Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

Славянски

В крайна сметка от растенията взети от разсадник Пламен Пенков, някои не покараха въобще: пеканът, смокинята кафява турска и лозата Афродита. Прасковите, сливата, кайсията и черешата тръгнаха добре. Очевидно такива по-необичайни видове са на кантар. Същевременно лозата Сторгозия, взета от плевенския лозарски институт, която държах сума време в стърготини, си тръгна съвсем добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето я смокинята, която объркаха със слива при Пенков. Хубаво дръвче стана.

carica.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Александър Ал написа:

Ето я смокинята, която объркаха със слива при Пенков. Хубаво дръвче стана.

Слива от сорта Брънсуик. Същият сорт го е продал за Блек Джак, Селесте и какво ли не още.  Да очакваме ябълки и круши Брънсуик. На мен ми писа, че е внесъл Черна Бурса от Турция. Ако имах бластофага, вероятно и аз щях да купя Черна Бурса, тип Брънсуик.

Все пак е хубаво дръвче, та не може да се счита за загуба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 2 минути, Kalam Mekhar написа:

Слива от сорта Брънсуик. Същият сорт го е продал за Блек Джак, Селесте и какво ли не още.  Да очакваме ябълки и круши Брънсуик. На мен ми писа, че е внесъл Черна Бурса от Турция. Ако имах бластофага, вероятно и аз щях да купя Черна Бурса, тип Брънсуик.

Все пак е хубаво дръвче, та не може да се счита за загуба.

Погледни на страницата на разсадника му. Изобщо не фигурира Брънсуик.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Александър Ал написа:

Погледни на страницата на разсадника му. Изобщо не фигурира Брънсуик.

Гледал съм я и съм си писал с него. Нищо няма от асортимента, който е обявил. Един човек му е изкупил целият асортимент и всичко без една се оказа Брънсуик. Няма Блек Джак, няма Селест, няма кафява Турска. Даже не знае, как изглеждат и е сложил грешни описания на свалените от интернет снимки. Закупената Panache  се оказа 100% менте.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 2 минути, Kalam Mekhar написа:

Гледал съм я и съм си писал с него. Нищо няма от асортимента, който е обявил. Един човек му е изкупил целият асортимент и всичко без една се оказа Брънсуик. Няма Блек Джак, няма Селест, няма кафява Турска. Даже не знае, как изглеждат и е сложил грешни описания на свалените от интернет снимки. Panache му е 100% менте.

Много криминално ми го описваш. Чак толкова ли да е ...???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Александър Ал написа:

Много криминално ми го описваш. Чак толкова ли да е ...???

Ти нали купи слива ? А, се учудваш, че е написал грешни описания под свалени от интернет снимки. Възможно е да има обявените сортове, но не познавам някой, който да е купил такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако ги прекупува, може да са му пробутали брънсуик за тия сортове. По някой път разни имат "асортимент", но само на хартия... И веднъж тръгне ли с лъжливи сортове, натам по веригата всичко може да стане. Аз така бях взел едни ирги, уж различни сортове, един от които имах отпреди... Всички се оказаха с еднакви листа, и то различни от моя сорт... Излъгаха ме. Не, че не стават, но просто не са това, за което ги продаваха. И просто трябва да кажа, че не им знам сорта, щото ако вървя с обявения, ставам съучастник.

А овошките дано са това, за което ги купих, че ги проучвах пустите сортове, особено прасковите и кайсията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

Ако ги прекупува, може да са му пробутали брънсуик за тия сортове.

Може. Но, кой му е правил презентацията с тези снимки от интернет и сбъркани описания? Да сбъркаш Celeste или Браун Търки с Брънсуик, няма как да стане. Колкото и да не разбираш, това ти е работата и можеш да чукнеш в търсачката и да провериш, като видиш, че всички сортове са с еднакви листа.

Като почнахме този коментар си напомням, че трябва да се придържам към правилото да видя плодовете на майчиното дърво, когато завъждам някое растение.

С лози, толкова са ме лъгали, че не смея да купувам нищо от търговци. Вкоренявам си ги сам от познати. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дойдоха ми поредните поръчани фиданки и им се радвам, но и като гледам оскъпяването от куриера до адрес, има и малко горчилка. Но все пак ми спестяват половин ден поне ходене до града, което няма да е много по-евтино. А има и една питанка, за после.

Поръчах райски ябълки от един мъж от Сливен, не ми е за пръв път и всичко е обичайно. Ето и етикета:

IMG_20201120_172511.thumb.jpg.9f4a7acd8d3aa15442ef73e778902e81.jpg

За 1,5 кг имам 9,39 лв. плюс някакви стотинки за наложения платеж, общо десет. Надявах се да са осем, но щом е над кило...

Втората е от разсадник Малчеви, който се намира през няколко села от тук, но не ми е на път и няма директен транспорт, та в крайна сметка ги помолих да пратят по Еконт. Дръвчетата са добре, едрички са и са оставени директно в офиса в Севлиево, не са пътували между офиси. Ето цената:

IMG_20201120_172624.thumb.jpg.c840a8e8a270a3884f372d1fff300364.jpg

Наложен платеж 20 лв., транспорт - 12. Повече от петдесет процента оскъпяване. А килограмите са 1,65, т.е. със сто и петдесет грама повече от другите. И два лева отгоре. Странно ценообразуване!

Може би разликата е, че едните (пише) са "опаковани от подател", докато другите май не са. За две кила тарифата трябва да е една.

Та какво да кажа? Ами и транспортът е част от цената и не е приятно оскъпяване от 60 %. Ако бях поръчал два пъти повече фиданки, цената щеше да е сходна и така съм гледал да правя. Просто не ми трябваха повече сега.

Затова по възможност вземайте на място. По-добре да оставя с десет лева повече в разсадника отколкото да потънат в Еконт. Не че не ми правят услуга, но все пак 12 лв. за четири дръвчета или по осем дръвче! По тая причина и мисля да не поръчвам фиданка бадем Вайро, ще ми излезе 20 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Проблемът ти е, че изпращаш извънгабаритни леки пратки и се таксува на обемно тегло, а не на реално тегло. Когато обемното е по-голямо от реалното се гледа него. Ако пратиш 3 кг лешник ядка (компактни и тежки) по Спиди офис-офис, със 100 лв наложен и 100 лв обявена стойност, вся и всьо е 5 лв таксата. Инфо от вчера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е в обемното тегло. Премерих ги и горе-долу толкова си тежат - към кило и половина. Проблемът е, че е до селски адрес, а не до офис, и опаковката очевидно оскъпява. Но ще си правя сметката. Като искаш нещо, трябва да платиш и цената. Мога да ги пусна до баща ми в града и той да ми ги препрати по пощата. Пак ще спестя няколко лева, но за всичката разправия и ходене по пощи, не си струва.

А за френската поръчка не знам какво да очаквам. Еконт за съжаление правят повече негативни изненади. А Спиди фиданки не приемали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Като изключим различния аршин на Еконт, съм доволен от фиданките на Малчеви. Преди вземах от тях кайсии два сорта (Киото и Фаркло) и ябълки, круши и още една кайсия за един комшия. Тя жената още тогава ми викаше да не вземам, защото им останали последните и най-дребни дръвчета (около Нова година), ама аз настоях та кайсиите ми бяха мънички. Обаче се хванаха и растат.

Този път взех череша, круша, кайсия Харлейн и една праскова. Даже трябваше и още нещо, гледайки цената на Еконт.

Дръвчетата са хубави, имат и разклонения всички без крушата. Т.е. от черешката и от кайсията бих могъл да отбера някой и друг калем (и мисля да се възползвам). Това е бонус.

Бяха добре опаковани и с влажни корени в чувала. Не мисля, че са ги опаковали от Еконт. Големи надежди възлагам на Харлейн. Дано се хване. На Киото също.

Дръвчетата не са чукундурести като тези от Пенков, очевидно по-млади. Но и неговите праскови и кайсията и черешата се хванаха, а и цената беше по-ниска за транспорта, защото ги подрязват и тежат по-малко в Еконт.

Като се има предвид и че Харлейн ни я присаждаха по поръчка - доволен съм. Също правят ротация на сортовете и не предлагат всяка година едно и също. Например, сега нямаха нито Фаркло, нито Киото. Имаха Бержерон (популярен френски сорт с късен цъфтеж кайсия), но се беше изчерпала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз не съм съгласен, от Китай семената, заедно с доставката да ми струват два лева, а от 100 километра да струват 5 лева. Въртим тука едни транспортни далавери. Хората садят, гледат, торят, копаят, грижат се и взимат 4 лева... Бай транспортьор иска 6 лева... Еми... Ще запаля форда и ще отида при тоя, който сади, тори...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Тези дни взех две ябълки от https://bbgarden.bg/   С добри впечатления съм!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 20.11.2020 г. at 21:09, Александър Ал написа:

Бай транспортьор иска 6 лева... Еми... Ще запаля форда и ще отида при тоя, който сади, тори...

И кво, вместо да платиш за услуга. която сам си избираш да ползваш или не, пак ще нахраниш целия промишлен комплекс. Горива, гуми, масла, консумативи, сервизи, винетки, време. Нито ти ще спечелиш нещо, нито човека, дето "копае и тори".

Ако искаш производителят да спечели повече, това е много лесно постижима цел. Просто той трябва да продава на 10 лв дръвчето, вместо на 4. Обаче нали, тогава ще кажете - много скъпо, печалбари. Няма угодия ей, свободният пазар не е за всеки. Сакън да не спечели нещо човек, който върши някаква работа.

Да сравняваш семена (мини пликче) с фиданки (обемна пратка) е меко казано странно. Поръчай си дървета от Китай и пиши колко ще излезе, колко бързо ще дойдат и от коя митница ще ги вземеш... Също и да се сравнява пощенска (100% субсидирана от тоталитарен режим) с куриерска услуга до врата не е редно.

Семена от 400 км могат да ти струват и 1 пощенска марка, ако е това въпросът... Но далеч не е това. Въпросът е странната нетърпимост към хората, които искат да правят бизнес с услуга, която не само, че не е особено скъпа, предвид какво спестява, но по-важното е, че никой не ви кара да ползвате. Сакън да не спечели нещо човек, който върши някаква работа.

Съжалявам, че отвличам темата от разсадниците, но всъщност не я отвличам чак толкова надалеч. И преди сме обсъждали това с цените на продукти и услуги, но явно е полезно да се опреснява.

Ще приключа с този цитат:

На 20.11.2020 г. at 18:20, Славянски написа:

Но ще си правя сметката. Като искаш нещо, трябва да платиш и цената. Мога да ги пусна до баща ми в града и той да ми ги препрати по пощата. Пак ще спестя няколко лева, но за всичката разправия и ходене по пощи, не си струва.

source.gif

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Предубеден съм към разсадник 10plus1.. обаче не мога да отрека, че си вършат добре работата. Днес купих чудесно тригодишно дръвче слива TC Sun.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 31 минути, Александър Ал написа:

Предубеден съм към разсадник 10plus1.. обаче не мога да отрека, че си вършат добре работата. Днес купих чудесно тригодишно дръвче слива TC Sun.

Eх, това село Калиманци! Какви спомени...

Сашо на това три годишно растение, какви му бяха корените?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 24 минути, Димо написа:

Eх, това село Калиманци! Какви спомени...

Сашо на това три годишно растение, какви му бяха корените?

Големи, но доста отрязани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези, които следят темата, може би знаят, че вземах дръвче пекан от разсадник Пламен Пенков миналата зима, което не покара. Беше с мижав корен и може би сгреших, че го сложих в земята, а не в саксия на по-топло и при контролирани условия.

Та тази зима се пробвах с пекани от друго място, и този път два за по-сигурно. Офертата беше от "Овощен разсадник Ямбол", по обява от alo.bg, някой си Пашов. Чухме се с човека, разпитах го за големината на фиданките. Оказаха се двегодишни, на Пенков бяха едногодишни. Притесняваха ме корените, защото пеканът очевидно по-трудно се пресажда. Той ме увери, че корените са хубави, и от теория до практика имало разлика.

Поръчах два пекана по 15 лв., плюс един облагороден орех и няколко лозички. Нещата пристигнаха при баща ми в края на януари, откъдето трябваше да ги взема като се пооправи времето. Той ги зарови в градината, както свидетелства тази снимка:

IMG-fe01895e480bc2da8a2bbbb428aa575a-V.thumb.jpg.fee9f490a7c0dab4133df8fb6f726bf6.jpg

По-зеленото е орехчето, сивите са двата пекана по около 80-100 см.

Та стояха при баща ми десетина дни, след което си ги взех и тръгнах да ги посаждам същия ден (вчера). Ето снимка на двата пекана и с корените, която направих за един човек, който искаше да ги види:

IMG_20210210_161501.thumb.jpg.2c353dc727057edd8f4df1312f6a7e4a.jpg

По принцип пеканът прави голям централен корен. Тези не са идеални, къси са, но все пак ги има. Разочарованието обаче дойде като тръгнах да ги посаждам и скъсявам до здраво. Оказаха се кафяви и изгнили. Ето единият или каквото е останало от него (централният корен пускаше вода):

Photo0250.thumb.jpg.4a812bcff14f901afda1153928cbd2af.jpg

Свалих почти всички разклонения, като само едно-две имаха бяла сърцевина (т.е. признак на живот). И ето какво остана след тая операция - корен около 6-7 сантиметра почти без разклонения, но още жив:

Photo0252.thumb.jpg.0954230d85c1ffec8502d314b56972f9.jpg

Второто дръвче беше малко по-добре, но ето какво остана след скъсяването до здраво:

Photo0254.thumb.jpg.13c11a2eff7c3384e788f1688ad82f09.jpg

Посадих ги веднага на определените места. Но честно казано бях покрусен. На първото дръвче давах не повече от 5% шанс да се хване (имам опит с подобни и дори по-хубави), на второто 15-20%. На практика бяха дръвчета със силно увредени корени. Обадих се на баща ми да го разпитам дали не ги е преполивал. Напротив, не ги беше поливал, а каквото са получили от дъжда и снега на там, което не беше много. А корените бяха не изсъхнали, а загнили и с отделяща се кора. Имал съм подобни случаи с преовлажнени кавказки хурми през зимата.

Реших да пиша на човека по Вайбър и да му обясня ситуацията и разочарованието си. За съжаление нямаше как да проверя корените още на първия ден, защото бяха при баща ми, а той не е опитен овощар. Пуснах му същите снимки и описания, на което той отговори, че пътувал и не можел да пише. Казах му: "когато може". В следващите повече от 24 часа мълчание от негова страна. Попитах го как са неговите пекани в разсадника и казах, че съм решил да ги извадя и сложа в саксии, и евентуално да ги стимулирам с укоренител, току-виж оцелели. Той написа: "добре". Лаконично. За мен незаинтересовано. Можеше да каже поне, че съжалява или да ме обвини в грешно съхранение или друго... Не знам, може и да пише повече, но честно казано не очаквам. Ще се пробвам да мъча дръвчетата, ще стоят в къщата, но ми се виждат почти обречени. Не са фиданки за по 15 лв.

Иначе орехчето, макар и маломерно, имаше хубави корени и очаквам да се хване безпроблемно:

IMG_20210210_170453.thumb.jpg.90390844c2b95405b9e660c2cdbcb793.jpg

Лозичките изглеждат добре, но те бяха за пълнеж по 2 лв. Основното бяха пеканите и ореха.

Не съм доволен от материала и от отношението и ще поставя оценка 2/5 за ямболския разсадник. Орехът няма и 60 см. А който иска пекани, да поръчва на свой риск. Може би са проблемна култура, но аз мисля и, че един развъдчик носи отговорност за качеството и прихващането на материала, който предлага. Още повече аз имах опасения ТОЧНО за корените и ги огласих.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване