Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Разсадници за плодни дървета и храсти в България - отзиви

Recommended Posts

Славянски
преди 19 часа, Александър Ал написа:

.при мен(в края на селото) само земята е 10000 евра за декар.. обаче няма римляни.

Близо до големите градове е така. Безумни цени. Но с тая инфлация по-евтино няма да става.

Покривите много поскъпнаха, дори само като материал. Ако си го правиш сам с другари, по-може. Иначе къща С ПОКРИВ си е лукс.

Навремето на село поне в нашия край (към Бяла Слатина) хората си имаха салкъмови горички някъде в имота. И като стане синът за женене са имали материал за мартаци за къщата. Без пари и кредити. Е, предполагам са плащали на някакви майстори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

С къщите проблема е от доста отдавна. Още преди 8 - 10 години търсех къща с двор и не намерих подходяща. Сега, покрай село, на този етап се отложи търсенето.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

С годините човек открива неподозирани таланти у себе си.. Ето сега аз... По принцип съм скаран със строителството ... За мен строителството е занаят, който помага на циганите да намерят работа в Западна Европа и да си въртят далаверите.. Принципът е "Качество от циганин да чакаш.." ..обаче ми се налага да си построя навес.. Няма финансов ресурс да наема същите такива цигани да направят нещо, дето знаят как се прави... и ето.. Двамата с госпожа Алексиева мъкнем греди и дупчим основи за бъдещата стопанска пристройка към караваната... Може и да ми се получи.. Дядо Иван- (баща ми Бог да го прости) беше строителен инженер.. Дано да не се срамува, ако гледа какво правя.

шопрон.jpg

шопрон2.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Как ги захващаш земята, изолираш ли дървото с нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Дървото омазвам със отработено масло и разтопена смола(тя все още е само идея. Утре ще извадя коловете, ще ги оразмеря и ще ги намажа на един метър от началото. Ще ги върна в дупките и ще насипя чакъл.. Дупките са 12 ли 15 см(не помня тясното свредло колко беше..май 12). Няма много възможност да мърда, а и дълбочината е почти метър.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

По принцип е добре да се направи бетонна основа с винкели, отлети в бетона на които по- късно да се захванат гредите. Иначе, единствената трайна защита на гредите в земята е материалът с който са импрегнирани някогашните траверси. Той е от времето на втората световна война и не знам, дали е наличен някъде. Смес от масла и токсични химикали. Сега няма покритие, което да ти осигури тази защита. Има импрегниращи смеси за надземната част, който не са нещо особено. Но, с каквото и да покриваш дървото, без бетонен пояс не знам, как ще предотвратиш слягането и разместването. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 6 минути, Kalam Mekhar написа:

По принцип е добре да се направи бетонна основа с винкели, отлети в бетона на които по- късно да се захванат гредите. Иначе, единствената трайна защита на гредите в земята е материалът с който са импрегнирани някогашните траверси. Той е от времето на втората световна война и не знам, дали е наличен някъде. Смес от масла и токсични химикали. Сега няма покритие, което да ти осигури тази защита. Има импрегниращи смеси за надземната част, който не са нещо особено. Но, с каквото и да покриваш дървото, без бетонен пояс не знам, как ще предотвратиш слягането и разместването. 

Това за което говориш не може да стане с мене. И баба знае за бетонната основа ама тя няма дискова херния. Може да стане с бригада от 4-5 циганина и аз да нося кебапчетата.... Аз не вдигам тежко и внимавам да не се намокря. Бетонът е тежък и мокър. Значи отпада. Като пропадне ще сложим друга греда.

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 28 минути, Александър Ал написа:

Дървото омазвам със отработено масло и разтопена смола(тя все още е само идея. Утре ще извадя коловете, ще ги оразмеря и ще ги намажа на един метър от началото. Ще ги върна в дупките и ще насипя чакъл.. Дупките са 12 ли 15 см(не помня тясното свредло колко беше..май 12). Няма много възможност да мърда, а и дълбочината е почти метър.

Добре си го измислил, особено с чакъла. Не знам колко ще издържи, но за без пари, толкоз. Аз ползвах пвц тръби ф110 мм. и в тях сложих коловете 8x8 см. После в тръбите уплътних коловете с монтажна пяна. По- скъпо и сложно е, но тръбите са дългодържеливи.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Засмолените греди съхнат. След 12 дни засмолената част ще влезе в земята.

smola.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко разочарование от разсадник "Фантазия". Бяха пуснали захарен клен. Цената е супер, дръвчетата прилични. Даже обмислях дали да не поръчам още няколко и рекох да се уверя, че наистина е това растението. Ами стопроцентов сребрист клен / silver maple (Acer saccharinum). Няма как да става с червена украска есента, да не говорим сироп да се добива. Ето тук едно сравнение между двата вида:

Silver Maple vs Sugar Maple

Листата са едно към едно като на първата снимка.

Ето я и Офертата на Фантазия

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни направих две поръчки - една от Фантазия (Драгойново) и една от Суперплантс (Павликени). От вторите досега не бях поръчвал. Всъщност втората беше първа, но стоеше опакована допреди да получа и отворя другата. По отношение на опаковането и етикирането към Суперплантс нямам претенции. Бяха се постарали. Растенията на гол корен бяха поставени във влажни дървесни трици и добре стречовани.  То бяха едно киви, три касиса и два броя Цариградско грозде. Кивито е в малка саксийка, но бива за цената си - може и да цъфне. И тук вече разочарованието с другите растения: касисът беше на промоция, обаче едни сухи върхове, които рязах с надежда някъде надолу да излезе зелено. Все едно са стояли изкопани много време, ошмулени растения. Иначе разклонени, ама корените много зле, почти без власинки. Цариградското с добри корени, обаче клечки тънки и по 15 см макс. Като за пет лева :)

Хайде, касисът евтин, но за мен е малко обидно да изпращаш подобни ни живи, ни умрели растения. От Фантазия също взех касис - ами два пъти по-високи (60 см), корените перфектни, свежи, все едно днес са извадени, а не лятото, пъпките набъбнали, и то само за три лева. Дръвчетата с прилични корени и стабилни. Лешник на 4 лв. С няколко стъбла и почти перфектна коренова система. Като цяло всичко си е според описанието. За пореден път съм доволен. Единствено не разбирам логиката едногодишно лимонче 25 см да е 15 лв., а тригодишно растение 1,40 м да е 20 лв. За голямото ме спря високата на 80 см присадка. Мисля е по-логично присадката да е ниско и да не губиш височина за стайно растение, което да няма разклонения в първите 80 см.

Суперплантс като логистика, опаковка, етикиране - всичко добре като периферия, обаче основното, а именно посадъчният материал, куца. Може и на това да съм случил, но аз лично подобни касиси и гроздета не бих изпращал за каквито и да са пари (сега се сещам и от Пландорекс какви хубави растения бяхме взели за 4-5 лв.) Кивито също малко прораснало в малката саксийка.

Завършвам с една снимка на лешника:

Photo0804.thumb.jpg.1b8300af38b0b86a23000db4194f2d70.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 7 минути, Славянски написа:

ЦТези дни направих две поръчки - една от Фантазия (Драгойново) и една от Суперплантс (Павликени). От вторите досега не бях поръчвал. Всъщност втората беше първа, но стоеше опакована допреди да получа и отворя другата. По отношение на опаковането и етикирането към Суперплантс нямам претенции. Бяха се постарали. Растенията на гол корен бяха поставени във влажни дървесни трици и добре стречовани.  То бяха едно киви, три касиса и два броя Цариградско грозде. коя малка саксийка, но бива за цената си - може и да цъфне. И тук вече разочарованието с другите растения: касисът беше на промоция, обаче едни сухи върхове, които рязах с надежда някъде надолу да излезе зелено. Все едно са стояли изкопани много време, ошмулени растения. Иначе разклонени, ама корените много зле. Цариградското с добри корени, обаче клечки тънки и по 15 см макс. Като за пет лева :)

Хайде, касисът евтин, но за мен е малко обидно да изпращаш подобни ни живи, ни умрели растения. От Фантазия също взех касис - ами два пъти по-високи (60 см) корените перфектни, свежи, все едно днес са извадени, а не лятото, и само за три лева. Дръвчетата с прилични корени и стабилни. Лешник на 4 лв. С няколко стъбла и почти перфектна коренова система. Като цяло всичко си е според описанието. За пореден път съм доволен. Единствено не разбирам логиката едногодишно лимонов 25 см да е 15 лв., а тригодишно растение 1,40 м да е 20 лв. За голямото ме спря високата на 80 см присадка. Мисля е по-логично присадката да е ниско и да не губиш височина за стайно растение, което да няма разклонения в първите 80 см.

Суперплантс като логистика, опаковка, етикиране - всичко добре като периферия; обаче основното, а именно посадъчният материал, куца. Може и на това да съм случил, но аз лично подобни касиси и гроздета не бих изпращал за каквито и да е пари.

Завършвам с една снимка на лешника:

Photo0804.thumb.jpg.1b8300af38b0b86a23000db4194f2d70.jpg

Лешникът е перфектен като размери, състояние и развитие. Дано съвпада и като сорт с поръчаното. Аз купувах от Елит лешничета скоро, корените...ич ги нямаше, явно решават, че могат и с малко корен да се прихванат. Това от Фантазия е много добро.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 15 минути, ivkit написа:

Лешникът е перфектен като размери, състояние и развитие.

Сортът е измежду четири смесени. Нямам претенции какъв ще се случи. Бях го взел уж за при баща ми, но там ще се мъчи и си го посадих при мен. Имам тригодишни лешници (садени преди три години) и не са по-големи от този.

От Фантазия взех още дюля и бадеми. Нямам опасения, че може да не се хванат. Аз вече имам два бадема от тях и засега вървят по-добре от Гошевите (но и са на различни места посадени, почвата е друга).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Бадемчета супер, но аз съм се отказал от тях, просто не могат да завържат, такива са пролетите. И кайсия искам ама... Иначе силни, издръжливи растения, но да се гледат само за декорация... Може пък и климата да се обърне, миналата година се родиха и кайсии, и бадеми. Дано. Лешникът в момента дават от ядките най-смислено. Орехчето се оплакват, че го мъчи бактериоза.

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз с бадемите по-скоро експериментирам със сортове с късен цъфтеж. Миналата година една позната беше брала. Засега от всички млади, които съм садил, плод имам от мушмули, ирги, камчатки, арония, японски дюли, някои облагородени от мен ябълки. Слаба работа са касисите и френското грозде, но те много пострадаха от животни, защото рано се разлистват. За повечето неща си иска време да влязат добре в плододаване. Лешниците вървят бавно, но поне се установиха. Материалът беше приличен, но не са особено защитени (оградени са до определена височина).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Взех кивита аргута и други уж студоустойчиви от няколко места през последните години. От Франция, Полша, две места в България, имам отпреди и едно "самоплодно", което засега цъфти само с мъжки цветове. Предстои да видя надявам се и доколко описанията отговарят. Щото от една страна е качеството на материала, от друго дали отговаря на описанието.

Някои хора са се оплаквали от това, че определени разсадници са им дали един сорт за друг. При дърветата работата е така, че понякога трябва да минат години преди да се види дали това е сортът. Дотогава разчиташ поне на добронамереност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 3 часа, Славянски написа:

Взех кивита аргута и други уж студоустойчиви..

Стандартния Хеуърд пробван ли е при вас как се държи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е, но при положение, че всяка зима пада до поне -18, последната -20, и има и късни слани, не ми се занимава да пробвам. Имам едно киви, което е уж хибрид, но Боби вика, че си изглеждало като deliciosa по стъблото. Закарпатско. Ще го видим. Дребни са аргутите, но на този етап не бих се занимавал. Че и мъжко и женско трябва. То даже миналата година мъжката ми аргута я удари късната слана и съсипа пъпките с цветовете повечето... Минус пет на 20-ти април. Крушите, ябълките и черешите я понесоха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Цветан
На 13.02.2021 г. at 10:14, Славянски написа:

Между другото, тази зима взех три бадема от тях и съм доволен от съотношението цена-качество. Ако издържат лошото време сега, ще е добре. Знам ли ги бадемите!? Но едри дръвчета, имат и цветни пъпки. Иначе единият уж нямал наличност. Писах на мейла поръчката след като говорих с тях и ми казаха, че имат и от двата сорта, но поради "неналичност" на сайта не можех да ги поръчам. Добре, че звъннах допълнително, иначе на поръчката по мейла нищо нямаше да излезе...

Ама пък никакъв асортимент не пише на сайта. Всичко по телефона очевидно, а колко му е да те ориентират поне? Това е за сериозни търсачи.

https://www.dravcheta.com/kontakti/

Това е новият ни сайт, старият беше повреден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване