Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Сливи (Prunus domestica)

Recommended Posts

Александър Ал

Ще ти пусна калеми... Хем като слива..хем малко като праскова. Странна работа... ама е интересно. Много рязко порастна овошката този сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Като умре дръвче все едно част от мен умира. Така им се радвах като растяха и взеха вече да плододават.

Ето така беше

photo_2022-08-04_09-36-12.thumb.jpg.ceb61ef1d4ed158c60b6a5f4a164ed3b.jpg

Писаха ми, че е почнала да съхне малко преди да дойда в УЗБ и за три дена отгоре до долу напълно изсъхна.

photo_2022-08-04_09-36-20.thumb.jpg.212963f6bec9756faeecab49fbdd7f99.jpg

В средата на двора, поливана така както и останалите дръвчета наоколо. Никое друго дърво няма проблеми, само тая слива.

Разкопахме около корените. 

photo_2022-08-04_09-36-25.thumb.jpg.df11b02a474d8ebae97614b89e2cbfe0.jpg

Открихме голям бетонен блок от едната страна, но дървото има дебел централен клон, както и множество други клони тръгнали настрани. Интересното е, че дори корените са сухи. Като го пробваш с пращене се чупи. Единственото, което ми идва на ум за такова бързо умиране е, че някой местен идиот е сипал в корените нещо. Видимо по почвата отгоре не личеше, но ако е изпаряващ се химикал няма и да видим. Поръчах да прегледат камерите седмица назад преди началото на първите признаци за проблем. Пфууу..

  • Тъжно 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Как е садено това дръвче, че такъв голям блок да не е забелязан? Или е саморасло?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Не е саморасло, засаждано е, ама.. градинаря толкоз си може явно. Като купихме дръвчетата, определихме кое къде ще е и се почна голямото копаене. Или не е видял цимента или го е видял и не е казал, защото ще трябва на ново място да копае. Сега не мога да разбера, уволних го отдавна. За заслуги с отрицателен знак. 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 26 минути, Venetka написа:

Не е саморасло, засаждано е, ама.. градинаря толкоз си може явно. Като купихме дръвчетата, определихме кое къде ще е и се почна голямото копаене. Или не е видял цимента или го е видял и не е казал, защото ще трябва на ново място да копае. Сега не мога да разбера, уволних го отдавна. За заслуги с отрицателен знак. 

Затова не наемам градинар и копая дупките сам, доста дупки досега. :smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

По принцип от стари гадняри знам...преди пролетта се пълни шише с нафта, затапва се с коркова тапа, разровичкват се корените, избира се един и на корка се пробива същият диаметър, пъха се вътре, следва вегетация, почва да смуче...изсъхва и т.н.

Не мисля че някой е наливал нещо, може да е всичко друго, даже още една плоча под дърво...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

То и аз не съм наемала градинар,  имаме си такава длъжност във фирмата, защото това е фирмената градина. Само дето аз му създадох работа, че иначе ходеше с метла под мишница по цял ден и нищо не правеше. 

@run.Да, може да има още плочи надолу, не се знае, но и не ни се копае повече. А относно това дали някой нещо е изливал... Нямате си идея колко идиотски работи съм виждала тук. 5-6 дръвчета настрани така умориха череша. Изливали в корените и излишното масло от готвенето в кухнята. Полудях като го видях.. Там беше видимо, а тук може нещо друго изпаряващо се да са метнали. Не ми се занимава да правим ограждения. Това са все пак стотина дръвчета от трите страни на фирмената сграда и ще е безумно много работа. А и леко безсмислена като знам що за изобретатели има тук. Все ще намерят начин да се промушат или нещо такова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година се разминахме със слана след началото на април, изключае съвсем лека в края на месеца. Въпреки това сините сливи почти нищо не задържаха. Отдавам го на почти ежедневните валежи.

И въпреки това забелязах, че две дървета едно до друго имат немалко завръзи (за съжаление на сливите ще ги махаме, че са досами къщата на един метър и ще правим там един навес, изкараха доста години). Но с какво те са се справили по-добре от останалите? От изток те са на пълна сянка (до зид двуетажен), на юг и югоизток има голяма джанка и още по-голяма черница с бръшлян, които засенчват. На югозапад са орехи малко по-далеч. Единствено виждат слънце от запад следобеда. Евентуално и някакво слънце от изток към върха над нивото на покрива. Та предположението ми е, че сенчестото място по някакъв начин ги е запазило, може би забавяйки цъфтежа. Все още имаше тук-там непрецъфтяло цветче. Другите сини сливи на слънчеви места не виждам да имат сливки.

Възможно ли е от друго? Примерно по на завет?! Съмнява ме. Основно духа и навява от запад. Не ги е пекло и повече слънце от другите, за да съхнат листата и цветовете от дъжда.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

При мен сливите са отрупани, въпреки капризите на времето.. поне тези, от които очаквах плод: по ред- Йо-йо, Стенлей, Чачанска родна: оп... обратно... Първата е чачанка, последната е Йо-йо.

Стенлей.jpg

чачанка.jpg

йо.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Имало е и по-добри години, но и сега съм доволен.

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам какво ще рече и по-добри години, но аз сливите тук никога не съм ги виждал толкова отрупани.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 10 часа, Славянски написа:

Не знам какво ще рече и по-добри години, но аз сливите тук никога не съм ги виждал толкова отрупани.

По-миналата година по 70 - 80 кг от дърво набрах. Тази ранното кафяво гниене отнесе едни 15 - 20%.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Предполагам си ги третирал с нещо? При мен сливите са по-дребни и като плод, и като дървета повечето от тази Стенли примерно. Не съм замервал количество плод от дърво, но ме съмнява да е имало повече от пет килограма, десет пряко сили. Тези маджаркините обикновено задържат и без пръскане, но последните две години много слабо, почти нищо. Има едни други в чужд имот недалеч, които са подобни на Стенли, но сливовата оса им разказва играта всяка година и имат единични завръзи. Големи, мощни дървета. Редом с тях Стенли и дребните си дават плод.

Но мога да си представя защо производителите третират при такава горна (и долна) граница на реколтата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

И при нас сливите без една имат доволно плодове тази година. Поне засега де. Дано не окапят от нещо по нататък.

Само кръглата, жълта слива с малка костилка/ забравих и сорта/ няма грам плод, но тя цъфна много рано. Беше студено и мокро и явно нищо не се е задържало. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 23 часа, Славянски написа:

Предполагам си ги третирал с нещо?

Правя няколко пръскания в годината. Не използвам почвени торове и не поливам. Листно цинк и бор при залагане на плодните пъпки и след прибиране на реколтата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 18.05.2020 г. at 0:27, Славянски написа:

Миналата година беше слаба за "габровските", беше слаба и за тези, а Стенли имаха добра реколта (за разлика от при мене). Тогава паднаха слани по време на цъфтежа. Но тази година им се размина и преди известно време установих, че въпросният сорт е задържал страшно много завръзи тоя път - опрашили са се и не ги е ударила сланата. Това беше преди 2-3 седмици. Та ми беше интересно какво ще стане, защото потенциалът на дърветата е голям, и макар и да не са мои и да не ги бера, стопаните нямаше как да бъдат недоволни (ако въобще имат намерение да ги ползват).

Та тази вечер минах отново покрай мястото, вече бая пообрасло от тревите, и реших да ги огледам. За моя изненада плодчета по клонките почти нямаше, а доста листни въшки. Какво беше станало? Да ги няма след толкова малко време?! В крайна сметка след инспекция намерих тук-там по някоя и друга миниатюрна сливка, но докато преди на всяка чепка имаше завръзи, сега бяха опадали на може би 95-98 %

Написаното е от 18 май преди три години. Днес пак ми се случи да мина покрай въпросната градина (тя е до пътя и не е оградена) и огледах сливите. Тази година имаше повече дъжд от обичайното и "габровските" сливи, или както научих, че им е името - "маджаркини" - нямаха плод както и при мен. Очевидно дъждовете не бяха им понесли. Там мястото е много слънчево и открито. Стенли обаче и онези другите цъфтят по-рано и беше възможно и да не са на същото дередже. Какво се оказа? Стенли има две-три дървета - на нищо не приличаха, почти без листа.  Може би ранното кафяво гниене си е казало думата. И това са дървета, които са били с немалко плод предни години. Маджаркините имаха хубави листа, просто без завръзи. Но най-много ме изненадаха другия сорт, който обикновено нищо не задържа. Очевидно бяха понесли по-добре дъждовете и имаха прилично количество сливи, вече понаедрели. Често по две или три на чепка, и това са запуснати, необгрижвани дървета. Дали и ранният цъфтеж е оказал влияние, но в тази лоша за сливите година сортът се представя изумително добре. Сега, видимо имаше и червиви, и ще видим какво ще остане на дървото до август, но определено съм впечатлен, защото бях много разочарован от въпросните дървета толкова години. Все минаваш и само листа, рядко по някой плод се вижда. При положение, че слани нямаше, очевидно сливовата оса ги беше пощадила тая година. А и цветовете и клонките не се бяха съсипали.

Тъй че в такива години разнообразието от сортове е плюс. Живот и здраве ще ги снимам през август. Те зреят някъде седмица или повече преди маджаркините и са с едрината на Стенли, само не толкова заострени.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Миналата година дегустирах Flawor fall, Този сезон може и сладко да направя.

fall6.jpg

fall7.jpg

fall8.jpg

фалл2.jpg

слив.jpg

fall2.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 18 часа, Александър Ал написа:

Миналата година дегустирах Flawor fall, Този сезон може и сладко да направя.

А калемче ще може ли да пратиш като му дойде времето?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Трябва да ми се напомни, когато му дойде времето.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

A как са на вкус?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване