Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Температури 2020

Recommended Posts

Жоро

Хубав дъжд вали, водопроводо се строи, парата ще се усвои, слънце Тракия огрява, ДС ни управлява!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Спирам да посещавам този сайт...причината е очевидна.

 

sinoptik.jpg

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И при мен през няколко часа се мени. Първо за сряда беше от 4 до -2. После стана след броени часове от 11 до 2. В момента дава за сряда от 4 до -3. Но за Перник - може би някакъв микроклимат?! Не знам каква е логиката в тия постоянни промени, освен, че някакъв компютър някъде си прави гаргара.

Кой сайт препоръчваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 12 минути, Славянски написа:

Не знам каква е логиката в тия постоянни промени, освен, че някакъв компютър някъде си прави гаргара.

Логиката е, че де факто, дори военните не могат да дадат точна прогноза за повече от 3 часа напред и при динамична атмосферна обстановка всичко като прогноза над 12 часа е пълно безумие и се базира на компютърни модели, които изчисляват вероятности. В случая просто са сбъркали, но сайта е мега зле така или иначе. Нищо не препоръчвам, но най ме кефи www.windy.com, заради цветните характеристики и графиката. 

Цитат

. Но за Перник - може би някакъв микроклимат?! 

Там е друга планета бе!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз съм забелязал, че рядко познават в тоя сезон за два-три дни напред по тия сайтове. За сравнение по радиото като съм слушал на БАН прогнозите почти винаги познават за два дни напред. Синоптик ми предвижда -16 в събота :) Но като нищо следващите 4 дни поне няма да видим температура над нулата. Малко зима най-накрая!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Все пак ми е интересно да видим минимуми и максимуми за София и Перник за следващите 3-4 дни. Дали има разлика. В моето село има разлика между при мен и долу при реката, като там според един мъж е с 5 градуса надолу. На няма и километър. В Севлиево също става доста студено. 2012 при мен падна до -21, там беше -29. Неколкократно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ми дано има откъде да се сравни, щото аз съм по средата и дори съм по-близо до центъра на София, отколкото до този на Перник. Обикновено в Перник инверсиите действително са по-лоши, но в рамките на 2-3 градуса, не на 10!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За София давам три линка. "Орландовци":

https://www.stringmeteo.com/stations/orlando/PWS Orlando.htm

Това е за п.к. 1000:

http://mypws.ddns.net/weather/

А това "Яворов":

https://meter.ac/gs/nodes/N44/history.html

Ето и за Перник:

https://meter.ac/gs/nodes/N173/history.html

Ще следя с интерес.

При мен не знам къде да гледам, има станции за Габрово и Троян, но те са на 390 и 400 метра надм. вис. респективно (доста по-ниско). Иначе в Троян като съм гледал температурите обикновено са почти същите като при мен. Намерих две станции за там и ще сравнявам.

ПП: Какво излиза - че в София тая зима не е падало под -7? Ама че зима!

Даже за Севлиево са били -31,4 градусите на 1 февр. 2012 г. - https://dariknews.bg/novini/bylgariia/novi-temperaturni-rekordi-minus-314-v-sevlievo-847134

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

минус 2.8 тая сутрин при минус 1-2 за София и Перник в зависимост къде е измерено. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

Попаднах на интересна идея от жена, която всеки ден отбелязва температурните промени в плетивото си с промяна на цвета на преждата: 

spacer.png
 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

-3.8 тая сутрин при прогнози за от -6 до -12, 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гледам за тая сутрин за Орландовци минимална минус 4,4, за Перник минус 5. Разликата е минимална, не десет градуса. Максималните също са 2 градуса (+/– една-две десети). При мен не съм замервал. За утре дават все още -16, което не ми се вярва да се случи. Но ще изкарам термометъра навън.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес се замислих...опцията "усеща се като...." Растенията дали мръзнат при реалните градуси или при стойността "Усеща се..."?????     Температура Баново ...Щото усеща се като -16 би било наистина критична точка за доста видове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Синоптик.бг си взема всички данни от Foreca. Мнозинството сайтове и приложения вземат данни от 4-5 световни "машини" за генериране на данни, които реално са едни сървъри (суперкомпютър), в които се подават текущи данни автоматично и на даден интервал, от 15 мин до 6-12 часа, машината връща данни. За по-"важни" места данните се обновяват по-често, особено там, където има множество автоматични станции, подаващи входящи данни. За места като... примерно Априлци, всичко е на база статистически модел (тнар "норми").

Невъзможно е да се направи реална прогноза за конкретен град, хеле па село, без да има непрестанен поток от актуална информация. В България тези станции са единици. Сещате се колко е ниска резолюцията на данните.

При генерирането на данните по който и да е от климатичните модели, реално се правят зонови (триизмерен масив, покриващ цялата планета), а не точкови прогнози. Съответно за всяка точка се вземат данните от масива в тази точка. Като напишеш Сикиречево, трябва да е ясно, че никой, никога, никъде не е правил прогноза за Сикиречево. Просто сайтът взема локацията, извлича от масива данни за тази локация и я показва.

В тази система реално никъде не са намесени хора, в подаването на входящи данни и в генерирането на това, което виждаме. Всичко е автоматика.

Немалка част от данните идват от метео сателитите, които дават снимка на облачна покривка като вид и посока на движение, валежи количество и тип, светкавици, темп на въздух на различни височини, океанска, на сушата, атм. налягане, както и още една торба неща. Затова понякога става така, че като постъпят акутални данни от космоса, резко се променя това, което се показва по сайтовете (като weather.com, accuweather, wunderground, etc), нещата се променят драстично в рамките на 30-60 мин. Просто е минал един цикъл на генериране с по-актуални данни и те така.

Примерно сутринта ставаш, гледаш пише ще вали цял ден порой, а то вън переста облачност разкъсана. Излизаш с неопрена, а то хване жега и припек. По обяд поглеждаш, пише, че вали, а след 15 мин го сменя на слънчево. Или има фрапантно несъответствие от типа -15 нощни, без да падне под -5 примерно.

Тъй като в тези модели се вземат предвид много променливи + цялата база с исторически данни и се работи на едро, понякога важни неща не дават отражение. Примерно ако човек избере локация с по-голяма надморска височина, но наблизо до друга, да речем две села близо едно до друго, но едното е на 600, другото на 1000 м нмв, веднага се вижда сходна прогноза, като се различават леко температурите, пък ако ще и едното да е на южен склон, другото на северен на Балкана. Демек в едното може да е с 15 градуса по-топло и слънчево, в другото да вали сняг. Просто моделите не могат да отчетат тези микро-разлики, защото работят на глобално ниво.

В заключение искам да река, че "тоя сайт не показва вярно" или "не го познаха" са просто изрази. Нито сайтът прави нещо друго, освен да разгласява генерирани от съвсем друго място данни, нито има някой човек, който да познава.

пп: В добавка да кажа нещо. Някои от най-точните системи за предикция са за ураганите. Дори и там, където едва ли не цялата световна мисъл и мощ е впрегната, можете да видите как прогнозният път на урагана 3 дни напред е кръг с радиус на несигурност няколко стотин километра...

ппп: В гимназията имах съученик, чиито родители и двамата бяха метеоролози. От тях знам и постулата "На прогноза вяра да нямаш!"

 

  • Харесвам 1
  • Мерси 2
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 9 часа, Александър Ал написа:

Днес се замислих...опцията "усеща се като...." Растенията дали мръзнат при реалните градуси или при стойността "Усеща се..."?????     Температура Баново ...Щото усеща се като -16 би било наистина критична точка за доста видове.

Нямам представа как се изчислява стойността "усеща се", но коефициентът би трябвало да е различен за топлокръвни организми и...растения. Какво усещат растенията вероятно могат да ти кажат само те. Растенията се предпазват от студа най-вече чрез натрупване на захари. Плодовете са сладки не за да са ни вкусни, а за да предпазят семената от измръзване. Фактори като вятър, въздушна и почвена влажност, капилярно налягане и прочее много често са в пъти по-важни от температурата. 

преди 7 часа, Боби Димитров написа:

От тях знам и постулата "На прогноза вяра да нямаш!"

Какво значи "прогноза" ?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване