Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Температури 2020

Recommended Posts

Жоро

(заимствано от Палмфорума, където обаче още съм нов член и не мога да пиша в темата)

 

Цитат

Събота ако тресне 8 градуса, може и в градината да изляза, че имам да мятам още слама.

Вчера тук беше 12.5, долу в квартало - над 15. На 10-ти пък се пекох гол на слънце и ми беше даже малко жега, т.е. е било над 15. Досега имам една минимална от -8.1 на 8 януари и -7.6 оняден на 19, всичко останало е над -6.  Тази сутрин - 1.6

При вас?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 32 минути, Ciao Li Min написа:

(заимствано от Палмфорума, където обаче още съм нов член и не мога да пиша в темата)

Вчера тук беше 12.5, долу в квартало - над 15. На 10-ти пък се пекох гол на слънце и ми беше даже малко жега, т.е. е било над 15. Досега имам една минимална от -8.1 на 8 януари и -7.6 оняден на 19, всичко останало е над -6.  Тази сутрин - 1.6

При вас?

Дневните не съм ги мерил, но снощи беше топло - нямаше замръзнала трева до 23 часа поне. Предните две вечери беше минус 6-7 по това време вече и падна до минус 8-9 през нощта. Тая зима е падало до минус 12 някъде. Още спорим чий термометър е по-точен, но, гледайки и станции в района, съм по-склонен да вярвам на моя. Засега нищо страшно. Аз от прогнози не разбирам, но имам очакване, че най-тежкото предстои. И дано не е под -20, заради някои млади растения (не заради мен).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Славянски, изобщо не очаквам да стане много студено. За мене митът, че февруари е най-студеният месец, отдавна е разбит. Очаквам постепенно, много постепенно затопляне на времето. :) Иначе при нас тази нощ е било -1. Сега дори е слънчево.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 час, alys написа:

Славянски, изобщо не очаквам да стане много студено.

ааа, да ги нямаме тия. щом ти е казал - ОЧАКВАЙ :joy:. Днес доста по-хладно, в момент навън е 5  - и все пак с два градуса по-топло от вътре така че излизааам :mrgreen:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, alys написа:

Славянски, изобщо не очаквам да стане много студено. За мене митът, че февруари е най-студеният месец, отдавна е разбит. Очаквам постепенно, много постепенно затопляне на времето. :) Иначе при нас тази нощ е било -1. Сега дори е слънчево.

Аз пък все съм мислил, че януари е по-студен. Но последната най-ниска температура беше на 1-ви март 2018 (-19). Миналата година беше през януари. 2016 пак беше през януари най-студено при мене. 2012 хвана края на януари и началото на февруари. Та ако искаш чакай хубаво време, но аз се готвя психически за лошо. Като онзи студ на 1-ви март - хората вече развили палми, изкарали други растения навън за постоянно, и изненада :) Но последните две-три зими бяха по-скоро меки и очаквам компенсация :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

На сондьорът му е студено. Чакам го да се стопли, за да започнем офанзивата. Какви са прогнозите за февруари. Дано да не ме кара да го чакам до март. Аз имам да местя оранжерия. Не точно да я местя, а да и сменям тръбите за страниците с по-дълги... щото болното ми кръстче не може да обслужва 1.50 максимална височина на дъгите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вземи направи един чай или греяна ракия да се стопли и да върви работата! Иначе, честно, и на мен ми е студено. Тази нощ ще бъде доста под нулата. В градината не мога да свърша много при тая замръзнала земя. Е, поорязах днес една висока ябълка. Но като почне да мръква и не беше работа. Снощи беше мека вечер, малко за отпускане. Чакам някой по-топъл ден да копна няколко фиданки. И аз като Боби чакам топлото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 минута, Славянски написа:

Тази нощ ще бъде доста под нулата.

Мда, май пак ще прибирам мандарината. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Какви ракии, какво чудо?? Той живее на 100 километра от Варна.. Аз по традиция си измислям най-тягостния сценарий.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Много гаден вятър днес. Хем южен, хем леден. Смръзнах докато отида да взема резниците от Евелина от квартало, а на връщане са изпотих и сега са спасявам с бульони и рикия. 

P.S. Като стана диктатор на околната среда и прочее, ще задължа цялата строителна и индустриална мафия да си изхвърля (нетоксичния) боклук в тая дупка (бел.ав. - рудник "Република"). Разбира се, срещу заплащане, за да има пари за нафта на багера на Ковачки, който 24/7 ще утъпква с него докараното. След като се запълни ще я засипя с 10 м слой почва и ще рекултивирам. Разбира се, отново за сметка на строителната и индустриалната мафии. Може да се направи и парк за перничани. Естествено, с химически тоалетни, за да се поощряват да пестят водата вкъщи.

republika.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен днес пролетно време, слънце, земята се размрази, напук на минус 8 тая заран. Ще свърша работа в градината, лехи да подготвя. И кокошките чак почнаха да снасят. Пролет се усеща.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Реших да бедствам:

пача.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Що никой не се оплаква от дъжда вчера? Нали по прогнози нямаше да вали до края на февруари...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

При мен може и да не е валяло. Но в петък ще се разбере. Ако насажденията са оцелели без дъжд два месеца, евала...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 39 минути, Ciao Li Min написа:

Що никой не се оплаква от дъжда вчера? Нали по прогнози нямаше да вали до края на февруари...

Прогнозата (от 15.01) беше, че няма да вали сняг до края на януари под 1000 м нмв. Което е факт. Другата прогноза беше, че януари ще е под 20% от валежната норма, което е факт вече - ако не броим планинските върхове реално е под 10%. Третата прогноза е, че февруари ще е с валежи под нормата. Дали ще се случи, предстои да видим.

Вчера дъжда беше прикапване и разкаля само горния слой, в София беше на петна. В Лагера валя общо 1 час леко. В Надежда беше сух пътят следобяд. На село е минало с вятър за половин час. Надали има и 2 литра на квм, демек нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ми за толкова сте си платили...

Цитат

валежната норма

:open_mouth:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен валя два-три часа поне, но слабо. Понамокри тревата. Не е зле. Но от пролетното време вчера и днес не мога да се оплача. Напредвам по двора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас е понамокрило. През деня е като пролет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тука си вауе и снег тая сутрин, та по-горната прогноза отиде в историята. Напълни ми варелите за докъмто март и съм много доволен.

Ей тва е дума на растениелюбител, не като местните мрънкячи

 

Цитат

Повече от добре сме откъм температури. За следващите две седмици се очертава типично ранно-априлско време. Хем се радвам, хем се плаша от някоя късна слана после. Но цяла зима се плашим със слани, а имам място в градината ми, където минимумът за тази зима явно ще остане на -2,3 градуса. Та може би това беше зимата за тази година. Сега остава да паднат и добри валежи през пролетта и лятото, за да е пълно щастието.
И да си пожелаем... когато дойде най-мразовита зима - такава като тази да е!

мда, много яко, като одъртея и ша фъфля на унуците " еее, зимата на 2020-та какъв студ беше, падна под нулата!"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Снегът днес сутринта се топеше при падане, тук в София и на село сняг не падна по земята и не задържа. Дори с днешния валеж (гледайки до момента отчетените данни), количествата са много под обичайните за София.

Обичайните са статистическа норма, а не производствена. Ако осредненото количество за 101 години поред е около 30 л/квм за януари в София, а някоя година паднат 3 литра, това е 10% от статистическата норма.

Прилагам и една бърза графика. Това са 101 години валежни данни за януари. Пунктираната линия е linear trendline. Вижда се, че като се изключат 3-4 екстремума за 101 години, валежите са в доста обран диапазон и точно около 30тина л/квм средно.

Валежи януари 101 години.png

Тъй като с времето валежите намаляват (вижда се от тренда), ако се вземе за отправен период последните 30 години примерно, нормата е по-ниска, спрямо началото на 20 век. Така че е важно каква е отправната точка. Но при всяко положение, вижда се колко малко години в последните 101 имат валежи под 10 л/квм за януари, колкото ще е тази година примерно, или края на 80те и началото на 90те.

Пиша това не толкова за дискусията, защото такава няма (ако не броим скромния набор заяждания), без някакви реални данни, а за евентуалните попаднали тук през търсене в Гугъл. Иначе самата тема с любителските наблюдения е много по-подробно и широко застъпена на един специализиран форум, където пишат хора от цялата страна и в много по-големи детайли, без всички прилежащи "бонуси" на тукашната тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване