аз съм си взел една издънка от неговото дърво, щото ми се иска да имам и по-ранна слива.

Иначе продаването настрана - но е добре да имаш и сортове, които дават стабилна реколта.

Ще се хвана да прочета повече за контрола на този вид оса. Очевидно пръскане в точния момент дава резултат. За друг вредител в Щатско препоръчваха покриване на земята с черги или нещо подобно, когато е времето гадините да излязат от земята. Също и садене на сортове, които осичките/вредителите предпочитат като своеобразен капан. Както примерно някои слагат патладжан, за да ходи на него колорадският бръмбар, а не на картофите (той предпочита "жертвения" патладжан). Въобще цяла наука си е. Изкушавам се да си закупя книгата на Майкъл Филипс, която @Варела препоръча:

The Holistic Orchard: Tree Fruits and Berries the Biological Way

Нямам време да дебна момента с пръскачката честно казано, но и за някои по-уязвими сортове, човек трябва да положи повече усилия, ако иска реколта! Като със смокините. Ето и @Боби Димитров обича "да им бае" ;) И пак нищо не задържат! Добре, че са професионалистите и търговската мрежа да снабдяват навсякъде и по всяко време :) Любими са ми "перфектните" 14+-месечни ябълки. Рокъфелъ ряпа да яде!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моментът всяка година е различен и трябва да се хване. То е тръгването на осата, когато почва летеж. Дали с лепящ капан или феромонен или друг, гледаш като се появят, трябва да пръснеш. Говорим за големи градини, не 1-2 дървета, десетки и стотици декари. Там при конвенционалното освен як инсектицид задълже е оране (а не просто фрезоване), точно за да смути цикъла на насекомите. Това важи и за черешови.

Иначе писал съм и преди, с нийм става работата, но е тънък момент, трябва да си на място и нащрек. Това с кокошките си е определено възможно, има го и по книги, и по видеа, но иска кокошки и организация. Един ден, живот и здраве, при нас ще е така точно. Мисля, че го бях описал в ония интро-видеа от лани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Това сливово дърво го обикалям през ден. Сака ми се да зреят тия сливи, па да разбера що за вкус и цвят имат, ама те си седят се зелени и стават все по-големи.

photo_2020-05-19_17-10-08.thumb.jpg.4708186184ae8e166e2b5c8ed565f39f.jpgphoto_2020-05-19_17-10-17.thumb.jpg.60e1bfc8168ea250f93451bc12a72a45.jpg

Тия пък са друг странен чишит. Подскажете какво може да е моля. Такава форма на слива май не съм виждала.

photo_2020-05-19_17-10-24.thumb.jpg.9cd6f65fd409e2ff0873a0199e872520.jpgphoto_2020-05-19_17-10-27.thumb.jpg.bc943131b00427b4d871ead88c2fced0.jpg

На няколко дървета има по 2-3 листа ей такива червени, странни.

photo_2020-05-19_17-10-32.thumb.jpg.eae9f97079b326de6c1c6c4f02c40ecf.jpgphoto_2020-05-19_17-10-35.thumb.jpg.e35a9e53f5023abcb98e30f9bc50df8d.jpg

Какво е това? Някаква болест или са си наред?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

И сливи има sssliwww.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

След злополучните опити да засадя PLUM LATE BLUE ит Пенков тази пролет, ми остана незаето място за едно дръвче. ..и сега отново се колебая. Някой има ли в градинката си от тая сръбска жълта Златка в Екзотик планс. или.. Plum TC SUN. Да поговорим за тези 3 сорта. Какво знаете Вие?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Привет от мен.

Аз сливи нямам, но който трябва има.20200723_171310.thumb.jpg.9bec66f86d10c37701bd2223668c533c.jpg

За чачанска лепотица иде реч....много вкусна. Тва е лепотицата към 17ч. днес.20200723_200536.thumb.jpg.7956b978ed827afa39038e84e3241c5e.jpg

А това е към момента....надявам се, ще бъдем доволни.....и разбира се, от един разсадник в Монтана, вече поръчах 2 броя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 час, Пламен М написа:

Привет от мен.

Аз сливи нямам, но който трябва има.20200723_171310.thumb.jpg.9bec66f86d10c37701bd2223668c533c.jpg

За чачанска лепотица иде реч....много вкусна. Тва е лепотицата към 17ч. днес.20200723_200536.thumb.jpg.7956b978ed827afa39038e84e3241c5e.jpg

А това е към момента....надявам се, ще бъдем доволни.....и разбира се, от един разсадник в Монтана, вече поръчах 2 броя.

Чачанските са, така да се каже, традиционни европейски сливи. Общо взето там се върти една рода със Стенлей и местни сръбски сортове.. Имам Чачанска родна. Тази година тя е категоричен фаворит в количествено отношение. За вкусовите качества още не съм компетентен...и въпреки това съжалявам, че някой не ми е въздействал първата пролет, за да посадя по-атрактивни сортове... Да не говорим за абсолютно куцата кранта в състезанието на вкус- германската селекция Йо-йо(устойчив на заболявания киселяк). Може пък да греша. Ще опитам и ще кажа. Отрупана е с плод... Но това са семплички сини сливи. За обикновения потребител те са еднакви. Затова и по борсите лъжат хората, че са стенлей... щото мучо само това знае.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Решил съм да събера малко сортове жълти сливи. Ще купя от Екзотик плантс Жълтата Златка и TC Sun. Днес обече попаднах на слива Муун глоуб Имате ли наблюдения на този сорт жълти сливи? Слива сорт Муун глоуб

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти ракиджийки жълти имаше ли? Един мъж в габровско дава на три лева. Корав сорт била, не иска пръскане. Не го казвам от опит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Гледах го тоя мъж аз...ама иска минимум 5 овошки да купиш от него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да, ще трябва пет, не ми трябват толкова. Но то на тая цена не си струва разправията за една бройка по Еконт. Вика, че са семенни растения. Присадките не били успешни. Даже ще се пробваме за лично предаване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Нямам къде да садя нови дръвчета... Още по-малко 5

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Обаждах се в Шумен. Няма наличност на дръвчетата Муун Глоуб.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 16 часа, Славянски написа:

Да, ще трябва пет, не ми трябват толкова. Но то на тая цена не си струва разправията за една бройка по Еконт. Вика, че са семенни растения. Присадките не били успешни. Даже ще се пробваме за лично предаване.

Ако направите лично предаване като окапят листата, нямам протиев да те разтоваря с 1-2 овошки.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Става. И без това пет ще са ми много и се чудя къде да ги слагам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване