Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

Та така, обещах да пусна ревю на едни градински/лозарски ножици, които си взех тия дни: не, че са най-марковите и изпипаните - има какво да се желае в детайла - но засега се справят по-добре от очакваното даже. Felco не съм пробвал за сравнение, или някои от по-скъпите марки, тъй че съм необременен в това отношение.

Ножиците са на Topmaster. Водят се "Bypass Secateurs 200 mm":

IMG_20200122_180201.thumb.jpg.1b12979ab393ed19a99d620a11787ab3.jpg

Пробвах ги на различна дървесина - ябълка, орех, габър, леска, сливи, джанка. Най-голям зор видях с една габърова клонка, която се оказа суха (2,5 см), но я отряза. Ябълки и лози се режат като масло. Ето го видеото:

Надявам се тая година и присадките ми да стават по-бързо и прецизно. Чакам и един нож за ашладисване от ebay идния месец.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Във фирмата се работеше с такава през сезона. Не съм доволен, тежка е и стоманата е некачествена, освен това пружината се разваля бързо. 

преди 23 минути, Славянски написа:

Най-голям зор видях с една габърова клонка

 Открил си, че габърът е най-твърдото дърво, което се среща у нас? 

преди 23 минути, Славянски написа:

обещах да пусна ревю на едни градински/лозарски ножици

това е лозарскА ножицА. Градинските ( за дървета ) са с различен ъгъл и дължина на острието. 

Цитат

ревю

:joy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз ползвам такива от една разпродажба и съм доволен. Макар че са градински ги предпочитам и за лозето.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 14 минути, Ciao Li Min написа:

Във фирмата се работеше с такива през сезона. Не съм доволен, тежки са и стоманата е некачествена, освен това пружината се разваля бързо. 

Ами това не е толкова обнадеждаващо, но и вие бая сте ги ползвали предполагам. Стоманата ако викаш, че е некачествена, може и да са сложили надписа за заблуда. Ще го видим. Но аз за момента съм доволен. Наистина са малко по-тежки от другите ми на Florabest (които бяха за 7 лв. някъде).

преди 14 минути, Ciao Li Min написа:

 Открил си, че габърът е най-твърдото дърво, което се среща у нас? 

Габърът е много твърд и плътен, но млади живи клонки се режат лесно. Аз затова първо ги тествах на габър. На ябълка, лози, малини и такива работи е супер лесно. Въпросната габърова клонка беше рязана преди и е била суха, затова и видях зор. Джанките са горе-долу същите на такава дебелина. Но за сухи клони с голямата ножица :) или направо с трион.

преди 14 минути, Ciao Li Min написа:

това е лозарскА ножицА. Градинските ( за дървета ) са с различен ъгъл и дължина на острието. 

Ами то аз си го казах "ножица", но виж в речника на БАН:
http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/ножици/

Цитат

НО̀ЖИЦИ само мн. Ножица (в 1 знач.). Набучи майстор Манаси грамадни ножици на пояса си и замина. СбХ, 40. — Мобилизация — рече той глухо.. Кръстевица, която беше улисана в прекрояване на старо палтенце.., изпусна ножиците и се сепна. Г. Караславов, ОХ I, 349. Наведен пред една розичка, с ножиците в ръка, Дойчинов я следеше със затаен дъх, докато се закрие. Д. Калфов, Избр. разк., 157. Фирето стрижеше с овчарски ножици една козешка кожа, тъкмеше я за нова гайда. К. Петканов, БД, 53. Па си [Ерина] извади ножици, / три дни си дара резала, / резала и нареждала — / на сека трънка по кърпа. Нар. пес., СбВСтТ, 706.

Викаш лозарски. Да, така ги водят на етикета наистина. А на македонски били "градинарски ножици".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 14 часа, Ciao Li Min написа:

мда и често не само за дървесина, та вероятно за тая цена са най-доброто, което може да се намери, щом шефа ги е взел, а той е много педантичен по темата, но това с японската стомана за тая цена...на тая марка...айде моля пробвай с пилите наистина за да видим.

Намерихме ги пилите и се поизмъчихме малко. Значи 65 със сигурност го надира, значи е под 65. 55 не го надира със сигурност - плъзга се. 60 оставя следи, но са изключително плитки/повърхностни и не заорава като 65. Според мен е около или точно 60 HRC. А пилите са от 40 до 65 HRC. Ето това е марката:

IMG_20200122_204646.thumb.jpg.eda585987432f0f69ef739376a0e7c2e.jpg

Пробвах също и лидълската ножица - тя се дере още на 45, значи е по-ниско. "Рунде"-то и то на 45 се дере, даже май и на 40. Зле е. Ама то е "Runde", не "Kunde". Може би е някакво менте. Тъй че за тия пари Топмастъра не е зле.

Докато тествах в работилницата ми се обади един приятел. И му споменах за ножиците. Той вика, че баща му гледал много лозя. Купувал му всякакви ножици, но бързо се съсипвали. Вика на Fiskars за 60-70 лв. лозарска заминала за един ден. И се отказал да дава пари за такива и карали с евтинджос. Но принципно ако острието е добро, качествено - това е голям плюс. Пробвах и още една лидълска, малко по-добре - ами и тя е някъде 45-50 HRC.

Tъй че ще гледам да я пазя и да не режа не по предназначение. Не съм съвсем разочарован. Май шефът е направил нелош избор за тия пари (съотношение цена-качество). Ножът ми за присадки мисля, че беше към 50 по скалата и си е слабичък. За ориентир пробвах и една ножица за ламарина, която не е лоша. Беше малко под 60.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Много благодаря. Аз между другото ползвам вече няколко години най-евтиния фискарс за двайсе и кусур лева, дръжките са пластмасови и  е много лек ( току що го измерих - 184 гр) , въобще не съм го пазил и не помня какво съм рязал с него освен (доста) дръвчета и лози, но още не съм го заточвал и си е топ. интересно ми е каква е твърдостта на неговото острие - дали можеш да ми дадеш нещо универсално около 60 за ориентир? 

IMG-7807.jpg

edit : това е Fiskars Singlestep P26 и в момента струва около 25 лв. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

аз няма да изпадам в подробности, искам само да обобщя нещо. В сезона, когато вадим фиданките, пада многоо резитба, наемам братя за тази цел ( да не упоменавам какви ), раздавам им ножици , евтинджос и след има няма две , макс три седмици, половината са счупени ( най ниския бюджетен клас, който може да се купи в БГ ), казвам им еднодневки, лидълски, мидълски , баумакс , топ мастер, флора бест и какви ли не глупости. Всичко до едно на боклука. Преди 2 години, взех две кутии от един склад на едро едни ножици, пак в ниския клас за по 3 евро бройката ( цена на едро ), купих 10 броя ( една кутия ), на опкаовката им пише HRC 57, ( Пак да упомена, НЕ разбирам от метал, абсолютен невежа - ( няма да ползвам лаик, че някои се дразнят от тазу думичка ). Та моя милост установи, че това съвсем не са боклуци, нямаше нито една счупена, нито една даже затъпена. Продължихме да работим с тези ножици цяла година 2018, продължихме да работим и 2019 с едно заточване. Днес бяха на доктор да ги заточи и подготви за февруари март и са в перфектно здраве. На опаковката пише Japan stainless steel. Разбира се за красота повече си имаме Фелко, Пионер, Бенман ( тези са в по нисък клас , но за мен са уникални просто, даже ще им кача снимка ). Та какво исках да кажа, понякога изпадат евтини и здрави , но за толкова години попадах на изключително лоша изработка и качество, за това сега , ще си купя две кутии от тези ножици като ходя на панаира в солун на края на месеца . 

IMG_20180218_135215.jpg

IMG_20180218_135218.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Аз съм се насочил към едни ARS (японска стомана) - най-евтиния модел е около 35 лв. До сега карах с едни евтини от Кауфланд, но с времето започнаха да дъвкат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Ciao Li Min Имаме няколко броя ножици за ламарина, мога да ги тествам всичките. Може би са около 60. И вече ако и ти имаш подобна, предполагам можеш да видиш кой кого надира и да ги подредиш по твърдост. Това е хипотетично. Аз на Fiskars нямам инструменти. Но ако ти върши работа и си доволен, какво й има? А и си работил и с Topmaster.

А теглото на ножицата, за която правих видеото, е около 272 грама. Лидълската ми е към 228, и също е с малко пластмаса и метални дръжки. Твоята е по-лекичка. Пиличките не са лоши, но не са и евтини - към 65 долара плюс транспорт от Япония. Но моят човек прави инструменти и това му трябва. Пък и дори да отидеш на битака, можеш да видиш твърдостта на това, което ти предлагат.

А другите градинари какви инструменти за ашладисване ползват (виждам, че двама са ме преварили)? Аз съм ползвал макетен нож (на Festool) и пак ставаше :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Наистина не ми трябва. На село има и други маркови подарък, но с тях режа само лози и много внимателно. Айде, че тия калитковци от Ювентус пак са купили съдията и изтървах сеира. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 минути, greenn написа:

Аз съм се насочил към едни ARS (японска стомана) - най-евтиния модел е около 35 лв. До сега карах с едни евтини от Кауфланд, но с времето започнаха да дъвкат.

Не са ми познати, но ако са трайни, не са и много скъпи. А тези евтините пробвал ли си да ги заточваш? Все пак дори качественият инструмент се захабява и си иска поддръжка. Но историята на @almodovar със счупените ножици е потресаваща. Очевидно онази другата партидата, дето я ползвате вече две години, @almodovar, е била много качествена за тия пари? Каква е марката и може ли снимка? Няма гаранция, че следващата партида ще е идентична, но все пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar
преди 36 минути, Славянски написа:

Не са ми познати, но ако са трайни, не са и много скъпи. А тези евтините пробвал ли си да ги заточваш? Все пак дори качественият инструмент се захабява и си иска поддръжка. Но историята на @almodovar със счупените ножици е потресаваща. Очевидно онази другата партидата, дето я ползвате вече две години, @almodovar, е била много качествена за тия пари? Каква е марката и може ли снимка? Няма гаранция, че следващата партида ще е идентична, но все пак.

Според мен не е потресаваща въобще, още утре ще ви снимам счупени върхове , счупени други части, всичко което се продава по веригите в ниския клас , в китай струва макс 50 цента, макс 1 лв, в това се убедих. Не може тези за които говоря да струват в завода 1,12 евро, цена за минимално количество един кашон 720 броя и да бачкат същите хора с тях вече втора година, без да имам ни един дефект, ни едно болче да се е разхлабило, без счупвания и рани по режещата част, а другите да се чупят като вафли. Утре ще ви снимам клипче на всички боклуци ( не се извинявам за израза, ама за мен са боклуци ), които забалезах, че някои от вас си купуват. Значи при мен за един ден, един работник, реже сигурно колкото някои тук за цял сезон, това е натоварване и така най добре човек може да има представа и база за сравнение, така, че още утре обещаното клипче на чантата с ментетата. Що се касае до тези китайчета , които работят перфектно, ще ги снимам и тях , даже в работа, ще се види, колко са ожулени от работа и в същото време дали имат някакви забележки. Ето линк към това за което говоря https://www.alibaba.com/product-detail/Professional-garden-scissors-iron-clippers_60438704594.html?spm=a2700.9114905.0.0.iTOUBS

... но аз ги купувам в кутии по 10 броя на цена от 30 евро за кутия от китайски склад в Гърция, купил съм повече от десет кутии за мои клиенти, които са се убедили в качествата им. Дадох една кутия на Борката да си реже и да берат работниците 12 декара каберне, дал съм на Васко за мерлото, на зетя за памида. Пак казвам имам база за сравнение, не искам никой в нищо да убеждавам, изразявам безспорен за мен факт, лежащ на реално сравнение в продължение на години усилена работа. Разбира се не мога да ги сравнявам с класиките в жанра, но иди дай скъпи ножици на братята, сега поне като ги загубят, имам и такива случаи си ги плащат 6 лв, ами айде да ми загуби фелкото, знаеш ли как ще плати , хахах бегом и повече не можеш да го видиш :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
almodovar

в евтиния клас ( това забравих да го спомена горе, няма марки, марката е тази , която си регистрирал, казваш на китаеца какво искаш да пише и това пише ) , Има две наистина уникални китайски бранда, които правят наистина качество и това са Finder и Ronix

и двата бранда произвеждат инструменти при това на реални цени и изключително здрави. Ползвам доста продукти на Finder и по малко на Ronix, защото все още ,малко се внасят в Европа за сега. Цените им са същите като цените на ментетата които се продават в БГ, но три пъти по здрави и качествени като цяло

Ето сайта на RONIX https://ronixtools.com/product/pruning-shear-rh-3108/

Сайта на FINDER сега забелязах, че не зарежда както трябва нещо, за това качих линк към друг сайт където се продават техни продукти https://faxianzhegongju.1688.com/ 

Има склад на FINDER в Солун, ходя там на два месеца веднъж и си пазаря разни неща, на цени убиец :) 

Забележка : от склада не може да се пазари на дребно, всъщност може , но на дабъл цена...важно е да се знае 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, almodovar написа:

Според мен не е потресаваща въобще, още утре ще ви снимам счупени върхове , счупени други части, всичко което се продава по веригите в ниския клас , в китай струва макс 50 цента, макс 1 лв, в това се убедих.

Ами смятайте ако у нас са по 5 лева и това включва транспорт, печалба на търговеца на едро, ДДС, мито, печалба на търговеца на дребно... Не знам как го постигат. Но пък убиваш европейското производство. То и с рендетата е така, и дори с китайски марки висок клас, които идват на по-добра цена от американските и канадските със съизмеримо или една идея по-добро качество.

Та си мисля, че за нас остава да можем да преценяваме кое повече си струва. Мерси за линковете. А тези счупените нормално ли са ползвани, или е някаква ламерска, нехайна употреба? Помня веднъж взехме пистолет за лепило/силикон на един обект, беше по 5 лв. или нещо такова. Счупи се на първата употреба в началото и нищо не свършихме.

преди 1 час, almodovar написа:

Значи при мен за един ден, един работник, реже сигурно колкото някои тук за цял сезон, това е натоварване и така най добре човек може да има представа и база за сравнение, така, че още утре обещаното клипче на чантата с ментетата.

Най-вероятно е така. Вие сте професионалисти. И аз режа доста, но и с няколко ножици... но това не е ежедневие, а примерно някой и друг ден в месеца. Иначе с лидълската си отрязах бая клони за стоката миналото лято, и държат - да не повярваш!

A тези Finder за между 6 и 359 броя са по 27 юана, което е 7 лв (твоя китайския линк). Същевременно ги гледам на дребно в aliexpress от 12 до по над 20 долара и изглеждат прилично:

https://www.aliexpress.com/af/finder-shears.html?d=y&origin=n&SearchText=finder+shears&catId=0&initiative_id=

Даже се чудя дали да не се пробвам на един Finder с безплатен шипинг. Не искам да досадя на хората, но според мен да работим с надеждни инструменти е немалка част от работата. А и не всеки може да си позволи "мерцедесите" в бранша. Пък ако си професионалист, не можеш да си позволиш наистина слаби резултати (висок процент недобре направени и неуспешни присадки).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да ви кажа честно, доста се обърках. На Гошев са прекалено много видовете, прекалено голям спреда в качество и цени и прекалено усилена употребата. Свят ми се зави и не е ясно кой колко кога от къде, кутии по 10, кутии по 100, Алибаба, Алиекспрес, пили, стомани, японци, китайци...

Тези изглеждат добре, марка Файндър, и не ми се виждат големи, но от къде могат да се вземат за 7 лв, така и не разбрах.

Аз имах едни стари руски от дядо, изцяло желязо, без да броим кожената каишка за хващане на дръжката. Сигурно ще държат и на атомен взрив, но са големи за моята ръка, неудобни са, острието е прекалено голямо, прекалено много се разтварят, тежки, на студено са ужас... Не знам...

Мъчих се мъчих и накрая преди няколко години си взех от Лидл 2 броя по 7 лв, една за мокро и една за сухо (реално са байпайсна и наковалня) и съм доволен от тях, ако не броим това, че едната я изтървах на бетонната плоча и се счупи заключвачката и не седи затворена.

Имам и Gardena за 18 лв на промоция от преди 5+ години, тя ми е най-удобна, че е мъничка, лекичка, а и жената може да я ползва спокойно (отделно и децата). Разглабям я всяка зима и я позаточвам криво-ляво, върши ми чудесна работа. При нея също заключалката е проблем - понякога се заключва докато режеш, но не е фатално.

Разбира се, както беше споменато, аз за целия си живот няма да изрежа толкова, колкото един от "братята" на Гошев, така че няма база за сравнение.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Аз имах едни стари руски от дядо, изцяло желязо, без да броим кожената каишка за хващане на дръжката. Сигурно ще държат и на атомен взрив, но са големи за моята ръка, неудобни са, острието е прекалено голямо, прекалено много се разтварят, тежки, на студено са ужас... Не знам...

Това ми е познато усещане. Ако не ти е удобно и приятно да работиш - или ако не режат добре и се мъчиш - ами това не подобрява желанието за работа и ефективността.

преди 2 часа, Боби Димитров написа:

една за мокро и една за сухо (реално са байпайсна и наковалня)

Аз се чудя на тези с "наковалнята" каква им е идеята? Точно те бая кълцат кората и не можеш да отрежеш хубаво и чисто до долу клонка. Стават за "разфасоване". А и, Боби, никога не казвай никога - като се установиш един ден на къщата, ще имаш доста повече възможност за рязане... върби и прочие. Е, с мащабите на  Гошев няма да се мерим. Макар че дори за моите мащаби една по-добра и надеждна ножица си дават ефект определено. Колегата и той има 3-4 лидълски, които като са нови вършат прилична работа на тънки клонки. Повечето.

Тези на Finder ми хванаха окото. От Китай за 12-13 долара не е много (до Солун няма да ходя, а и дори да поръчам от Гърция, няма да ми е по-евтино). Единствено не ги знам дали ще дойдат. Една пратка от aliexpress дойде (все пак) след четири месеца - вече я бях отписал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Славянски - вчера пропуснах да спомена в ревюто за твоя нов Topmaster - очаквай съвсем скоро заключвалката да започне да се самозаключва на всеки срез. Определено най-неприятния момент от останалите минуси, защото го откриваш след като си направил движението :mrgreen:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Наковалнята са за сухо дърво, там не се гледа толкова чист отрез. Работи и на по-дебели клонки, на които малката Гардена се затруднява. Удобна е и за дробене на клечки за разпалки примерно. Рядко я ползвам, защото дори за сухите ми е по-удобна клоновата ножица. Но я взех, защото бяха комплект във въпросната промоция. Сега вече ги продават отделно и не бих взел такава, ако купувах в момента.

По въпроса за дъвченето при отрез - ако не е хлабава ножицата и е прилично остра, не би трябвало да има драма? Освен това, при присаждане нали правиш с ножа отрез на вече отрязаното с ножицата място, та дори и да има лек проблем, ще изчезне?

Прочее клоновата е пак от Лидл, 20 лв - предвид колко съм я ползвал и че реже с лекотата на 4-5 пъти по-скъп Фискарс, сравнено на място една до друга, последователни отрези на джанки издънки 3-4 см, не бих я сменил и бих взел пак такава ако/когато се прецака.

@Ciao Li Min Гардената така се заключва понякога от както някой ми я подхвърли и уцели дървото, но малко парченце сиво тиксо ми решава проблемацията.

Друг момент е точенето на ножиците. Гледах разни клипове, четох статии, всичко е на мега профи нивото... То не бяха 10 бруса, хартии, кожи, шкурки, пасти, пясъци... Определено липсват канали на ниво прошляк, това е неизследвана (и неизбродима) ниша!

Бях в един магазин, където ми препоръчаха някакъв японски двоен камък за точене, 80 ако не и 100 лв беше, не помня, нещо фрапантно... чичката като разбра, че искам да точа ножица за 6 лв и леко triple facepalm-на :D Та ми даде за 3 лв един китайски брус на Райдер и с него играя. Ей тука го показва един младеж, който обаче е мега търпелив или разполага с цялото време на света, като гледам, че по 5 минути мота едно ножче... Като потъркам 20-30 секунди разглобената лидълска или гарденска, и двете остриета могат да режат хартия по този начин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Топмастърските ножици ги изтървах надолу по седем каменни стъпала - да ги извадя джоба си с премръзнали ръце заедно с още едно нещо (кой ли ме караше да го правя точно над стъпалата?) и един миг невнимание... Как беше - "Един миг невнимание, цял живот мъртъв!" Дълъг миг наистина! Та поне ги изтествах и добрата новина е, че има само едно-две леки очуквания - нищо сериозно :) Не че бих го пробвал пак, но кой дявол ме караше да направя последователност от недобре обмислени действия, от които едно да бях пропуснал и нямаше да се забележи? И то невниманието да беше само един миг, но очевидно миговете бяха до-о-оста повече, както обикновено се случва.

Тъй че внимавайте. Понякога инструментите (и не само) "носят на бой", но не винаги. А и не всеки работи с Topmaster ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Най-любими за работа са ми лозарските ножици на дядо. Изцяло метални, а при дръжките има една пранга от парче кожа, за да ги държиш затворени когато не работиш. Ще ви ги снимам като си ида на село. Изключително лесно се заточват, реже се прекрасно с тях лозето и не големи клонки на овошките.

Във времето съм открила, че ми правят пришка на палеца при продължителна работа и затова овреме залепям парче лейкопласт на пръста... и здравейте десетки рози, храстчета и лозенце. Точно това замислям да правя на село първата седмица на Февруари. Дано времето да е с мен обаче.

Баща ми има голям, въртящ се камък за точене. Като малка ми беше любимо занимание да въртя камъка , а татко да заточва разни неща. Пробвам се да намеря нещо такова в умален вид, ама всичкото, което предлагат като брусове и приспособления за точене е афиф и още като го видя  и си казвам... не става. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване